ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

wydarzenia | ogłoszenia

 
 
Sesja budżetowa
Sesja budżetowa
AM - 30.12.2017

28 grudnia radni spotkali się ostatni raz w tym roku, by - między innymi, podjąć uchwałę o budżecie gminy na nadchodzący rok. Obradowali w pełnym składzie. Po zapoznaniu się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej i opinią komisji stałych Rady, dyskutowano jeszcze nad projektem budżetu i autopoprawkami zgłoszonymi przez wójta. W wyniku tej dyskusji dwóch radnych było przeciwko przyjęciu uchwały budżetowej w proponowanym brzmieniu.

Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym roku i co wynika z przyjętej uchwały. Dochody, jak i wydatki wyniosą 45.853.728,52 zł. Dług gminy wynosił będzie ok. 8 mln zł i powinien być, zgodnie z wieloletnią prognozą, spłacony w całości w 2024 roku. W planach jest między innymi przebudowa i modernizacja dróg w Woli Podłężnej, Wielanach, Rudzicy, Marysinie, Kramsku i Patrzykowie. Poważną inwestycją będzie także stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie Kramska. Samorządowcy chcą także zmodernizować budynki w Bilczewie, Helenowie Drugim oraz w Pąchowie. Przymierzają się też do zakupu samochodu strażackiego dla OSP Izabelin, chcą jeszcze wybudować płytę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Wysokiem. W tej samej miejscowości, w okolicy stacji, ma zostać zainstalowane oświetlenie. Światła pojawią się też na odcinku Jabłków-Pąchów.

Wszystkich interesujących się przebiegiem sesji odsyłam do protokołów posiedzeń. Są kopalnią wiedzy, albowiem zawierają zapisy wypowiedzi, przebieg dyskusji, poruszane problemy. My ze swej strony ograniczamy informację do rzeczy najbardziej istotnych z naszego punktu widzenia. Poprzez prezentowane fotografie chcemy przybliżyć klimat i atmosferę sali posiedzeń. Czy i na ile nam się to udaje? Ta ocena do Państwa należy.

W kończącej ten rok "sesyjnej" galerii znajdziecie kilka fotografii wcześniej nie publikowanych. To taki "mikołajkowy" prezent dla Was.

 
 
W świątecznym nastroju
W świątecznym nastroju
AM - 23.12.2017

Świąteczne spotkanie z okazji nadchodzących świąt odbyło się w kramskim ognisku TPD. Zaszczycił je swoją obecnością nasz wójt Józef Drop. Po krótkich występach przygotowanych przez podopiecznych był czas na wspólny, wigilijny posiłek i świąteczne życzenia.

Zobacz foto

Podobne spotkanie miało miejsce w Klubie Seniora. Tutaj przy wspólnym stole zasiadły członkinie tegoż klubu, by wspólnie świętować nadchodzące święta. W ciepłej i serdecznej atmosferze dzielono się opłatkiem i śpiewano kolędy.

Zobacz foto

O nadchodzących świętach pamiętali również przedszkolacy z przedszkola gminnego. Tradycyjnie spotkanie przygotowano w Domu Pracy Twórczej. Po zaprezentowaniu jasełek przyszła pora na Mikołaja, który z workami pełnymi prezentów miał nie lada kłopot, by dostać się na wysoką scenę, gdzie mógł każdemu dziecku osobiście wręczyć prezent.

Zobacz foto

W podobnym nastroju spotkała się społeczność Woli Podłężnej oraz dzieci z tutejszej szkoły podstawowej. W przepięknej scenografii zaprezentowali się uczniowie tejże szkoły w tradycyjnych jasełkach bożonarodzeniowych. Organizatorem tegoż spotkania był sołtys Antoni Sobczak oraz społeczność szkolna.
Zobacz foto
 
 
Jasełka w "Kukułeczce"
Jasełka w "Kukułeczce"
AM - 18.12.2017

Święta nadchodzą dużymi krokami. Widać to wszędzie a najlepiej w naszych przedszkolach. Szopki, królewskie korowody, aniołowie, pasterze - wszystko to sprawia, że atmosfera świąteczna zapanowała na dobre. Tego świątecznego przedsmaku mogliśmy skosztować podczas jasełek w "Kukułeczce". Najpierw okolicznościowe występy: Józef, Maryja, na sianku maleńki Jezus i korowód barwnych, biblijnych postaci. Inne nieco spojrzenie na to wydarzenie zaprezentowała grupa animatorów, która doskonale potrafiła zainspirować dzieci do uczestnictwa w bożonarodzeniowej zabawie.

Nie mogło zabraknąć długo oczekiwanego św. Mikołaja z workami wypchanymi prezentami. Zdumienie, niepewność, ciekawość zostały ostatecznie pokonane przez radość z kilku chwil spędzonych z Mikołajem i z otrzymanych prezentów.

Dyrektorka Irena Karolak-Jóźwiak życzyła na zakończenie spotkania wszystkim przybyłym radosnych świąt spędzonych w cieple domowego ogniska.

 

 
Koncert bożonarodzeniowy
Koncert bożonarodzeniowy
AM - 18.12.2017

W wypełnionej po brzegi sali Domu Pracy Twórczej odbył się wczoraj Koncert bożonarodzeniowy w wykonaniu artystów naszego ośrodka kultury. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - chciałoby się powiedzieć. Cudownie wykonane kolędy z towarzyszeniem BIG ŻURAN BANDU. W przedświątecznej gonitwie warto znaleźć odrobinę czasu i dać się porwać magii świąt.

 
 
Projekt Warsztaty filmowe i telewizyjne “Nakręcona gmina” – edukacja artystyczna młodzieży
Projekt Warsztaty filmowe i telewizyjne “Nakręcona gmina” – edukacja artystyczna młodzieży
AM - 28.11.2017 | tekst: Joanna Dunikowska - Stowarzyszenie "Wielkopolska Wschodnia"

W dniach 23 i 24 września 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku odbyły się warsztaty filmowe i telewizyjne dla uczniów gimnazjum z gminy Kramsk organizowane przez Stowarzyszenie “Wielkopolska Wschodnia” przy współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie w ramach projektu Warsztaty filmowe i telewizyjne “Nakręcona gmina” - edukacja artystyczna młodzieży.
Podczas zajęć uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Ireny Sendler w Kramsku i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wysokiem poznali tajniki pracy operatora kamery – odbyły się ćwiczenia praktyczne, podczas których uczestnicy nakręcili krótkie filmy sytuacyjne, które następnie zostały ocenione przez prowadzącego. Później przystąpiono do opracowania scenariuszy do nakręcenia spotów reklamowych wybranych przez uczestników produktów oraz scenariusza do materiałów promujących gminę. Następnego dnia odbyło się nagranie ujęć do reklamy oraz do spotu reklamującego gminę. Pomógł w tym opracowany przez uczestników screen board – rozrysowany plan wszystkich scen. Ujęcia były nagrywane na tle green boxu – tzw. przenośnego studia nagraniowego czyli zielonego materiału stanowiącego tło nagrań, który podczas montażu zastępuje się wybranym obrazem. Każdy mógł spróbować pełnić różne funkcje na planie filmowym: reżysera, scenarzysty, dźwiękowca, operatora kamery, montażysty lub aktora.
 
Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, chęcią do pracy i zapałem w zdobywaniu nowych umiejętności.
Efekty ich pracy można było zobaczyć podczas spotkania podsumowującego projekt w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie 22 listopada 2017. Projekt jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
 
Efekt warsztatów w postaci spotu reklamującego Gminę Kramsk zobaczyć można pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=cyQr86CS7CY&feature=share
 
 
 
Mamy nowych przedszkolaków
Mamy nowych przedszkolaków
AM - 28.11.2017

Kolejnym, miłym i radosnym wydarzeniem było pasowanie na przedszkolaka w przedszkolu realizującym projekt "Nowe miejsca przedszkolne w gminie Kramsk." Aula kramskiego gimnazjum wypełniona była po brzegi. Na to wydarzenie przybyli bowiem nie tylko rodzice. Obecni byli również babcie i dziadkowie. Zebranych powitała Jolanta Warzych - koordynatorka projektu, która również w ciepłych słowach podziękowała osobom szczególnie "zasłużonym" w rozwoju tegoż projektu.

Następnie na scenie, w poszczególnych grupach wiekowych, w okolicznościowych występach, zaprezentowali się mali artyści. Wejście na scenę było dla niektórych niezłym wyzwaniem. Ale czego się nie robi dla takiej widowni?

Moment kulminacyjny nastąpił tuż po występach. Po uroczystych słowach ślubowania, pani Jola, ogromnych rozmiarów ołówkiem wraz z Barbarą Dutkowiak - dyrektorką przedszkola gminnego, dokonały aktu pasowania na przedszkolaka. Każdy z nich otrzymał okolicznościowy dyplom oraz nagrodę.

Potem były jeszcze wspólne zdjęcia, pyszne przekąski oraz zabawy z rówieśnikami. Pierwsze kroki ku dorosłości mają już za sobą. Przed nimi kolejne wyzwania. Jakie? Przekonamy się o tym niebawem.

 
 
Dzień Niepodległości
Dzień Niepodległości
AM - 18.11.2017

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność.

Czy ta data to tylko symbol? Co wydarzyło się 11 listopada? Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12.11.1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

Za sprawą Stowarzyszenia "Przyjazne Zywertowo" oraz wójta naszej gminy obchody tegoż święta połączono w tym roku z przypadającą 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość.

"Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki."  (PAP)

Takie połączenie świąt znakomicie wpisuje się w podjętą przez Sejm uchwałę ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Uroczysty pochód przemaszerował od szkoły w Patrzykowie pod odnowiony kopiec Kościuszki znajdujący się obok remizy OSP. Tam odsłonięto pomnik i złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. Poświęcenia dokonał ks. Artur Krzyżanowski - miejscowy proboszcz, który również odprawił mszę św. dziękczynną za Ojczyznę i wygłosił homilię.

W inscenizacji przedstawiającej dzieje i losy pomnika zaprezentowały się dzieci ze szkoły im. Józefa Zywerta w Patrzykowie, prowadzonej przez wspomniane wyżej stowarzyszenie.

W uroczystości uczestniczyli: władze samorządowe, strażacy z naszej gminy, uczniowie szkół, przedstawiciele kół łowieckich, górnicza brać, "Wolni" Kramsk, bliscy i znajomi rodziny patrona szkoły oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy.

Nie mogę nie wspomnieć, że w moim rankingu gminnych wydarzeń minionego roku, ta uroczystość otrzymuje rangę najwyższą. To znakomita lekcja historii (ktoś odrobił zadanie domowe), dobra organizacja (komuś się chciało) oraz przykład dobrej współpracy miejscowych działaczy i władz samorządowych.

