Szanowni Państwo!
Poniżej zamieszczamy linki do stron internetowych instytucji, na których znajdziecie Państwo wszelkie informacje dotyczące profilaktyki oraz postępowania i zachowania się w sytuacjach problemowych związanych z szerzącym się zagrożeniem koronawirusem.
Poprzez e-dziennik i strony internetowe szkół przekazywane będą materiały dydaktyczne dla uczniów.
Minister zdrowia ocenił sytuację epidemiczną jako ustabilizowaną, ale - "trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą"
Funkcjonowanie restauracji, hoteli oraz szkół pozostaje bez zmian, przynajmniej do 14 lutego
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył na wstępie, że sytuacja jest ustabilizowana. W jego ocenie to zasługa dyscypliny społecznej. Jednocześnie zwrócił uwagę na niepokojącą sytuację epidemiczną w innych krajach Europy (Wielka Brytania, Hiszpania, Francja) oraz nowe mutacje koronawirusa. - Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą - dodał.
- W pewnym sensie mamy do czynienia z kontynuacją zasady odpowiedzialności do 14 lutego - przekazał Niedzielski. Funkcjonowanie restauracji, hoteli oraz szkół pozostaje w tym czasie bez zmian. Następnie przekazał, do jakich zmian dojdzie w rządowym rozporządzeniu.
Od 1 lutego dojdzie do trzech zmian:
Otwarcia sklepów w galeriach handlowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego
Zniesienia tzw. godzin dla seniorów, funkcjonujących od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12
Otwarcia galerii sztuki i muzeów, przy zachowaniu ograniczenia maksymalnie jednej osoby na 15 m kw.
Swoją pełną działalność będą mogły wznowić galerie handlowe. Z naszych informacji wynika, że restauratorzy, którzy coraz częściej buntują się przeciwko rządowym obostrzeniom, mogą czekać na odwołanie lockdownu nawet do 1 marca. Podobny los ma dotyczyć także właścicieli hoteli. Nauczanie zdalne dla uczniów klas 4-8 zostało przedłużone o kolejne dwa tygodnie, ale - czego nasze źródła w rządzie także nie wykluczały - może potrwać do końca lutego.
- Jeżeli w drugim tygodniu lutego będziemy widzieli, że puszczenie klas 1-3 nie przyczyniło się do wzrostu zachorowań, to będzie dawało przestrzeń do powrotu do szkół - powiedział minister Niedzielski podczas konferencji.
Poniższe zmiany obowiązują od 28 grudnia, pozostają bez zmian przynajmniej do 14 lutego:
Hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych
Zamknięte są stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie (od 23.01 zwolnione z obowiązku są osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19)
W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
Zakaz organizacji wesel i konsolacji
Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos
Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami)
Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
Pierwsze dni października przyniosły rekordowe wzrosty zachorowań na COVID-19. 4 października liczba zakażonych koronawirusem osób przekroczyła w Polsce 100 tys. Wszyscy zadają sobie pytanie, co czeka nas jesienią i zimą, gdy zagrożenie będzie jeszcze większe? Naukowcy PAN opracowali trzy możliwe scenariusze: bardziej i mniej optymistyczny oraz pesymistyczny. Co może się wydarzyć?
1. "Ostatni dzwonek na zmianę zachowań, ludzie muszą się otrząsnąć"
2. Sezon jesienno-zimowy a COVID-19. Co może się wydarzyć? Trzy scenariusze
3. COVID-19 w Polsce. Scenariusz optymistyczny
4. COVID-19 w Polsce. Scenariusz mniej optymistyczny
5. COVID-19 w Polsce. Scenariusz pesymistyczny
6. Co możemy zrobić? Zalecenia naukowców Polskiej Akademii Nauk
1. 4 października liczba zakażonych osób w naszym kraju przekroczyła granicę 100 tys.
2. Naukowcy PAN: to, jak w sezonie jesienno-zimowym rozwinie się epidemia COVID-19 w Polsce zależy od trzech czynników: roli dzieci i młodzieży w szerzeniu wirusa, stopnia przestrzegania zaleceń, wydolności systemu testowania i izolacji czy kwarantanny
3. Na ich podstawie naukowcy PAN opracowali trzy możliwe scenariusze: bardziej i mniej optymistyczny oraz wariant pesymistyczny
4. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk: pandemia jest tragedią medyczną, społeczną i ekonomiczną, ale jest również lekcją dla nas wszystkich
"Ostatni dzwonek na zmianę zachowań, ludzie muszą się otrząsnąć"
1 października minister zdrowia mówił o eskalacji epidemii, dwa dni później rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, komentując rekordowy wzrost zakażeń z soboty (ponad 2,3 tys.) mówił: "Musimy niestety w najbliższych dniach i tygodniach przyzwyczaić się do tych wyników".
