ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

wydarzenia | ogłoszenia

Świąteczna refleksja Wójta Gminy Kramsk
AM - 18.12.2019

 


Sesja budżetowa

Sesja budżetowa
AM - 31.12.2019 | tekst: Anna Chadaj PK

Chociaż podczas dyskusji nad projektem uchwały emocji nie brakowało, budżet na 2020 rok w gminie został uchwalony jednogłośnie! – Dziękując za mandat zaufania chcę złożyć deklarację, że problemy zgłaszane przez radnych, będą brane pod uwagę! – powiedział Andrzej Nowak, wójt gminy.

Jak zawsze pojawiły się pytania i wątpliwości: co jest najważniejsze do zrealizowania? Czego najbardziej potrzeba mieszkańcom gminy? Dróg, kanalizacji, wodociągów, czy oświetlenia? Zdania oczywiście były podzielone. Co więcej – niektórzy radni zarzucali, że gmina pod względem inwestycyjnym jest bardzo zróżnicowana.

Dochody gminy Kramsk w przyszłym roku mają wynieść ponad 48 mln 820 tys. zł, w tym bieżące: ponad 48 mln 408 tys. W tym czasie wydatki powinny zamknąć się w 47 mln 520 tys. zł, w tym bieżące: 45 mln 376 tys. zł.

Z nadwyżki budżetowej, która wyniesie 1 mln 300 tys. zł, wójt zaproponował aby 300 tysięcy przeznaczyć na budowę kanalizacji w Kramsku na ulicy Konińskiej (192 tys. zł) oraz sieci wodociągowej na Dębiczu (108 tys.). Po 34 tysiące zł (z ponad 68 tysięcy dodatkowego dochodu za transport zbiorowy) przeznaczone zostanie na przebudowę dróg w Policu oraz Święte – Pogorzałki.

– To będzie trudny budżet, pula środków nie jest oszałamiająca, tym bardziej, że liczba inwestycji jest bardzo duża – powiedział wójt Andrzej Nowak.


Świąteczne spotkanie Rady Seniorów Powiatu K onińskiego

Świąteczne spotkanie Rady Seniorów Powiatu Konińskiego
AM - 20.12.2019

W Spółdzielni Socjalnej odbyło się świąteczne spotkanie Rady Seniorów powiatu konińskiego. Przybyłych gości powitała Halina Rogowska - wiceprzewodnicząca rady gminy w Kramsku a zarazem przewodnicząca Rady Seniorów Powiatu Konińskiego oraz Andrzej Nowak - wójt naszej gminy. Przy okazji spotkania ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego "Świat wokół nas".

Następnie był czas na życzenia świąteczno-noworoczne i dzielenie się opłatkiem. Potem wszyscy zasiedli do stołów, by skosztować wigilijnych przysmaków. O oprawę muzyczną zadbał Paweł Ciesielski z grupą dzieci z GOK-u w Kramsku.

Radę Seniorów Powiatu Konińskiego tworzy 14 osób wyznaczonych przez wójtów i burmistrzów gmin oraz 2 przedstawicieli Rady Powiatu Konińskiego. Przewodniczącą jest Halina Rogowska reprezentująca gm. Kramsk, wiceprzewodniczącym – Ryszard Gajewski z gm. Ślesin, a sekretarzem – Teresa Mazurek z gm. Wierzbinek. Kadencja rady trwa 4 lata. Opiekę nad nią z ramienia starosty konińskiego pełni Krzysztof Czajkowski, pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.


Jasełka w "korczakówce"

Jasełka w "korczakówce"
AM - 20.12.2019

To już kilkuletnia tradycja, że uczniowie szkoły podstawowej w Woli Podłężnej przygotowują z okazji świąt Bożego Narodzenia okazały spektakl poświęcony temu wydarzeniu. Tak też i było tego roku. Ogromna w tym zasługa kadry pedagogicznej tejże placówki, która pomimo skromnych warunków lokalowych, ale przy doskonałej współpracy ze społecznością lokalną, doskonale radzi sobie z organizacją szkolnych imprez.

Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem oraz do pożegnania odchodzącej na emeryturę długoletniej dyrektorki szkoły Barbary Błaszczyk. Były więc chwile refleksji i wspomnień, a w niejednym oku zakręciła się łza. My ze swej strony również dziękujemy Pani Dyrektor za długoletni okres współpracy i zawsze ciepłe słowo z Jej ust pod naszym adresem.


Jasełka w kramskim przedszkolu
AM - 20.12.2019

Takich jasełek w Kramsku jeszcze nie było! Mam już swoje lata i wiem co piszę! Wszystko zaś za sprawą najmłodszych naszych mieszkańców. Przedstawienie historii narodzenia Jezusa w ich wykonaniu powinno być od tej pory jedyną, obowiązującą wersją!

Wszystko za sprawą autentycznej radości, która udzieliła się wszystkim zebranym oraz prawdziwej integracji pomiędzy dziećmi a ich wychowawcami. Mówić dziecku "powiedz wierszyk" to nie to samo co stanąć obok niego i powiedzieć ten wierszyk. Emocje widoczne były na twarzach zarówno małych jak i dorosłych artystów.

Całości dopełniała piękna scenografia z dużą, betlejemską stajenką z Marią i Józefem oraz oczywiście znane z biblii postacie jak Trzej Królowie, dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, skrzaty, anioły oraz pasterze.

Niech ta dziecięca radość przeniesie się do naszych domów i trwa nie tylko podczas nadchodzących Świąt, ale i w każdym dniu Nowego Roku!


 
 
Wigilia w Klubie Seniora
AM - 20.12.2019

W Klubie Seniora odbyło się wigilijne spotkanie władz gminy z członkami tegoż klubu. W spotkaniu uczestniczył ks. Sławomir Kasprzak, który na ręce wszystkich zebranych złożył świąteczne życzenia. Andrzej Nowak - wójt gminy, życzył wszystkim radości z narodzenia Bożej Dzieciny.

Po wigilijnej wieczerzy był czas na wspólne śpiewanie kolęd i ciepłe rozmowy przy wigilijnym stole. O Klubie Seniora nie zapomniał też św. Mikołaj, który obdarował każdego wspaniałą, świąteczną bombką (rózgi zabrał w dalszą drogę, widocznie tu nie były przewidziane).

Organizatorem spotkania była Halina Rogowska - prezes Klubu Seniora w Kramsku.

Koncert bożonarodzeniowy
AM - 16.12.2019

 


 

XIV sesja Rady Gminy Kramsk

XIV sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 10.12.2019

29 listopada odbyło się XIV posiedzenie rady gminy Kramsk. Po zatwierdzenie porządku obrad, radni jednogłośnie przyjęli protokoł z poprzedniej sesji, zaś wójt złożył obszerne sprawozdanie z działalności za ostatni miesiąc.

Następnie radni przystąpili do podjęcia, ważnych do prawidłowego funkcjonowania gminy, uchwał. Podjęli, między innymi: uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2020 oraz wprowadzenia zwolnień; uchwałę w sprawie programu współpracy Gminy Kramsk z organizacjami pozarządowymi, podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok; uchwałę  w sprawie zmiany uchwały nr IV/23/18 Rady Gminy Kramsk z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego i szkół, dla których gmina Kramsk jest organem rejestrującym.

Wnioski i zapytania wypełniły resztę posiedzenia.

 

Obchody 100-lecia konińskiego TPD

Obchody 100-lecia konińskiego TPD
AM - 10.12.2019
 
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ma już 100 lat! W auli konińskiej PWSZ odbyła się jubileuszowa gala. Nie zabrakło życzeń i urodzinowego tortu.
- Dzisiejszy jubileusz jest wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem. Jest to nasze wspólne święto, bo są tu przyjaciele dzieci – mówiła Krystyna Chowańska, prezes TPD w Koninie. - Ciągle przed nami nowe wyzwania, ale musimy pamiętać, że w centrum uwagi zawsze musi być dziecko, jego dobro. My jako społeczeństwo jesteśmy odpowiedzialni, żeby miało godne i szczęśliwe dzieciństwo, wychowywało się w rodzinie z wizją przyszłości – dodała.
Obszerna relacja z wydarzenia tutaj.