 
 
Inauguracja Roku Kulturalnego
Inauguracja Roku Kulturalnego
AM - 10.11.2017
 
20 października 2017 roku w sali Domu Pracy Twórczej zainaugurowano rok kulturalny 2017/2018. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminy, powiatu, samorządowcy, dyrektorzy szkół oraz sponsorzy.
 
Czytaj więcej

ZAJĘCIA WOKALNO-INSTRUMENTALNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z TERENU GMINY KRAMSK I GMINY ŚLESIN
AM - 10.11.2017 | tekst: Anna Mizerna
 
W okresie od 01.08.2017 roku do dnia 31.10.2017 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kultury w Gminie Kramsk realizowało z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego zadanie publiczne współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie na zadanie „Zajęcia wokalno – instrumentalne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Kramsk i Gminy Ślesin”.
W ramach realizacji zadania odbyły się zajęcia wokalne i nauki gry na instrumentach dętych dla dzieci i młodzieży.

Realizacja projektu wpłynęła na integrację wśród dzieci i młodzieży z różnych gmin powiatu konińskiego. Zostały wyrównane szanse edukacyjne i nastąpił wzrost wiedzy w zakresie śpiewu i muzyki. Rezultatem realizacji zadania było również stworzenie dzieciom i młodzieży dostępu do edukacji artystycznej i umożliwienie prezentacji dorobku uczestnikom zajęć.
W zadaniu publicznym udział wzięło 32 uczestników.

 
Spacerkiem po zdrowie
AM - 30.10.2017 | tekst: Wanda Gruszczyńska

Do sąsiedniej gminy Kramsk na Dzień Kartofla 15 października 2017 r. zaprosili mieszkańców Konina członkowie Klubu Turystycznego PTTK w Koninie. Skorzystało ponad 150 osób. Do odwiedzania gminy zachęcił na starcie doradca wójta pan Andrzej Nowak. Przekazał piechurom życzenia od samorządowców i nagranie filmu o Antonim Szulczyńskim, malarzu z Wilczyna. Przyrodniczą atrakcją był pomnik przyrody Olbrzym Anielewski, nazwany tak w 1994 roku przez Dorotę Urycką, ówczesną uczennicę szkoły w Anielewie, podczas XV Rajdu dla Dzieci PTTK Konin. Najmłodsi zmierzyli obwód głazu piaskowcowego, który wyniósł 19 m i 38 cm. Po drodze można było wykazać się spostrzegawczością, rozwiązując spacerową zgadywankę. Reprezentacja Zespołu Szkół w Sławsku pod opieką pań Małgorzaty Jankowskiej i Ewy Lewandowskiej najliczniej zaangażowała się w grę. Trasę 5 km przez kolorowe lasy pokonał zarówno najstarszy piechur Jan Kujawa (93), jak i najmłodsza Gabriela Bugaj (4).

Pan Edwin Wojnarowski, którego ojciec urodził się w Anielewie, pamiętał pole w miejscu dzisiejszego żwirowiska i pasące się krowy. W latach 70. zaczęto budować stawy wzdłuż kanału Warta-Gopło i potrzebny był piasek do obwałowań. Zaczęto wydobywać żwir z pola i na dnie odkryto głaz. Pracownicy nawiercili otwory do rozsadzenia kamienia. Jego wyjątkowe wymiary zwróciły uwagę przejeżdżającego obok Piotra Rogalewskiego, który zgłosił znalezisko do rejestru pomników przyrody. Marek Chlebicki opowiedział legendę o Olbrzymie Anielewskim.

Metą spaceru był "Gościniec Izabell" w Izabelinie, dokąd przybyli piechurzy i rowerzyści z Konina i Goliny na doroczny Dzień Kartofla. Dołączyło Stowarzyszenie "Klub Seniora i Juniora z Kramska", które pod wodzą pani sołtys Kramska Haliną Rogowską przygotowało pokaz potraw regionalnych. Wszyscy degustowali tradycyjne "rzodkie pyrki" czyli kartoflankę, a potem pyry z gzikiem. Produkty mleczarskie ufundowała konińska mleczarnia MONA zał. 1912, działająca w ramach konsorcjum Łowicz. Prezes Oddziału PTTK w Koninie wręczył laureatom "Zgadywanki Spacerkowej" upominki z Miasta Konin. Był czas na relaks na trawie i wypoczynek przy ognisku. Można było zaobserwować przygotowania do comiesięcznego Jarmarku Staroci. Rajd odbył się dzięki wsparciu Miasta Konin. Linię specjalną SPACER MZK Konin obsłużył profesjonalnie pan Jan Grzeszczak.

Zobacz:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1889695754381795.1073742474.244900992194621&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1483567368401823.1073742075.227281944030378&type=3

 
 
Pasowanie w "Kukułeczce"
Pasowanie w "Kukułeczce"
AM - 28.10.2017
 
Pasowanie na przedszkolaka to ważne wydarzenie w życiu małego człowieka. Skorzystaliśmy z zaproszenia i pojechaliśmy na takie wydarzenie do Niepublicznego Przedszkola "Kukułeczka", by pokazać wam emocje jakie temu wydarzeniu towarzyszą.
Już po przekroczeniu progu przedszkola dało się odczuć odświętny nastrój. Emocje widać było również w krótkich występach. I te piękne stroje!
 
Po krótkim powitaniu przybyłych przez dyrektorkę Irenę Karolak-Jóźwiak, przedszkolacy zaprezentowali się w specjalnie na tą okoliczność przygotowanym programie artystycznym. Były więc wierszyki, piosenki oraz tańce. Potem najważniejsze - moment pasowania na przedszkolaka.
I luz. Nareszcie można zjeść pyszne ciacho i zobaczyć co jest w torbie otrzymanej od wychowawczyń. Można się pobawić i porozmawiać z dorosłymi. O swoich problemach oczywiście. I o radości z bycia przedszkolakiem.

 

Święto kartofla w Wysokiem

Święto kartofla w Wysokiem
AM - 28.10.2017
Potrawy z ziemniaka na wiele różnych sposobów, pyszne ziemniaczane nalewki, konkursy dla dorosłych i dzieci, nagrody niemalże dla wszystkich - to wszystko na dorocznym święcie kartofla organizowanym przez sołectwo Podgór i jego sołtyskę Anetę Plecka. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbał zespół muzyczny STARS. Organizatorom nie przeszkodziła zła pogoda i w związku z tym miejscowa jednostka OSP udostępniła uczestnikom gościnne progi swojej remizy.
 

Turniej na "Orliku"

Turniej na "Orliku"
AM - 28.09.2017
Kramski ORLIK. Niedziela. Godzina 10°°. Dziewięć drużyn gotowych do walki. Zdenerwowany prezes kramskiego klubu. Pełna gotowość. I deszcz. Losowanie. Niektórzy już zmarzli. Czy i tym razem poleje się krew?
W minioną niedzielę spotkały się zaprzyjaźnione kluby HDK PCK. Mimo deszczu rywalizowali  o miano najlepszej drużyny, ale nie to było w tym spotkaniu najważniejsze. Spotkać się razem, porozmawiać przy ognisku z kiełbaską w ręku, poczuć przyjacielską dłoń - to więcej niż sportowe zwycięstwo. Pyszne zaplecze kulinarne oraz obsługa dopełniły reszty.
 
Puchary, medale i dyplomy wręczała Maria Kordyl - zastępca wójta naszej gminy, ale i jednocześnie ogromna pasjonatka akcji organizowanych przez kramski klub. Rozgrzany nieco prezes ściskał dla rozgrzewki mniej odpornych. Deszcz nie przestał padać i krew nikogo nie zalewała. Ogromne uznanie dla organizatorów.

 

"Po Ziemi Konińskiej" w Kramsku

"Po Ziemi Konińskiej" w Kramsku
AM - 23.09.2017
17 września zakończył się rozgrywany w dniach 15 - 17 września 2017 roku na szosach Lichenia Starego, Konina i Kramska, XXV Ogólnopolski Wyścig Kolarski "Po Ziemi Konińskiej", Memoriał Adama Krajewskiego, Jerzego Mazura, Stanisława Pawlaka, Wiesława Paradowskiego . W tym roku jak przystało na jubileuszowy wyścig wystartowało oficjalnie w/g list startowych 127 zawodników z 23 klubów z całej Polski w kategoriach wiekowych Młodzik, Młodziczka, Junior Młodszy.
Wyścig obejmował :
Prolog im. Stanisława Pawlaka rozegranym w Licheniu Starym.
Kryterium Uliczne im. Wiesława Paradowskiego rozegranym w Koninie.
Jazdę indywidualną na czas im. Jerzego Mazura rozegranym w Wielanach gm. Kramsk.
Start wspólny im. Adama Krajewskiego rozegrany na terenie gminy Kramsk.

Wyścig zakończył się w klasyfikacji generalnej dużym sukcesem zawodnika z Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów w Koninie w kategorii Junior Młodszy, który zwyciężył  po kilkuletnim panowaniu w tej kategorii zawodników z UKS Koźminianka Koźminek.

Klasyfikacja Generalna

Kat. Młodzik
1. Lewandowski Jakub KS Społem ŁÓdz
2. Gieryk Kacper ALKS Stal Grudziądz
3. Kot Julian NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki

Kat. Junior Młodszy
1. Kuderczak Dawid KLTC Konin
2. Gałka Michał UKS Copernicus Toruń
3. Byczkowski Jakub UKS Jelcz Laskowice
Decyzją sędziego głównego i organizatorów odwołane zostało Kryterium uliczne w Koninie na skutek groźnego wypadku do którego doprowadziła kierowca samochodu osobowego, która pomimo usilnych starań służb porządkowych zabezpieczających wyścig skręciła wprost pod rozpędzony peleton.
Efektem było siedmiu poszkodowanych kolarzy w różnym stopniu w tym dwóch hospitalizowanych.

Zakończenie XXV OWK "Po Ziemi Konińskiej" odbyło się tradycyjnie przed budynkiem GOK w Kramsku.
Zwycięzcy poszczególnych etapów w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody pieniężne  (Młodzik, Junior Młodszy oraz 5 pierwszych).
Ponadto Kuderczak z KLTC jako nagrodę główną otrzymał rower ufundowany przez IMPEXMETAL.
i nagrodę specjalną ufundowaną przez sponsora indywidualnego jako dla najlepszego zawodnika z Konina.
Sześć Młodziczek i Juniorek Młodszych zostało wyróżnionych nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Kierownika Wydz. Sportu Urzędu miasta Konina.
Trzech pierwszych zawodników po każdym etapie i w klasyfikacji końcowej zostało uhonorowanych pucharami ufundowanymi przez sponsorów.
Mimo nieprzyjemnego zdarzenia zawodnicy jak i ich trenerzy w przyjaznej atmosferze rozjechali się do swoich Klubów, z obietnicą przyjazdu za rok na następną edycję XXVI już wyścigu "Po Ziemi Konińskiej".

