ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

wydarzenia | ogłoszenia

 

Wytrwał do końca

Wytrwał do końca
AM - 12.08.2020
Prawie 2 miesiące w podróży, w słońcu i w deszczu, z wiatrem i pod wiatr, drogami krajowymi i leśnymi duktami, zmagając się z własnymi słabościami - po 27 etapach i przejechaniu prawie 3000 km - nasz Teodor osiągnął zamierzony cel - objechał dookoła Polski ...rowerem!
 
Dziś odpoczywa po trudach podróży w jednym ze szczecińskich hoteli. Dzięki Jego uprzejmości prezentujemy kilka fotografii, których sam jest autorem. Niebawem zaprezentujemy kilka ciekawych wspomnień oraz refleksji, które powstały podczas podróży.
- Etap Gubin - Kostrzyń  nad Odrą przez  Chlebowo, Cybinkę, Słubice, Kowalów. Miałem do wyboru ładną trasę przez Niemcy, ale ja objeżdżam Polskę i wybrałem trudną, ale naszą trasę. Ogólnie jestem zadowolony - pisze przedostatniego wieczora w dzienniku pokładowym.
Dzisiaj gratulujemy sukcesu i ...otwieramy szampana!
 

Nasz Teodor i Jego wielka wyprawa

Nasz Teodor i Jego wielka wyprawa
AM - 2.08.2020
Teodora Telesińskiego w Kramsku znają prawie wszyscy. Mało kto zaś wie, że Teodor wyruszył 15 czerwca br. w swoją podróż życia, jak sam mówi o tej wyprawie.
Wyruszył ze Szczecina w kierunku wschodniej granicy. Zamierza objechać dookoła Polski na ...rowerze! Pokonuje dziennie trasy powyżej 100 kilometrów!
 
- Tygodniowy pobyt w Krynicy Morskiej , jest to ostatnie miasto nadmorskie. Pobyt nad morzem bardzo mi służy i dodaje sił na dalsze etapy. Jestem bardzo zadowolony z kwatery, duży szacunek dla właścicieli. Dzisiejszy mały objazd ścieżek rowerowych i miasta. 40 km do relaksu. W poniedziałek kolejny etap dookoła Polski Krynica Morska - Bartoszyce - napisał w dzienniku pokładowym 4 lipca tegoż roku.
 
Kilka dni później pisze: - wyjazd z Tarnowa był trudny przez zamknięty most, nadrobiłem dodatkowo 10 km i dalej też z problemami nawigacyjnymi.
Na tym problemy się skończyły. Spotkałem wyśmienitych podróżników rowerowych Marka i Roberta jadąc dalej z nimi. Jechaliśmy puszczą, wałem nad Wisłą, wiszącą kładką. Rozstaliśmy się przed Krakowem, dalej jadę wałami, przez miasto ścieżkami rowerowymi i bulwarami, kwaterę mam naprzeciw Wawelu.
 
31 lipca odpoczywając na Górze św. Anny dzieli się następującą refleksją: - powoli zbliżam się do finału, mam dużą moc i powinienem być zadowolony z przejechanego dystansu i dziękuję Bogu, że mi błogosławi, ale też się modlę każdego dnia.
Myślę, że tylko jakaś tragedia nie pozwoli mi dojechać do celu.
 
My oczywiście jesteśmy głęboko przekonani, że Teodor szczęśliwie ukończy podróż. Wspieramy duchowo i śledzimy kolejne etapy wyprawy. Nie ukrywamy, że jesteśmy pełni podziwu dla wytrwałości i determinacji tym bardziej, że w latach 70-tych dane mi było pokonać podobną trasę i w zbliżonym czasie. Rowerem z napisem Ukraina. Z tą tylko różnicą, że miałem wtedy 18 lat. Teodor ma dzisiaj 74 lata!
 
Trzymamy kciuki!
 
 

Nowy wóz strażacki

Nowy wóz strażacki
AM - 2.08.2020
W czwartek, 30 lipca br. w Grąblinie przed siedzibą jednostki operacyjno - technicznej OSP miała miejsce uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego MAN TGM 18.320. Dzięki usilnym staraniom Zarządu OSP Grąblin i przychylności władz samorządowych gminy Kramsk, miejscowa jednostka OSP otrzymała nowoczesny bojowy wóz strażacki, który z pewnością będzie służył nie tylko mieszkańcom.
 
W uroczystości "powitania" wozu bojowego udział wzięły miejscowe władze samorządowe, strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek z terenu naszej gminy, przedstawiciele władz powiatowych oraz okoliczni mieszkańcy.
 
Koszt nowego wozu wraz z wyposażeniem to kwota 810.000 PLN.
 
 

XX sesja Rady Gminy Kramsk

XX sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 31.07.2020

29 lipca odbyło się XX-te posiedzenie Rady Gminy Kramsk. Po zatwierdzeniu porządku obrad i przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, radni wysłuchali informacji wójta  o działalności w okresie od 17 lipca do 28 lipca 2020 roku.

Następnie przystąpiono do debaty nad raportem o stanie gminy za rok 2019 oraz podjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy za rok 2019.
Jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Kramsk za rok 2019.
 
