ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

wydarzenia | ogłoszenia

 

Końcowe akcenty

Końcowe akcenty
AM - 02.01.2016

30 grudnia br. odbyło się XVI posiedzenie rady gminy. Obecni byli wszyscy radni, którzy po wysłuchaniu sprawozdania wójta za ostatnie dwa tygodnie przystąpili do obrad. Podjęli szereg ustaw, między innymi: uchwałę w sprawie uchwalenia programu ochrony środowiska dla gminy Kramsk na lata 2014-17 wraz z prognozą oddziaływania.; uchwałę w sprawie uchwalenia programu usuwania wyrobów zawierających azbest; uchwałę w sprawie programu współpracy Gminy Kramsk z organizacjami pozarządowymi, podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2016 rok oraz uchwałę w sprawie przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Kramsk w 2016 roku.

Przedstawiono też możliwości wsparcia opieki nad dziećmi do lat 3 w formie współpracy samorządu gminnego z organizacjami pożytku publicznego ze środków UE - to zagadnienie referował Szymon Walkowski z IGD Konsulting
Tradycyjnie już na zakończenie roku nie mogło zabraknąć wspólnych życzeń i lampki biało-czerwonego szampana.

Również tego dnia, w Spółdzielni Socjalnej miało miejsce spotkanie wójta z sołtysami naszych sołectw. Była więc okazja nie tylko do podsumowania osiągnięć minionego roku ale i do rozmów o planach na przyszłość. Były również życzenia, dobra kawa oraz szampan. Byli również wszyscy sołtysi co warte jest odnotowania, albowiem w historii naszej gminy zdarzyło się to po raz pierwszy. Czy to zapowiedź jeszcze lepszych osiągnięć gminy?

Zobacz: sesja | spotkanie sołtysów

Koncert bożonarodzeniowy

Koncert bożonarodzeniowy
AM - 24.12.2015
Tradycyjnie już nasz ośrodek kultury w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizuje Koncert bożonarodzeniowy, który jest okazją nie tylko do wspólnego spotkania, ale i wspólnego śpiewania. Tak było i w tym roku. Na scenie, w wypełnionej po brzegi sali Centrum Pracy Twórczej, zaprezentowali się znakomici artyści: Zuzanna Oksiak, Szymon Bąk, Igor Graczykowski, Maja Szczebelska, Wiktoria Ciesielska, Wiktoria Benec, tria fletowe, kwartet instrumentów dętych blaszanych, kwartet saksofonowy, Sentymentalne serca, Dzieci Kujaw, Natalia Smolarz, Big Band Marcina Pawlika, Dominika Grzelak, Katarzyna Szkudlarek oraz Katarzyna Fabiszak. Nie zabrakło również naszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, tym razem pod batutą Świętego.

Spokojnych i radosnych Świąt wszystkim zebranym oraz wszystkim mieszkańcom naszej gminy życzył na zakończenie Józef Drop - wójt naszej gminy.
 
Zobacz

IV Kolędowanie u Olimpijczyków

IV Kolędowanie u Olimpijczyków
AM - 23.12.2015
Pełna widownia, barwnie migająca choinka, dekoracje na scenie, zgiełk - to wszystko w niczym nie przypominało atmosfery betlejemskiej stajenki i samotności Józefa i Marii. Jezus zaś pewnie się cieszy widząc, że tak obchodzimy Jego urodziny i że ta tradycja przetrwała już tyle wieków.
Na scenie zaprezentowały się poszczególne klasy przygotowane oczywiście przez swoich wychowawców. Mogliśmy posłuchać kolęd w wykonaniu tradycyjnym oraz w nieco nowszych aranżacjach. Zaprezentowali się również nauczyciele oraz rodzice.
- To dobrze, że taka forma pamięci o świętach rozwija się w naszej szkole z roku na rok. Wspólne śpiewanie zbliża ludzi do siebie. Czujemy się prawdziwą wspólnotą. To jest bardzo budujące i sprawia, że jesteśmy radośni - powiedział mi Janusz Grzesiak - dyrektor szkoły, który wszystkim obecnym złożył życzenia świąteczne. Życzenia świąteczne złożył też obecny na uroczystości ks. Piotr Stanny.
 
Zobacz

Świątecznie u najmłodszych

Świątecznie u najmłodszych
AM - 22.12.2015

O tym, że nadchodzą święta nikogo przekonywać nie trzeba. Widać to wokoło. Świąteczne dekoracje pojawiają się jak grzyby po deszczu. Większy ruch na ulicach, o tłumach odwiedzających mniejsze i większe sklepy pisał nie będę bo widzicie je sami. Jednym słowem - magia świąt.

Tymczasem w naszych przedszkolach atmosfera prawdziwie rodzinna. W "Kukułeczce" rodzice wraz z dziećmi przygotowali bożonarodzeniowe szopki, które ślicznie prezentowały się na koncercie z okazji nadchodzących świąt. Podobnie było w punkcie przedszkolnym w Patrzykowie oraz przedszkolu gminnym, gdzie wspólnie robiono świąteczne stroiki oraz ozdoby choinkowe. W okolicznościowych przedstawieniach zaprezentowali się najmłodsi obywatele naszej gminy, w śpiewaniu kolęd w Patrzykowie pomagali rodzice.

Najbardziej oczekiwanym punktem każdego programu była oczywiście wizyta św. Mikołaja z workami pełnymi prezentów. Gorączkowe rozpakowanie, skan zawartości i radość na twarzy. Czy może być lepszy powód do radości?

O śnieg zapytałem "dorosłego" malucha. - A po co? Mikołaj przecież przyjechał. Przypomniałem sobie dwie Śnieżynki towarzyszące Mikołajowi. W sumie wszystko się zmienia. Magia niech trwa.

 
Zobacz: Kukułeczka | Patrzyków | Kramsk

Budżet gminy uchwalony!

Budżet gminy uchwalony!
AM - 21.12.2015
W takich wydarzeniach aż miło uczestniczyć. XV sesja rady gminy odbyła się 18 grudnia br., uczestniczyli w niej wszyscy radni, trwała dwie godziny. Jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie budżetu Gminy Kramsk na rok 2016. Zastanawiam się w jakim stopniu do takiej decyzji przyczyniło się betlejemskie światełko, które na salę obrad dotarło za sprawą harcerzy ze szkoły w Anielewie (niech świeci na sali przez kolejne lata). Fakt jest poza wszelkimi dyskusjami. W naszej kramskiej historii zdarzyło się dawno, żeby budżet na rok przyszły ustalony był jeszcze w grudniu! To świadczy przecież o pracy rady, pracy wójta oraz jego pracowników.
Obradom sesji przysłuchiwała się liczna grupa sołtysów. Ewelina Mielcarek - sołtyska sołectwa Borki, złożyła w ich imieniu świąteczne życzenia dla radnych oraz wójta. Wszystkiego dobrego życzyli sobie wzajemnie wszyscy zgromadzeni na sali.
Budżet gminy po stronie dochodów planuje się w kwocie 31.572.096,00 zł po stronie wydatków - 30.509.096,00 zł.
 
Zobacz

ELENI w kramskiej świątyni

5-cio lecie klubu HDK PCK w Kramsku
AM - 21.12.2015
Długo oczekiwany, nie tylko przez prezesa klubu HDK, koncert znanej nie tylko w Polsce piosenkarki Eleni odbył się, tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, 4 grudnia br. w naszej kramskiej świątyni. Wszystko z okazji obchodzonej w tym czasie 5-tej rocznicy działalności klubu HDK działającego przy kramskiej parafii. Koncert poprzedziła uroczysta msza św. odprawiona przez ks. Sławomira Kasprzaka - proboszcza parafii. W uroczystościach udział wzięły zaprzyjaźnione delegacje z klubów w Koninie, Kawnicach, Turku, Licheniu, Ślesinie oraz Kazimierzu Biskupim oraz władze w osobach: Władysław Kocaj - wicestarosta koniński, Sławomir Lorek -wiceprezydent Konina, Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Andrzej Nowak - radny powiatowy. Obecni również byli przedstawiciele zarządu PCK w Koninie - Stanisława Paszak, Krzysztof Korzeniowski, Krystian Karbowy oraz Marek Krzyżaniak.
Jak powiedział mi Przemysław Parucki, spotkanie było okazją by podziękować najbardziej oddanym klubowiczom, sponsorom oraz sympatykom klubu, którzy przez te 5 lat działalności pokazali, że klubowe idee są im bliskie a wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka jest priorytetem.
Na sali Centrum Pracy Twórczej, w ciepłej i serdecznej atmosferze, odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i odznaczeń. Wspomnę w tym miejscu, że kilka dni wcześniej, prezes klubu otrzymał najwyższe odznaczenie organizacyjne PCK - "Kryształowe Serce", które otrzymują osoby, które nie tylko oddały 50 litrów krwi, ale w sposób sobie tylko właściwy, przyczyniają się do popularyzacji ruchu krwiodawstwa w całym kraju.
Dodam jeszcze, że ogromną pomoc w organizacji całej imprezy otrzymał prezes od miejscowych władz oraz miejscowego proboszcza. To chyba o czymś świadczy. W jego imieniu - wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w zorganizowaniu wspaniałego Jubileuszu - dziękujemy.
 
Zobacz: foto | ELENI

Radni obradowali

Radni obradowali
AM - 07.12.2015
Kolejna, XIV sesja rady gminy Kramsk, odbyła się w dniu 23 listopada br. tradycyjnie na sali narad w urzędzie gminy. W proponowanym porządku obrad znalazły się 23 punkty, którym radni postanowili stawić czoła. Po wysłuchaniu sprawozdania wójta z działalności za ostatni okres, z zapałem przystąpili do pracy. Podjęli szereg ustaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gminy, między innymi: uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów w obrębach geodezyjnych: Barce, Konstantynów, Rudzica gm. Kramsk, uchwałę w sprawie obniżenia ceny skupu żyta przyjmowanej, jako podstawa obliczenia podatku rolnego na rok 2016 oraz uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i placówek oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrani i wykorzystania udzielonej dotacji.
Dużo emocji wywołała uchwała w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie, w roku 2016, budowy dróg dojazdowych ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przeznaczonych na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych oraz podział prognozowanej nadwyżki budżetowej za rok 2015. Ostatecznie nie zdecydowano na jaki cel zostanie ona przeznaczona.
 
Zobacz

Prezydenckie podziękowania

Prezydenckie podziękowania
AM - 23.11.2015
"Szanowni Państwo! W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pragnę przekazać serdeczne podziękowania za zorganizowanie w Państwa miejscowości wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w dniu 11 listopada 2015 roku."
To fragment listu otrzymanego z Kancelarii Prezydenta RP i podpisanego przez podsekretarza stanu Wojciecha Kolarskiego.
 
Całość tutaj

Jarmark hobbystów w Rudzicy

Jarmark hobbystów w Rudzicy
AM - 23.11.2015
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w remizie OSP Rudzica, odbył się pierwszy z trzech zaplanowanych, jarmark hobbystów, który w zamyśle organizatorów gromadzić ma kolekcjonerów, hobbystów oraz pasjonatów historii i "staroci". Jak zapewniają organizatorzy, wszystko to, niezależnie od pogody, w idealnych warunkach lokalowych, przy dobrej kawie i świeżych wypiekach KGW Rudzica.
To już druga edycja tego przedsięwzięcia. Poprzednia, wakacyjna odbyła się w miejscowości Izabelin i cieszyła się sporym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców naszej gminy.
Organizatorzy, prezesi gminnego koła PSL Marcin Guźniczak i OSP Rudzica Ryszard Matczak, dokładają wszelkich starań, aby jarmark stał się nie tylko okazją dla pasjonatów i ludzi  "z branży", ale przyciągał również szukających innych form ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu.
Następny jarmark już 20 grudnia. Pomimo świątecznych przygotowań może warto wpaść tu na chwilę by ...połamać się opłatkiem!
 