 

Polały się kolejne litry

Polały się kolejne litry
AM - 23.09.2017
36 litrów to ostatni wynik akcji zorganizowanej przez klub HDK PCK w Kramsku. Akcja odbyła się tym razem w świetlicy parafialnej i jak zwykle przyciągnęła tych, którzy pomocy innym nie  odmawiają. Jak mówią znawcy tematu, wszystko jak zwykle dopięte na ostatni guzik. W imieniu prezesa kramskiego klubu - dziękujemy.

 

XXXII sesja Rady Gminy Kramsk

XXXII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 07.09.2017
30 sierpnia w sali narad odbyło się XXXII posiedzenie rady gminy Kramsk. Na wstępie radni przyjęli protokół z poprzedniej sesji oraz wysłuchali sprawozdania z działalności wójta w okresie od 13 czerwca do 29 sierpnia br. Na wniosek przewodniczącego rady i ze względu na obecność na sesji przedstawicieli PKS-u zmieniono proponowany wcześniej porządek obrad. Po burzliwych dyskusjach udało się wypracować wspólną płaszczyznę do rozmów finalizujących ostateczne ustalenia i podpisania umowy pomiędzy Gminą a konińskim PKS-em.
 
W dalszej części obrad radni podjęli szereg ważnych do normalnego funkcjonowania gminy uchwał, między innymi: w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Konińskiego na przebudowę drogi powiatowej Wola Podłężna –Grąblin;  uchwałę w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach pożarniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną albo Gminę oraz uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie.

We wnioskach i zapytaniach wysłuchano skargi pana Mariana Laskowskiego na działanie pana Józefa Nawrockiego związane z granicą sąsiadujących działek.

 

Pożegnanie wakacji

Pożegnanie wakacji
AM - 29.08.2017

W minioną sobotę, w agroturystyce IZABELL pożegnaliśmy wakacje. Imprezie towarzyszył cyklicznie organizowany przez Leonarda Paczesnego jarmark staroci oraz zawody strażackich drużyn w kategorii oldboy. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci: dmuchanych zamków, waty cukrowej oraz dań z grilla.

W zawodach wystartowały cztery drużyny OSP: Wysokie, Wielany, Patrzyków oraz Kramsk, które zmagały się w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła drużyna OSP Patrzyków przed drużynami z Kramska, Wielan oraz Wysokiego. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe puchary oraz dyplomy, które wręczyły Maria Kordyl - zastępca wójta oraz Marianna Desecka - skarbnik gminy.

Nad przebiegiem zawodów czuwał Marek Lidźbiński, który szczegółowo informował zebranych o poszczególnych elementach konkurencji. Fachowy komentarz sprawił, że widzowie czuli się niemal jak eksperci z dziedziny pożarnictwa. Dziękujemy Marku.

Na wysokości zadania stanęli właściciele obiektu, którzy wraz ze swoim personelem dbali o dobre samopoczucie każdego z przybyłych.
To dobra oferta spędzenia wolnego czasu w sobotnie popołudnie. Czekamy na kolejne propozycje.

 

Gminno-parafialne dożynki w Rudzicy

Gminno-parafialne dożynki w Rudzicy
AM - 24.08.2017
20 sierpnia świętowaliśmy doroczne Święto Plonów, potocznie zwane Dożynkami. Jego organizacji podjęło się w tym roku sołectwo Rudzica. Tak się złożyło, że do organizacji włączyła się również parafia z pracującymi w niej księżmi do której Rudzica należy.
Dopisała pogoda. Na specjalnie przygotowanym placu przy świetlicy wiejskiej "Strażak" stanęła scena na której odprawiono mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony. Wcześniej na placu pojawił się dożynkowy korowód na czele którego, wojskowym pojazdem wraz z małżonką jechał Tomasz Pecelerowicz, sołtys sołectwa Rudzica. Następnie maszerowała orkiestra dęta  oraz grupa mażoretek z naszego ośrodka kultury. Za nimi pojawili się siewcy, delegacje z chlebami z poszczególnych sołectw oraz trzy delegacje wieńcowe. Bryczką zaprzężoną w dwa śliczne konie na plac wjechali starostowie tegorocznych dożynek: Zofia i Wojciech Kozłowscy, którzy na ręce zastępcy wójta gminy, Marii Kordyl, ks. prałata Zbigniewa Cabańskiego, proboszcza miejscowej parafii oraz Piotra Krenca, zastępcy przewodniczącego rady gminy, złożyli bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów. - Obiecuję, że będziemy go dzielić tak, aby dla każdej rodziny w gminie go starczyło - powiedziała Maria Kordyl po otrzymaniu chleba, zaś Piotr Krenc dodał: - W imieniu rady obiecuję, że będziemy tym chlebem dzielić sprawiedliwie. Staramy się żeby w każdej miejscowości był ten chleb codziennie.
 
Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. Artur Krzyżanowski z parafii Konin-Laskówiec, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił do zebranych ks. Przemysław Kłosowski, który mówił:  - Drodzy rolnicy! Nie straćcie chłopskiego rozumu! Zachowajcie swoją tożsamość! Chłop potęgą jest i basta! Przecież jesteście z królewskiego rodu Piasta. A Lech mieszkał w chacie, a zboże rosło wielkie jak lasy w kraju Lecha.
 
Podczas mszy św. debiutowały Perełki Rudzicy, które swym śpiewem umiliły czas wszystkim zebranym.
 
Głos kolejno zabierali: Maria Kordyl - zastępca wójta gminy Kramsk, Zofia Itman - wiceprzewodnicząca sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Maria Wróbel - radna powiatu konińskiego reprezentująca starostę konińskiego, Sławomir Dąbrowski - przedstawiciel posła na Sejm RP Leszka Galemby oraz Piotr Krenc.
 
W części artystycznej na scenie, w nowych strojach, wystąpiły "Dzieci Kujaw", Dominika Grzelak, Natalia Smolarz, Wiktoria Benec oraz zespół Tańca Ludowego "Kościelec". Trzeba też odnotować występ, ze specjalnie na tą okoliczność przygotowaną inscenizacją, "Dzieci Rudzicy".
 
W konkursie wieńcowym pierwsze miejsce przypadło sołectwu Rudzica. Kolejne zajęły sołectwa Kramsk-Pole oraz Izabelin. Jak powiedziała przewodnicząca komisji wieńcowej Anna Ziemniczak, komisja dużo pracy nie miała albowiem w konkursie udział wzięły tylko trzy sołectwa!
 
Nie mogło zabraknąć tradycyjnych przyśpiewek dożynkowych, które przygotowały i zaśpiewały "Perełki Rudzicy". Nie zabrakło też dobrego jedzenia przygotowanego przez Koło Gospodyń w Rudzicy.
 
Zwieńczeniem uroczystości był występ  zespołu ABBA SHOW oraz zabawa do późnych godzin nocnych z DJ Pawłem.
 
Jak zauważył prowadzący  imprezę Michał Szymański, takie wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie liczna grupa sponsorów: Centrum Lisingu Wiktorski & Wielogórecki w Koninie, Bogumił Leszczak, Janusz Gruberski, Jadwiga Jaworska, Piotr Hodlik, GPK w Kramsku, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Iwona Dąbrowska, RSP Strumyk, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Koninie, UNIQA - Centrum Ubezpieczeń w Koninie, BS w Koninie, PAK - Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie, GS Samopomoc Chłopska w Ślesinie, Roman Urbaniak, biuro RAJ w Koninie, Hydrostal Konin, piekarnia EMKO, Maria Kordyl, Andrzej Nowak, Jarosław Juszczak, Leszek Rybicki, KONIMPEX, Krzysztof Kaczmarek, Tomasz Matuszak, Karol Sadkowski, Dariusz Żmijewski, TWÓJ MARKET oraz METAL w Helenowie Pierwszym.
 
- Szanowni rolnicy! Wam nie należy cukrować. To nie jest polityka. To jest ciężka praca. Dzięki Bogu i wam mamy tą żywność. Te piękne chleby. Dzięki dobrej organizacji mamy tą imprezę. Dzięki sołectwu Rudzica - to słowa Piotra Krenca adresowane do zebranych.
 
W przeszło 40-letniej historii naszej gminy to pierwsze dożynki w tej miejscowości. Ileż jeszcze mamy takich miejsc, gdzie warto coś zrobić?
Przykład Rudzicy jest dobrym przykładem małych społeczności na które warto postawić.
 

 

WioskowoMi

WioskowoMi
AM - 17.08.2017
Myślę, że pani prezes wybaczy mi użytej w tytule nazwy. Działają już dość długo na terenie naszej gminy a jednak mieszkańcom ta nazwa niewiele mówi. Mają też swój profil na facebooku na który serdecznie zapraszamy.
Trafiłem do nich całkiem przypadkowo. I całkiem przypadkowo powstał ten materiał, który dedykuje ludziom z pasją i tym, którzy mają swojego "konika".
To miejsce obok nas. Przyjazne ludziom i ...zwierzętom.
 

Dostojni Jubilaci

Dostojni Jubilaci
AM - 17.08.2017
Uroczystą mszą św. odprawioną przez ks. Sławomira Kasprzaka w kramskiej świątyni rozpoczęło się spotkanie poświęcone Jubilatom, którzy w tym roku obchodzili Złote i Diamentowe Gody. Byli nimi: Urszula i Henryk Sobczak,  Marianna i Józef Mikołajczyk, Zofia i Bronisław Wróbel, Mirosława i Henryk Rejniak, Wanda i Bronisław Jurczak, Jadwiga i Lesław Kostrzewa. Diamentowe Gody obchodzili:  Irena i Ryszard Jedlińscy oraz Genowefa i Andrzej Jankowscy.
 
Dalsza część spotkania odbyła się w gościnnych progach Spółdzielni Socjalnej, gdzie Jubilaci otrzymali z rąk Marii Kordyl - p.o. wójta gminy, pamiątkowe medale przyznane, na wniosek wójta gminy, przez Andrzeja Dudę - prezydenta RP.
 
W uroczystości udział wzięły: Małgorzata Górska - wiceprzewodnicząca rady gminy oraz Marianna Desecka - skarbnik gminy, które na ręce Jubilatów złożyły okolicznościowe kwiaty oraz życzenia. W krótkim, ale żywiołowym występie zaprezentowały się przed zebranymi dzieci z miejscowego przedszkola.
 
Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.
 

Do trzech razy sztuka

Do trzech razy sztuka
AM - 15.07.2017
W minioną sobotę, nad kanałem Warta-Gopło w Rudzicy odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez sołtysa i radę sołecką oraz mieszkańców sołectwa Rudzica. Atrakcją było niewątpliwie ognisko, przy którym można było nie tylko posiedzieć, ale i poczuć jego rozgrzewającą moc. Można również było upiec sobie kiełbaski, zabawić się w magicznym zamku, zjeść cukrową watę czy ostatecznie popływać kajakiem po kanale. Najmłodsi mogli odbyć ciekawe podróże z grupą "Wolni" Kramsk na ciekawych, starych pojazdach oraz wykazać się zdolnościami artystycznymi. W tle słychać było muzykę, szum wody, pachniało lasem i "strzelało" ognisko.
 