Dzień Niepodległości
AM - 14.11.2019 | tekst: GOK
 
 
11 listopada świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uroczystości rozpoczęły się pod krzyżem przy Urzędzie Gminy gdzie została złożona wiązanka kwiatów w imieniu wszystkich uczestników uroczystości. Przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kramsku pod batutą Przemysława Domagalskiego odśpiewaliśmy hymn Polski.

Następnie zebrani uroczyście przemaszerowali ulicami Chopina i Kościelną pod pomnik "W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny", gdzie poszczególne delegacje biorące udział w uroczystości miały możliwość złożenia swoich wiązanek i zniczy dla uczczenia uczestników walk o niepodległość w naszym gminno - parafialnym miejscu pamięci.

Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Przemysław Pankowski – wikariusz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kramsku. Po mszy świętej w kościele wystąpili laureaci konkursu poezji i piosenki patriotycznej pt. „Dla Niepodległej” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku oraz mogliśmy obejrzeć montaż słowno-muzyczny z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku.

W uroczystości jak co roku wzięły udział poczty sztandarowe szkół, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, poczet sztandarowy Pszczelarzy, zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Ciesiołkiewicza w Anielewie, motocykle oraz pojazdy paramilitarne. Wszystkim zaangażowanym w obchody tegoż jakże ważnego Narodowego Święta serdecznie dziękujemy. Dzięki Waszej obecności ten szczególny dzień przebiegł uroczyście i dostojnie.
 

 
Warsztaty w Podgorze
Warsztaty w Podgorze
AM - 30.10.2019 | tekst: Aneta Plecka
 
Warsztaty Koła Gospodyń Wiejskich w Podgorze już się zakończyły. Z uczestnikami spotykaliśmy się przez trzy dni tj.8,10 i 15 października. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy być organizatorami takiego wydarzenia. Nazywało się ,, Przedsiębiorco działaj w czystym powietrzu'' w ramach Kampanii Informacyjno - Promocyjnej ,,Wspólnie o Funduszach Europejskich''.
 
Warsztaty te kierowane były do przedsiębiorców jak i osób fizycznych z terenu gminy Kramsk. Współfinansowane były z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
    
W ostatnim spotkaniu uczestniczyli pani Kinga Świtalska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz opiekun projektu Kacper Zielonka z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Departamentu Promocji Funduszy Europejskich oraz pani Katarzyna Filipiak-Szymczak inspektor ds. pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych zatrudniona w Urzędzie Gminy Kramsk.
 
Prezentacja ,,Czyste powietrze – zdrowy wybór”.
 
 
 

 
Jeden Dzień w Sołectwie
Jeden Dzień w Sołectwie
AM - 30.10.2019 | tekst: Halina Rogowska

11 października w Wyższej Szkole Gastronomi i Modelarstwa w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu „Jeden dzień w sołectwie – przyroda, kultura – tradycja”.

Organizatorem konkursu był Zespół Parków Krajoznawczych Województwa Wielkopolskiego.

Konkurs skierowany był do sołectw z terenu województwa wielkopolskiego, którego celem była promocja potencjału przyrodniczego, kulturowego i turystycznego sołectw.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 100 sołectw z województwa wielkopolskiego, z których do II etapu wybrano 30 najlepszych.

W pierwszym etapie konkursu należało przedstawić informację o sołectwie w formie folderu, zachęcającego do odwiedzenia sołectwa, promującego jego walory przyrodnicze, kulturowe, krajobrazowe, atrakcje i bazę turystyczną. Sołectwa, których projekty oceniono najwyżej zostały zaproszone do II etapu konkursu. Należało przedstawić propozycję potrawy regionalnej z wykorzystaniem drobiu oraz deser.

W finałowych zmaganiach nasze sołectwo reprezentowała czteroosobowa grupa z Panią Sołtys Haliną Rogowską.

Sołectwo Kramsk zajęło szóste miejsce w tym konkursie otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł.

Gali podsumowującej IV edycję konkursu towarzyszyła wspaniała atmosfera i pyszności na stołach prezentowane przez 30 sołectw.