Zobacz

W Patrzykowie też pasowali

W Patrzykowie też pasowali
AM - 21.11.2015

"W żółtych płomieniach liści" - śliczna piosenka w wykonaniu Skaldów i Łucji Prus przypomniała mi się na widok ślicznej scenografii przygotowanej na okoliczność pasowania na przedszkolaka w punkcie przedszkolnym w Patrzykowie. Na pasowanie trzeba zasłużyć. Tak więc najpierw część artystyczna w wykonaniu najmłodszych przed zebraną widownią. Są oklaski. Jest dobrze. Na głowach pojawiają się odświętne, żółte czapki. Znak to, że już za chwilę dyrektorka Basia Dutkowiak wypowie czarodziejskie "pasuje cię na przedszkolaka". I wszystko się zacznie: poranne wstawanie i codzienne obowiązki. A było tak beztrosko...

Czy przyglądającemu się ceremonii Józefowi Dropowi - wójtowi naszej gminy, przypominały się beztroskie lata jego dzieciństwa? Tego nie wiem, ale jestem pewien, że jest to okres w życiu każdego z nas, do którego chętnie wracamy.

 Zobacz

Narodowe Święto Niepodległości w Kramsku

Narodowe Święto Niepodległości w Kramsku
AM - 13.11.2015
 
Przebiegło uroczyście, dostojnie i z nutką refleksji - mógłbym na tym zakończyć, ale pozostał by mi jakiś niedosyt. Dołożę więc jeszcze kilka zdań.
Kiedy na obchody tej rocznicy spoglądam kilka lat wstecz i przypominam sobie jak one wyglądały, jestem ogromnie zadowolony z drogi, którą od tamtych czasów pokonaliśmy i efektów jakie ona przyniosła. Nowe miejsce pamięci, sztandary jednostek OSP, poczty sztandarowe szkół z terenu naszej gminy i z roku na rok więcej uczestników tegoż świętowania!
Organizatorem święta był Józef Drop - wójt naszej gminy ze swoim sztabem: Andrzejem Nowakiem, Przemysławem Domagalskim i ks. Sławomirem Kasprzakiem.
Pozostałych wymieniał nie będę, bo nie nazwiska są tutaj ważne (wybory zresztą za nami to i sami widzicie, że gości na uroczystościach jest mniej). Pozwólcie więc, że zaproszę Was do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia. Na deser dołożę jeszcze fotoreportaż Iwony Skuteckiej-Michalak.
Świętujmy i cieszmy się, że takie wydarzenia mają u nas miejsce.
Zobacz: film | fotoreportaż

Pasowanie w "Kukułeczce"

Szare myszki w "Kukułeczce"
AM - 05.11.2015
28 października w "Kukułeczce" odbyło się pasowanie na przedszkolaka w którym uczestniczyli rodzice najmłodszych, dyrekcja, wychowawczynie oraz Andrzej Nowak - doradca wójta. Dzieci nie było, bo zamiast nich po całym przedszkolu grasowały śliczne, szare myszki, które znakomicie komponowały się z barwnym wystrojem wnętrza. One też sprawiły, że prawie w oka mgnieniu zniknął ogromny tort, który pojawił się w trakcie uroczystości (jednej z wychowawczyń udało się ocalić jego kawałek i dzięki temu mogłem go też skosztować - był wyśmienity!). Po krótkiej części artystycznej nastąpiła część oficjalna - każda myszka, po czarodziejskim dotyku przez dyrektorkę wielkim czerwonym ołówkiem, stawała się ... przedszkolakiem! I być może dobrze, że taka metamorfoza się dokonała, bo nie wyobrażam sobie jakoś myszek jedzących rożki obfitości przyniesione przez Pana Andrzeja!
Zauważyć też muszę zamianę Oli na Maritę. Cóż, tak niekiedy układają się nasze losy, ale taka jest kolej rzeczy - jedni odchodzą inni przychodzą a życie biegnie dalej.
W tym miejscu pragnę również podziękować tym rodzicom, którzy w mailach adresowanych do naszej redakcji, dziękują za jakość i walory artystyczne prezentowanych przez nas fotografii. Cieszy mnie ogromnie fakt, że jest grupa ludzi która to dostrzega. Zgodnie z naszą dewizą - fotografia ma uczyć piękna otaczającego nas świata. Jak piszę na naszej internetowej stronie:   'Fotografia - to narzędzie pozwalające dawać sobie radę ze sprawami, o których wszyscy wiedzą, ale nie zwracają na nie uwagi. Moje zdjęcia mają za zadanie przedstawić coś, czego nie dostrzegacie".
Dziękuję tym wszystkim, którzy dbają i pamiętają o tym, że w tych małych kadrach możemy zapisywać część naszej codziennej historii i mamy miejsce, gdzie możemy ją prezentować i być z niej dumni.
Co wyrośnie ze ślicznych szarych myszek spotkanych w październikowy dzień w kramskiej "Kukułeczce"?
Warto śledzić ich losy chociażby na tej stronie.
 
Zobacz

Szkolenie PROW 2014-2020

Szkolenie PROW 2014-2020
AM - 04.11.2015
 
W dniu 22 października br. w Kramsku odbyło się kolejne z serii szkoleń organizowanych wspólnie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Oddział Regionalny ARiMR w Poznaniu oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W szkoleniu uczestniczyło ponad 160 rolników z terenu powiatu konińskiego. Więcej

Zobacz foto

Mają własny sztandar

Mają własny sztandar
AM - 04.11.2015
 
21 październik dla szkoły podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku to dzień już historyczny. Tego bowiem dnia szkoła otrzymała sztandar. Poświęcenia sztandaru dokonał oraz uroczystą mszę św. odprawił ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, następnie wszyscy zgromadzeni udali się w uroczystym korowodzie do pobliskiego gimnazjum, gdzie przebiegła dalsza część uroczystości w której uczestniczyli znamienici goście: Stanisław Bielik - starosta koniński, Maria Wróbel oraz Andrzej Nowak - radni powiatowi, Szymon Ziółkowski - mistrz olimpijski w rzucie młotem (Sydney 2000), jedyny złoty medalista olimpijski z wielkopolski, Stanisław Piguła - szablista Ziemi Konińskiej, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, ks. prałat Sławomir Kasprzak, Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy w Kramsku, Janusz Grzesiak - dyrektor szkoły podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku, delegacje szkół i przedszkoli działających na terenie naszej gminy, radni oraz społeczność szkolna. Po odczytaniu przez przewodniczącego rady treści uchwały o nadaniu szkole sztandaru nastąpił moment symbolicznego wbijania gwoździ, następnie zaś dyrektor Janusz Grzesiak, z rąk honorowego pocztu sztandarowego przyjął sztandar i ucałowawszy go przekazał go uczniom. Nastąpiła chwila prezentacji sztandaru po czym uczniowie szkoły złożyli uroczyste ślubowanie - "naszej Ojczyźnie, Patronowi i Tobie Szkoło uroczyście ślubujemy: uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi" ... popłynęło z uczniowskich piersi.
Następne minuty uroczystości to życzenia i deklaracje składane na ręce dyrektora szkoły. Z ich ilości i gorących zapewnień wynika, że w szkole może być tylko lepiej. Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną w wykonaniu szkolnej młodzieży.
Citius, Altius, Fortius - na ile, te olimpijskie idee umieszczone na sztandarze kramskich olimpijczyków uda się wcielić w szkolną rzeczywistość?
 
Zobacz
 

Są już przedszkolakami

Są już przedszkolakami
AM - 22.10.2015
W sobotnie południe, na sali Centrum Pracy Twórczej w Kramsku, odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka najmłodszych z Przedszkola Gminnego. Po krótkiej części artystycznej, w towarzystwie rodziców, często i również siostry czy brata, padły uroczyste słowa ślubowania. Samego aktu pasowania dokonała Barbara Dutkowiak - dyrektorka przedszkola. Każdy mógł sobie zrobić okolicznościową fotografię oraz pobawić się z rówieśnikami. Dla rodziców była to okazja, by wypić dobrą kawę i zjeść kawałek pysznego tortu.
Cała uroczystość przebiegła w bajkowej scenerii o którą zadbały Sylwia i Karina wraz z rodzicami. Chciałbym, żeby wszystkim i wszędzie tak się chciało.
 
Zobacz
AM - 20.10.2015
16 października odbyła się XII sesja rady gminy Kramsk. Radni, po wysłuchaniu sprawozdania wójta za okres od 21 września do 04 października br., podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Konińskiego na przebudowę drogi powiatowej Wola Podłężna – Różopole oraz podjęli uchwałę  w sprawie wyboru ławników sądowych na kadencję w latach 2016 – 2019 (zostali wybrani Jadwiga Telesińska i Stanisław Kubicki).

Ponadto podjęli uchwałę w sprawie nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku.
 
Zobacz

Inauguracja Roku Kulturalnego oraz Dzień Edukacji Narodowej w Kramsku

Inauguracja Roku Kulturalnego oraz Dzień Edukacji Narodowej w Kramsku
AM - 20.10.2015
 
15 bm., w sali Centrum Pracy Twórczej w Kramsku, odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego połączona z Dniem Edukacji Narodowej.
 
Czytaj więcej

35. lecie zespołu "Wielopolanki"

35. lecie zespołu "Wielopolanki"
AM - 07.10.2015
 
O „Wielopolankach” w czasie przeszłym mówić nie można. Mijają kolejne jubileusze, zegar wybija kolejne godziny, znikają kolejne kartki z kalendarza.
 
Czytaj więcej

Święto kartofla w Podgorze

Święto kartofla w Podgorze
AM - 29.09.2015
Wrzesień to miesiąc w którym już od kilku lat odbywa się doroczne Święto Kartofla, na którym spotykają się głównie mieszkańcy sołectwa Podgór oraz okolicznych wiosek. Zaglądają też tutaj sołtysi oraz inni animatorzy wiejskiej rozrywki, by w atmosferze dalekiej od tej jakie często oglądamy w naszej telewizji, spotkać się przy ognisku, porozmawiać i wspólnie się pobawić. Sprzyja temu atmosfera, którą tworzą organizatorzy: konkursy, zabawy, plac zabaw dla dzieci oraz kulinaria - przepyszne potrawy oraz smaki. A wszystko to wykonane na bazie ziemniaka! Jest więc okazja, by starsi przypomnieli sobie smaki dzieciństwa, młodsi zaś poznali coś, co jest zdecydowanie zdrowsze od chipsów i temu podobnych produktów sprzedawanych w super marketach. Udało mi się spróbować wielu tych pyszności i zapewniam was, że smaki to były niepowtarzalne.
Znakomicie dopisała pogoda tak więc nie brakowało i chętnych do udziału w przeróżnych konkursach i zabawach. Dla wszystkich były oczywiście nagrody i to nie byle jakie.
W roli prowadzącego rozwinął też skrzydła Roman Plecka, który na naszych oczach, z roku na rok, wyrasta nam na prawdziwego scenicznego lwa (tym razem opowiedział kilka "ziemniaczanych" kawałów). Próbowała dorównać mu Zosia Sobieraj, ale cóż. Następne kawały trzeba było już cenzurować!
Oczywiście znakomicie w roli gospodarza zaprezentowało się sołectwo Podgór ze swoją sołtyską Anetą Plecka, ale zauważyć wypada zwiększoną aktywność tych sołectw, gdzie wybrano nowych sołtysów. Jest to zapewne powód do radości, bo nic tak nie buduje więzi społecznych jak wspólne spędzanie czasu, wspólne pasje i chęć poprawy swojego bytu na lepszy. A tego nikt za nas nie zrobi, jeśli nie zrobimy tego sami.
Niech więc żałują ci, którzy w sobotnie popołudnie do Podgora nie dotarli. Byłem, jadłem, piłem. Kilka fotografii dla was zrobiłem.

