ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

wydarzenia | ogłoszenia

 

 
 
 
 
 
Piękne gesty i ciepłe słowa
AM - 23.12.2018
Nie zabrakło ich podczas opłatkowego spotkania zorganizowanego przez Przemka Domagalskiego dla członków orkiestry oraz wszystkich związanych z ośrodkiem kultury. To również spotkanie organizowane kolejny już raz, ale  pierwszy raz uczestniczył w nim wójt naszej gminy Andrzej Nowak wraz z przewodniczącym rady Markiem Lidźbińskim (czyżby to coś znaczyło). Jakby na to nie spojrzeć, to bardzo miły gest - wyjść do młodych ludzi i wspólnie połamać się opłatkiem. To znaczy dużo, dużo więcej niż słowne zapewnienia o potrzebie bycia razem i wspólnego przeżywania radosnej nowiny.
 
Na wigilijny stół każdy coś przyniósł. Był więc świąteczny karp, kluski z makiem, pierogi na kilka sposobów przyrządzone, śledzik, czerwony barszczyk, groch z kapustą i pewnie jeszcze dużo więcej dobrych smakołyków, których z wiadomych względów nie skosztowałem. Zamiast świątecznego kompotu było ... pepsi! (to taki amerykański akcent na polskim stole - a co, jak szaleć to szaleć!).
 
 

 
Piękne przedstawienia jasełkowe u "Korczaka" i "Zywerta"
Piękne przedstawienia jasełkowe u "Korczaka" i "Zywerta"
AM - 22.12.2018
Jasełka to widowisko przedstawiające narodzenie Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego strapolskiego słowa, nie pochodzi z Polski - jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech.
 
W Polsce pierwszy raz jasełka zorganizowano na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku. Tradycja polska nakazuje, aby okres przedstawiania jasełek rozpoczynał się z drugim dniem Świąt Bożego Narodzenia – na św. Szczepana.
 
Ogromny ładunek dramatyczności, klimat pewnej mistyczności oraz możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia składał się na ogromną popularność jasełek. Atrakcyjność tej ludowej sztuki podnosił dobór i sposób przedstawienia postaci uczestniczących w scenie: narodziny Zbawiciela, agrarne elementy dekoracyjne (wół, osioł, siano, żłób, sceny pasterskie), postać okrutnego Heroda, egzotyczni królowie o odmiennym kolorze skóry i kolorowym orszaku, rzeź niewinnych dzieci, śmierć z kosą, aniołowie o olbrzymich skrzydłach oraz diabły, żydzi, mieszczanie, rycerze, egzotyczne karawany kupieckie z wielbłądami, chłopi pracujący w polu, kobiety przy żniwach.
 
Jak wyglądają współczesne przedstawienia jasełkowe? Najlepiej wybrać się, w okresie poprzedzającym święta, do szkoły bądź przedszkola. Wybrałem się więc do szkoły w Woli Podłężnej oraz do szkoły w Patrzykowie. To co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania (a w życiu widziałem już wiele). Doskonale przygotowani artyści, bogate scenografie oraz stroje, rekwizyty, światło, muzyka. Profesjonalizm w pełnym tego słowa znaczeniu.
 
Tak czy inaczej, przedstawienia jasełkowe cieszą się niesłabnącą popularnością - wystawiają je i profesjonalne teatry, i zespoły amatorskie, a nawet dzieci w szkołach czy przedszkolach - jak napisał znawca tematu Jacek Kowalski.
 
Po zakończonych występach wszyscy łamali się opłatkiem życząc sobie zdrowia, pieniędzy i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Piękne, polskie i jak bliskie naszemu sercu tradycje. Kultywujmy je albowiem uzmysławiają nam jak bardzo zwyczaje panujące w naszym kraju złączone są z tradycją chrześcijańską i historią naszego narodu.
 
Zobacz: Wola Podłężna | Patrzyków
 
 

 

 
 
Koncert bożonarodzeniowy
Koncert bożonarodzeniowy
AM - 21.12.2018
16 grudnia, w Centrum Pracy Twórczej, odbył się doroczny Koncert bożonarodzeniowy przygotowany przez nasz ośrodek kultury. Przy wypełnionej po brzegi sali, na scenie zaprezentowali się artyści przygotowani przez naszych instruktorów muzyki i śpiewu. Świąteczne życzenia do zebranych skierowali ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk oraz Andrzej Nowak - wójt gminy. Całość imprezy poprowadził Przemysław Domagalski - dyrektor ośrodka kultury.

 


 

III sesja rady gminy

III sesja rady gminy
AM - 20.12.2018
19 grudnia odbyło się III posiedzenie rady gminy. Po otwarciu sesji i stwierdzeniu prawomocności obrad,  zatwierdzono porządek obrad i przyjęto protokoły z I i II sesji. Następnie przyjęto informację wójta o działalności w okresie od 29 listopada 2018 roku do 19 grudnia 2018 roku.
 
Ze względu na stan zdrowia i nieobecność radnego Piotra Krajewskiego, nie podjęto  uchwały w sprawie powołania komisji stałych Rady Gminy Kramsk.
 
Podjęto zaś uchwały: w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska dla Gminy Kramsk na lata 20182021” wraz z Prognozą oddziaływania; w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w postaci prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych dotyczących przyznawania dodatku energetycznego; w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Kramsk w 2019 roku oraz w sprawie przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019.
 
 

 
 
Świąteczny akcent kramskich krwiodawców
Świąteczny akcent kramskich krwiodawców
AM - 18.12.2018
W minioną niedzielę, w świetlicy parafialnej, odbyła się ostatnia w tym roku akcja oddawania krwi, zorganizowana przez klub HDK w Kramsku. Pomimo nadchodzących świąt dopisała frekwencja czego efektem było 13,95 litra oddanej krwi.
 
Kramski klub od początku swojego istnienia czynnie uczestniczy też w świątecznej zbiórce żywności dla bezdomnych i ubogich, którą organizuje koniński oddział PCK. Jak powiedziała nam kierowniczka - szósty raz z rzędu z bardzo dobrym rezultatem. 50 paczek przygotowanych przez PCK powędrowało do ubogiej młodzieży z naszego gimnazjum.
 
Dobre ciasto, pyszna kawa (tym razem serwowana przez Sebastiana - wnuka prezesa klubu), profesjonalna obsługa konińskiej grupy lekarzy i pielęgniarek oraz rodzinna atmosfera, to stałe atrybuty towarzyszące temu wydarzeniu. Mam nadzieję, że planowane w przyszłym roku zmiany w Zarządzie, klimatu tego nie zmienią.

 


 
 
Wigilijne spotkania
Wigilijne spotkania
AM - 18.12.2018
Do świąt pozostało już niewiele czasu więc trudno się dziwić, że w kołach, stowarzyszeniach, klubach i innych grupach społecznych, ich członkowie spotykają się, by wspólnie połamać się opłatkiem, pośpiewać kolędy i być choć przez chwilę razem. To też okazja, by spróbować wigilijnych przysmaków, świątecznych ciast oraz przypomnieć sobie jak smakuje kompot z suszonych owoców.
 
Wspólna modlitwa, czytanie fragmentu Ewangelii w części dotyczącej narodzin Jezusa, to wszystko sprawia, że klimat tych spotkań jest jedyny i niepowtarzalny. Tu i ówdzie pojawia się św. Mikołaj, który oczywiście przynosi prezenty.

Spotkanie Rady Seniorów powiatu konińskiego odbyło się we Władzimirowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele policji, dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury i bibliotek, a także reprezentanci stowarzyszeń, z którymi Rada współpracowała w trakcie trwania kadencji. Ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego "Piękna nasza Polska cała - nasze tradycje". Zwycięzcą została Halina Wawrzyniak, która za zdjęcie "Przydrożna dekoracja dożynkowa" zdobyła I miejsce. Drugie miejsce przypadło Stanisławie Adamczyk, zaś na trzecim znalazła się Halina Lewandowska.

Halina Rogowska, była inicjatorką wigilijnego spotkania w Klubie Seniora i Juniora w Kramsku. Tutaj również nie zabrakło wigilijnych przysmaków, zaś przy świątecznym stole zasiedli: Andrzej Nowak, ks. Sławomir Kasprzak, Maria Kordyl, Maria Wróbel oraz Przemysław Domagalski (wszyscy "nasi", jak zaznaczyła Halinka, więc tytuły pominę). Przy stole zasiadł również kierowca ... świętego Mikołaja! (popadało trochę śniegu, więc święty pognał roznosić prezenty).

Ciepło było również w grąblińskiej remizie OSP gdzie spotkali się przedstawiciele zarządów jednostek OSP z terenu naszej gminy. Po słowach powitania i połamaniu się opłatkiem, druhowie i druhny zasiedli do wigilijnej wieczerzy. Nie mogłem z nimi być dłużej, albowiem czekano na mnie jeszcze w kilku innych miejscach. Kiedy jednak wracałem, w oknach remizy paliło się jeszcze światło. Pewnie śpiewali kolędy.
 
 

 
 
Jasełka w kramskim przedszkolu
Jasełka w kramskim przedszkolu
AM - 14.12.2018
8 grudnia, w auli gimnazjum, na prawdziwej, dużej scenie zaprezentowały się dzieci z naszego przedszkola gminnego. Jak wypadło przedstawienie przez dzieci historii narodzin Jezusa wiedzą tylko ci, którzy na tym wydarzeniu byli. "To wydarzenie jak najbardziej prawdziwe i bardzo wam dziękuję, że jako takie je postrzegacie. To nie legenda, to wydarzyło się naprawdę " - zauważył, obecny wśród gości ks. Sławomir Kasprzak.
 
Znakomity występ nagrodzony został gromkimi brawami. Nie umilkły jeszcze anielskie śpiewy, kiedy na sali pojawił się Mikołaj, który trochę pośpiesznie rozdał dzieciom prezenty (podobno spieszył się na podobne spotkanie - jedynie to mogłoby go usprawiedliwić). Na zakończenie były oczywiście świąteczne życzenia i trochę czasu na rozmowy. O nadchodzących świętach oczywiście.
 
 

 
Nowy sprzęt dla OSP Grąblin
Nowy sprzęt dla OSP Grąblin
AM - 10.12.2018

Umową darowizny podpisaną przez Andrzeja Nowaka - wójta gminy Kramsk oraz Marka Lidźbińskiego, prezesa Zarządu OSP w Grąblinie i Andrzeja Krzymińskiego, naczelnika tejże jednostki, przekazano uniwersalne narzędzia hydrauliczne: pompę SR 40 PC 2, nożyce CU 5050 NEW oraz rozpieracz ramieniowy SP 5240 NEW.

Wartość darowizny określono na kwotę 66.000 PLN

 

 

 
Konferencja prasowa
AM - 06.12.2018

Konferencja prasowa dotycząca zrealizowanego zadania pod nazwą "Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 266 wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej od ronda w Woli Podłężnej do Szkoły Podstawowej w Patrzykowie wraz z niezbędną infrastrukturą w ramach zadania - Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie K OSI", odbyła się w sali narad naszego urzędu gminy w dniu 29 listopada br.