 

 

XIX sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 20.07.2020

17 lipca odbyła się XIX sesja Rady Gminy Kramsk i przebiegła ona według następującego porządku obrad:Przedszkole Gminne w Kramsku dla Alicji
AM - 13.07.2020

Promesa dla OSP Grąblin
AM - 9.07.2020

8 lipca br. na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się uroczystość przekazania strażakom ochotnikom z województwa wielkopolskiego promes na zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych. Nowe wozy trafią do ponad 60 jednostek.

Promesy przekazywali: Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP Dariusz Matczak oraz wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Dotację na zakup średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych otrzymały OSP: Iwanowice, Sompolno, Wierzbinek, Brzeźno, Mielżyn, Królików, Koło nad Wartą, Niepruszewo, Kąpiel, Świętno, Pobiedziska, Białośliwie, Piotrowo, Krzyżowniki- Śródka, Lisiec Wielki, Wronki, Głomsk, Budzisław Kościelny, Grzegorzew, Mrowino, Ryczywół, Wilczyn, Baborowo, Targowa Górka, Wyrzeka, Nosków, Twardów, Poznań-Krzesiny, Sarnowa, Kotwasice, Kępa Wielka, Janków Przygodzki, Gorzyce Wielkie, Rychnów, Piekary, Piaski, Blizanów, Grąblin, Osiecza Pierwsza, Kaczlin, Lwówek, Pięczkowo i Chrząstowo. Ciężkie samochody trafią do OSP: Kowale Pańskie, Sulmierzyce, Dąbcze, Damasławek, Sieroszewice, Kłecko, Rakoniewice, Marzenin, Gola, Boduszewo, Ludwinów, Przygodzice, Kalisz-Sulisławice, Kalisz-Lis, Zduny, Brudzew, Bukownica i Biała.

Wielkopolskie jednostki otrzymały 31,7 mln zł dofinansowania. Środki te i zagwarantowany wkład samorządów oraz samych jednostek pozwoli na zakup 45 średnich i 16 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Gospodarzami uroczystości byli strażacy z PSP Pleszew. W Gołuchowie pojawili się parlamentarzyści, m.in. Jan Mosiński czy Witold Czarnecki. Samorząd powiatu pleszewskiego reprezentowali starosta Maciej Wasielewski, wójt gminy Gołuchów Marek Zdunek i radny powiatowy Andrzej Biesiada.

Promesę dla OSP Grąblin odebrał Marek Lidźbiński - prezes jednostki.


Z okazji zakończenia roku szkolnego
AM - 26.06.2020

 


Rada Gminy dla Alicji
AM - 22.06.2020
 

 


 

Z wizytą u Nawrockich
AM - 22.06.2020

Zobacz, jak wygląda gospodarstwo rodzinne Państwa Jolanty i Józefa Nawrockich ze wsi Kuźnica w woj. wielkopolskim (materiał opublikował kalendarzrolników.pl w dn. 15 czerwca br.).

 
 

 


Chelleng dla Alicji

Challenge dla Alicji
AM - 18.06.2020
- Jestem ojcem tej małej księżniczki ze zdjęcia i muszę zrobić wszystko, żeby uratować jej chore nóżki. Alicja, nasze wyczekiwane dziecko potrzebuje pomocy specjalistów światowej klasy, bo tylko tacy są w stanie sprawić, że będzie mogła chodzić jak zdrowi ludzie. Znaleźliśmy ich w Instytucie dr Paley’a i już wkrótce czeka nas operacja. Pod warunkiem, że zbierzemy ogromne pieniądze. Proszę więc o pomoc..

Zostaliśmy nominowani przez Starostwo Powiatowe w Koninie do udziału w Challenge "Wszystko dla Alicji”. Na wyzwanie odpowiedziało ponad 30 pracowników Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku. Akcja polega na  wykonaniu 10 pompek lub przysiadów i wpłaceniu dowolnej kwoty na chore dziecko. Po ukończeniu zadania można nominować kolejnych, a ci mają 48 godzin na podjęcie i wykonanie wyzwania. Urzędnicy biorący udział w  akcji wsparli dwuletnią mieszkankę naszej gminy Alicję Szczepankiewicz. Zebrane pieniądze zostaną przekazane rodzicom, by wesprzeć ich "bój o zdrowe nóżki dla Księżniczki Alicji’’.

Operacje nóżek w Paley European Institute
Alicja Szczepankiewicz - 2 latka
Kramsk, wielkopolskie
Obustronnie niedorozwinięte kości udowe, zwichnięte stawy biodrowe
Rozpoczęcie: 27 Czerwca 2019
Zakończenie: 28 Czerwca 2020

 


XVIII sesja Rady Gminy Kramsk
XVIII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 10.06.2020
 
 
XVIII sesja Rady Gminy Kramsk odbyła się 29 maja 2020 roku w auli Szkoły Podstawowej w Kramsku. Przebiegła według następującego porządku:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Zatwierdzenie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z XVII sesji.

4. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie od 25 lutego do 28 maja 2020 roku.

5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2020 rok.

6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu na 2020 rok.

7. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Konińskiego.

8. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Konińskiego.

9. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Krzymów.

10. Podjęcie uchwały w sprawie  wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę rodzaju i nazwy miejscowości Ksawerów w Gminie Kramsk.

11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Kramsk na lata 2018-2023.

12. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kramsku za 2019 rok.

13. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku za rok 2019 oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej w gminie Kramsk.

14. Zapoznanie się ze sprawozdaniem oceny zasobów pomocy społecznej.

15. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z realizacji rocznego Programu współpracy Gminy Kramsk z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2019.