XI sesja

XI sesja
AM - 25.09.2015
 
21 bm. odbyło się XI posiedzenie rady gminy. Radni, po przyjęciu bez czytania protokołów z trzech poprzednich sesji (uwagi wnosił głównie radny Stanisław Szady, ale nie dotyczyły one protokołów!), wysłuchali sprawozdania wójta z działalności za okres od 6 sierpnia do 20 września. Następnie podjęli, między innymi, uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w miejscowości Wola Podłężna gm. Kramsk oraz uchwałę w sprawie przyjęcia planu nadzoru nad żłobkiem, klubem dziecięcym oraz dziennym opiekunem. Podjęto również uchwałę w sprawie uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kramsk na lata 2015 –2024. oraz  uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2015.

Jednogłośnie odrzucili uchwałę w sprawie wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki, kluby dziecięce lub zatrudniających dziennych opiekunów na terenie Gminy Kramsk.

Po 2 godzinach, po wyczerpaniu 14 punktów obrad, przewodniczący zamknął  XI posiedzenie rady.

Zobacz foto

Zasłużyli na jubileusz
AM - 23.09.2015
 
Miniona niedziela oraz dwa kolejne dni tygodnia sprawiły, że prezes Parucki zaczął oddychać pełną piersią. Wszystko za sprawą tych co przyszli oddać krew oraz tych, którzy zechcieli wesprzeć go w przygotowaniach do grudniowego Jubileuszu. Przyszło ponad 50 osób z czego 44 mogły krew oddać. Jak wynika więc z rachunków, w ciągu 5-ciu lat działalności klubu przy naszej kramskiej parafii udało się zebrać 250 litrów krwi! To bardzo dużo jeśli zważyć, że działalność tego rodzaju nie cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. To zapewne ogromna zasługa nie tylko samego prezesa, ale i proboszcza ks. Sławomira Kasprzaka oraz jego wikariuszy, którzy - jak tylko mogą - podciągają rękawy do góry. To również zasługa tych, którzy w tych akcjach uczestniczą niemalże od początku (nie będę wymieniał tutaj nazwisk, ale wystarczy przejrzeć fotografie by wiedzieć kogo mam na myśli). Nie sposób pominąć tych, którzy chociaż raz wzięli w nich udział oraz i tych, którzy takie chęci mieli (byli i tacy). Wszystkim w tym miejscu, w imieniu prezesa Paruckiego dziękujemy!
4 grudnia odbędzie się Jubileusz 5-cio lecia działalności klubu. Będzie więc okazja by podziękował osobiście i by wspólnie cieszyć się, że można komuś w ten sposób pomóc. Jubileusz uświetni uroczystym koncertem w kościele parafialnym, gwiazda światowej sławy Eleni. Już dziś zapraszamy na koncert.
 
Zobacz foto

Dożynki gminne w Helenowie Drugim

Dożynki gminne w Helenowie Drugim
AM - 04.09.2015
 
30 sierpnia br., po raz czwarty w historii naszej gminy, w Helenowie Drugim, odbyło się doroczne święto polskiej wsi - dożynki. Być może upał sprawił, że duża część zaproszonych gości na uroczystość nie dotarła, gospodarze zaś z całego serca dziękują tym co przybyli i tym, co z takim rozmachem dożynki zorganizowali.
Dożynkowy korowód otwierała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kramska pod batutą Przemysława Domagalskiego oraz kramskie mażoretki. Za nimi podążały dziewczynki z kwiatami, potem powiało przeszłością - zobaczyliśmy siewcę, kosiarza, pobieraczki oraz kosy, sierpy, grabie i cepy. Następnie przemaszerowało 27 delegacji z poszczególnych sołectw oraz 7 delegacji z wieńcami dożynkowymi.
Na bryczce zaprzężonej w dwa konie jechali starostowie dożynek: Elżbieta Bryl która  wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha i specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego rasy szaroles oraz bydła białego francuskiego oraz Włodzimierz Dryjański który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Główny kierunek produkcji w gospodarstwie to hodowla bydła. Tradycyjnie na końcu korowodu zaprezentowało się kilka rolniczych maszyn.
Po uroczystym przekazaniu przez starostów okazałych bochnów chleba na ręce wójta oraz miejscowego proboszcza, prowadzący Michał Szymański - w imieniu wójta gminy powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych. A byli wśród nich: Władimir Baravikow z małżonką - kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Republiki Białorusi w RP, Andrzej Nowak – radny powiatu konińskiego a zarazem doradca wójta gminy Kramsk, Maria Wróbel – radna powiatu, Waldemar Białecki – przewodniczący rady gminy, ks. Henryk Kulik - proboszcz parafii Licheń, ks. prałat Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec, Zenon Siwiński – prezes Oddziału Konińskiego Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego, Kazimierz Wiktorski – dyrektor Centrum Ubezpieczeń i Leasingu w Koninie, Jolanta Nawrocka – przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie,  Tadeusz Tomaszewski – prezes Zarządu Gminnego OSP RP, Władysław Lewandowski – prezes Koła Pszczelarzy w Kramsku, dyrektorzy szkół oraz radni.
 
Uroczystą mszę św. dziękczynną odprawił ks. Henryk Kulik w asyście księży Sławomira Kasprzaka oraz Artura Krzyżanowskiego. On też wygłosił okolicznościowe kazanie.
Kiedy do pracy przystąpiła komisja wieńcowa w składzie: Anna Ziemniczak, Anna Mizerna i Maria Wróbel był czas na zabranie głosu przez gości. W tej części zaprezentowali się: Maria Wróbel, Józef Drop, Waldemar Białecki i Waldemar Marciniak - przewodniczący klubu PIS przy radzie powiatu.
Gwoździem każdych dożynek są przyśpiewki dożynkowe w których, w humorystyczny sposób przedstawia się obraz miejscowych obserwacji i zwyczajów. Tutaj "oberwać" może każdy. Jest to jedna z form rozmowy obywatela z władzą i chociaż przedstawiona w sposób humorystyczny, to zawierająca często realne bolączki codziennego życia.
"Wielopolanki" zrobiły to znakomicie. Widać to było po zebranych twarzach. One też, razem ze "Świętojankami" wystąpiły w krótkim programie słowno-muzycznym.
Kolejnym punktem programu był występ 3 zespołów reprezentujących Państwowe Obwodowe Centrum Twórczości Młodzieżowej w Brześciu na Białorusi. To był cudowny występ młodych artystów i powiew zupełnie innego świata! Młodzieżowy Zespół Tańca Narodowego "Kryniczka" w 28-osobowym składzie zaprezentował wspaniałe stroje narodowe oraz wysoki poziom wykonania, zespół Instrumentów Narodowych "Skarbonka" w składzie 6–osobowym prezentował utwory ludowe i klasyczne napisane z motywami białoruskiego folkloru, zaś kwartet wokalny "Kukabarra" to wspaniałe dziewczyny występujące a capella i śpiewające pieśni białoruskie religijne jak i ludowe. Piękny dynamiczny występ i spotkanie z inną kulturą.
 
W konkursie na "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" zwyciężył Helenów Pierwszy, Helenów Drugi oraz Podgór. Miejsce II przypadło Kramsk-Polu zaś III  Świętemu i Rudzicy. Borki i Konstantynów otrzymały wyróżnienia.
Minister Rolnictwa Marek Sawicki przyznał dwa odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa" dla następujących osób: Danuty Golon z miejscowości Polic oraz Władysława Karczewskiego z Milina. Aktu wręczenia odznaczeń dokonała Jolanta Nawrocka - przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Koninie.
Ogłoszono również wyniki konkursu na „Najpiękniejszy ogród w Gminie Kramsk 2015”. Tutaj zwycięzcami zostali Karolina i Paweł Wielowscy z sołectwa Wysokie. Dwa wyróżnienia przypadły  Barbarze i Jerzemu Maciejewskim z sołectwa Barce oraz  Alicji i Markowi Kantarowskim z sołectwa Izabelin.
 
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, którzy w znacznej mierze przyczynili się do wysokiego poziomu organizacji tegorocznych dożynek (pełna lista sponsorów tutaj), dziękują Wiesławie Krawiec oraz Andżelice Kamińskiej - sołtyskom sołectwa Helenów Drugi i Helenów Pierwszy oraz wszystkim mieszkańcom, którzy czynnie włączyli się w ich organizację.
 
PS
W moim archiwum znalazłem materiały z dożynek w roku 1981, 1992 oraz kronikarską notatkę z roku 1995. Pragnę je dedykować tym wszystkim, którzy nie dostrzegają rozwoju naszej gminy oraz naszej młodzieży, która tamtych czasów nie pamięta. A przecież to część naszej historii i warto do niej wracać.
 
Zobacz: przygotowania | dożynki | występ Białorusinów | występ Białorusinów (video) | archiwalne | video
Napisał również o nas PK

Rok szkolny rozpoczęty!

Rok szkolny rozpoczęty!
AM - 03.09.2015
 
Wakacje już za nami. Pozostały po nich tylko wspomnienia zatrzymane w pamięciach telefonów do których długo jeszcze będziemy wracać. Szkolny dzwonek powitał szkolną brać 1 września. Nie inaczej było w szkole podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej. W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego oraz pasowania na pierwszoklasistę udział wzięli: Józef Drop - wójt gminy, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy, Jerzy Smolarek - radny gminy, Antoni Sobczak - miejscowy sołtys, ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec, Małgorzata Błaszczyk - dyrektorka szkoły, grono pedagogiczne, rodzice oraz dzieci. Po powitaniu przez dyrektorkę przybyłych, głos zabrał wójt, który w kilku słowach wspomniał o swoim pierwszym kontakcie ze szkołą. Wspomniano też o 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej a pamięć o niej uczczono minutą ciszy. Następnie, po krótkim teście z wiedzy o Polsce, w poczet uczniów szkoły przyjęto 9-ciu pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie.
Tego dnia poświęcono jeszcze i oddano do użytku plac zabaw zlokalizowany tuż obok szkoły. Aktu tego dokonał ks. Artur Krzyżanowski, zaś wszyscy wymienieni wyżej z imienia i nazwiska uroczyście przecięli wstęgę.
Były jeszcze spotkania w odnowionych i pachnących klasach oraz zapowiedzi na najbliższe dni. Strategia została opracowana. Czas na jej realizację. Do wakacji pozostało jeszcze 185 dni nauki!
 