Wzięli w niej udział: Stanisław Bielik - starosta koniński, Andrzej Nowak - wójt naszej gminy, Józef Drop - były wójt naszej gminy, Dariusz Narożny - przedstawiciel PKP, Ilona Kujawa - kierownik RDW w Kole oraz konińskie media: TV Wielkopolska, LM oraz Przegląd Koniński.

Oprócz podstawowych informacji dziennikarze otrzymali odpowiedzi na pytania ich nurtujące, np. o ilości osób korzystających ze ścieżki oraz o dalsze jej plany rozbudowy.

Konferencja została zwołana dzięki inicjatywie Andrzeja Nowaka.
 

 
 
 
II sesja Rady Gminy Kramsk
 
II sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 04.12.2018
 
29 listopada br. odbyło się II posiedzenie Rady Gminy Kramsk. Nowa rada, wraz z nowym wójtem ostro wzięli się do pracy albowiem jeszcze w tym roku chcą przyjąć uchwałę budżetową na nowy rok. Stąd też po wysłuchaniu kilku zdań wójta z bieżącej działalności, przystąpili do podejmowania uchwał podatkowych: określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2019, stawek podatku od środków transportowych oraz opłaty targowej na rok 2019, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
 
Podjęli również uchwałę w sprawie programu współpracy Gminy Kramsk z organizacjami pozarządowymi, podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 rok.
 
W sesji udział wzięły przedstawicielki zarządu fundacji "Nowe życie", które - oprócz zaproszenia przedstawicieli rady na świąteczne spotkanie w progach fundacji, zapoznały zebranych z profilem działalności tejże oraz zwróciły się do wójta oraz rady o wspólne partnerstwo w planowanym przedsięwzięciu.
 
Efektem tej prośby jest reakcja wójta oraz rady w postaci ogłoszenia  Wójta Gminy Kramsk o otwartym naborze Partnerów dla GOPS w Kramsku w celu wspólnego opracowania koncepcji, a następnie wspólnej realizacji projektu partnerskiego (więcej).
 
Końcowym akcentem sesji były kwiaty i życzenia złożone przez przewodniczącego rady gminy Marka Lidźbińskiego na ręce wójta Andrzeja Nowaka z okazji nadchodzących imienin.
 
Zachęcam wszystkich do śledzenia obrad sesji "na żywo" lub jej przeglądania online w dowolnym czasie. Dostarczy to bowiem Państwu niezbędnej wiedzy o jej przebiegu, obserwacji aktywności waszych wybrańców i sprawi, że być może aktywniej włączycie się w procesy zarządzania gminą. Być też może, że zwiększy się odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Nie wystarczy bowiem szczątkowa wiedza dlaczego radny Piotr Krenc wstrzymał się od głosu, a Piotr Krajewski był przeciwko uchwale podatkowej. Znajdź chwilę, wysłuchaj ich argumentów i bądź na bieżąco!
 

 
Nowy wójt, nowa rada i nowa energia
 
Nowy wójt, nowa rada i nowa energia
AM - 21.11.2018
 
21 listopada, radni VIII kadencji oraz nowy Wójt naszej gminy Andrzej Nowak, złożyli uroczyste ślubowanie. W sesji uczestniczył starosta koniński Stanisław Bielik, który wręczył medal "Za zasługi dla Powiatu Konińskiego" Marii Kordyl, pełniącej do końca października tegoż roku funkcję zastępcy wójta gminy.
 
Sesję otworzyła najstarsza radna Halina Rogowska, następnie przystąpiono do wyboru przewodniczącego rady oraz dwóch jego zastępców. W wyniku tajnych głosowań, przewodniczącym Rady Gminy  Kramsk wybrano Marka Lidźbińskiego. Jego zastępcami zostali Halina Rogowska oraz Ewa Kubacka. Gratulacje i kwiaty były zarówno dla nowo wybranych jak i tych, którzy funkcję pełnić przestali.
 
Po ustaleniu wysokości wynagrodzenia dla Wójta, sesja przybrała nieco prywatny charakter. Był więc czas na zapoznanie się radnych oraz obecnych sołtysów. Dzięki temu pomysłowi przewodniczącego rady Marka Lidźbińskiego, możemy ten materiał zaprezentować Państwu byście i Wy o swoich wybrańcach wiedzieli co nieco.
 
W imieniu naszej redakcji, Wójtowi oraz nowej Radzie życzymy, abyście z nową energią gospodarowali gminą jak domem, a najważniejszy był dla was człowiek, nie polityka.
 

 

 
Pogrzeb Antoniego Tylkowskiego
Pogrzeb Antoniego Tylkowskiego
AM - 14.11.2018

Dzisiaj, w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP z naszej gminy, delegacji z FUGO, górniczej braci oraz przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Przemysława Domagalskiego, na cmentarzu parafialnym w Kramsku, odbył się pogrzeb druha Antoniego Tylkowskiego.

Mszę św. w intencji zmarłego odprawił proboszcz naszej parafii ks. Sławomir Kasprzak, zaś słowa pożegnania i sylwetkę zmarłego przypomniała zebranym druhna Stanisława Adamczyk. - "Byłeś wśród nas... Odszedłeś z życia kręgu - tego naszego - ziemskiego. Odszedłeś w inny świat, świat lepszy, świat, w którym jest Bóg. My zostaliśmy, by budować w sobie - wspomnienia o Tobie. Zostaliśmy sami - ci co w Tobie oparcie mieli i zawsze dobre słowo..."

Antoni Tylkowski urodził się w 1943 roku. Członkiem OSP w Kramsku był od roku 1957. Pełnił funkcję sekretarza zarządu, vice prezesa oraz prezesa zarządu oraz był członkiem zarządu. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla Energetyki, Zasłużony dla miasta Konina, Zasłużony dla Województwa Konińskiego. W 2011 roku otrzymał Złoty Medal dla Pożarnictwa. W tym też roku powołał sekcję historyczną przy OSP w Kramsku. W 2012 roku był inicjatorem utworzenia Izby Pamięci.

Niestrudzony zbieracz fotografii, starych dokumentów i pamiątek po strażakach oraz żołnierzach poległych w walkach o wolność. Inicjator wielu wystaw. Jego praca została dostrzeżona i nagrodzona w ogólnopolskim konkursie historycznym organizowanym przez ZG ZOSP RP "Na najbardziej otwarte muzeum". Piękny medal oraz dyplom wręczył prezes ZG ZOSP RP - Waldemar Pawlak.

"Druhu Antoni - już czekają kolejne, wybrane przez Ciebie fotografie i dokumenty. Nie widziałeś jednak tych ostatnich zdobyczy, a przecież się umawialiśmy..." - to słowa Stanisławy Adamczyk "i... mieliśmy tyle planów...".

g

 
100 lat odzyskania niepodległości - nasze świętowanie
 
100 lat odzyskania niepodległości - nasze świętowanie
AM - 13.11.2018

To był wyjątkowy dzień i wyjątkowe Święto. Zdarza się raz na 100 lat, ale obchodzimy je co roku. Jak wyglądało nasze "świętowanie" tego dnia na przestrzeni chociażby ostatnich 10-ciu lat, najlepiej widać na dokumentalnych fotografiach znajdujących się w archiwum tegoż portalu.

Bo - jak w kazaniu mówił nasz ks. Sławomir Kasprzak - "nie może nam być obojętne wywieszenie biało-czerwonej flagi, nie może nam być obojętne zatrzymanie się przy przydrożnym pomniku, gdzie spotkamy ludzi którzy oddali krew oraz życie. Nas dzisiaj boli głowa i często narzekamy. Ci którzy oddali życie nie myśleli o bólu głowy. Marzyli o wolności. Chcieli wrócić do swojego domu, by zobaczyć swoją żonę, męża, swoje dzieci. Przytulić je, porozmawiać. Jeżeli będą nam obojętne uczciwość i praca dnia codziennego to nigdy nie doświadczymy wolnej Polski".

Pod krzyżem przy Urzędzie Gminy, wójt Józef Drop, przewodniczący rady gminy Waldemar Białecki oraz ks. Sławomir Kasprzak złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów. Następnie zebrani udali się pod pomnik "W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny". Tam Andrzej Nowak - zwycięzca tegorocznych wyborów na Wójta Gminy Kramsk, wprowadził zebranych w klimat historycznych wydarzeń. Delegacje złożyły wieńce i zapalono znicze.

Przy akompaniamencie orkiestry pod dyrekcją Przemysława Domagalskiego odśpiewaliśmy hymn Polski. Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Sławomir Kasprzak. Pięknie i dumnie wyglądały strażackie i szkolne sztandary oraz  delegacje dzieci, młodzieży oraz "pszczelarski" sztandar.

Po odśpiewaniu "Boże coś Polskę" czekał jeszcze na zebranych piękny koncert w wykonaniu artystów z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

"Wprowadzajmy swoim życiem pokój, umiejmy przebaczać, tak jak chcemy, aby i nam przebaczano. Nie oceniaj dzisiaj innych. Oceń siebie. I sami bądźmy odpowiedzialni za wolność" - to słowa ze świątecznej homilii.

Z kronikarskiego wręcz obowiązku dodam w tym miejscu, że była to ostatnia uroczystość na którą zaprosił nas oraz mieszkańców naszej gminy, Wójt Józef Drop. Stan zdrowia nie pozwala mu dalej skutecznie zarządzać naszą "małą" Ojczyzną. Panie Wójcie - dziękujemy za wszystko co dla niej zrobiłeś i długich lat w zdrowiu życzymy.

g

Święto Niepodległości w "korczakówce"

Święto Niepodległości w "korczakówce"
AM - 13.11.2018
Piękne, podniosłe i bogate w historyczne treści, mógłbym tylko napisać o wydarzeniu, które odbyło się w szkole podstawowej w Woli Podłężnej, a poświęcone było 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Brawo dla dzieci i młodzieży, brawo do wychowawców i dyrekcji. Wasz patron jest z was dumny.
 
Nie psujmy podniosłej atmosfery słowami. I chociaż fotografie nie do końca oddają nastrój tamtej chwili, pozostańmy chociaż przez moment w atmosferze stworzonej przez artystów.
g

Ostatnia sesja rady VII kadencji

Ostatnia sesja rady VII kadencji
AM - 10.11.2018

Zdominowana była wystąpieniem ustępującego wójta Józefa Dropa. Były podziękowania, kwiaty oraz towarzyszące takim chwilom - łzy wzruszenia. Wspólnie odśpiewano hymn Polski. Następnie radny Marian Wieczorek zaintonował na cześć wójta "Sto lat". Wszyscy radni otrzymali drobne pamiątki.

g

 

Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019
Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019
AM - 16.10.2018 | tekst: GOK
 
11 października 2018 roku w sali Domu Pracy Twórczej zainaugurowano rok kulturalny 2018/2019. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz gminy, powiatu, samorządowcy, dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, zespoły, instruktorzy oraz sponsorzy.

Uroczystość rozpoczęła się podsumowaniem dorobku kulturalnego minionego roku. Z tej okazji został zaprezentowany film przygotowany przez Iwonę i Andrzeja Michalaków, do którego komentarz napisała pani Anna Mizerna. Inauguracja to zawsze okazja do wręczenia nagród i podziękowań zespołom, instruktorom, sponsorom i osobom wspierającym działalność ośrodka. Tak było i tym razem nagrody i podziękowania wręczył dyrektor pan Przemysław Domagalski. Szczególne podziękowania skierował do zespołu "Wielopolanki" z Helenowa, który postanowił zakończyć swoją wieloletnią, jakże przepiękną działalność artystyczną.