16.  Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kramsk na rok 2020.

17. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia projektu Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Kramsk.

18. Wnioski i zapytania.

19. Zamknięcie sesji.

Sesja odbyła się w reżimie sanitarnym.

 


 

Powrót do biur w nowym reżimie sanitarnym
AM - 20.05.2020

Praca zdalna powoli zbliża się do końca. Coraz więcej firm decyduje się na umożliwienie zatrudnionym powrotu do biur. Oczywiście na nowych warunkach i z uwzględnieniem dodatkowych środków ostrożności.

Jak będzie wygląda nowa rzeczywistość w biurach? - Będziemy trzymać dystans społeczny. Podchodząc do recepcji, pracownik może spodziewać się osłon z pleksi i oznaczeń określających bezpieczne odległości. Wyznaczone będą też miejsca oczekiwania w kolejce do windy i w samej windzie, która w biurowcu jest miejscem newralgicznym, jeśli chodzi o kontakt z innymi osobami wyjaśnia Łukasz Włodyga z firmy doradczej Cushman&Wakefield (C&W) na łamach "Wyborczej".

Środki ostrożności, jakie zastosują firmy obejmować będą m.in.:

Oczywiście w każdej firmie zalecenia i zasady mogą się między sobą różnić. Najważniejsze jest jednak zachowanie higieny i dystansu. Chociaż wracamy do naszych biur, kontakt ze współpracownikami wciąż powinien być maksymalnie ograniczony, aby zachować bezpieczeństwo. O ploteczkach na przerwie w kuchni przy kawie czy wspólnym posiłku w stołówce z całym zespołem możemy zapomnieć. W najbliższym czasie nie będzie to możliwe. Co najmniej połowa biurek będzie wolna, aby zapewnić odpowiedni dystans. W budynkach pojawią się tablice informujące o nowych zasadach i instrukcje postępowania. Pracodawcy zapewnią także środki do dezynfekcji rąk, a niektórzy także maseczki i rękawiczki.

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kramsk wznawia działalność
AM - 14.05.2020 | żródło: GOK

Zgodnie z „Wytycznymi dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce” z 28 kwietnia 2020 roku Ministerstwa Rozwoju oraz rekomendacją Biblioteki Narodowej.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kramsk podjął decyzję o zdjęciu zakazu działalności Biblioteki od dnia 18 maja 2020 r.

Zdjęcie nakazu, o którym powyżej mowa, dotyczy jedynie czytelników biblioteki. W nowym reżimie sanitarnym udostępniane będzie wypożyczanie książek oraz ich zwrot.

Czytelnicy korzystający z zasobów biblioteki muszą się dostosować do następujących wymogów:
a) wymagania dotyczące wypożyczania książek:
- czytelnicy nie wchodzą do biblioteki
- zwrot i wypożyczanie książek możliwe będzie przez okno przy drzwiach wejściowych
- czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru oraz czytelni;
- zamiar wypożyczenia książek należy zgłosić telefonicznie (63 24 70 001)
- czytelnicy, którzy przyjdą po zamówione książki, muszą mieć założone maseczki i rękawiczki ochronne.

b) wymagania dotyczące zwrotu książek:
- dla zwracanych książek zostanie wyznaczone miejsce
- zwrot książek obwarowany jest podobnymi wytycznymi, jak w wypadku wypożyczania, tj. czytelnicy muszą mieć
   założone maski i rękawiczki;
- zwracane książki muszą być spakowane w kartoniku, na którym zamieszczony będzie numer karty czytelnika, ilość
   książek oraz data zwrotu;
- zwracane książki będą podlegać tygodniowej kwarantannie i przez ten czas nie będą wypożyczane innym czytelnikom.

Zarówno zamawianie, jak i zwrot książek możliwy będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00

 


 

Pomoc dla Seniorów
AM - 14.05.2020 | tekst: Halina Rogowska
 
W związku z trwającym stanem epidemicznym Powiatowa Rada Seniorów włączyła się do działań związanych z zabezpieczeniem Seniorów: klubów Seniorów z powiatu konińskiego przed zakażeniem, szyjąc maseczki wielokrotnego użytku.
 
Starostwo  Powiatowe szeroko włączyło się w tę akcję kupując potrzebne materiały.
 
Bardzo dziękuje panu staroście Stanisławowi Bielikowi za akceptację naszej inicjatywy i wsparcie.
 
Podziękowania kieruję również do pana Krzysztofa Czajkowskiego, który prowadził tę akcję.
 
W gminie Kramsk maseczki szyły bezpłatnie panie ze Stowarzyszenia „Klub Seniora i Juniora” w osobach: J. Wróbel, J. Rusin, M. Gramera, C. Bąk, K. Lisiak każda w swoim domu.
 
Uszyłyśmy ok. 400 maseczek, które aktualnie są przekazywane seniorom.
 
Dziękuję Paniom  za zaangażowanie i pracę na rzecz pomocy Seniorom.
 
Bądźmy razem w tym trudnym czasie.
 

 

AM - 01.05.2020 | info: Michał Niedżwiecki


Majowa refleksja
AM - 01.05.2020
 
 

 

 
Zmiany w ograniczeniach od poniedziałku 20 kwietnia
AM - 20.04.2020

W Polsce od kilku tygodni obowiązują szerokie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. W poniedziałek 20 kwietnia część restrykcji zostaje jednak zniesiona. W niedzielę po południu opublikowano rozporządzenie wprowadzające w życie nowe zasady. Zobacz, co wolno, a czego wciąż nie można robić od początku nowego tygodnia.