Zobacz foto

Spotkanie integracyjne w "Kukułeczce"

Spotkanie integracyjne w "Kukułeczce"
AM - 03.09.2015
 
27 sierpnia, w przedszkolu "Kukułeczka" odbyło się spotkanie integracyjne dzieci oraz rodziców rozpoczynających rok szkolny 2015/2016. Przybyłych powitała Irena Karolak-Jóźwiak - dyrektorka przedszkola. Obecne również były wychowawczynie najmłodszych - Gosia i Ola. Po krótkiej prezentacji swoich sylwetek, dzieci miały okazję do wspólnej zabawy oraz zapoznania się z najbliższym otoczeniem oraz, co najważniejsze - z zabawkami, którymi dysponuje przedszkole. Zabawy tak pochłonęły najmłodszych, że niektórzy wręcz zapomnieli, że jest jeszcze kilka dni wakacji! To chyba dobrze świadczy o panującej tam atmosferze.
 
Zobacz foto

X "nadzwyczajna"
AM - 26.08.2015
Sesja rady gminy poświęcona była głównie  sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Po burzliwych dyskusjach ustalono co następuje:

1) dla 1 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość – 10,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

2) dla 2-3 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość – 9,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

3) dla 4-5 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość – 8,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

4) dla 6-7 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość – 7,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

5) dla 8-9 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość – 6,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

6) dla 10-11 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość – 5,00 zł miesięcznie na mieszkańca,

7) dla 12 mieszkańców i powyżej 12 zamieszkujących daną nieruchomość – 4,00 zł miesięcznie na mieszkańca.

Ustala się wyższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 15,00 zł miesięcznie na mieszkańca

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 2015 roku.

Wcześniejsza, lipcowa sesja rady gminy przebiegła według następującego porządku obrad:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Zatwierdzenie porządku obrad.
3. Informacja Wójta Gminy o działalności w okresie od 16czerwca do 09 lipca  
   2015 r.
4. Informacja o odnawialnych źródłach energii.
5. Informacja o działalności Spółdzielni Socjalnej „Razem do sukcesu”.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2015.
7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na 
   rzecz Gminy Kramsk.
8. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy
     Kramsk.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany siedziby obwodowej komisji wyborczej.
11. Zarządzenie konsultacji w sprawie utworzenia sołectwa Wacławów.
12. Wnioski i zapytania.
13. Zamknięcie sesji.

Zobacz: IX sesja | X sesja

"W stronę tradycji" znów z nagrodami

"W stronę tradycji" znów z nagrodami
AM - 15.07.2015
5 lipca w kramskim amfiteatrze odbyła się 6. edycja Festiwalu Kultury „W Stronę tradycji”. 30 wykonawców oceniało jury pod przewodnictwem prof. Piotra Dahliga.
 
Czytaj więcej

Kolejny sukces naszej orkiestry!

Kolejny sukces naszej orkiestry!
AM - 09.07.2015
21 orkiestr dętych z całej Wielkopolski wzięło udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który odbył się 28 czerwca w Kaliszu.
 
Czytaj więcej

Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą

Byliśmy w Kazimierzu nad Wisłą
AM - 09.07.2015
49. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w dniach 25-28 czerwca br. w Kazimierzu Dolnym.
 
Czytaj więcej

Koniec wieńczy dzieło

Finis adest operi
AM - 06.07.2015
Użyty w tytule cytat z Owidiusza w przypadku uczniów kramskiej podstawówki jest chyba trochę przewrotny. Bo koniec edukacji w podstawówce to pewnie dopiero początek czegoś dużego i niczego nie wieńczy. To preludium do życiowej przygody, ale i pewien etap w rozwoju młodego człowieka. To też powód do radości, że ten etap mamy już za sobą i patrząc na to w ten sposób, żadnej przewrotności w tytule doszukiwać się nie można.
Uroczystość zakończenia roku 6 klas miała miejsce 24 czerwca. Przybyli na nią: Józef Drop - wójt naszej gminy, Piotr Krenc - zastępca przewodniczącego rady gminy, ks. Sławomir Kasprzak - miejscowy proboszcz, Anna Piechocka -dyrektorka kramskiego gimnazjum, Janusz Grzesiak - dyrektor podstawówki, grono pedagogiczne, rodzice oraz absolwenci. Zaczęto polonezem. Potem powitanie przybyłych gości i krótka część artystyczna. Przemówienia utrzymane w ciepłym tonie i z nutą troski. Kwiaty, uściski, tu i ówdzie łezka w oku. I chwila najważniejsza - świadectwa ukończenia otrzymane z rąk dyrektora Janusza Grzesiaka. Najlepsi otrzymali jeszcze nagrody z rąk wójta i przewodniczącego rady. Podziękowania otrzymali też rodzice. Nie wszyscy rzecz jasna, ale ci których praca została przez dyrekcję szkoły dostrzeżona.
Koniec wieńczy dzieło - wielu do dzisiaj zastanawia się co miał na myśli Owidiusz kiedy wypowiadał te słowa. Mnie zaś cisną się na usta piękne słowa piosenki "Szczęśliwej drogi, już czas" w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego. Szczęśliwej drogi!
 
Zobacz foto

Zawody wędkarskie

Zawody wędkarskie
AM - 06.07.2015
W niedzielę, 21 czerwca br. odbyły sie kolejne zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Kramsk zorganizowane przez Koło nr 54 w Kramsku. Wzięło w nich udział 21 członków zrzeszonych w tym kole. Pomimo sprzyjającej pogody - ryby tym razem nie brały, jak powiedział mi jeden z uczestników. Puchar wójta powędrował w tym roku do Artura Krokosa, który wynikiem 2,740 kg wyprzedził Janka Sobczaka (2,220 kg) oraz Rafała Adamczyka (2,120 kg).
Oprócz okolicznościowych dyplomów, pucharów i nagród rzeczowych, najbardziej zaangażowani w pracę na rzecz koła członkowie otrzymali  polary z logo koła. Przy grillu i pieczonych kiełbaskach zawody dobiegły końca.
 
Zobacz foto

Piknik country w Bilczewie

Piknik country w Bilczewie
AM - 05.07.2015
 
W stylu country zorganizowano sobotni piknik w szkole podstawowej w Bilczewie. Warto było tam być chociaż przez chwilę by porozmawiać z przystojnym szeryfem czy zobaczyć tańczącego Andrzeja Nowaka. Atrakcji nie brakowało: występy szkolnej młodzieży, dmuchane zamki, przeciąganie liny, motocykliści, malowanie twarzy, piękne dziewczyny i towarzysząca piknikowi ...piękna pogoda!
 
Zobacz foto

Rodzinnie w Woli Podłężnej

Rodzinnie w Woli Podłężnej
AM - 05.07.2015
"Święta rodziny" uroczyście obchodzono 20 czerwca br. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Woli Podłężnej. Rozpoczęły się częścią artystyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież z miejscowej szkoły podstawowej. Ich występy spotkały się z uznaniem zgromadzonej publiczności co słychać było po burzliwych oklaskach. Następnie uroczystość przeniosła się na szkolne boisko, gdzie również nie brakowało atrakcji. Obecni byli: Józef Drop - wójt gminy, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy, ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec, Małgorzata Błaszczyk - dyrektorka szkoły oraz mieszkańcy okolicznych wiosek. Wśród krzyków rozradowanych i rozbawionych dzieci, przy kawie i dobrym cieście, na sąsiedzkich rozmowach szybko upłynęło sobotnie popołudnie. Za tydzień zakończenie roku szkolnego i upragnione wakacje.
 
Zobacz foto

Już się zaczęły!

Już się zaczęły!
AM - 29.06.2015
W punkcie przedszkolnym w Patrzykowie wakacje już się zaczęły! W uroczystości zakończenia roku udział wzięli: Józef Drop - wójt naszej gminy, Maria Kordyl - sekretarz gminy, Barbara Dutkowiak - dyrektorka przedszkola, rodzice oraz dzieci. Po barwnych występach dzieci nastąpiła ceremonia wręczenia pamiątkowych dyplomów oraz świadectw. O bezpiecznych wakacjach w swoim wystąpieniu mówił wójt życząc wszystkim dobrego wypoczynku. Dla wychowawców były śliczne kwiaty. Potem jeszcze grill w przedszkolnym ogródku, zabawy na placu zabaw, ostatnie przedwakacyjne rozmowy.
 
Zobacz foto

Sto lat dla Jubilatów

Sto lat dla Jubilatów
AM - 24.06.2015
Gromkie "Sto lat" odśpiewano 18 bm. w auli kramskiego gimnazjum dostojnym Jubilatom, którzy w tym roku obchodzą 50-tą i 60-tą rocznicę ślubu. Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w parafialnej świątyni przez ks. Sławomira Kasprzaka z udziałem władz gminnych w osobach Józefa Dropa - wójta gminy, Marii Kordyl - sekretarza gminy oraz Marianny Deseckiej - skarbnika gminy. Podczas mszy jubilaci odnowili małżeńską przysięgę i wysłuchali ciepłych słów skierowanych pod ich adresem przez księdza proboszcza.
Z rąk wójta otrzymali pamiątkowe medale przyznane przez Bronisława Komorowskiego - prezydenta RP oraz życzenia na dalsze lata życia. Życzenia złożyli również Maria Kordyl oraz Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy. Były więc kwiaty, uściski dłoni, uśmiechy, lampka szampana, wspólna fotografia i ogólna radość, że ktoś o nich pamięta. Była też piękna inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów kramskiego gimnazjum dedykowana Jubilatom.
Tegorocznymi, Złotymi Jubilatami byli: Helena i Józef Galorowie (Drążek), Jadwiga i Kazimierz Kraczyńscy (Grąblin), Helena i Roman Prorokowie (Kramsk), Jadwiga i Tadeusz Płócienniczakowie (Ksawerów), Bożena i Arkadiusz Rybiccy (Kuźnica),  Mirosława i Kazimierz Iwaniakowie (Niwka),  Irena i Zbysław Łuczakowie (Podgór), Stanisław i Krystyna Leśniewscy (Strumyk), oraz Kazimiera i Jan Furmańscy z Woli Podłężnej.
 
Zobacz foto

Absolutorium dla wójta
AM - 21.06.2015
16 bm. odbyło się kolejne, VIII już posiedzenie, rady naszej gminy, na którym radni piętnastoma głosami udzielili absolutorium wójtowi (po wcześniejszym podjęciu uchwały w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy za rok 2014). Były więc kwiaty, podziękowania, ostre dyskusje oraz deklaracje jeszcze lepszej pracy dla dobra mieszkańców naszej gminy. Był też powrót radnego Stanisława Szadego do wcześniejszego pomysłu, że może by jednak pomyśleć o podwyżce wynagrodzenia dla wójta (entuzjazmu na twarzach nie widziałem - może się więc okazać, że to kolejna batalia radnego z "wiatrakami").
Radni ocenili jeszcze zasoby pomocy społecznej. W wolnych wnioskach dyskutowano o bieżących potrzebach w poszczególnych sołectwach.
 
Zobacz foto

Tak się bawiono

Tak się bawiono
AM - 19.06.2015
Czerwiec to tradycyjnie już miesiąc pikników rodzinnych, festynów oraz zabaw plenerowych organizowanych nie tylko przez społeczności szkolne ale i również przez sołtysów oraz stowarzyszenia. W minioną sobotę takie imprezy odbyły się w Borkach, Anielewie oraz Patrzykowie. Byliśmy tam z aparatem i specjalnie dla was zrobiliśmy te fotografie.
 
Zobacz: Anielew | Borki | Patrzyków

"Smaczki" w Paprotni

"Smaczki" w Paprotni
AM - 17.06.2015
Centrum Sportów Ekstremalnych w Paprotni, gm. Krzymów to obiekt stosunkowo młody, ale i dynamicznie  rozwijający się. Właśnie tam, 7 czerwca odbył się festyn "Smaki LGD" zorganizowany przez stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia".
 