"Nowy rok kulturalny uważam za otwarty" - powiedział wójt Józef Drop dziękując wszystkim za przybycie i gratulując osiągniętych sukcesów. Na scenie dla zaproszonych gości pięknie zaprezentowali się artyści z Ukrainy: zespół Czeremszyna i Promin. Ich występ był kwintesencją uroczystości. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
 
g

 

Święto kartofla w Wysokiem
Święto kartofla w Wysokiem
AM - 02.10.2018

Ostatnia sobota miesiąca była okazją do spotkania się na XII już święcie kartofla, którego organizatorem jest sołectwo Podgór. Były więc ziemniaczane przysmaki, dmuchane zamki, zabawy i konkursy. Ognisko dopełniło reszty.

g

 

Najstarsza mieszkanka powiatu konińskiego ukończyła 105 lat!
Najstarsza mieszkanka powiatu konińskiego ukończyła 105 lat!
AM - 27.09.2018

Leokadia Walczak, z domu Szkudlarek, jest mieszkanką Grąblina od 1973 roku. Wcześniej mieszkała w Świećcu, gdzie urodziła się 26 września 1913 roku. Przeżyła I i II wojnę światową. Kiedy wybuchła pierwsza, miała niespełna roczek, drugą zaś pamięta doskonale i niechętnie do niej wraca. Miała wtedy 26 lat i była młodą mężatką. Na wojnę poszedł Jej mąż, Leon Strużyński. Pomimo wieloletnich poszukiwań i starań, ślad po nim zaginął. Po 10-ciu latach oczekiwań wyszła ponownie za mąż za Józefa Walczaka z którym spędzała życie aż do jego śmierci w 1980 roku i z którym ma jedynego syna Kazimierza.

Pochodzi z rodziny wielodzietnej. Miała 3 siostry i 4 braci z których nikt już nie żyje. Ma dwie wnuczki: Monikę i Iwonę oraz pięciu prawnuków: Juliana, Wiktora, Oskara, Dominikę i Patryka.

Jest w dobrym stanie zdrowia, z doskonałą pamięcią, czyta książki i gazety, interesuje się filmem, jest na bieżąco z wiadomościami.

Zacną Jubilatkę, w dniu Jej urodzin, odwiedzili: Stanisław Bielik - starosta koniński, Józef Drop - wójt naszej gminy, Maria Kordyl - sekretarz gminy, Elżbieta Sroczyńska - dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie, ks. Henryk Kulik - proboszcz parafii Licheń oraz Marian Wieczorek - sołtys sołectwa Grąblin.
Były życzenia, kwiaty, okolicznościowe prezenty, urodzinowy tort i symboliczna lampka szampana. Był też czas na wspomnienia (a było co wspominać). W gronie najbliższej rodziny, która zadbała, by ten dzień był wyjątkowy, w obecności księdza i tylu urzędników, jak zauważyła Jubilatka, było ciepło, serdecznie i przyjemnie. Nie zabrakło gromko odśpiewanego "200 lat" i wspólnej obietnicy spotkania w takim gronie na kolejnym Jubileuszu.
g
 
100-lecie Szkoły Podstawowej w Helenowie Drugim
100-lecie Szkoły Podstawowej w Helenowie Drugim
AM - 14.09.2018

W minioną sobotę uroczyście świętowaliśmy w Helenowie Drugim 100-tną rocznicę istnienia szkoły podstawowej. I chociaż placówka nie jest już samodzielną jednostką (w 2012 roku została zlikwidowana i na jej zrębach powstała szkoła Helenów-Święciec prowadzona przez stowarzyszenie "Jesteśmy razem"), fizycznie nie przestała istnieć. O tym fakcie nie zapomnieli prezes stowarzyszenia Jarosław Gotowała i dyrektorka szkoły Magdalena Woźniak, którzy podjęli się trudu organizacji tego wydarzenia, które doskonale wpisuje się w 100-lecie obchodów odzyskania niepodległości.

Mszą św. dziękczynną odprawioną przez miejscowego proboszcza, ks. Henryka Kulika rozpoczęło się to świętowanie. Wśród zaproszonych gości, między innymi byli: Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Maria Kordyl - sekretarz gminy, Andrzej Nowak - radny powiatowy, Danuta Trzcińska-Czarnecka -córka patrona i zarazem budowniczego szkoły, Marian Rusin - radny gminy i kandydat na Wójta Gminy Kramsk w nadchodzących wyborach, byli dyrektorzy, nauczyciele oraz absolwenci zacnej Jubilatki (była wśród nich najstarsza absolwentka Maria Polniak). Orkiestra dęta pod dyrekcją Przemysława Domagalskiego oraz wiersz dedykowany szkole w autorskim wykonaniu Klemensa Staszaka, absolwenta, dopełniły reszty.

Po krótkich słowach powitania i złożenia kwiatów przy obelisku patrona Kazimierza Trzcińskiego, trzypokoleniowa rodzina w osobach: Maciej Wróbel, Aneta Wróbel, Andrzej Michalak posadziła symbolicznego buka ufundowanego przez Annę Urbaniak - kandydatkę na urząd Wójta Gminy Kramsk (w tym roku, w październiku odbywają się wybory samorządowe).

Obecnym dyrektorom złożono okolicznościowe podziękowania. Nie zabrakło czasu na wspomnienia i rozmów o przyszłości placówki. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły w okolicznościowym programie artystycznym. Z nutą refleksji zaśpiewała Natalia Smolarz. Był ogromny tort i 100 balonów, które ten radosny nastrój przeniosły w odległe przestworza.

Po części oficjalnej były uciechy dla najmłodszych, którzy pod opieką swych rodziców bawili się do późnych godzin wieczornych. Zapadł zmierzch i żal było opuszczać to zgromadzenie. Często słyszane "jesteśmy razem", w kontekście tych obchodów daje mi trochę do myślenia. "Bądźmy razem" - by następne pokolenia miały do czego wracać i co wspominać.

 

Zobacz: 100 lat Szkoły Podstawowej w Helenowie Drugim - trochę historii

g

 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
AM - 11.09.2018

3 września w naszych szkołach zabrzmiał szkolny dzwonek, przypominając tym samym, że czas wakacji dobiegł końca.

4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy szkół rozpoczęło  nowy rok szkolny. To też początek kolejnego roku reformy edukacji. Od tego miesiąca zaczyna obowiązywać m.in. nowy sposób awansu zawodowego i oceniania pracy nauczycieli.

W tym roku po raz pierwszy po ósmej klasie odbędzie się egzamin. Choć nie będzie go można nie zdać, to jego wynik będzie brany pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Nauczyciel będzie cały czas musiał się rozwijać i nawet po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie co trzy lata oceniany. Od tej oceny będą zależały zarobki nauczycieli dyplomowanych i dodatek 500 złotych, dla tych, którzy wyróżniają się swoją pracą.

MEN w nowym roku szkolnym zapowiedziało m.in. drugą turę rozłożonej na trzy lata podwyżki dla nauczycieli, wsparcie finansowe samorządów, kontynuację instalowania w szkołach szerokopasmowego internetu i wyposażania je w multimedialne tablice.
Koniec tego roku szkolnego - 21 czerwca 2019 roku.

W szkołach publicznych prowadzonych przez naszą Gminę naukę w tym roku pobiera około 692 uczniów.

g

 
 
Po Ziemi Konińskiej - kolejna odsłona
Po Ziemi Konińskiej - kolejna odsłona
AM - 11.09.2018 | tekst: Wojciech Borkowski
 
W dniach 31.08 - 2.09.2018 na terenie powiatu konińskiego odbył się XXVI Ogólnopolski Wyścig Kolarski "Po Ziemi Konińskiej". Memoriał Adama Krajewskiego, Jerzego Mazura, Stanisława Pawlaka i Wiesława Paradowskiego Konin - Kazimierz Biskupi - Kleczew -Kramsk
 
Na starcie stanęło łącznie w kat. Młodzik i Junior Młodszy 90 zawodników z 15 Klubów z całej Polski. Zawodnicy startowali w tym roku na terenie 4 Gmin Powiatu Konińskiego. Ostatni etap III jak co roku odbył się na terenie Gminy Kramsk na trasie Kramsk ul. Kolejowa - Wysokie - Czerwonka -Chmielnik - Brzózki - Wielany - Kramsk.
 
Młodzicy startowali na dystansie 39,7 km a Junior Młodszy na dystansie 87,2 km. W klasyfikacji generalnej w kat. Junior Młodszy wygrał Mateusz Sawicki z UKS Toruń w kat. Młodzik wygrał Mateusz Przymusiński z Jedynka Kórnik.
 
Z naszych zawodników KLTC Konin w klasyfikacji generalnej w kategorii Młodzik III miejsce zajął Konrad Waliniak, IV był Patryk Wawrzyniak, XIII Kamil Kudliński.
 
Zwycięzcom III etapu rozgrywanego w Kramsku w imieniu Wójta Gminy puchary i nagrody wręczał pan Andrzej Nowak. Na zakończenie XXVI edycji OWK 'Po Ziemi Konińskiej" które odbyło sie w Rynku przed budynkiem OSP Kramsk, przybyli ponadto: Starosta Powiatu konińskiego Stanisław Bielik, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Kazimierz Pałasz, przedstawiciel prezydenta Miasta Konina Zbigniew Iciaszek, z-ca dyr. MOSiR w Koninie pani Aneta Wanjas, komendant gminny OSP Kramsk Tadeusz Tomaszewski, którzy wręczali puchary i nagrody ufundowane przez instytucje i urzędy miasta i powiatu konińskiego.
 
Komitet Organizacyjny pragnie w szczególny sposób podziękować wszystkim druhom strażakom z OSP Kramsk, Wysokie, Milin, Wielany za zabezpieczenie trasy wyścigu, ponadto składa podziękowanie za pomoc w organizacji panu Andrzejowi Walczakowi, dyrektorowi GOK Przemysławowi Domagalskiemu i pani Magdalenie Politańskiej ze Spółdzielni Socjalnej "Razem do Sukcesu"
Szczególne podziękowania Komitet składa Panu Wójtowi za wieloletnią współpracę przy organizacji tego wyścigu
.
g
 
 
Dożynki Powiatowo - Gminno - Diecezjalne
 
Dożynki Powiatowo-Gminno-Diecezjalne
AM - 25.08.2018 | tekst: powiat koniński

Rolnicy z diecezji włocławskiej i powiatu konińskiego podzielili się chlebem z tegorocznych zbiorów. Uczestników diecezjalno-powiatowo-gminnych uroczystości dożynkowych gościła 19 sierpnia gmina Kramsk.

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Z powodu długotrwałej suszy wielu rolników poniosło straty. Pomimo trudnego roku, tradycji dożynkowej stało się zadość. Uczestników rolniczego święta gościła gmina Kramsk. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną przez ks. bpa Wiesława Meringa ordynariusza diecezji włocławskiej. Podczas liturgii w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił akompaniament Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kramska, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na teren miejscowego amfiteatru, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe.