Zniesiony zostaje ogólny zakaz przemieszczania się. Oznacza to, że dozwolone jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, np. chodzenie na spacery, bieganie, czy jazda na rowerze. Do tej pory możliwość korzystania z tych aktywności budziła liczne wątpliwości.
 
Otwarty zostaje wstęp do lasów i parków Zamknięte pozostają place zabaw.
Więcej osób może uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w mszach. Do tej pory limitem było pięć osób (nie licząc osób sprawujących kult, np. księży) . Od poniedziałku obowiązuje zasada, że w obrzędzie może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw. pomieszczenia, w którym się on odbywa. Przykładowo w kościele o powierzchni 600 mkw. może przebywać 40 osób.
 
W pogrzebach może uczestniczyć do 50 osób (nie licząc osób sprawujących kult religijny i pracowników zakładu pogrzebowego). Do tej pory limit ten wynosił pięć osób.
Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Do tej pory wszyscy niepełnoletni nie mogli sami wychodzić z domów.
 
Więcej osób może robić zakupy w tym samym czasie. W mniejszych sklepach (do 100 mkw. powierzchni) od poniedziałku obowiązuje limit czterech klientów na jedną kasę (do tej pory było to trzech klientów). Inaczej wyglądają zasady dotyczące większych sklepów. Tam, podobnie jak w kościołach, może przebywać jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni. Przykładowo, w supermarkecie o powierzchni 3 tys. mkw. zakupy może robić w tym samym czasie 200 klientów.
 
"Godziny dla seniorów", czyli możliwość robienia zakupów wyłącznie przez osoby powyżej 65. roku życia między 10 a 12, obowiązują tylko od poniedziałku do piątku (do tej pory obowiązywały we wszystkie dni tygodnia).
 
O odwołaniu niektórych restrykcji poinformowali w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Koronawirus ciągle bardzo mocno ogranicza życie w Polsce, ale od poniedziałku zaczniemy powoli odmrażać nasze codzienne życie - zapowiedział wówczas szef rządu na konferencji prasowej.

W niedzielę po południu opublikowano rozporządzenie wprowadzające powyższe zasady.

 
Jakie ograniczenia pozostają w mocy?

W miejscach publicznych musimy zakrywać usta i nos.
 
Piesi muszą zachować między sobą odstęp 2 m.
 
Środkami transportu publicznego może podróżować maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.
 
Przykładowo, jeśli w autobusie jest 20 siedzeń, może nim jechać 10 osób.
 
Zamknięte są bary, restauracje, hotele, teatry, kina, muzea i filharmonie.
 
Zamknięte są salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu oraz siłownie i baseny.
 
Zamknięte są sklepy w centrach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii czy aptek).
 
Zamknięte są sanatoria.
 
Nie można prowadzić rehabilitacji z wyjątkiem szczególnie ciężkich przypadków.
 
Wszyscy wracający z zagranicy muszą przejść kwarantannę.
 
Nie można organizować imprez, spotkań i konferencji.
 
W weekendy zamknięte pozostają markety budowlane.
 
Sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki ochronne i środki dezynfekujące.
 
Odstępy między stanowiskami pracy powinny wynosić 1,5 m.
To tylko pierwszy etap luzowania ograniczeń. O przejściu do kolejnych z nich ma decydować rząd na podstawie: analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia i realizacji wytycznych sanitarnych w kraju.

Na razie nie podano żadnych konkretnych dat przechodzenia do kolejnych etapów.
 

 

Co wolno, a czego nie? - przypominamy
AM - 16.04.2020

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wczoraj  zaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Projekt po konsultacjach roboczych został skierowany do Rady Ministrów.

O opublikowaniu projektu rozporządzenia i przekazaniu go do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów, poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Projekt zakłada, że od czwartku 16 kwietnia nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie m.in. zakładów pracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów, oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób) – w przypadku tego ostatniego, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące).

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano także, iż z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, że granicą, od której dzieci miały obowiązek zakrywania ust i nosa, będzie wiek 4 lat.
 

Ogłaszamy premierę zapowiadanego wcześniej wydarzenia!!! MOD Kramsk, przyjaciele, zespół "Poparzeni kawą trzy" w utworze "Kawałek do tańca", a dyryguje sam Mistrz... Jurek Owsiak!!!
Miłego słuchania i oglądania!!!

AM - 14.04.2020


Życzenia Wielkanocne Wójta
AM - 03.04.2020

 


Pamiętamy!
AM - 02.04.2020
Dziś mija 15 lat od chwili kiedy nasz rodak, Święty Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. W naszych sercach wciąż przechowujemy Jego słowa, poczucie humoru i żywą wiarę w Boga, a także wyjątkowe, choć krótkie chwile spotkań.
 
W 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz apeluje do Polaków o duchową łączność i zapalenie świec w oknach o godz. 21.37. Niech to będzie dla nas symbolem miłości i solidarności. Niech będzie wołaniem o Boże Miłosierdzie dla świata - powiedział kard. Dziwisz.
 
Po raz pierwszy papież zapalił świecę w oknie swojego apartamentu w wigilię 1981 roku. Był to znak solidarności z narodem, który przeżywał stan wojenny. Ten gest powtórzyło tysiące ludzi na całym świecie.
 