Mieszkańcy Rudzicy wykazali się w tym roku ogromną determinacją przy organizacji tegoż pikniku. Wcześniej bowiem chcieli powitać wiosnę, potem zaplanowane mieli powitanie lata. Deszcz zniweczył jednak ich zapał i z zaplanowanych imprez nic nie wyszło.
Przed nimi ogromne wyzwanie - są organizatorami tegorocznych gminnych dożynek, które odbędą się 20 sierpnia br. Pierwszy raz w ich sołectwie! I oby nie padało.
 

Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym

51 Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym
AM - 27.06.2017
W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowało się 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 22 grupy w konkursie „Duży – Mały”, gdzie mistrzowie występują z uczniami. W sumie ponad 800 artystów ludowych z 15 województw. Wśród nich była 11-to osobowa grupa "Świętojanek" reprezentująca naszą gminę. Jury, pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego, złożone z ekspertów od spraw folkloru, oceniało dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny. To wszystko przełożyło się na ponad 80 nagród i wyróżnień.
 
„Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu tegorocznej edycji Festiwalu. (…)Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego oraz regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium. Z aprobatą stwierdza większą dbałość wykonawców o stronę tekstową prezentowanych utworów, co pozwala uwydatnić zawarte w tekstach treściowe przesłanie” – napisano w uwagach komisji artystycznej dołączonych do protokołu z obrad jury Festiwalu, które otrzymała PAP.
 
W kategorii kapel główną nagrodę, kazimierską Basztę oraz 2,5 tys. zł przyznano Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa (Łódzkie). Jury przyznało w tej kategorii także trzy równorzędne I nagrody, pięć równorzędnych II nagród oraz cztery równorzędne III nagrody.

Wśród zespołów śpiewaczych Baszta i 2,5 tys. zł przypadły Zespołowi Śpiewaczemu z Łukowej IV (Lubelskie). Jury przyznało tu także dwie równorzędne I nagrody, po cztery II i III nagrody oraz sześć wyróżnień.

W kategorii solistów instrumentalistów Basztę i 1,5 tys. zł otrzymał Andrzej Budz, instrumentalista z Dębna Podhalańskiego (Małopolskie). Przyznano także I i II nagrodę, cztery równorzędne III nagrody oraz dwa wyróżnienia.

Spośród solistów śpiewaków najlepsza okazała się Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa (Lubelskie) – otrzymała Basztę i 1 tys. zł. Jury przyznało też I nagrodę, trzy równorzędne II nagrody, sześć III nagród oraz jedno wyróżnienie.

W konkursie Folklor-Kontynuacja – gdzie występują wykonawcy, którzy odtwarzają dawne utwory z zapisów nut lub poznane z nagrań – przyznano dwie nagrody I stopnia, które otrzymali Kapela Dorosza z Warszawy (1,2 tys. zł) oraz Justyna Piernik – śpiewaczka z Warszawy (600 zł). Jury przyznało też pięć II nagród oraz trzy III nagrody.

W konkursie „Duży-Mały”, w grupie instrumentalistów przyznano pięć równorzędnych nagród pierwszego stopnia w wysokości 650 zł, cztery równorzędne nagrody drugiego stopnia w wysokości 500 zł oraz trzy nagrody trzeciego stopnia po 350 zł. Natomiast w grupie śpiewaków – były trzy nagrody pierwszego stopnia (500 zł), pięć nagród drugiego stopnia po 400 zł i dwie nagrody trzeciego stopnia po 300 zł.
 
W przesłanym komunikacie festiwalowe jury przypomina, że głównym celem kazimierskiego Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu.
 
„Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej” – napisali członkowie jury.

„Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych” – napisano w komunikacie.
 
Jury nieustannie apeluje do władz samorządowych wszystkich szczebli, aby w dalszym ciągu wspierały ludowych artystów ze swoich obszarów administracyjnych. Ich działalność jest przecież sposobem promocji lokalnej kultury oraz własnych regionów na forum ogólnopolskim. Komisja z uznaniem dostrzega obecność w Kazimierzu, razem z wykonawcami, przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli. Dla artystów ludowych jest to znakomite wsparcie i dowód uznania ich talentu oraz osiągnięć artystycznych.
 
Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej. Komisja z pełnym przekonaniem stwierdza, że Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu dobrze służy realizacji postulatów zawartych w Konwencji UNESCO z 2003 roku o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 
Foto

Taaaka ryba!

Taaaka ryba!
AM - 20.06.2017
18 czerwca, na starorzeczu Warty w okolicach Patrzykowa odbyły się zawody wędkarskie o puchar Wójta Gminy Kramsk. Uczestniczyło w nich 23 członków Koła Wędkarskiego nr 54 Kramsk. Po wielogodzinnych zmaganiach okazało się, że puchar powędrował do Adama Nadlewskiego z wynikiem 2,680 kg. Drugie miejsce przypadło Lesławowi Barskiemu z wynikiem 2,440 kg, zaś Piotr Wróbel z wynikiem 1,760 kg zajął miejsce trzecie.
Nagrody w imieniu wójta wręczył Andrzej Nowak - doradca wójta. Tradycyjnie już, wspólnym grillem zakończono niedzielne wędkowanie.
 
Pragniemy dodać, że wszystkie informacje o tym, co dzieje się aktualnie w Kole znajdziecie na Facebooku.
 
25 lat artystycznych wojaży
 
25 lat artystycznych wojaży
AM - 19.06.2017
16 czerwca zespół BRAVO z Izabelina, działający przy GOK-u w Kramsku, świętował jubileusz 25-lecia artystycznej działalności. Wśród przybyłych gości byli: Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Andrzej Nowak - doradca wójta, Maria Kordyl - sekretarz gminy, Marianna Desecka - skarbnik gminy, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy, ks. Henryk Kulik - miejscowy proboszcz, Przemysław Domagalski - dyrektor ośrodka kultury, delegacje zespołów, pracownicy ośrodka kultury oraz sponsorzy. Spotkanie otworzył Jerzy Smolarek - kierownik zespołu i zarazem założyciel zespołu. Historię zespołu zebrani obejrzeli na okolicznościowym filmie zrealizowanym przez Andrzeja Michalaka, w krótkim "show" zaprezentowali się Jubilaci. Potem był czas na prezenty, życzenia i konsumpcję (w którymś momencie pomyślałem sobie nawet, czy nie powinni zmienić branży). Opisać to, co pojawiało się na stołach jest rzeczą trudną (wszystko za sprawą Magdy, Beaty i Teresy). Zwieńczeniem był jubileuszowy tort i "Sto lat" odśpiewane Jubilatom.

 

"W stronę tradycji" - festiwalowe klimaty

"W stronę tradycji" - festiwalowe klimaty
AM - 17.06.2017
11 czerwca odbyła się kolejna edycja Festiwalu poświęconego ludowemu dziedzictwu naszego subregionu. Interdyscyplinarne wydarzenie połączyło pokolenia we wspólnym przeżywaniu kultury tradycyjnej. W ten sposób Centrum Kultury i Sztuki w Koninie podsumowało, realizowany od marca, projekt „Ludowe mecyje – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Główną ideą Festiwalu Kultury jest wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej poprzez prezentowanie ludowych tradycji Wielkopolski wschodniej. To wydarzenie jednoczące ludzi z umiejętnościami muzycznymi, plastycznymi, tanecznymi, jak również prezentujące ich dokonania inspirowane regionalnym folklorem. Festiwal zorganizowany 11 czerwca wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Urzędem Gminy w Kramsku, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zespołów oraz solistów. Z pewnością przyczynił się do tego cykl warsztatów (zaplanowanych w projekcie „Ludowe mecyje”) poprzedzających to wydarzenie, podczas których, pod czujnym okiem wybitnych specjalistów z dziedziny kultury ludowej, przygotowywano konkretne programy, udoskonalano już wybrany repertuar czy konsultowano, jak prawidłowo przenieść regionalne tradycje na scenę.

Tak wzbogaceni wiedzą, praktycznymi wskazówkami uczestnicy zaprezentowali się na scenie podczas Festiwalu Kultury „W stronę tradycji”. Publiczność i jurorzy obejrzeli: 11 zespołów śpiewaczych, 4 kapele ludowe, 2 zespoły stylizowane, 12 solistów i 9 zespołów tanecznych. Prof. Piotr Dahlig, Dorota Kalinowska – etnograf z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Piotr Kulka przyznali nagrody: „Świętojankom” z Kramska, „Tradycji” z Malanowa, „Dobrowiankom” z Dobrowa, „Nadnerzankom” z Dąbia, „Zgodzie” ze Smulska, „Osieczankom” z Osieka Wielkiego, Czesławowi Marciniakowi z Kłodawy, „Echu Kujaw” z Wierzbinka, Zespołowi Tańca Ludowego „Uśmiech” z Liśca Wielkiego, Dziecięcemu Zespołowi Folklorystycznemu „Brudzew” i zespołowi „Brudzewiacy” z Brudzewa, Kapeli „To My” i Janinie Pakule z Malanowa, Kapeli „Kłodawiacy” i Felicji Pawlak z Kłodawy. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Koninie, Wójt Gminy Kramsk oraz CKiS w Koninie.
 
Foto | video

 

Sesja absolutoryjna

Sesja absolutoryjna
AM - 16.06.2017
13 czerwca radni obradowali na kolejnym posiedzeniu rady gminy. Najważniejszym punktem obrad było podjęcie  uchwały w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy za rok 2016, udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Kramsk za rok 2016 oraz ustalenie wynagrodzenia dla Wójta Gminy Kramsk.
 
Radni po wysłuchaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z wykonania budżetu oraz zapoznaniu się z protokołem z posiedzenia Komisji Rewizyjnej, jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu absolutorium Wójtowi Gminy Kramsk za rok 2016.
Przy propozycji wynagrodzenia dla wójta, jedynie radny Piotr Krenc zwrócił się do radnych z prośbą o rozwagę w ustalaniu jego wysokości zwracając, między innymi uwagę, na niskie wynagrodzenie sołtysów. Ostatecznie, po otrzymaniu odpowiedzi przewodniczącego, o konkretną kwotę podwyżki, był za jej przyjęciem. Jak zaznaczył przewodniczący, wójt i tak po otrzymaniu podwyżki, jest najmniej zarabiającym wójtem  w powiecie konińskim.
 
Z okazji imienin wiceprzewodniczącej, na jej ręce złożono bukiet kwiatów oraz imieninowe życzenia. Radni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego sołtysa sołectwa Rysiny Mirosława Borkowskiego.