Czytaj więcej

Przyszli pomimo długiego weekendu!
AM - 13.06.2015
W świetlicy parafialnej odbyła się kolejna akcja oddawania krwi zorganizowana przez klub HDK działający przy parafii w Kramsku. Wszystkim, którzy tego dnia przyszli by oddać krew, w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy. Ostatecznie 14 litrów pojechało ratować życie innym. I to jest rzecz najważniejsza.
 
Zobacz foto
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
AM - 13.06.2015
 
Ożywił się znowu kramski amfiteatr. Wszystko za sprawą zorganizowanego w dniu 31 maja festynu z okazji Dnia Dziecka. Jak przystało na taką uroczystość nie zabrakło atrakcji dla naszych najmłodszych: malowanie twarzy, konkursy, szachowe zmagania, dmuchane zamki, kule wodne, zabytkowe pojazdy, bieg pokoleń i "gwiazdy" na estradzie. Na początek zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej w Kramsku, następnie królował nasz ośrodek kultury. Była jeszcze zabawa dla najmłodszych oraz trochę starszych. W roli prowadzącego znakomicie się sprawdził Michał Szymański, na wysokości zadania stanęli też organizatorzy, którymi w tym roku byli: Urząd Gminy, GOK, Klub "Warta" Kramsk, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kramsk oraz Rada Sołecka sołectwa Kramsk.
 
Zobacz foto
Po Ziemi Konińskiej
Po Ziemi Konińskiej
AM - 09.06.2015
W dniach 29-31 maja br. odbył się XXIII ogólnopolski wyścig kolarski "Po Ziemi Konińskiej" pod honorowym patronatem starosty konińskiego i prezydenta miasta Konin. W wyścigu udział wzięło 11 klubów z całej Polski (46 zawodników w kat. Młodzik oraz 35 w kat. Junior Młodszy). W kat. Młodzik zwyciężył zarówno w prologu jak i 3 etapach zawodnik KTK Kalisz Adam Długosz. Adrian Lorenc - zawodnik KLTC Konin zajął w klasyfikacji generalnej II miejsce (klasyfikacja tutaj)
Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary ufundowane przez sponsorów oraz nagrody pieniężne.
Była to już kolejna odsłona tego wyścigu. Wypadałoby się więc cieszyć, że jest w nim i kramski akcent.
 
Zobacz: dzień 1 | dzień 2

Mają nowy plac zabaw

Mają nowy plac zabaw
AM - 08.06.2015

W "Kukułeczce" zbiegły się ostatnio dwa wydarzenia. Oddanie do użytku nowego placu zabaw połączono z Dniem Matki. Pomysł dobry, bo oprócz radości najmłodszych, rodzice mieli okazję ten plac zobaczyć.

Podczas występu dzieci nie mogło zabraknąć uśmiechów i radości. Każdy z rodziców otrzymał też specjalny upominek przez nie przygotowany. Tak więc, przy kawie i ciastku, w ciepłej i serdecznej atmosferze szybko upłynęły chwile, które chciałoby się zatrzymać na dłużej.

Jak powiedziała mi Irena Karolak-Jóźwiak - dyrektorka przedszkola, już niebawem ruszy Punkt Opieki Dziennej gdzie opieką objęte będą dzieci w wieku od 1,5 - 2,5 lat. Pod troskliwym i czujnym okiem opiekunów posiadających odpowiednie kwalifikacje do tej pracy, dzieci mogą umiejętnie i bezpiecznie spędzać czas, aby rodzice mogli bezstresowo podjąć pracę zawodową.
 
Zobacz foto
VII sesja
VII sesja
AM - 02.06.2015
 
25 maja odbyła się VII sesja rady gminy Kramsk. Uczestniczyło w niej 15 radnych, władze gminy oraz liczna grupa naszych sołtysów. Tradycyjnie, po złożeniu przez wójta informacji o działalności w okresie od 31 marca do 24 maja tegoż roku, przystąpiono do realizacji porządku obrad. Podjęto uchwałę w sprawie zmiany budżetu na 2015 rok oraz uchwalono wieloletnią prognozę finansową gminy na lata 2015 - 2024. Uchwała o podwyżce cen wody oraz odprowadzanie ścieków wywołała gorącą dyskusję (dowiedziałem się z niej, między innymi, że mleczna krowa wypija 150 litrów wody na dobę!). Ostatecznie ceny od 1 lipca pozostają na tym samym poziomie (nieznacznie podniesiono je dla podmiotów gospodarczych).
W wolnych wnioskach przewodniczący zapoznał radnych z pismami jakie pod jego adresem kierują mieszkańcy naszej gminy, między innymi odczytał pismo Zenona Nowaka, mieszkańca Wacławowa, który zwraca się do rady gminy z propozycją utworzenia sołectwa Wacławów (obecnie Wacławów jest częścią sołectwa Wysokie). Rada wysłuchała również sołtysów, którzy w głównej mierze borykają się z codziennymi problemami mieszkańców, a których sami nie są w stanie załatwić.
 
Zobacz foto

Konferencja w Brdowie

Konferencja w Brdowie
AM - 01.06.2015
Kramska Kapela Podwórkowa zagrała podczas konferencji podsumowującej "Wdrażanie osi 4 Leader PROW 2007 - 2013 na obszarze stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia", która odbyła się 20 maja br. na terenie klasztoru ojców paulinów w Brdowie.
 
Czytaj więcej

Dzień Mamy i Taty

Dzień Mamy i Taty
AM - 29.05.2015
 
Uroczyście Dzień Mamy i  Taty świętowali najmłodsi mieszkańcy naszej gminy z Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie. Przygotowany pod czujnym okiem swoich wychowawczyń program artystyczny zadedykowali właśnie swoim rodzicom, których wcześniej zaprosili na salę gimnastyczną szkoły podstawowej w Patrzykowie. Były również drobne upominki w postaci okolicznościowych kartek z życzeniami które własnoręcznie wykonali mali artyści. I było dużo, dużo radości. Że ktoś jest ważny, że ktoś pamięta ...
 
Zobacz foto

W hołdzie poległym

W hołdzie poległym
AM - 17.05.2015
13 maja br. w miejscu pamięci "W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny" odbyła się uroczystość rocznicowa upamiętniająca zakończenie II wojny światowej. Uroczystość ta rozpoczęła jednocześnie pierwszą procesję fatimską (13 maja 1917 roku miały miejsce objawienia w Fatimie, w których Maryja tak wiele przepowiedziała o nadchodzących czasach). Blasku uroczystości dodała kompania honorowa z 33 bazy lotnictwa transportowego z Powidza, nasza orkiestra i poczty sztandarowe jednostek OSP oraz szkół z terenu naszej gminy. Nie zabrakło zacnych gości w osobach: Stanisław Bielik -starosta koniński, Kazimierz Pałasz - radny sejmiku województwa wielkopolskiego, Sebastian Łukaszewski - zastępca prezydenta miasta Konin, przedstawiciele zarządu i rady powiatu, podpułkownik Jacek Liszowski - szef sztabu 33 bazy lotnictwa transportowego w Powidzu, starszy brygadier Mirosław Zalewski - zastępca komendanta miejskiego PSP w Koninie, młodszy inspektor Sławomir Jądrzak - komendant miejski policji w Koninie, ks. prałat Wojciech Kochański - wikariusz biskupi, Roman Bednarek - burmistrz Sompolna, Stefan Dziamara - burmistrz miasta i gminy Rychwał, Grzegorz Matuszak - wójt Rzgowa, Tadeusz Jankowski - wójt gminy Krzymów, Ryszard Nawrocki - wójt gminy Stare Miasto, Stanisław Maciejewski - zastępca burmistrza Kleczewa, Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Waldemar Białecki - przewodniczący rady naszej gminy. Obecni również byli dyrektorzy szkół z terenu gminy, przedstawiciele zakładów pracy, harcerze z Anielewa, sołtysi, radni oraz - jak powiedział Andrzej Nowak, prowadzący uroczystość - "wszyscy miłujący pokój". Do wspólnego budowania dobrobytu powiatu zachęcał Stanisław Bielik, zaś w liturgii słowa, którą prowadził ks. prałat Sławomir Kasprzak, modlono się w intencji tych wszystkich, którzy życie swe oddali na wszystkich frontach walcząc o wolną Ojczyznę.
Major Grzegorz Szmidt przeprowadził apel pamięci po którym kompania honorowa  oddała salwę honorową. Po niej orkiestra zagrała hasło wojska polskiego i pod pomnikiem zaczęto składać wieńce oraz wiązanki kwiatów.
W promieniach zachodzącego słońca pięknie wyglądała szkolna młodzież, harcerze i pochylone sztandary. Dźwięki trąbki daleko niosły się po Dolinie Grójeckiej.
- Ufam, że dzięki wzajemnej obecności staliśmy się bardziej wspólnotą - powiedział w słowie końcowym Józef Drop, następnie odśpiewaną "Rotę" i odprowadzono sztandary. Figurka Matki Boskiej Fatimskiej niesiona przez kramskich strażaków ruszyła w uroczystej procesji ulicami trochę sennej już wioski. - Fatimska Matko błagamy cię ...
 
Zobacz foto

Święto Narodowe 3 Maja

Święto Narodowe 3 Maja
AM - 05.05.2015
Przemarsz orkiestry dętej oraz pocztów sztandarowych ośmiu jednostek strażackich oraz Zespołu Szkół w Milinie rozpoczął tegoroczne obchody Święta Narodowego 3 Maja (Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przeniesiono w tym roku na 2 maja). Ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk odprawił uroczystą mszę św. koncelebrowaną za Ojczyznę i strażaków, zaś ks. Piotr Stanny wygłosił okolicznościowe kazanie z wątkiem historycznym. Po uroczystym odśpiewaniu "Boże coś Polskę", nieliczna grupa uczestników liturgii, udała się w odświętnym pochodzie przed budynek Centrum Pracy Twórczej, gdzie pod rzeźbą św. Floriana złożono okolicznościową wiązankę kwiatów. Głos zabrali, między innymi: Józef Drop - wójt gminy oraz Tadeusz Tomaszewski - komendant gminny ZOSP RP (dzień 3 maja jest również Dniem Strażaka).
 
Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
 
Zobacz foto

Pamiętają o swoim patronie

Pamiętają o swoim patronie
AM - 04.05.2015
 
25 lecie nadania szkole imienia oraz sztandaru uroczyście obchodzono w minionym tygodniu w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Zywerta w Patrzykowie. W uroczystości wzięły udział władze stowarzyszenia "Przyjazne Zywertowo", dyrekcja i grono pedagogiczne, zaproszeni goście oraz szkolna społeczność. Po krótkim powitaniu przybyłych, którego dokonała Dorota Staszak - dyrektorka szkoły, mogliśmy zobaczyć część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły z której dowiedzieliśmy się o najważniejszych wydarzeniach z życia Józefa Zywerta - patrona szkoły.
Uroczystość była też okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy na przestrzeni istnienia szkoły przyczyniali się do jej rozwoju. Była okazją do wspomnień i wielu ciepłych słów, które na ręce obecnej dyrektor skierował, między innymi, Andrzej Nowak - doradca wójta gminy, ks. Artur Krzyżanowski oraz Bogumił Rybicki.
Szkoła w Patrzykowie powstała w 1860 roku na mocy dekretu rządu carskiego. W 1990 roku nadano jej imię Józefa Zywerta i otrzymała sztandar. Od września 2012 roku organem prowadzącym jest Stowarzyszenie "Przyjazne Zywertowo". Uczęszcza do niej 71 uczniów. Więcej o szkole dowiesz się odwiedzając jej stronę internetową pod adresem www.sppatrzykow.szkolnastrona.pl a reportaż z uroczystości obejrzysz tutaj

Społeczna (?) debata

Społeczna (?) debata
AM - 04.05.2015

34 mieszkańców gminy, 8 policjantów, starosta powiatu oraz wójt naszej gminy uczestniczyło w debacie zorganizowanej po raz trzeci przez Komendę Miejską Policji w Koninie. Spotkanie zdominowane było przez temat likwidacji miejscowego Posterunku Policji.
Debacie przewodniczyli: Stanisław Bielik - starosta koniński, mł. insp. Sławomir Jądrzak - komendant miejski policji w Koninie , Józef Drop - wójt gminy Kramsk a w zastępstwie kierownika posterunku st. asp. Piotr Kostrzak – detektyw z zespołu kryminalnego posterunku policji w Kramsku.