21 lat temu odwiedził pobliskie nam sanktuarium w Licheniu, tegoż samego roku, rada naszej gminy nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Samorządu Gminy Kramsk.
 
Z czasów wizyty w Licheniu pozostał mi zrealizowany wtedy film. Pozwólcie, że przypomnę te chwile.
 
 
 

Co wolno, a czego nie?
AM - 31.03.2020

Kolejne restrykcje związane z koronawirusem w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił właśnie obostrzenia, które zaostrzają rygor dotyczący wychodzenia z domu. Nowe zasady mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Na czym polegają nowe ograniczenia?

• należy zachować przynajmniej 2 metry odległości od siebie, nawet podczas spaceru. Dotyczy to także rodzin, wykluczone spod nakazu są tylko osoby nieletnie (poniżej 13. roku życia), niepełnosprawne wymagające opieki oraz starsze
• zakaz wstępu do parków, na bulwary i skwery, a także do innych miejsc rekreacji
• zakaz wychodzenia z domu osób poniżej 18. roku życia bez opieki dorosłych
• zakaz korzystania z wypożyczali rowerów miejskich
• zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, usługowe, fryzjerskie, rehabilitacyjne i masażu oraz gabinety tatuażu. Nie są możliwe wizyty domowe związane z wykonywaniem tych usług
• w sklepach mogą przebywać maksymalnie trzy osoby, w przeliczeniu na jedną kasę. A więc jeśli w sklepie jest 10 kas, to zakupy będzie mogło robić 30 osób jednocześnie
• w urzędach pocztowych limit ten ograniczony jest do dwóch osób na jedno okienko
• na bazarach i targowiskach obowiązuje ograniczenie do trzech osób na jedno stoisko
• przed wejściem do sklepu trzeba będzie obowiązkowo zakładać rękawiczki
• w weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane
• otwarte pozostaną apteki, sklepy spożywcze i drogerie, z tym, że w godzinach 10-12 będą czynne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia
• zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, wyjątkiem będą budynki, które przeznaczone są do odbywania kwarantanny. Ten zakaz obowiązuje od 2 kwietnia, do tego czasu wszyscy muszą się wykwaterować
• w zakładach pracy wprowadzony zostaje wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy
• formuła kwarantanny zostanie rozszerzona. Ci, którzy zostaną jej poddani od dzisiaj, będą mieli obowiązek całkowitej izolacji, również od swoich bliskich. Jeżeli osoba będzie odbywać kwarantannę w swoim domu, poddani jej będą wszyscy domownicy
• prywatnych przewoźników, np. busów obowiązywać będą te same zasady, co komunikację publiczną - w pojeździe będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących
• w punktach usługowych i stacjach benzynowych pracownicy będą zobowiązani do dezynfekcji lady i np. terminala po każdym kliencie
• odwołane są zabiegi rehabilitacyjne
• przemieszczanie się samochodami prywatnymi jest możliwe, ale ma się odbywać w konkretnym celu, nie ma obostrzeń co do liczby osób, przebywających w samochodzie
• samotne wychodzenie z domu jest możliwe na krótki spacer, w celu przewietrzenia się lub wyjścia z psem. Nie należy uprawiać sportu
Restrykcje obowiązują od dziś od północy, złamanie zakazów lub niedostosowanie się do nakazów grozi karą grzywny do 30 tys. zł. Restrykcje związane z zakładami pracy i hotelami obowiązują od czwartku. Na ulicach będzie więcej patroli policyjnych.

Koronawirus w Polsce. Poprzednie restrykcje i ograniczenia:

• nie wolno korzystać z placów zabaw
• po ulicach nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby (ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin)
• dozwolone jest wychodzenie w celu pomocy osobie potrzebującej, na przykład zawiezienie jedzenia lub leków
• pojawią się ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej - tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa
• w mszach św. i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący mszę
• osoby wracające z zagranicy będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę pod przyjeździe do Polski
• kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących policji pomoże wojsko
• obostrzenia obowiązują od dziś (24 marca) do 11 kwietnia
• podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań jest ustawa o chorobach zakaźnych

Przypomnijmy, że od 13 marca obowiązują już poniższe ograniczenia:

• mamy zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski
• cudzoziemcy pracujący lub mieszkający w Polsce będą mogli przyjechać do Polski, ale będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę
• polscy obywatele muszą przejść 14-dniową kwarantannę po przyjeździe do kraju
• ruch samochodowy dla Polaków wracających do kraju jest utrzymany, ale wprowadzone zostają ścisłe procedury sprawdzania przekraczających granice
• ograniczenia nie obowiązują osób mieszkających na terenach przygranicznych, a pracujących poza Polską, ani zawodowych kierowców
• ruch wewnątrz kraju odbywa się bez zmian
• ograniczona zostaje praca galerii handlowych. Otwarte w nich są tylko sklepy spożywcze, drogerie, pralnie i apteki
• wstrzymane zostają międzynarodowe połączenia lotnicze oraz kolejowe. Nie zostanie wstrzymany ruch towarowy
• dozwolone będą międzynarodowe lotnicze połączenia czarterowe (za granicami kraju są ludzie, którzy wracają z urlopów)
• zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób
• ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych
• zamknięte zostają wszystkie bary, restauracje, puby, kasyna i inne podobne miejsca rozrywki. Restauracje mogą jednak sprzedawać jedzenie na dowóz

 


Spotkanie z sołtysami

Spotkanie z sołtysami
AM - 17.03.2020
Z okazji Dnia Sołtysa, z sołtysami  gminy spotkał się Andrzej Nowak - wójt naszej gminy, który odczytał życzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowane do sołtysów.