Kilkusetmetrowy, niezwykle barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, poczty sztandarowe, liczna grupa mieszkańców, a także zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, radni sejmiku wojewódzkiego, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu oraz radni powiatowi i gminni. Część oficjalną na placu dożynkowym zainaugurował hymn państwowy w wykonaniu orkiestry dętej. Uroczystego otwarcia diecezjalno-powiatowo-gminnego święta plonów Anno Domini 2018 dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik oraz wójt gminy Kramsk Józef Drop. Z dożynkowej sceny padły słowa podziękowania dla mieszkańców wsi za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów oraz dla opatrzności za owoce ziemi. Gospodarze życzyli rolnikom zdrowia i pomyślności oraz tradycyjnego „szczęść Boże".

Po podziękowaniach i życzeniach nadszedł czas na pierwsze wyróżnienia indywidualne. W dowód uznania dla osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, wieloletnią rzetelną pracę oraz postawę społeczną i aktywność na obszarach wiejskich ministerialnym odznaczeniem „Zasłużony dla rolnictwa" uhonorowano sześciu rolników z powiatu konińskiego: Kazimierza Andrzejewskiego z Patrzykowa, gm. Kramsk, Ryszarda Luźnego z Bystrzycy, gm. Grodziec. Michała Janca i Wojciecha Woźniaka ze Sławska, gm. Rzgów, Włodzimierza Kowalskiego z m. Kolebki, gm. Ślesin oraz Witolda Słowińskiego z Morzyczyna, gm. Wierzbinek.
Po ceremonii wręczenia odznaczeń ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz przemówieniu okolicznościowym Janusza Stankiewicza - przewodniczącego rady powiatu konińskiego - dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Dorota Mizerna i Józef Nawrocki wręczyli gospodarzom dorodny bochen chleba, by podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.

Następnym doniosłym wydarzeniem dożynkowym było ogłoszenie wyników XVI edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku". Prezentacji gospodarzy pretendujących do tytułu dokonał przewodniczący kapituły konkursu, a zarazem członek zarządu powiatu - Zenon Paszek. Po odbiór aktów nominacji na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele dziesięciu wyróżnionych gospodarstw. Do grona laureatów konkursu dołączyło pięcioro z nich: Aleksander Banasik z Budzisławia Kościelnego w gminie Kleczew, Magdalena i Radosław Jaworscy z miejscowości Ranna w gminie Kramsk, Jolanta i Dariusz Klichowscy z Radoliny w gminie Golina, Marta i Mariusz Kowalscy z Ksawerowa w gminie Kramsk oraz  Irena i Marian Rusinowie z Polic w gminie Kramsk. Zdobywcy tytułu „Powiatowy Rolnik Roku" uhonorowani zostali statuetkami „żniwiarza". Wszyscy wyróżnieni w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez wójtów i burmistrzów ze swoich gmin oraz przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu.

Kolejnych emocji dostarczył wybór najpiękniejszego symbolu żniw, czyli wieńca dożynkowego. W tym roku ceremoniał święta plonów uświetniły 32 wieńce, w tym jeden pozakonkursowy przygotowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Przed komisją stanęło niełatwe zadanie, wszystkie zaprezentowane w tym dniu wieńce imponowały pomysłowością i budziły zachwyt. Ostatecznie najwyżej ocenione zostały te wykonane przez: Koło Gospodyń Wiejskich z Półwioska Starego w gm. Ślesin (miejsce I), Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Morzyczyn w gminie Wierzbinek (miejsce II) oraz Sołectwo Kramsk ( miejsce III).

Na scenie dożynkowej wiele się działo również za sprawą programu artystycznego. Poza miejscowymi wykonawcami ludowymi oraz niezwykle lubianą i nagradzaną w całym kraju Kramską Kapelą Podwórkową, wystąpił tez gość z Białorusi - Zespół Pieśni i Muzyki „Wesoły". Największym wydarzeniem był, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, koncert pięknych cygańskich melodii w wykonaniu Dzianiego z zespołem. Święto Plonów, tradycyjnie, zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem. W tym roku uczestnicy dożynek bawili się do północy przy muzyce zespołu „Debiut".

Zobacz: dary ołtarza  |  korowód dożynkowy  |  koncert Dzianiego

g

 

Festyn w Woli Podłężnej
 
Festyn w Woli Podłężnej
AM - 19.08.2018 | tekst: SP Wola Podłężna

17 czerwca był wyjątkowym dniem dla społeczności szkolnej, ale również dla całej Woli Podłężnej. W tym właśnie dniu odbyła się pierwsza wystawa owczarków niemieckich, a to za sprawą Pana Krzysztofa Białeckiego – organizatora wystawy oraz festyn rodzinny. Cały dzień był pełen atrakcji, ponieważ już od samego rana zjeżdżali się wystawcy z całego kraju by zaprezentować swoich pupili. Od godziny 14:00 natomiast w zabawę włączyła się społeczność szkolna.

Przez cały dzień czekało na wszystkich moc atrakcji. Poza wspomnianą wcześniej wystawą można było skorzystać z małej gastronomii (grill, lody, itp.), fotobudki, a od 14:00 dmuchanych zjeżdżalni i placu zabaw.

Poza wspomnianymi atrakcjami przygotowaliśmy mnóstwo konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, animacje dla dzieci, pokazy straży pożarnej oraz policji (dziękujemy OSP w Woli Podłężnej na czele z Prezesem Panem Andrzejem Pospieszyńskim oraz Panu Marcinowi Bednarkowi za obecność i współpracę). Na naszej imprezie nie zabrakło również motocykli. Mogliśmy zobaczyć efektowny przejazd całej kolumny, ale także obejrzeć je z bliska na szkolnym parkingu. Na koniec odbył się tradycyjnie mecz piłki nożnej pomiędzy rodzicami a uczniami naszej szkoły.

Z całego serca dziękujemy wszystkim rodzicom, sponsorom i każdemu kto włączył się w organizację tego wspaniałego dnia.

g

 
Jarmark hobbystów i kolekcjonerów
Jarmark hobbystów i kolekcjonerów
AM - 23.07.2018

W lipcowe święto (dawniej), 22 lipca w Gościńcu "Izabell", odbył się kolejny jarmark hobbystów i kolekcjonerów organizowany przez niestrudzonego w tym temacie Leonarda Paczesnego. Piękna pogoda, przepiękny obiekt wtopiony w Dolinę Grójecką, kilku wystawców, sala restauracyjna, łowisko dla wędkarzy, atrakcje dla dzieci, ogromna hala wraz zapleczem, grill, zamek dla dzieci i jeszcze kilka innych atrakcji - to wszystko co czekało na gości, którzy przybyli, chciałbym napisać - tłumnie.

Kilka słów zamieniłem z redaktorem Robertem Olejnikiem, zrobiłem zdjęcie redaktor Ani Chadaj, mignął mi się w przelocie fotoreporter Ryszard Fórmanek, kelner w podeszłym już wieku (ale naprawdę "na fleku"), polecił mi dobrą oranżadę.

"Perełką" tegoż wydarzenia był dla mnie Leszek i stara Victoria. Ktoś ją dostrzegł leżącą gdzieś pod stołem, lekko zakurzoną, z drobnymi ubytkami wskutek upływu czasu. Nie targował się długo. Poszła za 50 zł. Ożyła, kiedy Leszek wziął ją do ręki. Znów była sobą. Wydawała niezwykłe dźwięki, kiedy Leszek drżącymi palcami dotykał ją z prawa i lewa. On też to przeżywał i było to widać na jego twarzy. Pewnie dziwił się bardzo stojący obok, też już wiekowy Singer, co ten Leszek wyprawia. Cóż, trzeba się było jednak rozstać. Poszła z innym. Nie zmieni to jednak faktu, że choć przez moment odnaleźli się wspólnie i dzięki nim powiało lipcowym świętem.

g

 
 
XLII sesja Rady Gminy
XLII sesja Rady Gminy
AM - 23.07.2018

Piątkowe obrady sesji z założenia miały przebiegać jak zwykle: szybko, sprawnie i zgodnie z wcześniej proponowanym porządkiem obrad. Po przyjęciu protokołów z dwóch poprzednich sesji i wysłuchaniu obszernego sprawozdania z działalności wójta za ostatni miesiąc, radna Małgorzata Górska zwróciła się do rady z prośbą o wsparcie dla zakupu nowego wozu strażackiego dla druhów z Patrzykowa (taka pilna potrzeba wynikła z pojawienia się możliwości uzyskania zewnętrznego dofinansowania w kwocie 100 tysięcy złotych i konieczności złożenia stosownego wniosku do końca lipca br.). Kwota finansowego wsparcia to około 200 tysięcy zabezpieczone na zakup w przyszłym budżecie gminy (rok 2019 - jak zauważył jeden z radnych - to nowa rada i nowy wójt. Czy stosowne jest podejmowanie wiążących decyzji w takiej sytuacji ? - pytał).

Dyskusjom przysłuchiwał się, zaproszony na obrady (ale zupełnie w innym celu), Andrzej Pospieszyński - komendant gminny OSP, którego poproszono o opinię na ten temat. Jego stanowisko w tej sprawie jest jasne i klarowne: realizujmy wcześniejsze założenia i postanowienia odnośnie jednostek w naszej gminie. Od kilku lat szykujemy jednostkę OSP Grąblin  do włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa. Realizujemy konsekwentnie wszystkie etapy zmierzające ku temu, aby to nastąpiło. Niezbędny jest też remont starego samochodu z którego jednostka korzysta (szacowany koszt remontu to 250 tys. złotych, zaś zakup nowego to kwota około 900 tys.).

Z takimi argumentami nie mogli pogodzić się wszyscy. Przewodniczący Waldemar Białecki - po rozmowie z prawnikiem - zarządził głosowanie nad zasadnością wsparcia strażaków z Patrzykowa. Wynik 4 za, 4 przeciw i 5-ciu wstrzymujących chyba nikogo nie zaskoczył. Gorący, strażacki temat podzielił radnych.

Trzęsły się ręce radnemu Jerzemu Smolarkowi, który w dyskusji o zmianach w budżecie, wśród których jest zwiększenie puli na zakup auta osobowo-bagażowego dla OSP w Izabelinie (37 tys. zł – zakup busa i jego uzbrojenie), relacjonował zebranym zasadność tegoż przedsięwzięcia (tutaj niezbędny był komendant gminny i w tym celu został zaproszony).