Mieszkańcy twierdzą, że zlikwidowanie siedziby policjantów w Kramsku spowoduje spadek bezpieczeństwa na ich terenie. Komendant Miejski Policji w Koninie przekonywał jednak, że wcale tak nie będzie. Co więcej, brak posterunku w Kramsku spowoduje zwiększenie ilości patroli, które będą strzec porządku i bezpieczeństwa mieszkańców. Stanie się tak dlatego, że do służby patrolowej na terenie gminy będą kierowane patrole z Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego konińskiej komendy. Dodatkowym atutem będzie pełnienie służby przez całą dobę, a nie jak to jest w tej chwili – w wybranych godzinach. Kolejną korzyścią dla mieszkańców będzie szybsze docieranie policjantów na miejsce interwencji. Do tej pory w przypadku nieobecności policjantów z Kramska, do przeprowadzenia interwencji kierowany był patrol z Konina, co znacznie wydłużało czas dojazdu. Teraz policjanci będą tam przez całą dobę, a tym samym dotrą na miejsce znacznie szybciej.
Mieszkańcy zgłaszali też postulaty związane z infrastrukturą drogową. Wskazywali na konieczność budowy chodników przy coraz bardziej uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 266, chcą też zmiany organizacji ruchu na niektórych ulicach w Kramsku, gdzie jak twierdzą przez parkujące samochody ruch jest znacznie utrudniony.
Wszystkie postulaty zostały odnotowane, a siedzący za stołem prezydialnym zgodnie zobowiązali się do ich realizacji.
 
Zobacz foto

Jeszcze świątecznie

Jeszcze świątecznie
AM - 08.04.2015 | tekst i foto: Katarzyna Kupsik
Minione święta widać było także z Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie. 31 marca br. miało tam miejsce śniadanie wielkanocne. Na śniadaniu oprócz przedszkolaków była także dyrektor przedszkola - Barbara Dutkowiak, ks. Paweł Piasecki oraz rada rodziców. Śniadanie wielkanocne to pierwszy posiłek niedzieli wielkanocnej i jednocześnie jeden z najbardziej uroczystych momentów tych świąt. - Spotkanie przy wielkanocnym stole pozwala pielęgnować świąteczne tradycje i przekazywać je z pokolenia na pokolenie – powiedziała Katarzyna Kupsik, wychowawca grupy. Przedszkolacy zaprezentowali się w świątecznym przedstawieniu, po którym wszyscy zasiedli do stołów zastawionych świątecznymi potrawami. Wielkanocne dekoracje w sali i pięknie nakryty stół wielkanocny sprawiły, że w przedszkolu czuć było namiastkę prawdziwych, rodzinnych świąt. Pani dyrektor na ręce cioci Kasi złożyła słodkości dla każdego dziecka, które otrzymała od spotkanego po drodze wielkanocnego zajączka.
 
Zobacz foto

Śniadanie wielkanocne w "Kukułeczce"

Śniadanie wielkanocne w "Kukułeczce"
AM - 04.04.2015
Staje się powoli tradycją. - Chcemy uczyć nowe pokolenie nie tylko zachowania przy świątecznym stole. Śniadanie wielkanocne jest jedyne w swoim rodzaju i dlatego chcemy, by oprócz wartości kulinarnych zawierało w sobie te elementy długowiekowej tradycji, które stanowią o jego wielkości - powiedziała mi Irena Karolak-Jóźwiak, właścicielka przedszkola. Dzieci, po krótkich występach artystycznych o tematyce świątecznej, wspólnie z rodzicami zasiadły do stołów na których oczywiście nie zabrakło świątecznych smakołyków. O przedszkolu nie zapomniał też wielkanocny zajączek, który dla każdego dziecka zostawił świąteczny upominek.
 
Zobacz foto

Rudzica powitała wiosnę

Rudzica powitała wiosnę
AM - 30.03.2015
Kalendarzową wiosnę powitali mieszkańcy Rudzicy. Tradycyjnie już w  dniu 21 marca grupa mieszkańców Rudzicy udaje się nad kanał Warta - Gopło by tam powitać wiosnę. Topienie Marzanny oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku stało się już rytuałem w tej miejscowości. Tak więc pragniemy zauważyć, że wiosnę już mamy. Czekamy na lato i słońce.
 
Zobacz foto

VIII Kramskie Wybijanie Żuru

VIII Kramskie Wybijanie Żuru
AM - 30.03.2015
W auli kramskiego gimnazjum odbyła się 21 bm. doroczna impreza pod nazwą Kramskie Wybijanie Żuru. W tym roku przypadła już jej VIII edycja i wszystko wskazuje, że impreza rozwijać się będzie dalej. Głównym celem imprezy jest akcja charytatywna prowadzona na rzecz konkretnej osoby, której pomoc jest całkowicie konieczna. W tym roku tą osobą była niespełna dwuletnia Agata Tuszyńska, która cierpi na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie wewnętrzne. Imprezie towarzyszą pokazy rzeźby, rękodzieła oraz innych form artystycznych o tematyce wielkanocnej. Prowadzona jest akcja "Ciacho" z której dochód również jest przekazywany na rzecz Agatki. W konkursach kulinarnych, w których udział biorą sołectwa, KGW oraz kluby seniora wybierany jest doroczny Mistrz Żuru oraz potrawa wielkanocna. W tegorocznej rywalizacji udział wzięło 9 stoisk z poszczególnych miejscowości. Ogłaszane są również wyniki konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną, w którym udział biorą dzieci ze szkół podstawowych naszej gminy.
Zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy powitał Józef Drop - wójt gminy oraz Halina Rogowska - sołtyska sołectwa Kramsk. - By w nas odnawiało się to co najpiękniejsze, najszlachetniejsze i najwrażliwsze - powiedział ks. Sławomir Kasprzak, zwracając się do wszystkich zebranych.
Na scenie zaprezentowały się nasze zespoły ludowe "Świętojanki" oraz "Wielopolanki". Niewątpliwą atrakcją były występy zespołów "Ruszniczok" ze Lwowa oraz "Trakijka" z bułgarskiego Karłowa.
Tegorocznym Mistrzem Żuru została Sabina Augustyniak z Klubu Seniora w Kramsku, zaś pierwsze miejsce w konkursie na potrawę wielkanocną przypadło KGW Rudzica. Wszyscy uczestnicy kulinarnych zmagań otrzymali z rąk wójta pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dyplomy i nagrody, z rąk Przemysława Domagalskiego - dyrektora ośrodka kultury, otrzymali także uczestnicy konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną. Wyróżnienie "za całokształt" otrzymał Klub Seniora z Kramska i było to wyróżnienie ufundowane przez Marię Wróbel - radną powiatową.
Po zlicytowaniu obrazów wykonanych przez naszych VIP-ów podliczono finansowe efekty całej akcji. Sumę 3.270 zł uzyskaną z licytacji oraz kwotę 1.382 zł uzyskaną z akcji "Ciacho" przekazano na ręce ojca Agatki, który gorąco podziękował wszystkim za okazaną pomoc.
Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy, Klub Seniora oraz Gminny Ośrodek Kultury. Całość prowadził Robert Żurański.
 
Zobacz foto

Prezydencka wizyta

Prezydencka wizyta
AM - 13.03.2015 | PAP | foto: Grzegorz Kamiński, Ewelina Mielcarek
Bronisław Komorowski przyjechał do Konina na obchody Dnia Sołtysa organizowane przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów (KSS). Spotkanie zgromadziło blisko 800 sołtysów z całego kraju. Prezydentowi towarzyszył Zastępca Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz.
Zdaniem prezydenta "w coraz większym stopniu problemy wsi nie są tożsame z problemami gospodarki rolnej". - Rolnictwo i gospodarka rolna będą zawsze tworzyły szczególny klimat społeczności wiejskich. Dziś jest to o wiele szersze wyzwanie. Była mowa o tym, że coraz więcej osób przenosi się z miasta na wieś. Ten proces będzie się posuwał. Będzie to coraz powszechniejsze - mówił podczas spotkania Bronisław Komorowski.
Według niego procesy te powodują głębokie zmiany w strukturze społecznej i zawodowej wsi. - Są to gigantyczne wzywania, które warto uwzględniać w praktyce funkcjonowania funkcji sołtysa - podkreślił prezydent.
W jego ocenie sołtys jest liderem wspólnoty lokalnej, a "być sołtysem" brzmi w Polsce coraz dumniej. Dodał, że z satysfakcją odnotowuje, iż jest coraz więcej pań sołtysek. - Jak słyszę, to już więcej niż 1/3 całej wielkiej ok. 40 tys. rzeszy sołtysów w Polsce - zauważył.
Podczas spotkania rozmawiano o funduszu sołeckim, kobietach na wsi, możliwościach działania wspólnoty wiejskiej oraz o cyfryzacji.
Na sali obrad obecni byli nasi przedstawiciele: Józef Drop, Andrzej Nowak oraz grupa nowo wybranych sołtysów.
 
Zobacz foto | video

Przy kawie w Borkach

Przy kawie w Borkach
AM - 11.03.2015

W Klubie Rolnika w Borkach odbył się w minioną sobotę koncert miejscowych talentów dedykowany Paniom z okazji ich święta. - Wiemy, że jest post i zabaw hucznych nie należy urządzać, dlatego też nikt nie będzie tańczył, w dodatku możemy zobaczyć jaką mamy zdolną młodzież u nas na wsi - powiedziała mi Ewelina Mielcarek, organizatorka całego przedsięwzięcia i zarazem sołtyska sołectwa Borki. W koncercie wystąpili: Natalia Cieślak, która zaśpiewała: "Być kobietą", "Babę zesłał Bóg" oraz "Damą być"; Robert, Bartek i Dawid Janiccy, Mateusz Kwiryng oraz Mateusz Radke, na instrumentach dętych, wykonali utwory: "Ambos Polka", "Romanze" oraz "Gdy mi ciebie zabraknie".

Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. I chociaż w zachowaniu niektórych widać zmiany - prezes Janusz Gruberski i nadzorca - Jan Kamiński dawniej kupowali alkohol dla mężczyzn i wino dla kobiet. W tym roku kupili jeszcze róże! (nie mogą już pić, czy polubili kwiaty?), nie zmienia to faktu, że potrzeba wspólnego bycia razem jest w nas na tyle silna, że bardzo dobrze, że są ludzie, którzy takie spotkania chcą organizować.