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Sołtysi!

 

Od blisko ośmiu stuleci społecznościom wiejskim w Polsce przewodzą sołtysi. Reprezentują je, służą im radą, pomocą, wsparciem. Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem. Ktoś, kto zna swoich sąsiadów, rozumie ich punkt widzenia, ich radości i troski, problemy i aspiracje. Z prawdziwym uznaniem witam fakt, iż wśród sołtysów jest obecnie tak wiele kobiet – Pań, które codzienną pracę w swoich gospodarstwach oraz sprawowanie odpowiedzialnej funkcji społecznej łączą często z działalnością w wiejskich organizacjach i stowarzyszeniach.

 

Dzisiaj sołtysi, jako bezpośredni reprezentanci swoich wspólnot lokalnych, współtworzą odrodzony samorząd terytorialny. Warto to podkreślić, bowiem w oparciu o mandat, który uzyskali Państwo od swoich wyborców, mają Państwo szczególny tytuł i realną możliwość, aby aktywizować mieszkańców sołectw i gmin, skłaniać ich do tego, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych. Gorąco do tego zachęcam, bo to właśnie Państwa głosy i opinie są wysłuchiwane ze szczególną uwagą. To Państwo – zaradni, cenieni gospodarze – dają osobisty przykład dbałości o te same sprawy, którymi żyją mieszkańcy Państwa miejscowości.

 

Z rozmów z sołtysami czerpię zawsze cenną wiedzę o życiu polskiej wsi. Wiem, jak wiele ważnych, pozytywnych, ogromnie potrzebnych zmian dokonało się w małych ojczyznach właśnie z inicjatywy sołtysów. Dzięki ich uporowi, energii i pomysłowości. Dlatego nie mam wątpliwości, że idea zrównoważonego rozwoju naszego kraju – to znaczy uczciwego uwzględniania potrzeb i postulatów zarówno środowisk miejskich, jak i wiejskich – cieszy się Państwa poparciem. Ci, którzy od pokoleń żywią i bronią, ci, którzy jako hodowcy, jako producenci artykułów rolnych i spożywczych wypracowują coraz większą część polskiego bogactwa, mieszkańcy wsi i małych miast – są pełnoprawnymi obywatelami. W państwie, które razem budujemy, w Polsce demokratycznej, sprawiedliwej i praworządnej, będącej wspólnym dobrem wszystkich grup społecznych i środowisk zawodowych, ich prawa i słuszne oczekiwania są i będą szanowane. Ufam, że w to wielkie dzieło odnowy Rzeczypospolitej włączą się wszyscy, którym leży na sercu nasze wspólne dobro oraz pomyślność naszych dzieci i wnuków. Wszyscy, którzy kierują się poczuciem odpowiedzialności za sprawy lokalne i równomierny rozwój całego kraju.

 

Z okazji Dnia Sołtysa życzę Państwu, aby sprawowanie tej zaszczytnej funkcji przynosiło Państwu wiele osobistej satysfakcji oraz radości z dobrych owoców Państwa działań. Życzę wytrwałości i powodzenia we wszystkich Państwa inicjatywach i przedsięwzięciach. Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie wciąż pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne. 

 
Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam!
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
Przy okazji spotkania poruszono tematy związane z ochroną środowiska, gospodarką odpadami oraz energią odnawialną.

 


 
Dzień Kobiet
 
Dzień Kobiet i Babski kabaret
AM - 15.03.2020
 
Wypełniona po brzegi sala Domu Pracy Twórczej, życzenia Wójta skierowane do widowni, żółty tulipan wręczony przez urodziwych mężczyzn każdej Pani, scena, a na niej Lidia Stanisławska, Emilia Krakowska i Barbara Wrzesińska!
 
W takim towarzystwie upłynął wieczór zorganizowany przez wójta oraz dyrektora ośrodka kultury z okazji dorocznego Dnia Kobiet. Po zakończonych występach był czas na indywidualne rozmowy, autografy oraz okolicznościowe fotografie.
 

 

XVII sesja Rady Gminy Kramsk

XVII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 26.02.2020
 
25 bm. odbyło się XVII posiedzenie rady gminy Kramsk. Najważniejszym punktem obrad była uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej.
Przy wypełnionej po brzegi sali narad, radni przyjęli protokół z poprzedniej sesji oraz wysłuchali informacji wójta o działalności w okresie od 24 stycznia 2020 roku do 24 lutego 2020 roku.
 
Wiceprzewodnicząca Halina Rogowska odczytała uchwałę wraz z uzasadnieniem w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej. Głos kolejno zabrali: Waldemar Białecki - radny, Ewelina Dunaj-Rzewucka - dyrektorka szkoły, Joanna Wiśniewska i Dorota Iwińska - przedstawicielki Rady Rodziców, Paulina Koźmińska i Julia Kulik - przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego oraz Ewa Kubacka - radna.
Po tych wypowiedziach rozpoczęła się gorąca dyskusja z udziałem radnych jak i  przybyłych mieszkańców. Efektem dyskusji było głosowanie, które zakończyło się wynikiem: 7 za, 7 przeciw i jeden wstrzymujący się od głosu.
 