 


 
 
Targi pracy w Wysokiem
AM - 19.10.2019

Powiatowy Urząd Pracy w Koninie oraz gminy Kramsk, Sompolno i Wierzbinek byli organizatorami Targów Pracy, które odbyły się 17 października 2019 r. w Środowiskowej Hali Sportowo-Rekreacyjnej przy Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Wysokiem.

W programie targów były: oferty pracodawców i agencji pośrednictwa pracy, oferty pracy zagranicznej EURES, pośrednictwo pracy i doradztwo zawodowe, aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, promocja przedsiębiorczości, pozyskiwanie środków unijnych, zatrudnianie cudzoziemców, koordynacja zabezpieczenia społecznego oraz porady ekspertów z zakresu ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z Urzędem Skarbowym.

W Targach Pracy wzięło udział 27 wystawców oraz duża liczba osób poszukujących pracy. Dużą grupę stanowiła młodzież klas VII i VIII ze wszystkich szkół naszej gminy.

 
Pielgrzymują już ćwierć wieku!
AM - 19.10.2019

26 maja 1991 r. Szkoła Podstawowa w Wysokiem otrzymała imię Papieża Jana Pawła II, a 10 lipca 1991 r. Ojciec Święty pobłogosławił w Watykanie kamień na rozbudowę szkoły. Inwestycję zakończono i oddano do użytku 17 maja 1999 r.

7 czerwca 1999 r. Papież Jan Paweł II na pielgrzymce w Licheniu poświęcił sztandar naszej szkoły, który został wręczony 31 maja 2001 r. na uroczystości z okazji X rocznicy nadania szkole imienia.

W październiku 1994 roku do Lichenia przyszli pierwszy raz. Nie było jeszcze ogromnej bazyliki, zaś na polach, gdzie obecnie stoi widać było ogromne wykopy i początki potężnych fundamentów. Był zapewne wśród nich i obecny wójt (pełniący wówczas funkcję przewodniczącego rady gminy), który lubił pielgrzymować do tego miejsca i który bywał tutaj wielekroć.

W moich archiwach znalazłem rok 2012. Pozwólcie, że posłużę się fragmentem internetowej strony szkoły i zacytuję, zaczerpnięty z niej, kronikarski zapis: "16  października społeczność szkoły im Papieża Jana Pawła II w Wysokiem wyruszyła na pieszą, XXV pielgrzymkę do Lichenia. Razem z nami pielgrzymowali rodzice, absolwenci i przyjaciele naszej szkoły. Podczas Mszy św. uczniowie klasy I złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar i stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Wysokiem. Na zakończenie dyrektor szkoły Elżbieta Bryl podziękowała ks. Przemkowi Strzelczakowi za przewodniczenie w liturgii Mszy św."

Nie wszystko można zapisać słowami, trudno jest też stan ducha wyrazić obrazem. Trzeba tam być, pokonać nie tylko odległość, ale i niejednokrotnie samego siebie. Pielgrzym dźwiga ze sobą bagaż i musi przejść wiele kilometrów. To wysiłek fizyczny, ale oprócz tego jest rozwój duchowy, tak istotny dla pielgrzymowania. I właśnie realizacja duchowego celu podczas pielgrzymki może istotnie zmienić człowieka. Może on doświadczyć obecności Boga, zwłaszcza, że idzie z innymi osobami, w grupie, w atmosferze wspierającej się wspólnoty.
To, co w pielgrzymowaniu jest najważniejsze, to ten trud. Tu trzeba iść i ten wysiłek złożyć w ofierze. A ta ofiara jest ich własnym wkładem w podziękowaniu Bogu lub w złożeniu wobec niego prośby. To w efekcie pozwala pielgrzymom być bliżej Stwórcy.
 
Czy tak jest w istocie i na ile pielgrzymowanie szkolnej społeczności kształtuje relacje z Bogiem jej uczestników wiedzą zapewne organizatorzy pielgrzymki. Ale jakakolwiek byłaby odpowiedź wiem jedno - pielgrzymujcie do Lichenia przez kolejne lata. Tak jak pielgrzymował wasz Patron, który żartobliwie mówił, że w Licheniu tłum witał Go słowami: "witamy Cię leniu".
 