Po zakończeni "gorącej" dyskusji, radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu „Bezpieczny powiat koniński – wsparcie systemu wczesnego ostrzegania”. W wolnych wnioskach zapoznali się z problemem Pana Łechtańskiego, mieszkańca Rudzicy, który 10 lat temu zakupił działkę pod budowę i do dzisiaj nie może się na niej pobudować.
PS (od redakcji)
Jesteśmy jedyną w powiecie konińskim gminą na której terenie działa 12 jednostek OSP i znajduje się 12 strażackich remiz.
Wszystki jednostki, z wyjątkiem OSP Izabelin, posiadają niezbędny sprzęt do udziału w akcjach. Jest rzeczą oczywistą, że ulega on naturalnym procesom starzenia i wymaga ciągłych napraw, remontów i wymiany na nowy. Przy coraz większych kosztach z tym związanych i przy nie rosnących z roku na rok dochodach gminy, może warto pomyśleć o konkretnych dotacjach z zewnątrz, o udziale w dostępnych projektach i innych możliwościach pozyskania środków na statutową działalność naszych jednostek. Jeśli popatrzymy na ilość młodzieży w szeregach naszych jednostek, to - jak mówi nasz wójt - serce rośnie i raduje się dusza.
Czy zewnętrzne dofinansowanie w kwocie 100 tys. złotych może stać się zarzewiem jeszcze większych podziałów ?
 
g
 
Srebrne i Diamentowe Gody
 
Złote i Diamentowe Gody
AM - 18.07.2018
 
Mszą św. odprawioną przez ks. Sławomira Kasprzaka w asyście ks. Krzysztofa Rogali w kościele parafialnym w Kramsku rozpoczęła się uroczystość dedykowana dostojnym Jubilatom, którzy w związku małżeńskim przeżyli 50 i 60 lat. Tegoroczni srebrni Jubilaci to: Sabina i Jan Anteccy, Marianna i Jan Rogala, Urszula i Stanisław Wałowscy, Zofia i Zenon Skoczylas, Elżbieta i Stanisław Tylkowscy, Zuzanna i Józef Bąk, Janina i Jerzy Miara, Irena i Eugeniusz Wieczorek. Diamentowi Jubilaci to: Bronisława i Marian Przyłębscy, Maria i Eugeniusz Olszewscy oraz Wanda i Józef Łysiak.
 
Dalsza część uroczystości przebiegła w budynku Spółdzielni Socjalnej, gdzie dostojni Goście otrzymali z rąk wójta Józefa Dropa, medale przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwała Maria Kordyl - kierownik USC w asyście dwóch pięknych dziewczyn oraz Marianna Desecka - skarbnik gminy. Życzenia Jubilatom złożył Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy.
 
W okolicznościowym programie artystycznym zaprezentowało się kramskie przedszkole.
 
Były kwiaty, wspomnienia, tu i ówdzie w oku zakręciła się łza. Była najbliższa rodzina. I dużo uśmiechów na twarzach. I radość, że ktoś pamięta.
 
g
 
Gorące zmagania
 
Gorące zmagania
AM - 10.07.2018
 
Zawoday Sportowo – Pożarnicze OSP w grupie A i C odbyły się w dniu 23 czerwca br. w Woli Podłężnej. Wzięło w nich udział 10 drużyn pożarniczych z terenu naszej gminy, które rywalizowały w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 i ćwiczeniu bojowym.
Ostateczny wynik wypadł następująco: I miejsce przypadło drużynie z Patrzkowa, II zajęła drużyna z Milina, na III miejscu uplasowała się drużyna z Helenowa.
Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczył Józef Drop - wójt naszej gminy w asyscie przedstawicieli PSP w Koninie, którzy wniesli znaczący wkład w organizację imprezy. Komentatorem  wydarzeń na placu ćwiczeń był Marek Lidźbiński.
 
 
Zakończenie roku szkolnego
 
Zakończenie roku szkolnego
AM - 03.07.2018
 
Uroczyście zakończono rok szkolny w szkole podstawowej w Woli Podłężnej. W obecności zebranych gości oraz rodziców najlepsi uczniowie otrzymali z rąk dyrektorki świadectwa oraz nagrody. Pożegnano również dwóch nauczycieli. Podziękowania trafiły do tych, którzy swego czasu nie żałowali i czynnie angażowali się we wszystkie prace na rzecz szkoły. Bezpiecznych wakacji życzyła dyrektorka swoim uczniom.
 
Zobacz foto
 
Wakacje rozpoczęli również przedszkolacy z przedszkola w Patrzykowie. Uroczystość przebiegła w nastroju powagi i przy nucie refleksji albowiem to przedszkole zostaje z nowym rokiem szkolnym wcielone do Przedszkola Gminnego. Ostatni występ tej grupy poruszył zebranych do łez. Mnie również zrobiło się smutno. Róża jeszcze nie zwiędła.
 
 
 
Ludowe mecyje II - festiwal "W stronę tradycji"
 
Ludowe mecyje II - festiwal "W stronę tradycji"
AM - 22.06.2018
 
Polonezem w wykonaniu stu mieszkańców gminy Kramsk otwarto festiwal kultury "W stronę tradycji", który odbył się 17 bm. w kramskim amfiteatrze. Tym uroczystym tańcem integrującym lokalną społeczność upamiętniono setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Amfiteatr w Kramsku wypełniły wydarzenia muzyczne, plastyczne i taneczne adresowane do dzieci i dorosłych. Można było posłuchać m.in. kapel ludowych, skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez sołectwa: Wysokie, Kramsk, Barce, odwiedzić kiermasz sztuki ludowej i wziąć udział w zabawie tanecznej „Oj, dana, dana…”. Na widzów czekały także otwarte warsztaty: sypania wzorów piaskiem, garncarskie, wikliniarskie, rzeźbiarskie oraz edukacyjna akcja plastyczna dla najmłodszych.
 
W części konkursowej festiwalu na scenie zobaczyliśmy: kapele ludowe, solistów śpiewaków, instrumentalistów, ludowe zespoły taneczne i śpiewacze.
Integralną częścią Festiwalu jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”. Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Uczestnicy dostarczają: pisanki, pająki, lalki, obrazy malowane na szkle, kwiaty z bibuły, haftowane obrusy i serwety, rzeźby. W trakcie Festiwalu można je było obejrzeć w świetlicy katechetycznej obok amfiteatru w Kramsku.
Na zakończenie Festiwalu odbyła się potańcówka „Oj dana, dana…”.  To zabawa taneczna oparta na muzyce tradycyjnej, granej na żywo przez Kapelę z Kociny, z konkursami i nauką tańca.
 
Z naszych artystów na scenie zobaczyliśmy zespół "Świętojanki", który zdobył pierwsze miejsce w kategorii ludowe zespoły taneczne i śpiewacze, Wiesława Adamczyka - pierwsze miejsce w kategorii solistów śpiewaków oraz zespół "Dzieci Kujaw", który w swojej kategorii zdobył wyróżnienie.
 
Festiwal to ostatnia odsłona projektu „LUDOWE MECYJE II – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Jego organizatorami byli: CKiS w Koninie, GOK w Kramsku oraz  Urząd Gminy w Kramsku.
 
 
 
Absolutorium dla wójta
Absolutorium dla wójta
AM - 19.06.2018

14 czerwca odbyła się XLI sesja rady gminy. Podjęto na niej uchwałę w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy za rok 2017. Rada jednogłośnie udzieliła wójtowi absolutorium oraz ustaliła jego wynagrodzenie (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów pensje zasadnicze wójtów najmniejszych gmin, do 15 tys. mieszkańców, wynoszą maksymalnie 4,7 tys., a stawki dodatku funkcyjnego 1,9 tys. zł.).

Wcześniej, tydzień temu, radni zapoznali się  informacją na temat celów i zakresu gminnych programów rewitalizacji oraz podjęli uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Programu Rewitalizacji Gminy Kramsk.

Odbyło się również spotkanie z firmą Geomar S.A. w sprawie działań związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków w powiecie konińskim.

XL sesja

 
 
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka
AM - 11.06.2018

3 czerwca w piękną słoneczną niedzielę odbył się Gminny Festyn z okazji Dnia Dziecka w Amfiteatrze w Kramsku. Organizatorami festynu byli : Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, Rada Sołecka Kramsk oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Kramsk. Oficjalnego otwarcia dokonała pani Maria Kordyl zastępca Wójta Gminy Kramsk , która złożyła dzieciom życzenia z okazji ich święta.

Czytaj więcej
 
 
Zawody sportowo-pożarnicze OSP grupa MDP
Zawody sportowo-pożarnicze OSP grupa MDP
AM - 07.06.2018

W dniu 02 czerwca bieżącego roku, w miejscowości Izabelin przeprowadzono zawody dla OSP w grupie „MDP”, w których wzięło udział 10 drużyn z terenu naszej gminy. Sędzią głównym zawodów był Jarosław Mizerny.

Klasyfikacja generalna zawodów dla OSP w grupie „MDP” wygląda następująco:

1 miejsce MDP Rudzica z wynikiem 147,11 pkt.

2 miejsce MDP Patrzyków B z wynikiem 151,62 pkt.

3 miejsce MDP Pąchów z wynikiem 156,05 pkt.

4 miejsce MDP Wysokie z wynikiem 156,20 pkt.

5 miejsce MDP Grąblin z wynikiem 158,87 pkt.

6 miejsce MDP Patrzyków A z wynikiem 160,11 pkt.

7 miejsce MDP Kramsk z wynikiem 163,04 pkt.

8 miejsce MDP Helenów Drugi B z wynikiem 174,40 pkt.

9 miejsce MDP Wola Podłężna z wynikiem 179,77 pkt.

10 miejsce MDP Helenów Drugi A z wynikiem 183,80 pkt.
 
 
XXXIX sesja Rady Gminy w Kramsku
XXXIX sesja Rady Gminy w Kramsku
AM - 29.05.2018

Podczas sesji, która odbyła się 11 maja tegoż roku, radni - po zapoznaniu się z działalnością wójta za ostatni miesiąc - zapoznali się szczegółowo z propozycją KWB Konin odnośnie chęci sprzedaży pokopalnianego zbiornika wodnego z terenami przyległymi (ponad 60 ha), położonego w okolicach Strumyka.

Ponadto podjęli uchwały: w sprawie poboru podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso; w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Ponadto wysłuchali sprawozdań z: działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kramsku oraz z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku za rok 2017 oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej w Gminie Kramsk.
 
Uroczyste ślubowanie złożył nowo wybrany sołtys sołectwa Kramsk-Łazy, Radosław Kubsik.
 
 
 
Ludowe Mecyje II
AM - 28.05.2018
 
Szanowni Państwo,
Projekt LUDOWE MECYJE II – edukacja, animacja, warsztat, który wspólnie organizujemy realizując warsztaty dla ludowych zespołów tanecznych, dziecięcych grup folklorystycznych,  warsztaty pt. Tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego oraz Festiwal Kultury „W stronę tradycji” otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN w wysokości 20.000 zł. Pozostałe koszty projektu ponad  55.000 zł spoczywa na barkach CKiS w Koninie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że gdyby nie Państwo – nasi Partnerzy – niewiele moglibyśmy sami zdziałać. Doceniamy Państwa zaangażowanie i pomoc przy realizacji projektu. Liczymy również na promocję tego działania na stronach internetowych Państwa instytucji, dlatego podsyłam (w załączniku) plakat oraz link do strony projektu http://ludowemecyje2.ckis.konin.pl/ z prośbą o zamieszczenie go na stronie internetowej oraz jeśli to możliwe profilu społecznościowym FB, którymi Państwo zarządzacie.

Serdecznie dziękuję za Państwa pomoc, aktywność i życzliwość. Do zobaczenia w Kramsku 17 czerwca 2018 r. (g.12.00).