 

Kramska Orkiestra Dęta na festiwalu w Malente (Niemcy). Niepowtarzalny występ!

 

Projekt dokumentujący życie i twórczość Antoniego Szulczyńskiego
AM - 07.06.2017

7 czerwca bieżącego roku została zawarta umowa między Gminą Kramsk, reprezentowaną przez jej Wójta Pana Józefa Dropa, a właścicielem firmy PFS PALFILMSTUDIO Panem Krzysztofem Paluszyńskim, dotycząca realizacji filmu o autorze polichromii w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława BM w Kramsku Antonim Szulczyńskim. Wkład Gminy w realizację przedsięwzięcia wynosi 6150 zł, a tytułem współfinansowania projektu otrzymamy 100 płyt DVD z filmem o artyście oraz 25 albumów poświęconych jego osobie i twórczości.

Parafia pw. Św. Stanisława BM w Kramsku na potrzeby filmu, za sprawą niezmiennej życzliwości w każdej dobrej sprawie naszego duszpasterza Ks. Proboszcza Sławomira Kasprzaka, udostępniła wnętrza świątyni grupie filmowej oraz młodzieży poznającej twórczość malarza, który w naszym kościele pozostawił najprawdopodobniej najwyższe swe dokonania w zakresie malowideł ściennych. Projekt został wsparty także przez Gminę Wilczyn, na terenie której malarz się urodził, natomiast głównym podmiotem finansującym przedsięwzięcie jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o projekcie, artyście i jego dziełach znajduje się na stronie internetowej www.antoniszulczynski.pl
Zamieszczono tam między innymi wiadomości o realizowanym projekcie, biografię artysty, skany dokumentów, bogatą, uporządkowaną tematycznie galerię zdjęć, dokumentację fotograficzną zajęć warsztatowych z młodzieżą oraz relacje z nagrań realizowanych dla potrzeb filmu powstającego w ramach projektu „Antoni Szulczyński – Malarz od urodzenia. Obraz jego życia i twórczości”.
Zachęcamy do odwiedzenia strony www.antoniszulczynski.pl

 

XXX sesja Rady Gminy

XXX sesja Rady Gminy
AM - 07.06.2017
29 maja odbyło się XXX posiedzenie rady gminy Kramsk. Radni, przyjęli bez czytania protokoły z XXVIII i XXIX sesji i wysłuchali sprawozdanie wójta z działalności w okresie od 30 marca do 28 maja.
Następnie uchwalili szereg ważnych do prawidłowego funkcjonowania gminy uchwał, między innymi: w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenia w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Kramsk za okres od 01 lipca 2017 do 30 czerwca 2018 roku;  uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty; uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy Jana Krasickiego na Ignacego Krasickiego w Kramsku.
Podjęli również uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu w miejscowości Wola Podłężna, gmina Kramsk.
Szczegółowy przebieg każdej sesji znajdziesz zawsze tutaj.
 

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka
AM - 01.06.2017
Organizatorami tegoż przedsięwzięcia kolejny już raz byli wójt gminy, GOK oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kramsk. Na scenie zaś przedstawiciele najmłodszej części mieszkańców naszej gminy - przedszkolacy z  naszych przedszkoli oraz młodzi artyści z ośrodka kultury. Na zebranych czekało mnóstwo atrakcji z których korzystać można było zupełnie za darmo i do woli. Animatorzy zabaw dwoili się i troili by sprostać oczekiwaniom najmłodszych. Dopisała pogoda. Można więc było to popołudnie poświęcić najmłodszym. Wieczorem zaś o dobry nastrój i klimat starszej części imprezy zadbał DJ Paweł.
 

Dzień Matki w "Kukułeczce"

Dzień Matki w "Kukułeczce"
AM - 31.05.2017
Uroczyście świętowano Dzień Matki w Niepublicznym Przedszkolu "Kukułeczka". Jest już prawie tradycją, że większość dużych imprez organizowana jest w auli kramskiego gimnazjum. Tak też było i tym razem. Na scenie mogliśmy podziwiać występy młodych artystów przygotowane wspólnie z wychowawczyniami, które zadbały o wysoki poziom artystyczny całego przedsięwzięcia. Popisy były oczywiście nagradzane burzliwymi oklaskami widowni. Nie zabrakło również życzeń skierowanych przez dyrektorkę Irenę Karolak-Jóźwiak do wszystkich mam. Wspólne zdjęcie dopełniło reszty. Przy kawie i dobrych ciastach można było na chwilę zapomnieć o trudach codziennego dnia.
 
Dzień Matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Jego początki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
 

3 Maja w Kramsku

3 Maja w Kramsku
AM - 05.05.2017
Świętować zaczęliśmy przy pomniku św. Floriana. Orkiestra, mażoretki, poczty sztandarowe jednostek OSP z naszej gminy, poczty sztandarowe i delegacje naszych szkół, strażacy i nieliczna grupa okolicznych mieszkańców.  Okolicznościowe słowo wygłasza Józef Drop - wójt naszej gminy. Następnie w obecności Waldemara Białeckiego - przewodniczącego rady gminy, Tadeusza Tomaszewskiego - komendant gminny ZOSP RP, oraz ks. Łukasza Przelazły - wikarego naszej parafii, składa wiązankę kwiatów u stóp św. Floriana.
Przy dźwiękach orkiestry prowadzonej przez Przemysława Domagalskiego udajemy się do kościoła na uroczystą mszę św. odprawioną w intencji Ojczyzny oraz strażaków. "Czy Matka Boża jest jeszcze naszą Królową" - to temat świątecznych rozważań ks. Łukasza.
Po mszy św. wójt oraz księża składają jeszcze wiązanki kwiatów pod pomnikiem "W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny".
Dalsza część uroczystości przebiega w kramskim amfiteatrze. Zebrani wysłuchali pięknego koncertu muzycznego w wykonaniu obchodzącej nie dawno swoje 100-lecie istnienia Kramskiej Orkiestry Dętej. Mogli też obejrzeć pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu połączonych sił strażackich drużyn z Kramska, Grąblina i Helenowa.
Najwytrwalszych uczestników uroczystości rozgrzewał DJ Paweł oraz wojskowa grochówka.
 

Spotkanie Wielkanocne w ognisku środowiskowym TPD
AM - 13.04.2017
 
Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Dlaczego? - Można powiedzieć, że gdyby chrześcijanie musieli wykasować wszystkie święta, pozostawiając tylko jedno, bez wątpienia ocalałaby Wielkanoc - uważa ksiądz Rafał Kowalski. - Tłumacząc to, najczęściej przywołuje się słowa świętego Pawła, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna byłaby nasza wiara. Mówiąc inaczej, chrześcijaństwo jako religia nie miałoby sensu, gdyby nie fakt pokonania śmierci przez Jezusa - tłumaczy wrocławski kapłan. Co ważne, Wielkanoc przypada w tym samym czasie, co wczesnowiosenne zrównanie dnia z nocą. - To święto jest obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Splatają się tu wątki pogańskie, nawiązujące do kultu przyrody odradzającej się po zimowej wegetacji i pobudzanej do płodności za pomocą różnych zabiegów magicznych, oraz chrześcijańskie - wyjaśnia Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Dlaczego śniadanie wielkanocne stało się kulminacyjnym momentem świąt? - W Ewangelii wg św. Jana czytamy, że "gdy zaświtał ranek", zmartwychwstały Jezus pojawił się nad jeziorem Tyberiadzkim. Kilku spośród apostołów wracało właśnie z nocnego połowu. Kiedy przybili do brzegu, zauważyli przygotowaną na ogniu rybę oraz chleb, a po przyniesieniu i przygotowaniu złowionych ryb, zjedli z Panem Jezusem posiłek - mówi ks. Rafał Kowalski - kontynuując opowieść, pisze, że "gdy spożyli śniadanie", Jezus zadał Piotrowi trzykrotnie pytanie o to, czy kocha Go więcej niż pozostali apostołowie. Stąd przypuszczalnie wzięła się tradycja śniadania - tłumaczy. Jak mówi, ważna jest świadomość tego, że Jezus, który pokonał śmierć, jest obecny w naszej rodzinie i w czasie tego posiłku jest z nami przy stole.

Wiara, obyczaje, przesądy - wszystko było ważne, mówi Agnieszka Szepetiuk-Barańska i dodaje, że w tradycji ludowej każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoje znaczenie, swoją obrzędowość i odrębne przesądy. Niewiele z nich (i to już tylko w formie szczątkowej), przetrwało do dziś. Jednym z nich jest właśnie uroczyste śniadanie wielkanocne. Zasiadano do niego po powrocie z rezurekcji - uroczystej porannej mszy połączonej z procesją obwieszczającym zmartwychwstanie Jezusa. - Według tradycji chrześcijańskiej wcześnie rano zorientowano się, że Chrystus zmartwychwstał. Wracając z rezurekcji, gospodarze ścigali się furmankami. Kto pierwszy wrócił do domu, ten miał na przykład pierwszy ukończyć żniwa - opowiada pani etnograf. - Podczas takiego powrotu nie można było oglądać się za siebie.

To przede wszystkim symboliczne odwołanie do nowego życia, nowego początku, przebudzenia. Kiedy wszystko, przede wszystkim przyroda, po długiej, mrocznej zimie, której i my jesteśmy częścią, budzi się niejako na nowo do życia - kontynuuje swoją opowieść.
Dzisiaj godzina, kiedy rodzina zasiada w niedzielę do śniadania wielkanocnego, jest już umowna. W Piśmie Świętym mowa jest o poranku. Ksiądz Kowalski wspomina, że w dzisiejszych czasach trudno mówić o zjedzeniu śniadania tuż po mszy świętej zakończonej procesją rezurekcyjną, bo ta najczęściej jest organizowana w nocy z soboty na niedzielę.

W ognisku środowiskowym TPD w Kramsku takie śniadanie miało miejsce w minioną środę. Wzięli w nim udział wychowankowie ogniska ze swoimi wychowawcami,  grupa zaproszonych gości, wśród których byli: Krystyna Chowańska - Prezes Oddziału Powiatowego TPD w Koninie, Andrzej Nowak - radny powiatowy, Przemysław Domagalski - dyrektor GOK-u oraz rodzice. Na pięknie udekorowanych stołach znalazły się oczywiście wielkanocne przysmaki z jajkiem na czele.

Dlaczego ? Jajko ma symbolizować rodzące się życie, które, aby zaistniało, musi pokonać skorupę. Bardzo łatwo było wówczas o analogię do życia, które, by się odrodzić, musiało pokonać grób. Dzielenie się jajkami ma symbolizować naszą gotowość do dzielenia się radością z faktu, że Chrystus jest obecny w danej rodzinie - tłumaczy ksiądz Rafał Kowalski. Natomiast Agnieszka Szepetiuk-Barańska dodaje, że jajku przypisuje się  właściwości magiczne, życiodajne, dobroczynne i ochronne. - Uznawano je za amulet przeciwko złym czarom i mocom. Malowanie jajek, robienie pisanek miało te niesamowite właściwości zwielokrotnić - wyjaśnia etnograf z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. - Według legend na stole nie może zabraknąć żurku, białej kiełbasy, szynki, ćwikły i chrzanu. Potrawy te symbolizują dobrobyt i cierpienie Jezusa na krzyżu.