Po krótkiej przerwie, kiedy emocje już opadły, radni przystąpili do kolejnych punktów obrad. Podjęli, między innymi uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego oraz  uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kramsk na lata 2020 - 2032.
 
- Szkoła w Woli Podłężnej zlokalizowana jest na terenie starego, poniemieckiego gospodarstwa rolnego. Począwszy od lat 60-tych XX wieku przeprowadzono w niej szereg remontów i udoskonaleń, wymieniono okna, zakupiono meble do wszystkich sal, wymieniono instalację elektryczną, wybudowano toalety, urządzono pracownię komputerową, odnowiono podłogi, wykonano elewację budynków. W każdym roku szkolnym sukcesywnie prowadzono bieżące remonty sal lekcyjnych i innych pomieszczeń.
Obecnie siedziba szkoły prezentuje się godnie i jest dobrze wyposażona - czytamy na stronie szkoły.
Jak wynika z ostatnich wyliczeń w okręgu szkoły mieszka około 250 uczniów z czego 60 to uczniowie tejże placówki.
 
Uzasadnieniem do podjęcia działań likwidacyjnych jest mała rentowność placówki, mała ilość dzieci oraz zły stan techniczny.
Wynik głosowania sprawy nie kończy. Czas pokaże zwycięzców. Oby to był dobry czas.
 
PS. Fotografie szkoły zostały wykonane w 2011 roku.
 

 
Gala Powiatu Konińskiego
 
Gala Powiatu Konińskiego
AM - 29.01.2020

24 stycznia br. w Konińskim Domu Kultury pojawili się parlamentarzyści, przedstawiciel marszałka województwa wielkopolskiego, a także samorządowcy z Konina i ościennych gmin. Starosta koniński oraz przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego podsumowali ubiegły rok.

W kategorii „kultura” statuetkę przyznano Zespołowi Ludowemu Świętojanki, który działa od 1969 roku przy GOK-u w Kramsku i jest jedną z najbardziej utytułowanych grup artystycznych powiatu konińskiego.

W kategorii „sport” laureatami nagrody za działalność na rzecz rozwoju powiatu konińskiego otrzymali: Marek Juszczak – współzałożyciel i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Trójka, gm. Stare Miasto oraz Weronika Żabierek – pochodząca z Kramska złota medalistka w kolarstwie na 500 metrów oraz brązowa medalistka na 1000 metrów podczas XV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi.

Dla gości zaśpiewała Halina Frąckowiak. Organizatorzy zaprosili także na poczęstunek. Podczas gali wystąpili młodzi artyści z powiatu konińskiego oraz Orkiestra Dęta PAK KWB „Konin”.

 

Samorządowe kolędowanie w Golinie

 
Samorządowe kolędowanie w Golinie
AM - 29.01.2020
W hali sportowo-widowiskowej w Golinie spotkali się w sobotnie popołudnie wójtowie, burmistrzowie, radni oraz pracownicy urzędów i jednostek gminnych.
 
Jak zawsze na Samorządowym Kolędowaniu nie mogło zabraknąć drużyny Starostwa Powiatowego i starosty Stanisława Bielika.
 
Podczas Samorządowego Kolędowania można było usłyszeć bardziej i mniej znane polskie kolędy oraz świąteczne piosenki. Spośród 15 występów, największe brawa otrzymał wójt Wilczyna – Grzegorz Skowroński, który zaprezentował się razem z żoną. Niezwykłym występem okazał się też występ gminy Ślesin. Z tamtejszymi samorządowcami na scenie pojawiła się mieszkanka, która zachwyciła operowym głosem. Na koniec spotkania wszyscy wójtowie i burmistrzowie wystąpili wspólnie śpiewając „Wśród nocnej ciszy”, a później odebrali z rąk Mirosława Durczyńskiego pamiątkową statuetkę.
 
Naszą gminę reprezentowali: Dorota Kubsik, Maria Kordyl, Jolanta Nawrocka, Józef Nawrocki, Marian Wieczorek, Jerzy Smolarek, Adam Kołodziejczak, Przemysław Domagalski, Paweł Ciesielski. Zaśpiewali kolędę "Gdy się Chrystus rodzi”.


 
XVI sesja Rady Gminy Kramsk
 
XVI sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 28.01.2020
 
24 stycznia odbyła się XVI sesja Rady Gminy Kramsk. W posiedzeniu wzięło udział 14 radnych oraz goście w osobach Zbigniewa Treja - doradcy prezesa zarządu KWB Konin oraz Marka Kawińskiego - głównego inżyniera KWB Konin. Obecni byli sołtysi z Grąblina, Święćca, Drążka, Bilczewa, Helenowa Pierwszego, Kramsk-Pola, Ksawerowa, Rudzicy oraz Wielan.
 
Wójt Andrzej Nowak przedstawił zebranym obszerne sprawozdanie z działalności w ostatnim miesiącu. Następnie głos zabrali goście, których głównym celem wizyty była prośba o przedłużenie na okres 6-ciu lat koncesji na eksploatację odkrywki Drzewce. Jednocześnie zadeklarowali się do gruntownego uporządkowania wszelkich zaszłości, które powstały na linii kopalnia - gmina (takim wyrazem dobrej woli ze strony kopalni ma być próba uregulowania własności pokopalnianego zbiornika wodnego na Strumyku).
 