Pozdrawiam serdecznie - Danuta Pydyńska, kierownik działu artystyczno-organizacyjnego CKiS w Koninie
 
 
Świętowali 73 lata temu
Świętowali 74 lata temu
AM - 18.05.2018

Nim na ruinach klasztoru załopotała polska flaga, pod Monte Cassino doszło do jednej z najbardziej krwawych bitew II Wojny Światowej. O tym, dlaczego całość przypominała średniowieczną batalię opowiada brytyjski historyk i analityk wojskowy Peter Caddick-Adams, autor książki „Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii”. 12 maja 1944 r. zaczął się ostatni szturm Polaków.

Newsweek: Na czym polegało piekło Monte Cassino?

PETER CADDICK-ADAMS: To jedna z niewielu bitew II wojny światowej, w których tempo walki przypominało średniowieczną batalię. Wojsko przemieszczało się w żółwim tempie. Amunicję, prowiant i wodę transportowały konie i muły. Deszcz i błoto niemal uniemożliwiały jazdę transporterów i czołgów. Do tego zima była wyjątkowo surowa. Nad polem bitwy wiecznie unosiła się marznąca mgła. Ofensywa na stromych, niemal całkowicie pozbawionych roślinności zboczach, tak jak w średniowiecznej batalii, kończyła się starciami wręcz na bagnety.

Wszędzie znajdowano zwłoki zastygłe w niezwykłych pozach.

- Niemożliwe było grzebanie ofiar, bo skała była zbyt twarda. W końcowej fazie bitwy te wszechobecne zwłoki przyciągały stada szczurów i bezdomnych psów. Żołnierze nie wytrzymywali tego psychicznie.
Żołnierze ginęli od kuli snajpera, bo musieli załatwić potrzeby fizjologiczne.

- W niektórych rejonach frontu brakowało wody pitnej. Na zboczu góry było źródełko. Miał je cały czas na celowniku niemiecki snajper. Żołnierze, choć zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa, szli napić się wody, bo nie wytrzymywali z pragnienia. I ginęli od kuli. Popełniali coś w rodzaju samobójstwa. Woleli to od dalszego udziału w bitwie.

Polskim czytelnikom bitwa kojarzy się z pieśnią o czerwonych makach, które piły polską krew, i bohaterskim 2. Korpusem.

- Pole bitwy było świadkiem bohaterstwa. Bez niego nie byłoby zwycięstwa. W końcowej fazie bitwy jednemu z oddziałów gen. Andersa skończyła się amunicja. Zaczęli zbierać kamienie, odłupywać kawałki skał i rzucać nimi w Niemców. Śpiewali przy tym polskie pieśni patriotyczne. W końcu dotarła do nich dostawa pocisków i wznowili prawdziwy atak.

Dlaczego zamiast krwawego szturmu na umocnienia niemieckie nie bombardowano ich aż do skutku?

- Przyczyn było kilka. W rejonie bitwy zostało wielu włoskich cywilów, także uchodźców. Nie chcieli opuścić domów, bo nie mieli dokąd pójść. Zbyt duże ofiary wśród cywilów były nie do przyjęcia dla dowództwa i polityków. Poza tym alianci nie mieli nieograniczonych ilości samolotów i bomb. Po trzecie wreszcie, chodziło o ochronę resztek zabytków na wzgórzu Monte Cassino, a także o pokazanie Włochom już na początku kampanii, że wojna o wyzwolenie nie doprowadzi do obrócenia ich kraju w perzynę. Monte Cassino nie można było ominąć ze względu na łańcuchy górskie, bo tędy wiodła jedyna droga lądowa do środkowych Włoch.

Dlaczego to właśnie Polaków wysłano do boju w ostatniej fazie bitwy? Zdarzają się opinie, że dowódców koalicji mniej obchodziło życie polskich żołnierzy niż np. brytyjskich. Ile w tym prawdy?

- Wcześniej Brytyjczycy, Hindusi i Nowozelandczycy próbowali zdobyć wzgórze. Generał Anders wykazał się ogromną odwagą, gdy zgodził się, by to jego żołnierze wzięli udział w ostatecznym szturmie. Pamiętajmy, że dano mu wybór: mógł odmówić. Wysyłając żołnierzy do boju, ryzykował także ich honor – gdyby Polakom się nie udało, Monte Cassino byłoby symbolem ich klęski. Na ich potknięcie czekali nie tylko Niemcy, lecz także Rosjanie. Z pewnością wykorzystaliby je propagandowo.  Zwycięstwo w tej bitwie miało urosnąć do wymiaru symbolu polskiej odwagi i żarliwości w walce o wolność kraju.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także bitwą o Rzym, była jedną z najbardziej zaciętych w czasie całej II wojny światowej. Składała się z czterech bitew, jakie alianci stoczyli z Niemcami.

Czy Anders nie miał nadziei, że sukces pod Monte Cassino może skłonić dyplomatów Wielkiej Brytanii i USA do większej stanowczości w rozmowach z Rosją?

- Myślę, że Anders jeszcze nie zdawał sobie sprawy, że na konferencji teherańskiej w 1943 r. alianci zgodzili się, by Polska przeszła pod wpływy sowieckie. Wódz polskiej armii wciąż miał nadzieję, że wysiłki jego żołnierzy pod Monte Cassino wpłyną na strategię w rozmowach z Rosjanami. Kiedy dowiedział się w 1945 r. o ustaleniach konferencji w Jałcie, popadł w głęboki smutek. Zakomunikował mu o tych ustaleniach osobiście gen. Harold Alexander, dowódca sił alianckich we Włoszech. Polskiemu dowódcy mówił on wprost, że jego zdaniem został zdradzony przez polityków Zachodu.

O Monte Cassino powstało wiele książek. Dlaczego napisał pan swoją?

- Jestem badaczem, historykiem wojskowości, ale do niedawna byłem także żołnierzem – w Iraku i w Afganistanie, a wcześniej w Bośni. Wydaje mi się, że rozumiem współczesne pole bitwy także z praktycznego punktu widzenia. W bitwie pod Monte Cassino zainteresowało mnie również to, jak wiele narodów brało udział w koalicji: Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie i Polacy, oddziały z Nowej Zelandii i Indii. W sumie około 20 narodowości. Trudno nie dostrzegać paraleli – w Afganistanie również walczy koalicja złożona z żołnierzy 20 narodów.

Wśród polskich żołnierzy walczyło wtedy wielu Żydów. Zostali pochowani na oddzielnym cmentarzu. Ilu ich było?

- Niedawno odwiedziłem Monte Cassino, także cmentarze, o których pan wspomina. Kiedy spacerowałem i oglądałem macewy, uświadomiłem sobie, że ofiara tych żołnierzy była jakby podwójna – okupacja Polski i niezwykła masowa zagłada ich braci i sióstr w wierze. Nie znam danych statystycznych, ale bardzo wielu żołnierzy Andersa spoczęło na cmentarzu żydowskim. Może około 20 procent.

Chwilę wcześniej zgodnie walczyli ramię w ramię w tej piekielnej bitwie...

- Być może żydowskich pochówków pod Monte Cassino byłoby jeszcze więcej, gdyby nie poczucie wspólnoty zrodzone w walce. Wielu żołnierzy pochodzenia żydowskiego wolało spocząć obok swoich kolegów katolików. Ich towarzysze broni stali się dla nich nową rodziną. Kiedy Anders zmarł w 1970 r., pochowano go zgodnie z jego wolą właśnie pod Monte Cassino. Spoczął z żołnierzami, którym rozkazał pójść w bój.

Na ile decydująca była ta bitwa? Niemal równolegle rozpoczęła się operacja we Francji. Niemcom udało się wycofać spod Monte Cassino na Linię Gotów i wkrótce front utknął w miejscu.

- W bitwie pod Monte Cassino chodziło o realizację kluczowych celów strategicznych: zdobycie Rzymu, zniszczenie sił niemieckich i w końcu wyzwolenie Włoch. To otwierało aliantom drogę do Austrii i zwiększało szansę nalotów na południe Niemiec. W tym sensie Monte Cassino było ogromnym sukcesem. Nigdy już Niemcy nie byli we Włoszech tak silni jak podczas obrony klasztornego wzgórza.

A ucieczka oddziałów niemieckich?

- Rzeczywiście, Niemcom pozwolono uciec. Była to zasługa, a raczej wina jednego człowieka. Rozkaz przewidujący zamknięcie armii niemieckiej w kotle i jej neutralizację nie został wykonany. Amerykanin, gen. Mark Clark, chciał najpierw zdobyć Rzym. Wiedział, że po zbliżającej się inwazji w Normandii kampania we Włoszech będzie miała szansę trafić tylko na drugie strony gazet. Jeśli jednak udałoby mu się wejść do Rzymu, zanim rozpocznie się desant we Francji, miałby szansę wylądować na czołówkach. Tak też się stało. Za sprawą niefortunnej decyzji Clarka kampania we Włoszech ciągnęła się kolejny rok, padły tysiące kolejnych ofiar. 5 czerwca 1944 r. jego zdjęcie ukazało się na pierwszych stronach gazet. Dzień później alianci wylądowali na plażach Normandii.

Tekst pochodzi z "Newsweeka Historia" 5/2014
PS Nawiązując do tytułu tegoż artykułu, wypada mi wspomnieć, że znałem dwóch mieszkańców naszej gminy, którzy brali udział w tych walkach: Bolesława Tylkowskiego i Kazimierza Baranowskiego. Oni wtedy mieli powód do radości. Czy my pamiętamy trochę o naszej historii?

 

 
Świętowaliśmy 3-Majowe Święto
Świętowaliśmy 3-Majowe Święto
AM - 05.05.2018

Wiązanką kwiatów złożonych u stóp św. Floriana, patrona strażaków, rozpoczęły się uroczyste obchody święta konstytucji 3 Maja w których udział wzięli: Józef Drop - wójt naszej gminy, Maria Kordyl - zastępca wójta, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy, ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, Tadeusz Tomaszewski - komendant gminny ZOSP RP, Maria Wróbel i Andrzej Nowak - radni powiatu konińskiego, poczty sztandarowe szkół z naszej gminy, poczty i delegacje strażaków, radni, nauczyciele oraz mieszkańcy naszej gminy.

Przy dźwiękach strażackiej orkiestry prowadzonej przez Przemysława Domagalskiego, zgromadzeni przeszli do kościoła na uroczystą mszę św. odprawioną w intencji Ojczyzny przez ks. proboszcza. "Myślę, że prze te ostatnie 100 lat, znaleźlibyśmy tysiące cichych bohaterów, którzy najpierw myśleli o Ojczyźnie... - Kiedy o Niej myślimy, o niepodległości, nie sposób nie myśleć o tym, za co oddawali życie nasi przodkowie" - to jeden z wątków uroczystego kazania.

3 maja to także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

Zaś 4 maja w Dzień Świętego Floriana strażacy obchodzą swoje święto. W tym dniu obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Strażaka. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Z tej też okazji Tadeusz Tomaszewski skierował do zebranych strażaków podziękowania za otwartość na potrzeby drugiego człowieka i życzenia "tylu powrotów co i wyjazdów".

Z kościoła udaliśmy się pod pomnik "W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny", gdzie wójt gminy, z osobami towarzyszącymi, złożył bukiet pięknych kwiatów.