Rozwojem sytuacji w kontekście jesieni i zbliżającej się zimy zaniepokojeni są eksperci: - Od października grożą nam trzy zarazy: COVID-19, grypa i smog. Ta mieszanka może być bardzo niebezpieczna. Nie przetrzymamy dużego nawału chorych - ostrzegał w rozmowie z Medonet specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, dr hab. Tadeusz M. Zielonka.
- Jest dopiero początek drugiej fali epidemii, a już brakuje miejsc w szpitalach; dalej może być tylko gorzej. To ostatni dzwonek na zmianę zachowań, ludzie muszą się otrząsnąć - alarmuje dr hab. Ernest Kuchar (za PAP).
Sezon jesienno-zimowy a COVID-19. Co może się wydarzyć? Trzy scenariusze
Możliwe scenariusze rozwoju epidemii w Polsce opracowali naukowcy Polskiej Akademii Nauk. Opisano je w dokumencie: "Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk". Scenariusze są trzy: bardziej i mniej optymistyczny oraz pesymistyczny.
To, jak w sezonie jesienno-zimowym rozwinie się epidemia COVID-19 w Polsce zależy od trzech czynników:
1. - roli dzieci i młodzieży w szerzeniu wirusa (kwestia ta nadal nie jest rozstrzygnięta; naukowcy zwracają uwagę, że u dzieci częściej notuje się przebieg bezobjawowy i część badań wskazuje, że są one rzadziej źródłem zakażenia dla dorosłych, z drugiej strony udokumentowano ogniska w grupach dzieci oraz transmisję od dziecka do pozostałych domowników)
2. - stopnia przestrzegania zaleceń noszenia maseczek, higieny oddechowej, higieny rąk i utrzymywania dystansu społecznego również w miejscach pracy
3. - wydolności systemu testowania i izolacji czy kwarantanny
Pisząc o zagrożeniach w sezonie jesienno-zimowym, naukowcy zauważają, że po letnim rozluźnieniu restrykcji, zapadalność na COVID-19 wykazuje trend wzrostowy, a wskaźnik R kształtuje się na poziomie 1,3.
Przypomnijmy, że wskaźnik ten pokazuje, ile osób może zarazić jeden pacjent, w którego stwierdzono zakażenie COVID-19. Jeśli wynosi on więcej niż 1, to oznacza, że jeden chory zaraża więcej niż jedną osobę, a tym samym można mówić, że epidemia wciąż się rozwija. Gdy współczynnik R wynosi poniżej 1, to znak, że epidemia wygasa i coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.
1. Jaki jest wskaźnik R w Polsce?
Zdaniem badaczy, jesienią możemy spodziewać się wzrostu wskaźnika R, co będzie wiązało się z częstszym przebywaniem ludzi w zamkniętych pomieszczeniach i z otwarciem placówek szkół. "Zwiększona dynamika jest jednym z zagrożeń w nadchodzącym sezonie: przy R powyżej 1,5 epidemia jeszcze w tym roku przekroczy wydolność ochrony zdrowia" - czytamy w raporcie.COVID-19 w Polsce. Scenariusz optymistyczny
Scenariusz optymistyczny zakłada niską zakaźność dzieci i pilniejsze przestrzeganie zaleceń. Jeśli tak się stanie, liczba zakażeń SARS-CoV-2 nie będzie narastać. Zdaniem naukowców można wtedy zakładać stały efektywny współczynnik reprodukcji na poziomie <1,1.
"Przestrzeganie zaleceń dystansowania, to również mniejsza zachorowalność na grypę, zatem mniej osób z objawami, które mogą wskazywać na COVID-19 i wymagają testowania, a co za tym idzie – zapewnienie wydolności systemu testowania i kwarantannowania" - tłumaczą badacze PAN
COVID-19 w Polsce. Scenariusz mniej optymistyczny
Model ten nadal zakłada niską zakaźność dzieci, ale mniej pilne przestrzeganie zaleceń. Jeśli to się sprawdzi, należy spodziewać się wybuchów lokalnych ognisk zachorowań, tak jak ma to miejsce obecnie - piszą naukowcy.
Niektóre ogniska udaje się wygasić, ale w przypadku większych, wykrytych z opóźnieniem dochodzi do licznych zachorowań wtórnych, wtórnych drugorzędowych i utrwalenia transmisji lokalnej na wyższym poziomie.
Zwiększona liczba zachorowań, nawet przy ustabilizowanej dynamice, to większe obciążenie dla służb zdrowia publicznego i ryzyko niewydolności systemu Z kolei przekroczenie możliwości systemu testowania wpływa na opóźnienia w rozpoznaniu ognisk, limitując skuteczność lokalnych działań przeciwepidemicznych.