Jeśli zaś mówimy o sołectwie Borki, pragnę zaprosić na stronę www.solectwoborki.c0.pl Myślę, że będzie źródłem wielu cennych, lokalnych informacji. Ewelina - gratuluję!
 
Zobacz foto

W Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim
AM - 11.03.2015 | PAP | foto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska

W niedzielę w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata "Aktywność kobiet siłą społeczności wiejskich". - Często spotykam się z aktywnymi kobietami - i w miastach, i na wsiach. Każde takie spotkanie jest źródłem optymizmu i zastrzykiem energii - podkreśliła Anna Komorowska.
Jak dodała, aktywne kobiety zarażają swoim optymizmem, który udziela się innym. - Uprawiacie dziedzinę, która jest w zaniku - krawiectwo miarowe, bo to, co robicie, przystaje do waszych rzeczywistości, do potrzeb waszej okolicy. Umiejąc słuchać ludzi, wiecie, co jest najbardziej potrzebne, w waszych rodzinach, w waszych miejscowościach - powiedziała Anna Komorowska. Jak zaznaczyła, to jest bardzo wymierne i satysfakcjonujące.
- Zmiany, które widać na polskiej wsi, to zasługa takich pań. Przez wasze działania - przy całej skromności i świadomości, co jeszcze trzeba poprawić - polska wieś się zmienia - oceniła Anna Komorowska.
Jak dodała, panie rozsądnie myślą m.in., jak najlepiej wydać pieniądze, np. z funduszy europejskich, by "nie były przejadane, ale inwestowane". - By ludzie nie wiązali swojej przyszłości tylko z dużymi miastami czy zagranicą, ale widzieli swoje szanse u siebie na wsi. By wieś ściągała ludzi, którzy widzą, że miasto to nie jest koniecznie życie, jakie chcą prowadzić - mówiła małżonka prezydenta.
Życzyła także kobietom satysfakcji z ich działalności, bo - jak mówiła - to, co robią, jest "arcyważne dla ich miejscowości, ale i całego kraju".

Jak wcześniej pisałem, w spotkaniu uczestniczyło 5 naszych sołtysek: Katarzyna Mikorska, Katarzyna Krotoszyńska, Andżelika Kamińska, Agata Kołodziejczak i Aneta Plecka.
 
Zobacz foto | video

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet
AM - 10.03.2015

8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Koncert Kramskiej Kapeli Podwórkowej na sali Domu Pracy Twórczej przyciągnął nie tylko miłośników takich klimatów.

Czytaj więcej

Znów polała się krew
AM - 05.03.2015
Przychodnię "Na Dębiczu" większość kojarzy z dobrą dentystką oraz apteką. Nie wszyscy zaś wiedzą, że od czasu do czasu leje się tam ...krew! Wszystko za sprawą niejakiego Przemysława Paruckiego, miejscowego szafarza i prezesa klubu HDK PCK przy naszej parafii, za zgodą właścicieli obiektu, cichym przyzwoleniem wójta gminy i pod kontrolą ks. proboszcza (od czasu do czasu uczestniczą w tym procederze strażacy, policjanci i wikariusze). Lokal stał się tak sławny, że ostatnio pojawił się tam stary i trochę chorowity, Don Corleone konińskiego krwiodastwa, były wieloletni prezes konińskiego oddziału PCK i wieloletni działacz sportowy, Konstanty Witkowski, który postanowił osobiście sprawdzić dochodzące zewsząd pogłoski. Przyjechał, wypił dwie dobre kawy, zjadł kilka kawałków dobrego ciasta, prawie już zaprzyjaźnił się z Jadzią, porozmawiał z prezesem i rzekł: "dobra robota. Chłopie - trzymaj tak dalej." Więc krew lać będzie się dalej! Biały personel zrobi wszystko, żeby nie stracić ani kropelki drogocennej substancji, prezes zaś już myśli czy na przypadający w grudniu tegoż roku jubileusz 5-lecia istnienia klubu uda się zebrać jakiś grosz dla uczczenia 300 litrów oddanej krwi (w tej chwili są już, z pobranymi podczas ostatniej akcji 12 litrami, 242 litry). Może więc nie czekajmy do ostatniej chwili, pomóżmy prezesowi, pomóżmy sobie. Jeszcze dwie akcje w tym roku. Niech poleje się krew!
 
Zobacz foto
PS Jestem trochę zły na właściciela obiektu, który nie poinformował mnie wcześniej o zatrudnieniu lekarza. Wybaczcie więc moje milczenie w tym temacie. Obiecuję, że dowiem się jakiej jest specjalności i kiedy przyjmuje.

Ferie w Rudzicy

Ferie w Rudzicy
AM - 05.03.2015
Do grona organizatorów tegorocznych ferii zimowych na terenie naszej gminy dołączyło w tym roku KGW w Rudzicy. Udało mi się zrobić dla was kilka fotografii w ostatnim dniu, organizowanych przez cały tydzień zajęć dla najmłodszych mieszkańców sołectwa. Dzięki zaś sołtysowi Tomkowi Pecelerowiczowi, który zadbał o dokumentację tegoż wydarzenia, możemy zobaczyć jak to przedsięwzięcie wyglądało naprawdę. A działo się wiele: zajęcia sportowe oraz plastyczne, zajęcia edukacyjne poświęcone problemom alkoholowym i przeciwdziałaniu narkomani u dzieci i młodzieży, zajęcia kulinarne, które uczą i pomagają młodym ludziom żyć zdrowo i bez nałogów. Kulminacją była sobotnia sesja zdjęciowa i pokaz sukienek balowych w wykonaniu dzieci, ale nie tylko. Na wybiegu, w towarzystwie dwóch "rasowych" modelek, pojawił się Józef Drop - nasz wójt. Warto zwrócić uwagę na strój jaki zaprezentował, albowiem wyznacza on najnowsze trendy mody w sezonie wiosna-zima 2015 na terenie naszej gminy.
O Rudzicy usłyszymy jeszcze nie raz, albowiem jak powiedział mi Tomek (prywatnie mąż przewodniczącej KGW), pomysłów im nie brakuje, a i na brak chętnych do pracy narzekać nie mogą. Myślę, że warto wesprzeć ich inicjatywy.
 
Zobacz: foto | foto Tomek

Ferie - jak wypoczywaliśmy

Ferie - jak wypoczywaliśmy
AM - 05.03.2015
Ferie zimowe kojarzą się wszystkim ze śniegiem, sankami, bałwanem, zabawą na lodzie, czerwonym nosem oraz mrozem. W tym jednak roku, niczego z wymienionych tutaj skojarzeń, przynajmniej u nas, nie było.
 
Czytaj więcej

V sesja

V sesja
AM - 01.03.2015
23 lutego odbyło się V posiedzenie rady gminy. Po powitaniu przez przewodniczącego radnych, przedstawicieli urzędu oraz przybyłych gości, odczytano protokół z poprzedniej sesji i przystąpiono do realizacji porządku obrad. Wójt złożył obszerne sprawozdanie z działalności za ostatni miesiąc. Podjęto szereg niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gminy uchwał, między innymi: w sprawie poboru podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso; w sprawie opłaty targowej na rok 2015, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso oraz uchwały w sprawie wyrażenia woli kontynuacji członkostwa Gminy Kramsk w Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” z siedzibą w Kramsku w okresie programowania 2014 –2020.
Obradom przysłuchiwała się duża grupa nowo wybranych sołtysów, którzy chcą jak najszybciej zgłębić tajniki funkcjonowania nie tylko sołectwa, ale i gminy. To nowe i bardzo pozytywne zjawisko. I nawet jeśli niektóre ich problemy wywołują uśmiech na twarzach kilku radnych, nie zmienia to faktu, że to sołtys kreuje w swoim otoczeniu obraz pracy radnego i całej rady. Może warto o tym pamiętać.
 
Zobacz foto

Karnawałowo w Grąblinie

Karnawałowo w Grąblinie
AM - 21.02.2015
Ostatki były tym dniem w którym postanowiono urządzić Bal Karnawałowy w filii naszej biblioteki w Grąblinie. Pomysł ma już swoją tradycję i wpisuje się w kalendarz imprez organizowanych przez Barbarę Gąskę - kierownika tamtejszej filii.
 
Czytaj więcej

Spotkanie z sołtysami

Spotkanie z sołtysami
AM - 21.02.2015
16 lutego, w auli naszego gimnazjum, władze gminy spotkały się z nowo wybranymi sołtysami naszej gminy. W spotkaniu uczestniczyli: Józef Drop - wójt gminy, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy, Andrzej Nowak - doradca wójta gminy, Maria Kordyl - sekretarz gminy, Marianna Desecka - skarbnik gminy oraz Ireneusz Niewiarowski - senator RP i jednocześnie prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Uczestniczyli w nim również sołtysi, którzy swoje funkcje pełnili do ostatnich wyborów sołtysów, a którzy nie zostali wybrani na następną kadencję. Z rąk wójta otrzymali podziękowania za dotychczasową pracę, dyplomy uznania za długoletnią pracę na rzecz gminy i lokalnej społeczności oraz drobne upominki. Wcześniej, nowo wybrani złożyli uroczyste ślubowanie: „Ślubuję uroczyście jako sołtys pracować dla dobra i pomyślności naszego sołectwa. Działać zawsze zgodnie z prawem oraz interesami jego mieszkańców. Godnie i rzetelnie reprezentować wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonania zadań sołectwa określonych w ustawie o samorządzie gminnym, statucie gminy i statucie sołectwa.” Z rąk wójta otrzymali nominację na urząd sołtysa od pozostałych zaś gratulacje.
W wypowiedziach mówców podkreślano ważną i znaczącą rolę sołtysa w kształtowaniu postaw obywatelskich i tworzenia wizerunku sołectwa. Senator Niewiarowski mówił, między innymi o potrzebie nowoczesnej komunikacji na linii urząd - obywatel poprzez tworzenie stron internetowych sołectw, które tą rolę miałyby spełniać.
Powołano również Gminne Koło Sołtysów, którego przewodniczącą została Aneta Plecka. W związku z nadchodzącym Dniem Kobiet i wychodząc naprzeciw inicjatywie Anny Komorowskiej - żony prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pragnącej w tym dniu spotkać się z przedstawicielkami lokalnych społeczności, spośród kobiet-sołtysów, drogą losowania, wyłoniono 5-cio osobową delegację, która w tym spotkaniu reprezentować będzie gminę Kramsk. Są to: Katarzyna Mikorska, Katarzyna Krotoszyńska, Andżelika Kamińska, Agata Kołodziejczak i Aneta Plecka. Paniom gratulujemy zaś wam obiecujemy relację z tego spotkania. Zobacz foto

Walne OSP Helenów

Walne OSP Helenów
AM - 20.02.2015
Jednostka OSP Helenów jako jedyna w naszej gminie chce pochwalić się swoimi osiągnięciami przed mieszkańcami nie tylko naszej gminy. Jesteśmy obecni na różnych uroczystościach przez nią organizowanych oraz na dorocznych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych.
 
Czytaj więcej

Ach, to był bal!