Dalsza część uroczystości przebiegała już na amfiteatrze. Zebranych powitała Maria Kordyl, która również przypomniała nieco historii związanej z konstytucją. Kulminacją uroczystości był koncert "100 muzyków na 100-lecie" w wykonaniu połączonych orkiestr dętych z Kleczewa, Brzeźna oraz Kramska pod dyrekcją Roberta Żurańskiego, Pawła Ciesielskiego i Przemysława Domagalskiego. Nie mogło zabraknąć w takiej chwili kramskich mażoretek, które zaprezentowały dwa nowe układy taneczne oraz wniosły dużo uśmiechu i radości.

Amfiteatr wypełniony był po brzegi. Wracam pamięcią do czasów nie tak odległych (wystarczy przejrzeć chociażby materiały archiwalne na tej stronie czy stronie ośrodka kultury), by przekonać się, jak to majowe święto ewoluowało w naszej rzeczywistości na przestrzeni kilku ostatnich lat. To znak, że z wywalczonej wolności uczymy się korzystać, że chcemy też dać coś od siebie naszej "małej" Ojczyźnie, że chcemy być razem i razem decydować o kierunkach jej dalszego rozwoju. Do takich postaw zobowiązali nas niejako nasi przodkowie. Nie marnujmy ich dorobku.

Zobacz video

 
 
Warta Kramsk - Warta Rumin
Warta Kramsk - Warta Rumin
AM - 30.04.2018

Remisem 1:1 zakończył się sobotni mecz o mistrzostwo A klasy pomiędzy drużynami Warta Kramsk - Warta Rumin. Miałem okazję oglądać pierwszą połowę tego meczu. Refleksjami podzielę się z Wami następnym razem, dzisiaj zaś kilka fotografii z tegoż spotkania.

 
 
XXXVIII sesja Rady Gminy w Kramsku
XXXVIII sesja Rady Gminy w Kramsku
AM - 24.04.2018

29 marca odbyło się posiedzenie rady gminy. Przewodniczący Waldemar Białecki złożył w imieniu rady kwiaty i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia wójtowi Józefowi Dropowi. Życzenia otrzymał również Ryszard Matczak, radny z Rudzicy, który niebawem obchodzić będzie imieniny.

Potem realizowano ustalony porządek obrad. Zapoznano się, między innymi, z propozycją Nadleśnictwa Konin reprezentowanego przez nadleśniczego Waldemara Kubiaka, odnośnie przejęcia przez gminę części ulicy Marantowskiej znajdującej się na obrzeżach gminy. Podjęto uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Krzymów oraz nie podjęto uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2019, środków stanowiących fundusz sołecki.

W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi na jesień tego roku, podjęto uchwałę w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania oraz ustalenia ich numerów i granic oraz wyznaczenia siedzib obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Kramsk oraz uchwałę w sprawie podziału Gminy Kramsk na okręgi wyborcze, określenia ich granic i numerów oraz ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych.

Obecni na sesji policjanci apelowali do radnych o współpracę w tworzeniu bezpiecznej gminy i większe zaangażowanie mieszkańców w procesy bezpieczeństwa (reagowanie na różne formy chuligaństwa, drobna przestępczość, udział w debatach organizowanych przez policję).

Po wnioskach i zapytaniach, przewodniczący zakończył posiedzenie rady.
 
 
I Kapeliada w Kleczewie
I Kapeliada w Kleczewie
AM - 28.03.2018

Ciekawym pomysłem artystycznym wykazał się Ośrodek Kultury w Kleczewie organizując w ostatnią sobotę spotkanie lokalnych kapel: "Pod rydlem", "Z kopyta", "Kraciaki" oraz "Kramskiej Kapeli Podwórkowej". Impreza przyciągnęła sporą część miłośników tego typu muzykowania.

Jak wspomniałem, w wydarzeniu udział wzięła nasza kapela podwórkowa, która zaprezentowała się w nowych strojach (po 11-stu latach śpiewania na różnych scenach nasi muzycy nieco się nam rozrośli).

Zobacz foto

Kleczewski występ był też dla nich dobrym sprawdzianem przed wyjazdem do Brukseli i udziale w Wielkopolskiej Wielkanocy w Brukseli organizowanej przez europosła Andrzeja Grzyba przy współudziale Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego.
 
 
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje powiatowe
AM - 27.03.2018

W auli naszego gimnazjum odbyły się w sobotę eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Jury turnieju w składzie: kpt. Sebastian Andrzejewski - przewodniczący, kpt. Michał Karczewski oraz druhowie Marek Łuczak i Marek Pilarski, po dokonaniu oceny prac pisemnych, zakwalifikowało do finału następujących uczestników eliminacji powiatowych. Czytaj protokół jury

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy zaś zwycięzcy okolicznościowe puchary oraz maskotki. Turniej charakteryzował się wysokim poziomem organizacyjnym i dużym zaangażowaniem braci strażackiej.

 
 
Znów polała się krew
Znów polała się krew
AM - 26.03.2018

35 osób oddało krew podczas niedzielnej akcji zorganizowanej przez klub HDK w Kramsku. Jak zwykle przyszli ci, którzy zawsze pomagali i pomagać chcą nadal. Miło było spotkać tylu życzliwych ludzi w jednym miejscu. Piękna pogoda za oknem sprawiła, że ten radosny, wiosenno-świąteczny nastrój udzielił się nam wszystkim.

 
 
XI Kramskie Wybijanie Żuru
XI Kramskie Wybijanie Żuru
AM - 20.03.2018

18 marca w auli kramskiego gimnazjum odbyła się XI edycja Kramskiego Wybijania Żuru. To impreza o kultywowaniu tradycji i powoli też tworząca własną, kramską tradycję. Organizatorką jest Halina Rogowska - radna, sołtyska, prezeska w jednej osobie, która stworzyła wokół siebie grupę ludzi "podobnie zainfekowanych" i otwartych na społeczne działania. Celem imprezy nie jest bowiem wielkanocny stół i jego nakrycie, nie jest też tytułowy żur i cała jego otoczka, nie są nim również artystyczne występy znakomitych, zagranicznych artystów. To o co w tym wszystkim chodzi ? -zapytał mnie kiedyś jeden z przybyłych gości.

Celem nadrzędnym jest akcja charytatywna podczas której zbierane są środki na rzecz pokrzywdzonych przez los dzieci. I to jest główny cel tej imprezy. Ogromne dzięki wszystkim, którzy zdając sobie sprawę z celowości tego spotkania, chcą w nim uczestniczyć. Wszystko zaś co z imprezą jest związane, jest tylko środkiem do osiągnięcia tegoż celu. Pięknym zresztą środkiem jeśli zważymy, że artyści występujący na scenie przyjechali do nas z Chin, Rosji oraz Mołdawi.

Konkursy na świąteczną kartkę, mistrza żuru, najlepsze stoisko, wystawy rękodzieła artystycznego, wielkanocne palmy, to wszystko ostatecznie przedkłada się na zawartość puszki, którą na zakończenie imprezy otrzymuje rodzina pokrzywdzonego dziecka. I nie jest ważne, że słoik miodu kupiłem sobie za 220 zł, że piękny, rzeźbiony orzeł za 150 zł ozdobi poselski gabinet, a pyszny i ogromny tort przyda się na nadchodzące imieniny. Liczy się piękny odruch serca. I otwartość na potrzeby drugiego człowieka.

Zobacz foto

 
Forum rolnicze
XI Forum Rolnicze
AM - 15.03.2018

Odbyło się wczoraj w Kramsku. W programie forum znalazły się między innymi tematy: gospodarka łowiecka na terenie powiatu konińskiego, rachunkowość w rolnictwie, w tym rozliczenie VAT oraz JPK, omówienie zadań instytucji działających w otoczeniu rolnictwa na rok 2018 oraz omówienie bieżących spraw dotyczących funkcjonowania rolnictwa.

W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele agend i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, działacze samorządu terytorialnego i rolniczego, przedstawiciele organizacji społeczno-zawodowych i związkowych działających w otoczeniu rolnictwa.

Fora rolnicze to w Wielkopolsce inicjatywa dobrze już znana i ciesząca się dużym zainteresowaniem. Tego rodzaju spotkania odbywają się co roku i są płaszczyzną do wymiany informacji oraz dyskusji o aktualnych problemach wsi i rolnictwa. Stwarzają także możliwość bezpośredniego kontaktu rolnikom i producentom z przedstawicielami instytucji działających w obszarze rolnictwa.

Organizatorem spotkań jest Wielkopolska Izba Rolnicza, wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi oraz pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.

 

 
8 marca z Adą Biedrzyńską
8 marca z Adą Biedrzyńską
AM - 11.03.2018

Gminny Ośrodek Kultury był organizatorem Podwieczorku z Adrianną Biedrzyńską, który odbył się w minioną sobotę w sali Domu Pracy Twórczej w Kramsku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Całość poprowadził Leszek Bonar - dziennikarz związany z łódzkim ośrodkiem TVP. Przybyli mogli posłuchać opowieści z życia gwiazdy filmowej oraz wysłuchali kilka piosenek w jej wykonaniu. Była też okazja do zrobienia sobie pamiątkowej fotografii.

Podziękowania na ręce Adrianny wraz z bukietem pięknych kwiatów złożył Andrzej Nowak, który w retrospekcyjnych wspomnieniach wrócił do czasów wspólnych z Adrianną egzaminów.

 
 
XXXVII sesja Rady Gminy w Kramsku
XXXVII sesja Rady Gminy w Kramsku
AM - 24.02.2018

21 bm. odbyła się XXXVII sesja rady gminy. Po przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, radni wysłuchali sprawozdania z działalności wójta za okres od 29 grudnia 2017 r. do 20 lutego 2018 r., po czym przystąpili do realizacji porządku obrad sesji.

W pierwszej kolejności podjęli (nie bez ostrej dyskusji i celnych spostrzeżeń), uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Filii Bibliotecznej w Grąblinie oraz zamiaru dokonania zmian w statucie Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. Wniosek taki złożył do rady gminy dyrektor GOK-u, Przemysław Domagalski, który wyjaśniał zainteresowanym powody takiej decyzji. Ostro ripostował radny Marian Wieczorek, który powoływał się, między innymi na niekwestionowane osiągnięcia filii na przestrzeni ostatnich lat z wyłączeniem ostatnich 10-ciu (brakowało bowiem już środków nie tylko na jej doposażenie, ale i również na bieżącą działalność). To w głównej mierze - jego zdaniem - przyczyniło się do upadku filii. W wyniku dyskusji, większość radnych wstrzymała się od głosu, przeciwko likwidacji był jedynie wyżej wspomniany Marian Wieczorek. Głosów za likwidacją było 6.

Dużo emocji wywołała również uchwała  w sprawie ustanowienia zasad przyznawania sołtysom diet i zwrotu kosztów podróży służbowej. Ostatecznie "zwyciężyła" propozycja Piotra Krenca, tj. 250 zł miesięcznie.

Ponadto przyjęto uchwały: w sprawie opłaty targowej na rok 2018, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso; w sprawie przyjęcia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kramsk na rok 2018; w sprawie zamiaru likwidacji Punktu Przedszkolnego w Patrzykowie oraz w sprawie obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorom szkół, pedagogom, psychologom, logopedom, terapeutom pedagogicznym, doradcom zawodowym oraz nauczycielom oddziałów przedszkolnych i przedszkola realizującym zajęcia w oddziałach, do których oprócz dzieci 6-letnich uczęszczają także dzieci młodsze.