Podczas spotkania życzenia do zebranych skierował Andrzej Nowak oraz Krystyna Chowańska. Dzieci zaprezentowały okolicznościowe teksty związane z wielkanocną tradycją. Nad całością czuwała Dorota Kubsik ze swoją ekipą. Ksiądz Przemysław pobłogosławił świąteczny stół i już mogliśmy zabrać się do pysznego obżarstwa.

Nie wiem ile ciepła z tego spotkania uda się przenieść podopiecznym do ich rodzinnych domów. Jednego jestem jednak pewien - ta tradycja żyje, żyje dzięki takim ludziom, którzy w codziennym pędzie, znajdują czas dla drugich i dostrzegają ich potrzeby. Wszak, jak w jednej z piosenek śpiewa Don Vasyl, "jedno jest niebo dla wszystkich".

Może więc warto w ten świąteczny czas poczuć się na nowo człowiekiem?

 

Śniadanie Wielkanocne w "Kukułeczce"

Śniadanie Wielkanocne w "Kukułeczce"
AM - 11.04.2017

Na Wielkanocnym Śniadaniu spotkali się w auli kramskiego gimnazjum wychowankowie "Kukułeczki". Wśród przybyłych gości byli: Andrzej Nowak - doradca wójta, ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz naszej parafii oraz Anna Piechocka - dyrektorka gimnazjum. Zebranych powitała Irena Karolak-Jóźwiak, dyrektorka przedszkola, która powiedziała: - "dopiero obchodziliśmy Boże Narodzenie, a już za kilka dni Święta Wielkanocne. Na jednym z kazań marcowych, ksiądz mówił o różnego rodzaju wyborach. Codziennie dokonujemy różnych wyborów. Raz lepszych raz gorszych. Przy wyborach należy nie tylko myśleć o sobie, ale również o innych, żeby ich nie skrzywdzić.
Każdy wybór niesie ze sobą jakieś konsekwencje. Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Państwu tylko dobrych wyborów".

Na scenie, w krótkim występie, zaprezentowali się najmłodsi. Były więc okolicznościowe wierszyki, śpiewy oraz tańce. Wszystko to wkomponowane w śliczną, kolorową i wiosenną scenografię przygotowaną zapewne przez również kolorowe i uśmiechnięte wychowawczynie (jest prawdopodobne, że palce w tym moczył również pan Zygmunt).

Wielkanocny żurek, różnego rodzaju ciasta oraz kawa dopełniły reszty.

 

X Kramskie Wybijanie Żuru

X Kramskie Wybijanie Żuru
AM - 10.04.2017

Kramskie Wybijanie Żuru świętowało w tym roku swoje 10-cio lecie. Jego pomysłodawczynią była Halina Rogowska piastująca obecnie funkcję sołtysa w sołectwie Kramsk. Uroczystość miała na celu kultywowanie tych pięknych tradycji związanych z okresem Wielkiej Nocy, miała zachęcić lokalną społeczność do promowania potraw tradycyjnych i regionalnych. Elementem podnoszącym atrakcyjność uroczystości były od zawsze wystawy rękodzieła artystycznego twórców ludowych. Prezentowane są rzeźby, wyroby z wikliny, pisanki wielkanocne oraz palmy, a więc wszystko to, co świadczy o polskiej tradycji, co podkreśla i przypomina naszą narodową oraz kulturową tożsamość.

Uroczystości towarzyszą również konkursy: plastyczny i kulinarny. Niemalże od samego początku w organizację uroczystości czynnie włączył się Klub Seniora z Kramska, Gminny Ośrodek Kultury oraz sam wójt gminy Kramsk. Dopisują również sponsorzy. Od kilku edycji wstecz podczas imprezy działa kącik malucha zorganizowany przez młode mamy z Kramska. To doskonała forma nawiązywania więzi międzypokoleniowych i próba poszukiwań młodych mieszkańców swojej tożsamości narodowej. Dochód z licytacji zawsze przekazywany jest na rzecz najbardziej potrzebującym. Na przestrzeni 10 lat byli nimi: Aleksander Kozłowski, Sebastian Ziółkowski, Amelia Andrzejewska, Łukasz Kujawa, Izabela Borowska, Vanessa Iwińska, Andrzej Budkiewicz, Agata Tuszyńska i Wojtuś Augustyniak.

Przez kramską scenę przewinęło się również w tym czasie wielu znakomitych wykonawców (nie wspominając o naszych artystach, którzy towarzyszą imprezie do dzisiaj). Tańczyli i śpiewali na niej: Zespół Taneczny „Uśmiech” z Liśca Wielkiego, zespół folklorystyczny "Rudbala" z Litwy, "Ruszniczok" ze Lwowa, "Trakijka" z bułgarskiego Karłowa, "Okolica" z Rosji, "Penkulas Kapela" z Łotwy oraz grupa akrobatyczna z Chin.

"Biedą naszego czasu bywa nadmiar obowiązków, pośpiechu, brak czasu na spotkanie z kimś innym. Tym żurem staje się nasza codzienność. Niekiedy nie sposób otworzyć się na to świętowanie" – mówił podczas jednej z uroczystości Andrzej Nowak. "Człowiek będzie wracał do tego co pierwsze. Nic nie zastąpi nam rozmowy z żywym i prawdziwym człowiekiem. Impreza jest potrzebna byśmy dowiedzieli się jak nasi przodkowie tworzyli doczesność. Wiele tych tradycji jest pogańskich, ale wiele z nich skłania człowieka do wieczności" - to fragment wystąpienia ks. Sławomira Kasprzaka na 5-tym wybijaniu żuru.  "Żur to jest moja ulubiona potrawa... Życzę Państwu, abyście zawsze z radością witali nawzajem siebie" - to z kolei słowa Jolanty Warzych skierowane do zebranych na kolejnej imprezie.

Jubileuszową imprezę swoją obecnością zaszczycili: Józef Nowicki - prezydent miasta Konin oraz Władysław Kocaj - wicestarosta koniński. Na scenie wystąpili artyści z Akmenes na Litwie, zespół ludowy z Raudonikis na Litwie oraz zespół Jiri Nechanicky z Czech. Zebrane pieniądze w kwocie 4.214,43 PLN powędrowały w tym roku do Szymona Plichtowicza.

Tegorocznym mistrzem żuru została Barbara Dutkowiak.

Jeśli dołożymy jeszcze do tego spektakl „Wybijanie żuru” w wykonaniu teatru obrzędowego „Świętojanki” oraz zrealizowany przez CKiS w Koninie projekt „Wybijanie żuru – zapis zwyczaju”, którego najważniejszym efektem jest spektakl teatralny dokonujący rekonstrukcji zwyczaju wybijania żuru, którego scenariusz powstał na podstawie materiałów zebranych podczas badań, to obraz sukcesu tego przedsięwzięcia będzie pełen. Wypadałoby życzyć organizatorom zdrowia oraz wytrwałości w pozyskiwaniu niezbędnych środków, by impreza mogła rozwijać się, a młode pokolenie czuło się tożsame ze swoją „małą Ojczyzną”.

Zebrani obejrzeli również okolicznościowy film "10 lat kramskiego wybijania żuru" zrealizowany przez Andrzeja Michalaka.

 

Nowy prezes w kramskim oddziale TPD

Nowy prezes w kramskim oddziale TPD
AM - 04.04.2017

Uchwałą nr 5 zebrania sprawozdawczo-wyborczego Zarządu Gminnego TPD w Kramsku z dnia 21 marca 2017 r. skład Zarządu ukonstytuował się następująco: prezes - Julia Kuczmasńka-Benec, z-ca prezesa - Justyna Oks, sekretarz - Irena Dankowska, skarbnik - Renata Bąk.

Na zebraniu wręczono podziękowania władzom, działaczom i przyjaciołom Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Uroczyście podziękowano i wręczono Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza TPD Katarzynie Papaj - ustępującemu prezesowi. Odznakę przypięła Krystyna Chowańska - Prezes Oddziału Powiatowego TPD w Koninie. Zobacz foto

Tydzień wcześniej, wychowankowie ogniska przygotowali okolicznościowy spektakl z okazji Dnia Kobiet.
 

Dzień Kobiet w Rudzicy

Dzień Kobiet w Rudzicy
AM - 13.03.2017
Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca począwszy od 1910 roku. W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Dzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o "przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu". Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta", "Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy", "Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy".
 
Jak świętujemy współcześnie - zapytałem Tomasza Pecelerowicza, sołtysa Rudzicy. W odpowiedzi usłyszałem - przyjedź do naszej remizy. Zobaczysz. - Pojechałem.
Szczegółowo opisywał nie będę bo może bym przesadził. Miałem ze sobą aparat fotograficzny, który zrobi to lepiej niż ja. Było ciepło i serdecznie. Kwiaty, uśmiechy, lampka szampana, okolicznościowa dekoracja, zastawione stoły, Janusz z akordeonem. Wspólne rozmowy i odrobina dobrej zabawy.
 
Czy trzeba górnolotnych słów, by o Nich pamiętać? Pytany kiedyś młody człowiek o to święto i związaną z nim datę 8 marca, odrzekł - przecież kobieta to ósmy cud świata. Więc mamy powód by świętować.
 

XXVII sesja rady Gminy

XXVII sesja Rady Gminy
AM - 13.03.2017
28 lutego odbyło się XXVII posiedzenie rady gminy. Radni obradowali w pełnym składzie, co pozwoliło podjąć im szereg ważnych dla funkcjonowania gminy uchwał. Na wstępie wysłuchali informacji wójta gminy o działalności w okresie od 29 grudnia 2016 roku do 27 lutego 2017 roku oraz bez czytania przyjęli protokoły z dwóch poprzednich sesji.
 
Podjęli, między innymi, uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania przez Gminę Kramsk dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków oraz uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe.
 
Nieco emocji wywołała dyskusja nad uchwałą w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2018, środków stanowiących fundusz sołecki. Ostatecznie jednak większość radnych była za przyjęciem takiej uchwały.
 
O rozważne podejście do zmian w oświacie apelowała Ilona Jedlińska w imieniu nauczycieli naszych placówek oświatowych. Część sesji upłynęła na załatwianiu bieżących potrzeb zgłaszanych przez sołtysów i mieszkańców gminy.
 