 

 
Uroczyste ślubowanie
Uroczyste ślubowanie
AM - 19.10.2019
 
"Szanowni Państwo,
z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim dyrektorom, nauczycielom, pedagogom i wychowawcom oraz pracownikom szkół i placówek oświatowych życzę zrealizowania planów i spełnienia marzeń.
 
Składam również życzenia zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym.
Każdego dnia z ogromną pasją oraz poświęceniem wkładają Państwo wiele wysiłku w wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Będąc mistrzami, autorytetami dla swoich uczniów, pomagają im Państwo przygotowywać się do dorosłego życia, do bycia dobrym człowiekiem i obywatelem. Niech sukcesy uczniów będą nie tylko źródłem radości, ale także najlepszą motywacją do podejmowania nowych wyzwań edukacyjnych i wychowawczych.
 
W tym uroczystym dniu pamiętam również o nauczycielach polonijnych, którzy podtrzymują poczucie tożsamości narodowej, dbają o naukę języka polskiego i promocję naszej kultury poza granicami kraju.
Praca każdego nauczyciela zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności
" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 
A u nas? Wójt Andrzej Nowak spotkał się z nauczycielami i dyrektorami naszych szkół, by wręczyć dorocznie przyznawane nagrody Wójta Gminy Kramsk z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas spotkania akt nadania stopnia awansu zawodowego - nauczyciel mianowany i uroczyste  ślubowanie złożyły: Joanna Michniacka – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Stanisława Ciesiołkiewicza w Anielewie, Anna Maria Majkowska – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku oraz Katarzyna Kawala - nauczyciel Przedszkola Gminnego w Kramsku.
 

 
W Wysokiem też świętowali
W Wysokiem też świętowali
AM - 19.10.2019
Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności – powiedział Andrzej Nowak - wójt gminy, podczas uroczystości.
 
– Bo przecież od wieków jest tak, że relacja między nauczycielem a uczniem to jest taka relacja bezpośrednia, relacja, w której mistrz przekazuje swoją wiedzę, umiejętności, stara się zrozumieć swojego ucznia – mówił.

Podkreślał jednocześnie, że korzyści, jakie płyną z edukacji i relacji mistrz-uczeń, są często dostrzegane dopiero po upływie pewnego czasu. – Wtedy, z pewnej perspektywy widać, jak ważny był nauczyciel, jak mocno wpływał na formowanie młodych ludzi
.
 
W części artystycznej, przed zebraną widownią pojawili się artyści z "Jedzie pociąg z daleka", grupa pierwszoklasistów z uśmiechem na twarzach piła cytrynowy sok, by następnie być pasowanym na ucznia i otrzymać gratulacje od wójta.
Duża grupa nauczycieli oraz pracowników administracyjnych otrzymała nagrody dyrektora.
 
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Nauczycielom oraz pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najlepsze życzenia.
 

 
Dzień Edukacji Narodowej w kramskiej podstawówce
Dzień Edukacji Narodowej w kramskiej podstawówce
AM - 12.10.2019
 
Odświętne stroje, podniosły nastrój (z odrobiną radości), wypełniona po brzegi aula, zaproszeni goście, to wszystko sprawiło, że dzień ten na długo zapadnie w pamięci szkolnej społeczności. Do tego wszystkiego jeszcze uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, sztandar i pięknie przywołane wspomnienie z dziecięcych lat przez Dorotę Kubsik -zastępcę wójta naszej gminy obecną na tej uroczystości, która ciepłe słowa życzeń skierowała do nauczycieli w całej gminie.
Życzenia na ręce dyrektorki szkoły Żanety Rusin z okazji tak ważnego dnia złożył ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk. Potem były aktorskie akrobacje w wykonaniu uczniów szkoły, którzy dołożyli starań, by ten dzień wypadł uroczyście.
 
Na zakończenie uroczystości, grupa pierwszoklasistów ze swoimi wychowawcami, udała się na szkolne boisko, by tam posadzić symboliczne drzewka.
 

100 lat TPD - uroczystość w Kramsku
100 lat TPD - uroczystość w Kramsku
AM - 10.10.2019

Towarzystwo powstało z inspiracji Stefanii Sempołowskiej, znanej działaczki społecznej, która zajęła się poprawą sytuacji dzieci z rodzin robotniczych. Po I wojnie dużo z nich zostało osieroconych, były niedożywione i bardzo schorowane.