Po wolnych wnioskach i zapytaniach, przewodniczący rady - Waldemar Białecki, zakończył XXXVII sesję.

 
 
Turniej szachowy i jarmark hobbystów
Turniej szachowy i jarmark hobbystów
AM - 20.02.2018 | tekst: Leonard Paczesny
I  OTWARTY  TURNIEJ  SZACHOWY  „TRZECH  ZAKOLI  WARTY– KRAMSK 2018”  rozegrany został w połowie ferii zimowych - 18 lutego 2018 roku, od godz.10:00  do 17:00 , w „Gościńcu Izabell” w Izabelinie.                                 

Celem imprezy jest popularyzacja „królewskiej gry” wśród mieszkańców naszego regionu. To adresowana do młodzieży szkolnej propozycja atrakcyjnego spędzania czasu wolnego podczas ferii zimowych. Być może udział w naszym turnieju stanie się przyczynkiem do zawiązania szkolnych kół szachowych – to nasze marzenie.

Organizacji turnieju podjęli się właściciele „Gościńca Izabell” - Krystyna i Kazimierz Jędrowscy z Izabelina, popularyzator szachów – Leonard Paczesny oraz Piotr Ślesiński i Robert Majdecki, będący jednocześnie sędziami turnieju.        
Państwo Jędrowscy organizowali już wcześniej duże szachowe imprezy, toteż podjęli się tego zadania również ze względu na znakomite warunki lokalowe Gościńca - dogodny dojazd i dużą ilość miejsc parkingowych, proponując też szeroką ofertę żywieniową restauracji.

W turnieju wzięli udział amatorzy oraz zawodnicy do II kategorii szachowej, bez względu na wiek. Wystartowało 37 zawodników reprezentujących miasto Konin, Stare Miasto, Wolę Podłężną z gminy Kramsk, KS GOK „Dwie Wieże” Brzeźno z gminy Krzymów oraz zawodnicy Klubu „Hetman Konin i  najliczniejsi z M - GOK „Gambit” Ślesin. To właśnie oni nadawali ton rozgrywkom turniejowym.                                                                                              

Zwycięzcą turnieju został Krzysztof PAKOSZ z Konina, zdobywając 8,5 punktów, na 9 możliwych do osiągnięcia. Najlepszymi w poszczególnych kategoriach wiekowych okazali się: Szkoły podstawowe - klasy: I –III: Oliwia NAWORSKA z „Gambit” Ślesin - 5,5 pkt, 5 zwycięstw. Klasy: IV – VI: Adam GŁĄBIAK – z „Gambit” Ślesin - 6 pkt, 6 wygranych partii. W kategorii: Gimnazja – szkoły średnie: I – Arkadiusz ŁAPOT z „Gambit” Ślesin – 6,5 pkt przy 6 wygranych partiach.   

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z tempem 10 minut na zawodnika. Najlepszą zawodniczką turnieju została Nikola MAJDECKA, a najmłodszym uczestnikiem 9-letnia Natalia DORYWALSKA, obie zawodniczki klubu „Gambit” Ślesin. 

Obowiązujące wpisowe pozwoliło zapewnić zawodnikom ciepły posiłek, wypieki „Gościńca Izabell” i napoje. Mieszkańcy gminy Kramsk byli zwolnieni  z wnoszenia wpisowego.  

Patronat nad turniejem sprawował Starosta Koniński, a puchary i nagrody rzeczowe ufundowali ponadto: Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie, właściciele „Gościńca Izabell”, Zarząd Gminny PSL Kramsk, radna powiatu z ramienia PSL - Maria Wróbel oraz sponsorzy turnieju.   

Równolegle w Gościńcu odbywał się Jarmark Hobbystów i Kolekcjonerów z możliwością wymiany, zakupu, wyceny i skorzystania z fachowych porad kolekcjonerskich.                                                                                                

Popularność szachów w regionie zauważalnie wzrasta za sprawą dobrych osiągnięć wielu działających już klubów. Startem w tym turnieju, stworzono więc możliwość wzorowania się choćby na M - GOK „Gambit” Ślesin, z nadzieją na zawiązywanie nowych, szkolnych klubów szachowych czy działających przy Gminnych Ośrodkach Kultury.

 

 
Przedszkolne zabawy i bale
Przedszkolne zabawy i bale
AM - 16.02.2018

Na dniu Babci i Dziadka byłem w punkcie przedszkolnym w Patrzykowie. Również tam gościłem z aparatem fotograficznym na balu karnawałowym. Niepowtarzalni wykonawcy i niepowtarzalny klimat.

Zobacz: Dzień Babci i Dziadka | Bal karnawałowy

 
 
Wspólnie na 100-lecie Niepodległości
AM - 15.02.2018
Stu muzyków na stulecie niepodległości - wyjątkowy koncert odbył się 11 lutego w Kleczewie. Jednocześnie zagrały trzy składy: Orkiestra Dęta z Brzeźna w gminie Krzymów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP i GOK w Kramsku oraz Orkiestra Dęta MGOK w Kleczewie. Jak mówi Robert Żurański, kapelmistrz kleczewskiej orkiestry - pomysł pojawił się spontanicznie. Chodziło o to, by zrobić wspólnie coś wyjątkowego.
Zobacz: koncert w Krzymowie | koncert w Kleczewie
 
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka
AM - 23.01.2018
 
Za sprawą mojego wnuka Macieja trafiłem tego dnia na uroczysty Dzień Babci i Dziadka zorganizowany przez uczniów klasy 0 w niepublicznej szkole podstawowej Helenów-Święciec prowadzonej przez stowarzyszenie "Jesteśmy razem".
Było cudownie. Okolicznościowe występy poświęcone przybyłym gościom nie tylko mnie przypadły do gustu.
Dziadkowie i Babcie otrzymali drobne upominki. Było pyszne ciasto i dobra kawa. I był to czas by wspólnie radować się z uśmiechów naszych kochanych wnuków.
 
 
26 Finał WOŚP w Kramsku
 
26 Finał WOŚP w Kramsku
AM - 19.01.2018

Fundacja WOŚP to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu w każdą drugą niedzielę stycznia organizuje zbiórkę pieniędzy, które przeznaczane są potem na zakup sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych w naszym kraju. Podczas 25 dotychczasowych Finałów Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 825 mln zł. Za to kupionych zostało blisko 45 tys. urządzeń, które trafiły do 650 szpitali w całej Polsce.

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 14 stycznia 2018 roku. Na ulicach w Polsce, ale także w kilkudziesięciu miastach na całym świecie, kwestowało blisko 120 tys. wolontariuszy. Celem tej największej akcji charytatywnej w naszym kraju było pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Oprócz zbiórki ulicznej odbyło się tysiące koncertów, happeningów i innych wydarzeń, a o godz. 20 tradycyjnie przestrzeń nad wieloma miastami rozświetliło "Światełko do nieba".

81 423 542 zł – taką kwotę udało się zebrać do północy w dniu podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Dziękujemy, dobranoc!" – tymi słowami Jurek Owsiak zakończył wielki finał.

W Kramsku też graliśmy i zbieraliśmy pieniądze. I też osiągnęliśmy rekord - 10 375 zł !  To dzięki tym wszystkim, którzy chcą pomagać innym. Nie będę szczegółowo opisywał kto był, kto dał, ile i dlaczego. Nie będę wymieniał artystów występujących na scenie. Byliśmy wszyscy razem i chcieliśmy pomagać!

Zapraszam do obejrzenia krótkiego zapisu video z tego wydarzenia.

 
Samorządowe kolędowanie - Ślesin 2018
 
Samorządowe kolędowanie - Ślesin 2018
AM - 17.01.2018

Jedenasty już raz, tym razem w Ślesinie, odbyło się Samorządowe kolędowanie. Ten piękny "festiwal", jak powiedział proboszcz parafii w Ślesinie, ks. Leszek Rybka, zapoczątkowano w Sompolnie i był to wspólny pomysł obecnego burmistrza Sompolna Romana Bednarka i radnego Andrzeja Prętnickiego.

Przybyłych samorządowców powitał burmistrz Ślesina Mariusz Zaborowski w towarzystwie orkiestry dętej oraz młodzieży z M-GOK w Ślesinie. Występom przyglądał się Leszek Galemba - poseł na Sejm VIII kadencji oraz wspomniany na wstępie ks. proboszcz. Całość poprowadził Andrzej Prętnicki.

Od kilku już lat kolęduje nasza ekipa, a od samego początku bierze w niej udział zespół "Bravo" ze swoim kierownikiem Jerzym Smolarkiem. Tak więc nie mogło ich zabraknąć i w tym roku.

Na scenie ośrodka kultury zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w tym roku samorządowców z: Ślesina, Krzymowa, Sompolna, Skulska, Wierzbinka, Babiaka oraz silną grupę ze starostwa powiatowego w Koninie. Zanosi się, że w przyszłym roku dołączą samorządowcy z Wilczyna a kolejne samorządowe kolędowanie odbędzie się w ośrodku kultury w Brzeźnie (gm. Krzymów), na które to zaprosił dyrektor tegoż ośrodka Krzysztof Kędziora.

Były podziękowania, ciepłe nie tylko słowa, trochę humoru i dużo dobrego jedzenia. My też tam byliśmy.

 
 
Noworoczne spotkanie
Noworoczne spotkanie
AM - 12.01.2018

Wczoraj, na sali w Spółdzielni Socjalnej, odbyło się noworoczne spotkanie władz gminy z naszymi sołtysami. Od kilku lat takie spotkania stały się już tradycją i są okazją do wspólnych rozmów nie tylko o problemach naszej gminy ale i tych osobistych. Noworoczne życzenia złożył przybyłym Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy oraz Maria Kordyl - zastępca wójta gminy.

W spotkaniu uczestniczyli także Marianna Desecka - skarbnik gminy oraz Andrzej Nowak - kierownik referatu ds. oświatowych.

Jasełka w Rudzicy

Jasełka w Rudzicy
AM - 10.01.2018
W minioną sobotę, w miejscowości Rudzica odbyły się, tradycyjne tutaj już, jasełka zorganizowane przez sołtysa Tomasza Pecelerowicza. Znakomite widowisko w wykonaniu młodych i nieco starszych mieszkańców tegoż sołectwa pozwoliło przybyłym na nieco dłuższe świętowanie tegorocznych świąt. Życzenia noworoczne mieszkańcom złożyli ks. Zbigniew Cabański - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie oraz Marianna Desecka - skarbnik gminy Kramsk. Ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii pod wezwaniem błogosławionego Jerzego Matulewicza w Koninie-Laskówcu pobłogosławił opłatek, po czym wzajemnie składano sobie życzenia i dzielono się opłatkiem.
 
Po artystycznych występach wszyscy zasiedli do wspólnego stołu na którym pojawiły się wigilijne przysmaki przygotowane przez cztery rodziny z Rudzicy. Spotkanie było też okazją do podziękowań osobom szczególnie zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek. Z rąk sołtysa otrzymały film "Dożynki w Rudzicy" zrealizowany przez POLONIA Tv Studio.
 
Organizator składa serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w realizacji całego przedsięwzięcia: straży, gospodyniom wiejskim, radzie sołeckiej, dzieciom, rodzicom oraz Magdzie Nowackiej.