Następnie podjęto uchwały w sprawie ustanowienia zasad przyznawania sołtysom diet i zwrotu kosztów podróży służbowej; w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla dzieci objętych opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub przez dziennego opiekuna, w tym określenia kategorii dzieci na które przyznawana jest dotacja; w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty (opłata wzrośnie do kwoty 18 zł od osoby w przypadku segregacji już od marca br.).

Zatwierdzono również plan pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2020.

Po wyczerpaniu porządku obrad, Marek Lidźbiński - przewodniczący rady, zakończył sesję.

 
 
Dzień Seniora w Woli Podłężnej
 
Dzień Seniora w Woli Podłężnej
AM - 27.01.2020
 
Piękna uroczystość z okazji Dnia Seniora została przygotowana przez uczniów i nauczycieli "korczakówki" w Woli Podłężnej. Klimatu całemu wydarzeniu nadał występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej i mażoretek z dyrygentem Przemysławem Domagalskim. Jak zauważyła dyrektorka szkoły, takiego wydarzenia tutaj jeszcze nie było!
 
W części artystycznej na scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły. W trosce o licznie przybyłą widownię , pomyślano o atrakcyjnych "przerywnikach" w których wszyscy brali udział bez względu na wiek.
 
Kontakt z muzyką "na żywo" był niewątpliwie dla młodych widzów dużym przeżyciem. Być może niejeden z nich zapragnął zagrać w prawdziwej orkiestrze lub zatańczyć w pięknym stroju mażoretki. Dla starszych zaś był zapewne przypomnieniem młodości i okazji do spotkania we wspólnym gronie.
 
Wójt Andrzej Nowak wspomniał o trudzie szlifowania diamentów i starej kopalni złota, Halina Rogowska - prezes Klubu Seniora i Juniora w Kramsku mówiła o zaletach przynależności do takiego klubu, sołtys Antoni Sobczak podziękował wszystkim za przybycie, dzielnicowy Marcin Bednarek ostrzegał seniorów przed różnymi "naciągaczami", dyrektorka zaś życzyła szczęśliwych powrotów z zimowych ferii, które właśnie się rozpoczęły.
 

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Borkach

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Borkach
AM - 26.01.2020 | tekst: sołectwo

W dniu 11 stycznia br. mieszkańcy sołectwa Barce ze wsi  Kuźnica, Barce, Marysin spotkali się na spotkaniu świąteczno-noworocznym. Organizatorami spotkania byłi sołtys Katarzyna Mikorska, radny Józef Nawrocki oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Barcach.

W uroczystości uczestniczyli: proboszcz parafii Kramsk ks. prałat Sławomir Kasprzak, przedstawiciele Urzędu Gminy Kramsk – zastępca wójta Dorota Kubsik, sekretarz gminy Maria Kordyl oraz wójt senior Józef Drop.

Nie obyło się  bez noworocznych życzeń i wspólnego dzielenia się opłatkiem. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Po wspólnym wigilijnym posiłku odbyło się kolędowanie przy akompaniamencie przedstawicieli chóru Oremus. Energia i radość, którą niosą ze sobą mieszkańcy sołectwa zwiastuje, że podobnych spotkań w Barcach będzie jeszcze więcej – informuje sołtys Katarzyna Mikorska.


Kolejny raz w pięknym geście
AM - 16.01.2020 | tekst: GOK
12 stycznia br. roku odbył się 28 Finał WOŚP. W Kramsku graliśmy już siódmy raz. Kolejny też raz pobiliśmy nasz rekord w zbiórce pieniężnej. W tegorocznym finale na terenie gminy Kramsk w zbiórce ulicznej uczestniczyło 21 wolontariuszy. Pieniążki zaczęli zbierać od wczesnych godzin rannych.
 
Od godziny 17.00 sala OSP Kramsk zapełniła się po brzegi mieszkańcami. Na scenie mogliśmy zobaczyć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu społeczności Przedszkola Gminnego w Kramsku, uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kramsku: Zuzannę Oksiak, Gabrysię Rogowską, Natalię Wróbel oraz artystów z naszego ośrodka kultury: wokalistów - Dominikę Niedźwiecką, Wiktorię Benec, Małgorzatę Stolarczyk, Szymona Bąka, Marcelinę Zwierzyńską, Nikolę Ciemiengę, Marcelinę Żabierek, Natalię Smolarz, Martę Grzelak i Olgę Wojciechowską, instrumentalistów - Klaudię Dąbrowską, Annę Wiktorską, Tatianę Nowak, Martynę Rogowicz, Magdalenę Gwóźdź, Zuzannę Kałużną, grupy taneczne - MAKNO, STOKROTECZKI, BŁYSK oraz zespół "Sentymentalne Serca".
 
Między występami odbywały się licytacje poszczególnych przedmiotów. Chętnych do licytacji nie brakowało. Ogółem, po dodaniu kwot uzyskanych z licytacji, ozdób świątecznych oraz pieniędzy zebranych przez naszych wolontariuszy do puszek, zebraliśmy 12154,42 PLN.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim mieszkańcom gminy Kramsk za udział w 28 Finale WOŚP. Podziękowania kierujemy również do sponsorów, pracowników Urzędu Gminy, nauczycieli, druhów OSP, wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wzięli udział w 28 Finale WOŚP.