COVID-19 w Polsce. Scenariusz pesymistyczny
Ten wariant zakłada zakaźność dzieci podobną do zakaźności dorosłych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku grypy i nieprzestrzeganie zaleceń dystansowania i noszenia maseczek ochronnych.
Jeżeli sprawdzi się pierwsze założenie, "w ciągu kilku tygodni od początku roku szkolnego można spodziewać się ognisk w placówkach edukacyjnych zwłaszcza na terenach, na których już obecnie obserwuje się zwiększoną zapadalność, a przypadki nie są związane z rozpoznanym ogniskiem".
Czy dotychczas źle leczyliśmy COVID-19? Brytyjscy naukowcy zalecają indywidualne podejście do każdego przypadku
Drugim zagrożeniem jest brak maseczek lub niepoprawne ich stosowanie oraz niezachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego. Naukowcy zwracają uwagę, że sprzyjać temu może fakt, iż z przyczyn pogodowych, w okresie jesienno-zimowym będziemy częściej przebywać w przestrzeniach zamkniętych. W takich warunkach zaś ryzyko transmisji jest znacznie wyższe.
"W tym scenariuszu możliwości Inspekcji Sanitarnej najprawdopodobniej zostałyby szybko przekroczone, skutkując szybkim wzrostem liczby zachorowań" - przestrzegają naukowcy PAN.
Co możemy zrobić? Zalecenia naukowców Polskiej Akademii Nauk
Po siedmiu miesiącach obcowania z wirusem SARS-CoV-2 wiemy już, że do zakażania się tym koronawirusem oddechowym najczęściej dochodzi w sytuacji dłuższego (typowo ponad 15 minut) i bliskiego (odległość poniżej 2 m) kontaktu w pomieszczeniu zamkniętym z osobą już zakażoną - przypominają naukowcy w opracowaniu.
Ryzyko zakażenia możemy więc zmniejszyć, skracając czas kontaktu, utrzymując zalecany dystans (co najmniej 2 m), w rozmowie nie podnosząc głosu, nosząc na twarzy maseczkę (zakrywającą usta i nos). Ważne jest również częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy.
W zamkniętych pomieszczeniach powyższe rygory sanitarne powinny być surowo stosowane - podkreślają naukowcy.
1. Niższe temperatury i wiatr sprzyjają koronawirusowi. Co z tego wynika? Niepokojące wnioski
Nawet w sytuacji spotkań na otwartym powietrzu, nie można zapominać o zachowaniu dystansu, a jeśli nie jest to możliwe, założenie maseczki. W regionach o dużej intensywności występowania COVID-19, "zdecydowanie powinno się też unikać ceremonii religijnych (msze) czy rodzinnych (wesela czy szumne imieniny, urodziny lub rocznice), imprez publicznych (mecze sportowe, koncerty, spektakle teatralne), które gromadzą wiele osób i podczas których nie sposób zachować odpowiednich zaleceń sanitarnych. W trakcie takich zgromadzeń należy powstrzymać się od bezpośrednich powitań, pożegnań, innych serdecznych gestów, ściskania się, obejmowania się itd.
"Zagrożenie zakażenia się SARS-CoV-2 powinno skłonić nas do zaszczepienia się przeciwko sezonowej grypie i pneumokokom" - piszą naukowcy PAN. Jednoczesne zarażenie się wirusami grypy i SARS-CoV-2 jest szczególnie groźne. Zaszczepienie się przeciwko pneumokokom w dużym stopniu przeciwdziała powikłaniom w czasie COVID-19.
- młoda kobieta z powiatu kaliskiego. W dobrym stanie przebywa pod opieką lekarzy w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Miała kontakt z osobą zakażoną,
- kobieta w starszym wieku z powiatu kaliskiego. W dobrym stanie przebywa pod opieką lekarzy w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Miała kontakt z osobą zakażoną,
- kobieta w starszym wieku z powiatu kaliskiego. W stanie zdrowia dobrym przebywa pod opieką lekarzy w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Kontakt z osobą zakażoną,
- starszy mężczyzna z powiatu leszczyńskiego. W stanie dobrym przebywa w domu. Miał kontakt z osobą zakażoną,
- starszy mężczyzna z powiatu kępińskiego. W stanie zdrowia dobrym jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem,
- kobieta w starszym wieku z powiatu krotoszyńskiego. W stanie średnio ciężkim jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- starsza kobieta z powiatu krotoszyńskiego. W stanie średnio ciężkim jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- starsza kobieta z powiatu krotoszyńskiego. W stanie zdrowia dobrym jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- starszy mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego. W stanie średnio ciężkim jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- starszy mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego. W stanie zdrowia dobrym jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- starszy mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego. W stanie zdrowia dobrym jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- kobieta w starszym wieku z powiatu krotoszyńskiego. W stanie średnio ciężkim jest w trakcie transportu do poznańskiego szpitala zakaźnego. Kontakt z osobą zakażoną,
- kobieta w starszym wieku z powiatu krotoszyńskiego. W stanie ciężkim przebywa pod opieką lekarzy w szpitalu w Krotoszynie. Kontakt z osobą zakażoną.