Ach, to był bal!
AM - 17.02.2015
 
Żałujcie, że was tam nie było! I nie wiem jakich słów bym nie użył, nie oddadzą tego co tam się działo. Przedszkole gminne oraz punkt przedszkolny w Patrzykowie w sobotnie południe, na sali Domu Pracy Twórczej bawili się na dorocznym balu karnawałowym. Rzecz znamienna i prawie nie spotykana: bawili się wszyscy w zgodzie i wzajemnym szacunku. Aniołom nie przeszkadzał rogaty diabeł, nikt nie polował na czarownice, bezpiecznie czuł się Czerwony Kapturek, swoje miejsce znalazły też pszczółki i motylki. Przybysze z Dzikiego Zachodu nie robili "zadymy", grzeczni byli piraci, nikogo nie pożarł groźny lampart i jedynie księżniczki miały trochę nadąsane miny, bo naprawdę było ich kilka a królewiczów jak na lekarstwo. Po minach gości z dalekiego Egiptu widać, że też są zadowoleni, młoda zaś zakonnica trafiła tutaj, bo słyszała, że ponoć do Lichenia jest stąd już blisko. To był prawdziwy karnawałowy bal. I chociaż miałem ogromną ochotę porwać do tańca księżniczkę Łucję, moja wrodzona skromność nie pozwoliła bym to uczynił. Zresztą, gdzież mi do księżniczki, marnemu, gminnemu skrybie.
 
Zobacz foto

Wybraliśmy sołtysów

Wybraliśmy sołtysów
AM - 10.02.2015
Przez ostatnie dwa tygodnie wybieraliśmy sołtysów i rady sołeckie w naszych sołectwach. Zainteresowanie tymi spotkaniami było niskie (na 8632 uprawnionych do głosowania w naszej gminie udział w zebraniach sołeckich wzięło 1526 osób, co stanowi zaledwie 17,7% uprawnionych). W wyniku tych zebrań wybraliśmy trzynastu nowych sołtysów (w większości kobiet), zmiany nastąpiły także w składach rad sołeckich (w większości są to zupełnie nowe składy tych rad). Obniżyła się też średnia wieku sołtysa, która w naszej gminie wynosi teraz 48 lat (jak ten wynik wpłynie na efekty pracy zobaczymy już wkrótce). Największą frekwencję odnotowaliśmy w sołectwie Anielew. Wyniosła ona aż 52%, następnie sołectwo Ksawerów - 44,4% oraz sołectwo Drążek - 43,3%. Tym co dzieje się w sołectwie Kramsk interesuje się zaledwie 5,74% wyborców, zaś w Woli Podłężnej - 8,5% wyborców stanowiło o tym, kto zostanie reprezentantem drugiego co do wielkości sołectwa w gminie (pierwszym co do wielkości jest Kramsk). Warto dokładnie przeanalizować te wyniki, albowiem tworzą one nieco odmienny obraz potrzeb mieszkańców gminy, niż ten lansowany przez niektórych radnych podczas obrad sesji rady. Mając zaś na uwadze deklaracje o jednakowym traktowaniu potrzeb mieszkańców gminy i ich wkład w budowanie wspólnego dobra, należałoby zadać sobie pytanie czy istotnie deklaracje te znajdują odzwierciedlenie w codziennych działaniach rady.
 
Zobacz foto: Rysiny | Pąchów | Wielany | Borki | Helenów Pierwszy | Helenów Drugi | Czytaj: frekwencja wyborcza | sołtysi VII kadencji

W kramskiej podstawówce bawili się najmłodsi

W kramskiej podstawówce bawili się najmłodsi
AM - 03.02.2015
Barwnie, radośnie i kolorowo, przy blasku ogromnej choinki bawili się najmłodsi uczniowie kramskiej podstawówki w minioną sobotę. Szkolna sala gimnastyczna wypełniona była po brzegi, na scenie zaś prezentowali się artyści z poszczególnych klas (chociaż nie do końca jestem pewien czy ci mali kowboje byli na pewno nasi - co będzie jak dorosną?). Prawie już musical o pyskatej i źle wychowanej  królewnie zrobił na mnie ogromne wrażenie (może warto pokazać go poza szkolnymi murami?). Używając królewskiego języka należałoby powiedzieć, że było zaje....ie! ale czy wypada takim językiem posługiwać się na oficjalnym portalu? A co tam - niech się lud uczy! (co tu mówić - dyrektor Grzesiak był pod takim wrażeniem, że przemówił dopiero po zakończeniu występów!).
 
Zobacz foto

Święto Babci i Dziadka w "korczakówce"

Święto Babci i Dziadka w "korczakówce"
AM - 03.02.2015
 
27 stycznia br. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Woli Podłężnej uczniowie miejscowej szkoły podstawowej świętowali Dzień Babci i Dziadka. Zebranych, wśród których byli Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy oraz Jerzy Smolarek - radny gminy, powitała Małgorzata Błaszczyk - dyrektor szkoły. Następnie dzieci z poszczególnych klas zaprezentowały okolicznościowe skecze, piosenki oraz zabawne scenki tematyczne a wszystko to utrzymane zostało w klimatach oczywiście babci i dziadka, którzy z widowni nagradzali artystów burzliwymi oklaskami. Do uczestnictwa w zabawie zaproszono również przybyłych gości. Była jeszcze dobra kawa i ciasto. I krótka chwila na pogawędki z sąsiadem czy sąsiadkom. Mnie do gustu przypadła babcia, którą postarza kapelusz. Więcej nie powiem w obawie o ....dziadka!
 
Zobacz foto

W gminnym też świętowali

W gminnym też świętowali
AM - 31.01.2015
W Domu Pracy Twórczej, w dniu 24 bm. zorganizowali przedszkolacy z Przedszkola Gminnego doroczne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nie zabrakło na nim również rodziców najmłodszych naszych pociech, którzy ochoczo włączyli się do przygotowanych zabaw i konkursów. Wcześniej oczywiście były występy na dużej scenie, gdzie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Wręczyły też upominki w postaci własnoręcznie zrobionych kwiatków swoim babciom i dziadkom. Po krótkiej przerwie na kawę i dobre ciasto, tłoczno zrobiło się na parkiecie. Dyrektor przedszkola wręczyła okolicznościowe podziękowania osobom najbardziej zaangażowanym w różnego rodzaju formy pomocy dla przedszkola. Czas zabawy upłynął szybko i trzeba było wracać do codziennych zajęć. Radość ze święta pozostanie na dłużej.
 
Zobacz foto
Budżet gminy uchwalony
AM - 31.01.2015
 
22 stycznia miała miejsce IV sesja rady gminy. Jej najważniejszym zadaniem było uchwalenie budżetu gminy na bieżący rok. Po ilości przybyłych mieszkańców gminy wnioskować można było, że będzie "gorąco". W sesji uczestniczył Andrzej Nowak od niedawna pracujący na stanowisku doradcy wójta gminy. Posiedzenie otworzył Waldemar Białecki, po raz pierwszy w tej kadencji odczytano protokół z poprzedniej sesji (praktykowanym zwyczajem było jego przyjęcie bez czytania), następnie wójt zapoznał radę ze swoją działalnością w okresie od 29 grudnia 2014 roku do 21 stycznia 2015 roku. Na wniosek, poparty mocną argumentacją radnego Józefa Nawrockiego, przewodniczący niechętnie zmienił porządek obrad i w części poświęconej dyskusji nad przegłosowanymi na komisjach poprawkami zgłoszonymi przez radnych, udzielił głosu 5-ciu osobom z wielu przybyłych i zainteresowanych konkretnymi zadaniami budżetowymi (głos zabrali, między innymi: Janusz Grzesiak - dyrektor kramskiej podstawówki, Zenon Nowak - sołtys z Wysokiego oraz Agata Kołodziejczak - radna ubiegłej kadencji). Podjęcie uchwały budżetowej było na pozycji 8 porządku obrad, wcześniej radni podjęli uchwały: w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Konin na utrzymanie
Ośrodka Doraźnej Pomocy Osobom z Problemem Alkoholowym i Przemocą w Koninie; w sprawie uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kramsk na lata 2015 – 2024 oraz w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Konińskiemu.
Przed podjęciem uchwały budżetowej odczytano opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, odczytano opinię Komisji Budżetowej oraz pozostałych stałych komisji rady, odczytano autopoprawki do projektu budżetu. W wyniku głosowania nad projektem uchwały budżetowej wraz z przegłosowanymi autopoprawkami i poprawkami zgłoszonymi przez radnych, uchwalono, że budżet gminy po stronie dochodów wyniesie 30 605 742,00 zł zaś po stronie wydatków 29 805 742,00 zł.
W tym momencie sala narad opustoszała. Pozostał tylko Grzegorz Wróbel - jeden z wiceprezesów Stowarzyszenia Sportu i Rekreacji, który poinformował radnych o swojej rezygnacji z pracy w stowarzyszeniu, motywując taką decyzję brakiem środków niezbędnych do prowadzenia działalności na właściwym poziomie.
Miłym akcentem kończącym burzliwe obrady były życzenia imieninowe, które przewodniczący rady złożył na ręce Henryka Kowalskiego.
 
Zobacz foto Czytaj: budżet gminy na rok 2015 | plan wydatków majątkowych na rok 2015 | dotacje 2015 | objaśnienia do budżetu

VIII Samorządowe Kolędowanie

VIII Samorządowe Kolędowanie
AM - 24.01.2015
VIII Samorządowe Kolędowanie - zgodnie ze złożoną rok temu w Babiaku deklaracją naszego wójta - odbyło się tym razem w Kramsku. W wypełnionej po brzegi sali Domu Pracy Twórczej spotkali się samorządowcy gmin: Babiak, Skulsk, Wierzbinek, Sompolno, Ślesin, Kramsk, Krzymów oraz starostwa powiatowego, by wspólnie pośpiewać kolędy.
 
Czytaj więcej

Dzień Babci i Dziadka w Patrzykowie

Dzień Babci i Dziadka w Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie
AM - 23.01.2015 foto: Mariusz Jęcz
17 stycznia br. dzieci z Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie wraz z dziadkami i rodzicami obchodzili Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość miała miejsce w sali OSP w Patrzykowie. Wśród zaproszonych gości byli: wójt Józef Drop, Andrzej Nowak - radny Powiatu Konińskiego i doradca wójta gminy Kramsk do spraw oświaty oraz Barbara Dutkowiak - dyrektor przedszkola. Scena w tym dniu zmieniła się w przepiękną wioskę smerfów. Uroczystość rozpoczęła wychowawca grupy Katarzyna Kupsik witając gości i składając życzenia wszystkim dziadkom. Nie zabrakło także życzeń od przybyłych gości. W części artystycznej zaprezentowali się przedszkolacy i ich rodzice. Smerfy te duże i małe, a także Gargamel z Klakierem sprawiły, że na sali było dużo radości i śmiechu. Po wspólnym występie, dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki przygotowane specjalnie dla babć i dziadków. Główni bohaterowie tej uroczystości otrzymali od wnuków piękne upominki. Po słodkim poczęstunku wszyscy dziadkowie ruszyli do wspólnej zabawy. Chętnych do konkursów nie brakowało. W tłumie bawiących się można było zauważyć przybyłych gości oraz wszystkie ,,ciocie” z przedszkola. Cała uroczystość przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.
 
Zobacz foto

Konkurs w górniczej

Konkurs w górniczej
AM - 19.01.2015
V Międzypowiatowy Konkurs Kolęd na Instrumentach Dętych odbył się 17 stycznia w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie.
 
Czytaj więcej

23. Finał w Kramsku
AM - 15.01.2015
W XXIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagraliśmy kolejny już raz. Kolejny też raz dopisali mieszkańcy Kramska, którzy pomimo niesprzyjającej pogody przyszli na salę by nie tylko swoją obecnością, ale i groszem wesprzeć Jurka Owsiaka, który od wielu już lat jest organizatorem tego wielkiego przedsięwzięcia.
 
Czytaj więcej