Dzień Babci i Dziadka w Woli Podłężnej
 
Dzień Babci i Dziadka w Woli Podłężnej
AM - 13.03.2017

23 lutego świętowano Dzień Babci i Dziadka w szkole podstawowej w Woli Podłężnej. Na scenie prezentowali się artyści z poszczególnych klas zaś na widowni zasiedli nie tylko babcie i dziadkowie, ale również najbliżsi młodych wykonawców.

Występy nagradzane były burzliwymi oklaskami, zaś na twarzach ich adresatów pojawił się uśmiech. I o to w tym wszystkim chodziło.

 

Świętowaliśmy jubileusz 100. lecia

Świętowaliśmy jubileusz 100. lecia
AM - 27.02.2017
Ten dzień z pewnością przejdzie do historii wydarzeń w naszej gminie. I to nie tylko z racji jubileuszu naszej zacnej 100 latki, czyli Kramskiej Orkiestry Dętej, ale i za sprawą oprawy artystycznej, którą temu wydarzeniu nadano. Zdarzyło się bowiem, że świętowaliśmy to wydarzenie, po raz pierwszy w historii naszej gminy, poza jej granicami, w konińskim OSKARDZIE, którego scenę oraz technikę otrzymaliśmy na ten dzień, od zaprzyjaźnionego CKiS w Koninie.
To była prawdziwa muzyczna uczta! Jak powiedział jeden z gości, który na muzyce podobno się nie zna, takiego koncertu w wykonaniu amatorów jeszcze nie słyszał, zaś prowadzący całość wydarzenia Jerzy Kryszak, pozwolił sobie zauważyć, że w Kramsku ... wszystko gra!

Wypełniona do ostatniego miejsca widownia żywo reagowała na wszystko, co działo się na scenie. A działo się naprawdę dużo. Solo na saksofonie tenorowym wykonał Damian "Pinki" Pińkowski z zespołu ENEJ, pięknie zabrzmiało "Blue Moon" wykonane na puzonie przez artystę Teatru Wielkiego w Poznaniu, Zbigniewa Starostę, na akordeonie z urwanym paskiem, w utworze "Zirkus Renz", zaprezentował się Krystian Weber. Ślicznie, w czerwonej sukience, na tle orkiestry, wyglądała Dominika Grzelak, która zaśpiewała znaną wszystkim piosenkę "Być kobietą", zaś Wiktor Skrzypczak oczarował wszystkich przepięknym popisem umiejętności gry na ksylafonie. Gwoździ programu nie było, za to piękną grę na trąbkach zaprezentowali Szymon i Maciej (nomen omen), Gwóźdź!

Pod adresem kapelmistrza orkiestry, Przemysława Domagalskiego i towarzyszących mu dziewcząt Kasi Bąk oraz Patrycji Jarońskiej, popłynęły życzenia, słowa uznania oraz podziękowania za ten, nie tylko cudowny wieczór, ale i cały historyczny dorobek kramskich muzyków. Andrzej Nowak - doradca wójta gminy Kramsk, przypomniał w kilku zdaniach, historię kramskiej orkiestry (film temu tematowi poświęcony, zrealizowany przez Andrzeja Michalaka, uczestnicy spotkania, wraz z nową płytą orkiestry i okolicznościowym folderem otrzymali przy wejściu na widownię z rąk pięknych dziewcząt).
 
Do słów Andrzeja Nowaka życzenia w imieniu rady gminy oraz pracowników urzędu gminy dołożył Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy. Następnie życzenia złożyli kolejno: Stanisław Bielik - starosta koniński, Janusz Dembowski - komendant miejski PSP w Koninie, delegacja orkiestry QUANTUM z Rychwała, delegacja OSP Kramsk, Andrzej Rusin, przedstawiciele orkiestry z Brzeźna, Basia Dutkowiak i Magdalena Woźniak w imieniu dyrektorów placówek oświatowych z terenu naszej gminy, Danuta Pydyńska w imieniu dyrektorki CKiS w Koninie Elżbiety Barszcz, Krzysztof Pydyński - dyrektor szkoły muzycznej w Koninie, delegacja zespołu "Dzieci Kujaw", Ilona Jedlińska - sympatyczka orkiestry, przedstawiciele orkiestry z Krzymowa oraz z Sompolna, Adam Kołodziejczak - były kapelmistrz orkiestry, zespół BRAVO, Janusz Kamiński i Robert Żurański w imieniu Zespołu Szkół Górniczych i Młodzieżowej Orkiestry Górniczej w Koninie, delegacje orkiestry z Kleczewa, Słupcy oraz Wierzbinka, Bogumił Leszczak, LOS BIGOS - przyjaciele Przemka, Mirosław Pacześny - orkiestra PAK KWB Konin, Roman Bednarek - burmistrz Sompolna i na zakończenie, ks. prałat Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk (z ekranu poleciały jeszcze życzenia od zespołu ENEJ).
 
Taka ilość życzeń nie pozostała nie odwzajemniona. Na scenie pojawili się ci, którym podziękowania w imieniu orkiestry złożył Przemysław Domagalski. Byli to: Elżbieta Barszcz i Justyna Kałużyńska z CKiS w Koninie, Stanisław Bielik, Jacek Salina i Mirosław Pacześny - za udostępnienie studia nagrań, Józef Drop, Maria Kordyl, Marianna Desecka i Andrzej Nowak - za pomoc w zorganizowaniu jubileuszu, artyści biorący udział w koncercie, pracownicy, instruktorzy oraz zaprzyjaźniona TV POLONIA w osobach Iwony Skuteckiej-Michalak i Andrzeja Michalaka. Podziękowania za odwagę w zatrudnieniu młodego kapelmistrza skierował Przemek pod adresem Józefa Karmowskiego, byłego wójta gminy Kramsk.
 
Wejście na scenę grupy mażoretek dopełniło reszty. Na twarzy kilku osób dostrzegłem łzy wzruszenia i przypomniałem sobie w tym momencie wcześniej wypowiedzianą przez Jerzego Kryszaka refleksję: - padło takie sformułowanie. Szli przez pola bosą nogą, w zgrzebnych ubrankach. Patrzcie. Minęło ledwie 100 lat. Jaka zmiana. Chciałoby się powiedzieć - duża zmiana.
 
Na dole, w holu, na wszystkich czekał ogromny i pyszny, jubileuszowy tort. Artyści pakowali instrumenty do stojącego przed wejściem autokaru. Ktoś kogoś szukał, gdzieś odezwała się trąbka. Panowała radosna atmosfera.
 
To nie był jeszcze koniec jubileuszowych atrakcji. To tylko zmiana miejsca akcji, która przeniosła się do Centrum Pracy Twórczej w Kramsku. Tam już, w bardziej rodzinnym gronie można było trochę odpocząć po trudzie wielotygodniowych przygotowań. O "ciało", o którym mówił na scenie Jerzy Kryszak, zadbała spółdzielnia socjalna oraz sam kapelmistrz. DJ Paweł sprawił zaś, że sami artyści też mogli się wreszcie zabawić.
Miło było popatrzeć jak bawi się dostojna Jubilatka.
 
- Dzisiejszy dzień się już nie powtórzy. To jest raz na 100 lat. Muzyka jest po to, by ludzi rozweselać i sprawiać, by lepiej przeżywać niełatwe życie. Za to wam wszystkim dziękuję. Cieszę się, że umiemy godzić to co duchowe z tym co cielesne. Niech Bóg wam błogosławi - to słowa księdza Sławka do których dołączę moje życzenia: takiej widowni i takich owacji na każdym waszym koncercie.
 
Zapraszam do obejrzenia filmu Orkiestra dęta w Kramsku - 100 lat historii oraz fotoreportażu Emilii Rybickiej z tejże uroczystości. Materiał z obchodów Jubileuszu opublikujemy nieco później.
 

5. lecie "Kukułeczki"

5. lecie "Kukułeczki"
AM - 24.02.2017
Dzień Babci i Dziadka świętowano również w kramskiej "Kukułeczce". Tak się złożyło, że niejako przy okazji, świętowano również jubileusz 5-cio lecia istnienia tej placówki. Myślę, że warto ten dzień zapamiętać też i z innego względu. Powstał bowiem najmłodszy w naszej gminie zespół ludowy! Zważywszy na fakt, że powoli nasze "starsze" zespoły odchodzą w niepamięć, warto o tym pamiętać.
Uroczystość pięknie zorganizowana, doskonali artyści i tancerze na scenie, pełna widownia, rzęsiste brawa, miła atmosfera, to wszystko sprawiło, że czas upłynął szybko.
Wspólna fotografia na scenie mówi sama za siebie. To kukułcze gniazdo powiększyło się nam w ciągu tych 5-ciu lat w sposób dość nie zauważalny i szybko. Jeśli dołożymy jeszcze rozbudowę przedszkola, która miała miejsce w tym czasie, to obraz całości będzie prawie pełny.
Świętowanie zwieńczyły dni otwarte które były okazją do obejrzenia całego przedszkola oraz zapoznania się z jego ofertą. Jak powiedziała mi Irena Karolak-Jóźwiak, dyrektorka przedszkola - były też okazją do podjęcia decyzji o zapisie dziecka do placówki.
Dowiedziałem się również, że młodych tancerzy będziemy mogli podziwiać  już niebawem na kolejnym, dużym wydarzeniu w Centrum Pracy Twórczej. Tak więc do zobaczenia!
 

Szybki internet dla kolejnych szkół w Wielkopolsce

Szybki internet dla kolejnych szkół w Wielkopolsce
AM - 20.02.2017
Ponad 600 placówek szkolnych w całej Wielkopolsce zostanie podłączonych do sieci szybkiego internetu. Jest to efekt porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a wielkopolskim operatorem INEA. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się 20 lutego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem. INEA jest pierwszym operatorem w Polsce, z którym Ministerstwo podpisało porozumienie na rzecz rozwoju cyfryzacji polskiego szkolnictwa.
 
Podczas wydarzenia w Wysokiem Prezes INEA, Janusz Kosiński oraz Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska podpisali porozumienie o podłączeniu 641 obiektów szkolnych w Wielkopolsce do sieci szybkiego internetu. W ramach współpracy wielkopolski operator podłączy szkoły do 30 września 2018 roku. Dzięki temu kolejni uczniowie oraz nauczyciele z mniejszych miejscowości będą mieli dostęp do nowoczesnych form kształcenia.
 

Uroczystość skupiła obecność przedstawicieli rządu, samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz oświaty. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister Cyfryzacji Piotr Woźny, dyrektor Rafał Lew-Starowicz z Ministerstwa Edukacji Narodowej, wicewojewoda Magdalena Maląg,   Wielkopolska Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska,  wójt gminy Kramsk Józef Drop oraz Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy Kramsk. Wydarzeniu towarzyszył wykład prof. dr. hab. Stanisława Dylaka, eksperta ds. współczesnej edukacji, a także warsztaty kodowania dla uczniów szkoły w Wysokiem. Nad całością czuwał i znakomicie poprowadził Andrzej Nowak - doradca wójta gminy.