W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 147 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym trzy osoby zmarły.
1. Stwierdzono 3 przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
2. Hospitalizowanych jest 13 osób.
3. Objętych kwarantanną jest 1057 osób ( 28 z kontaktu, 1029 granicznych ).
4. Objętych izolacją domową jest 16 osób.
5. Objęto nadzorem epidemiologicznym jest 17 osób.
Komunikat
Szanowni Państwo!
Z uwagi na trwający wzmożony okres zachorowań na grypę oraz pojawienie się na terytorium RP koronawirusa zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt w naszym urzędzie i korzystanie z możliwości załatwiania spraw za pośrednictwem Internetu lub telefonicznie. Zalecamy, by sprawy w Urzędzie załatwiać pojedynczo, bez osób towarzyszących, z wyłączeniem przypadków, w których obecność innych osób jest konieczna do załatwienia sprawy.
Ten apel kierujemy z myślą o tym, że poprzez częste spotkania z interesantami stanowimy źródło spotęgowanych możliwości ewentualnego przenoszenia wszelkich zarazków, w tym również koronawirusa.
Z góry dziękujemy za zrozumienie i zastosowanie się do powyższej prośby, ponieważ odpowiedzialne zachowania mają pomóc chronić nas wszystkich przed groźną infekcją i zachorowaniem.
Zachęcamy do korzystania z drogi elektronicznej lub telefonicznej.
Sekretariat tel. 63 247 03 14.
e- mail: gmina.kramsk@kramsk.pl
skrzynka ePUAP: /4r8e7lff2t/SkrytkaESP
Ponadto informuję, że zarządziłem odwołanie planowanej imprezy „Kramskie wybijanie żuru” oraz zawieszenie zajęć dodatkowych z dziećmi i młodzieżą realizowanych przez szkoły, kluby sportowe i Gminny Ośrodek Kultury.
Wójt Gminy - Andrzej Nowak
AM - 12.03.2020 Źródło - Maria Kordyl
AM - 19.03.2020 Źródło -
Karol Dolański
AM - 17.03.2020 Źródło - GOPS
AM - 16.03.2020 Źródło - Marlena Przedwojska
Z uwagi na trwający wzmożony okres zachorowań na grypę oraz pojawienie się na terytorium RP koronawirusa zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt w Urzędzie Gminy i korzystanie z możliwości załatwiania spraw telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu:
telefon: 63 247 00 04
email: gmina.kramsk@kramsk.pl
skrzynka ePUAP: /4r8e7lff2t/SkrytkaESP
Numery wewnętrzne dostępne są na stronie: www.gminakramsk.pl
Zalecamy, by sprawy w Urzędzie załatwiać pojedynczo, bez osób towarzyszących, z wyłączeniem przypadków, w których obecność innych osób jest konieczna do załatwienia sprawy.
Ten apel kierujemy z myślą o tym, że poprzez częste spotkania z interesantami stanowimy źródło spotęgowanych możliwości ewentualnego przenoszenia wszelkich zarazków, w tym również koronawirusa.
Z góry dziękujemy za zrozumienie i zastosowanie się do powyższej prośby, ponieważ odpowiedzialne zachowania mają pomóc chronić nas wszystkich przed groźną infekcją i zachorowaniem.
AM - 13.03.2020 Źródło - facebook/Gmina Kramsk
AM - 13.03.2020 Źródło - Dorota Kubsik
Policja ostrzega przed oszustami w związku z koronawirusem
Policjanci przestrzegają przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Oferują je w Internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczan i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem. Nie dajmy się oszukać i o każdym taki przypadku informujmy Policję.
W Polsce odnotowano pierwsze zachorowania na koronawirusa, a policjanci w ostatnim czasie otrzymali sygnały o przypadkach oszustw z tym związanych. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w Internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa.
Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami. Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję.
AKTUALNYCH INFORMACJI NA TEMAT KORONAWIRUSA NALEŻY SZUKAĆ TYLKO NA SPRAWDZONYCH, OFICJALNYCH STRONACH:
Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani.
Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.
AM - 12.03.2020 Źródło - Dorota Kubsik