 
Zgodnie z planami resortu cyfryzacji, w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do OSE, czyli Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
OSE będzie siecią wirtualną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Podczas konsultacji społecznych, w trakcie których zbierano plany inwestycyjne przedsiębiorcy telekomunikacyjni zadeklarowali, że podłączą do szybkiego internetu 10 tys. szkół znajdujących się w 5,7 tys. lokalizacji. Największe inwestycje w tym zakresie planuje trzech operatorów (w tym INEA S.A).
 
Obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 31 stycznia zakończyły się konsultacje założeń projektu ustawy o OSE. Ustawa dotycząca Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej będzie regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i JST w stosunku do operatora OSE. W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci OSE. Całość kosztów funkcjonowanie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (wraz z dostarczaniem usług do szkół) ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania.
 

Karnawałowo w przedszkolu Patrzyków

Karnawałowo w przedszkolu Patrzyków
AM - 18.02.2017
Nie będę tego balu opisywał szczegółowo, bo żadne słowa nie oddadzą tego, czego byłem świadkiem. Miałem na szczęście aparat fotograficzny i dzięki niemu podzielę się z Wami tym, co tam widziałem. Od siebie tylko dodam, że w balu przedszkolaków wzięły również udział dzieci z klasy 0 szkoły w Patrzykowie. Piękny przykład integracji i współpracy.
Zobaczyć księżniczkę pijącą szampana z plastikowego kubka? Jedyna okazja. W Patrzykowie - na karnawałowym balu.

 

Dzień Babci w kramskim przedszkolu

Dzień Babci w kramskim przedszkolu
AM - 14.02.2017
Było bajecznie. Występy też się udały pomimo panującej choroby wśród młodych artystów. Najważniejsze przecież było zadowolenie zaproszonych gości. Ten efekt udało się osiągnąć co widać na rozbawionych twarzach. I ta dekoracja sceny!
Brawo dziewczyny! Po występach były oczywiście pląsy przygotowane przez specjalistkę od rytmiki.
Tym, którzy mają wątpliwości o czym jest ten krótki tekst, dodam - o święcie Babci i Dziadka w kramskim przedszkolu.
 

Karnawałowo w Rudzicy

Karnawałowo w Rudzicy
AM - 14.02.2017
W dniach od 30.01.2017 r. do 04.02.2017 r. w Świetlicy Wiejskiej Strażak w Rudzicy odbyły się ferie dla dzieci i młodzieży.
Podczas ferii dzieci korzystały ze stołów do tenisa, piłkarzyków, puzzli i innych gier. Jednak najwięcej frajdy sprawiły farby, plastelina i pianki. Z wykonanych prac została udekorowana sala na bal karnawałowy, który odbył się w sobotę.

W dniu 31.01.2017 r. przeprowadzono pogadankę pt. ”Bezpieczne ferie zimowe”. Spotkanie poprowadził sekcyjny Adam Przybylak funkcjonariusz z Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. Przedstawił dzieciom zasady korzystania z lodowisk, uprawiania sportów zimowych oraz zagrożenia jakie występują podczas sezonu grzewczego. Dzieci otrzymały od naszego gościa opaski odblaskowe.
 
Każdego dnia organizatorki przygotowywały ciepły posiłek oraz coś słodkiego dla około 45 uczestników ferii z naszej miejscowości.
Zorganizowanie ferii nie byłoby możliwe gdyby nie zaangażowanie kilku mam – Natalii Płocharskiej, Aleksandry Nowak, Beaty Nowackiej, Magdaleny Nowackiej, Jolanty Kostrzewy, Anety Grochowskiej oraz Iwony Kołodziejczak. Panie dzięki wójtowi gminy Kramsk Józefowi Dropowi – który został głównym sponsorem – mogły zorganizować i wypełnić czas dzieci. Kilku mieszkańców Rudzicy wsparło nas finansowo, dzięki temu możliwe było urozmaicenie posiłków.
 
Organizatorki serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w organizacji ferii.
 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu Patrzyków

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu Patrzyków
AM - 30.01.2017
Kolejny już raz dzień Babci i Dziadka, najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, przedszkolacy z Patrzykowa, świętowali bardzo uroczyście - na dużej scenie i jeszcze większej sali w Centrum Pracy Twórczej w Kramsku. Niemało pracy włożyli w przygotowanie tegoż przedsięwzięcia. Odświętna scena, pięknie nakryte stoły, miła obsługa, to wszystko sprawiło, że dwie godziny minęły niepostrzeżenie szybko. Coraz odważniejsze występy na scenie, doskonale przygotowane teksty, uśmiechy na twarzach, no i może znakomita widownia, sprawiły, że zapomniano o obecnej w takich chwilach, tremie. Burzliwe oklaski nagradzały występy artystów.
Zwyczajem poprzednich lat, po występach na scenie, ciasno zrobiło się na parkiecie. Do tańca ruszyli prawie wszyscy, bez względu na wiek. Pani Wioletta zadbała zaś o odpowiedni do wieku repertuar muzyczny. Nie zabrakło również ciepłych życzeń skierowanych pod adresem Babć i Dziadków przez dyrektorkę przedszkola Basię Dudkowiak.
 

25 finał WOŚP w Kramsku
AM - 20.01.2017
W minioną niedzielę odbył się 25 finał WOŚP. Czwarty raz graliśmy w Kramsku. Kolejny też raz pobiliśmy nasz rekord w zbiórce pieniężnej.
Sala Centrum Pracy Twórczej była tego popołudnia wypełniona po brzegi. Na scenie prezentowali się artyści z naszego ośrodka kultury i odbywały się licytacje poszczególnych przedmiotów. Chętnych do licytacji nie brakowało o czym świadczy kwota z nich uzyskana - ponad 4.100 PLN. Ogółem, po dodaniu kwot uzyskanych z licytacji ozdób świątecznych oraz pieniędzy zebranych przez naszych wolontariuszy do puszek, zebraliśmy 8.772 PLN oraz 16 €.
 
-Komu się należą podziękowania, pytał ze sceny Józef Drop - wójt naszej gminy. Państwu, mieszkańcom Kramska. Dziękuję pięknie.
 
-25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie - mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 
W ciągu poprzednich 24 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 720 mln PLN.
Tegoroczny finał to kwota 65 mln PLN. To są fakty z którymi trudno polemizować!
W imieniu Jurka dziękuję tym wszystkim, których do pomocy drugiemu człowiekowi, namawiać nie trzeba i którzy pomimo ogromnego zamieszania wokół tegorocznego finału wzięli udział w tym ogromnym przedsięwzięciu.
 
Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom - to hasło tegorocznej zbiórki.
 

10. Samorządowe Kolędowanie w Sompolnie
AM - 13.01.2017
Jubileuszowe Samorządowe Kolędowanie odbyło się tym razem w Sompolnie, 8 stycznia. Była tam i nasza silna grupa, która zaśpiewała dwie kolędy: "Gdy się Chrystus rodzi" oraz "Oj, maluśki". Występ został przyjęty burzliwymi oklaskami. Padły też kolejne deklaracje organizacji przyszłych edycji tegoż przedsięwzięcia. Jak z nich wynika w przyszłym roku samorządowcy zaśpiewają w Ślesinie, zaś w 2019 roku spotkają się w gminie Krzymów.
 

Jasełka w Rudzicy
AM - 12.01.2017
Pełna sala mieszkańców Rudzicy, odświętnie nakryte stoły, podniosły nastrój, goście w osobach: Józef Drop - wójt gminy, Ryszard Matczak - radny, ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec, ks. Maciej Dyoniziak - proboszcz parafii NMP w Koninie, sołtysi z Anielewa oraz Woli Podłężnej, to wszystko składa się na obraz sobotniego popołudnia i wydarzenia mającego tam miejsce.
Zebranych powitał Tomasz Pecelerowicz - sołtys sołectwa Rudzica. Życzenia kolejno składali: Józef Drop, Ryszard Matczak, ks. Maciej Dyoniziak. Ks. Artur pobłogosławił opłatek i przystąpiono do składania sobie życzeń. Na scenie wystąpili dzieci i młodzież, którzy zaprezentowali współczesną wersję wydarzenia w Betlejem sprzed 2 tysięcy lat. Dzieciom, rodzicom oraz Magdzie Nowackiej za nowatorskie przedstawienie tej historii należą się ogromne brawa.
Kiedy mali artyści opuścili scenę, na stołach pojawiły się prawdziwe, wigilijne przysmaki przygotowane przez 4 rodziny z Rudzicy.
 
I tak, w atmosferze trwających jeszcze świąt upłynął sobotni wieczór. Jest to też dobry przykład współpracy straży, koła gospodyń, rady sołeckiej oraz mieszkańców sołectwa. -Zgoda buduje, mawiają niektórzy. -Dla takich chwil warto żyć, dodaje z boku sołtys Pecelerowicz.
 

Spotkanie opłatkowe w Woli Podłężnej
AM - 07.01.2017
 
W pięknej scenerii i ciepłej atmosferze przebiegło spotkanie opłatkowe w Woli Podłężnej, które zorganizował sołtys Antoni Sobczak ze swoją radą sołecką. W organizację tegoż przedsięwzięcia  czynnie włączyły się dzieci oraz nauczyciele ze szkoły podstawowej w tejże miejscowości. Symboliczne dzielenie się opłatkiem poprzedziło przedstawienie historii narodzenia Jezusa w wykonaniu uczniów szkoły. Był więc czas, aby spędzić tych kilka chwil jeszcze w świątecznej atmosferze.
W spotkaniu uczestniczył Józef Drop, wójt naszej gminy, Waldemar Białecki, przewodniczący rady gminy, Tomasz Pecelerowicz, sołtys sołectwa Rudzica oraz ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii Konin-Laskówiec.
 

Noworoczne spotkanie z sołtysami
AM - 07.01.2017
W świątecznej atmosferze i jeszcze przy choince odbyło się uroczyste spotkanie władz naszej gminy z sołtysami. To jedyna w roku okazja, by spotkać się w tak licznym gronie i porozmawiać nie tylko o sukcesach minionego roku. Nie mogło więc zabraknąć ciepłych słów i wzajemnych życzliwości. Budżet gminy na bieżący rok został uchwalony kilka dni wcześniej. Nie ma się więc co dziwić, że i wokół niego toczyła się dyskusja. Sołtysi interesowali się co będą mogli zrobić w swoich sołectwach i jakie są plany inwestycyjne na bieżący rok. Wyrazili uznanie, że dług naszej gminy sukcesywnie maleje i że poprawia się jakość życia naszych mieszkańców.

Andrzej Nowak przeczytał podziękowania  byłego sołtysa Stanisława Chojnackiego za otrzymaną pomoc, a którego rodzina, w kwietniu 2016 roku, straciła dach nad głową w wyniku eksplozji butli z gazem.