100 lat temu TPD zajęło się tworzeniem sierocińców. Chodziło o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, pożywienia i pomocy medycznej. Na wsiach zaś powstawały świetlice zapewniające opiekę najmłodszym, gdy ich rodzice pracowali w polu.

Historię kramskiego ogniska należałoby rozpocząć od wspomnień Jadwigi Piechockiej, mieszkanki Kramska:

- Od 1946 roku chodziłam do ochronki, którą prowadziła pani Helena Olejniczak z Rumina. Częstym gościem bywała też pani Kalubowa (Kaluba) z Konina. Dzieci było około trzydziestu. Zróżnicowana wiekowo grupa miała zajęcia razem w dwu izbach mieszczących się w budynku na ulicy Pogorzelnej (budynek po dawnym ośrodku zdrowia, stoi do dziś). Dzieci pod okiem pani Helenki bawiły się, uczyły się tańca, śpiewu oraz przygotowywały inscenizacje do piosenek i przedstawienia. Często ustawiano scenę przed budynkiem lub na boisku i dzieci występowały dla rodziców i publiczności z Kramska. Pani Czesława Marciniak gotowała dla dzieci kawę zbożową i płatki (floki) na mleku. Później ochronka przekształciła się w przedszkole.

Podczas uroczystości w Kramsku wręczono szereg podziękowań oraz przepiękne róże. Słowo do zebranych skierowała Krystyna Chowańska - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Koninie, ciekawą refleksją związaną z osobą Korczaka podzielił się wójt gminy Andrzej Nowak.

W okolicznościowym programie artystycznym na scenie wystąpili podopieczni ogniska oraz Dzieci Kujaw. Nie mogło zabraknąć pysznego tortu, dobrej kawy i ciepłej atmosfery.

Wracając do wspomnień przytoczę jeszcze fragment napisany przez Dorotę Kubsik:

- Od samego początku głównym celem Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Kramsku było zaspokajanie potrzeb dzieci będących w trudnej sytuacji losowej, dążenie do tego, aby dzieci otrzymywały promocję do następnej klasy, zagospodarowanie im wolnego czasu. Zadaniem Ogniska było też prowadzenie działań dążących do integracji rodzin poprzez organizowanie wspólnych spotkań i uroczystości.
Uroczyste otwarcie miało miejsce 4 lipca 2000 roku, w którym uczestniczyli założyciele Ogniska, zaproszeni goście, rodzice i wychowankowie.
Początkowo zajęcia odbywały się 5 razy w tygodniu po 4 godziny. Godziny te następnie uległy zmniejszeniu. Obecnie dzieci korzystają z placówki pięć dni w tygodniu po trzy godziny. Wychowankowie mają możliwość korzystania z pomocy pedagogów, psychologów przy pokonywaniu problemów w szkole, czy w domu. Czas spędzony w Ognisku, to również miła zabawa z rówieśnikami i wspólnie przygotowany posiłek.
 
Też tam byłem. Zjadłem, wypiłem i kolejnych 100 lat w radości i dobrobycie życzyłem.
 

Trochę spóźnione jubileusze
AM - 10.10.2019 | tekst: GOK
Dnia 4 października 2019 roku w sali OSP w Kramsku odbył się koncert Jubileuszowy zespołu "Dzieci Kujaw" oraz Kramskiej Kapeli Podwórkowej, który był podsumowaniem projektu realizowaneg przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kultury w Gminie Kramsk.
Stowarzyszenie to we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kramsku zakończyły realizację projektu „Wydanie publikacji promujących dorobek kulturalny amatorskiego ruchu artystycznego na terenie Wielkopolski Wschodniej".  
 
W ramach zadania zostały nagrane i wydane dwie płyty CD promujące dorobek kulturalny zespołów Dzieci Kujaw i Kramskiej Kapeli Podwórkowej działających przy Gminnym Ośrodku Kultury z okazji 10-lecia ich działalności oraz nagranie wspólnego filmu o zespołach. Celem przedsięwzięcia była promocja, wspieranie i rozwój kultury lokalnej oraz ochrona dziedzictwa kulturowego.
Realizacja projektu wpłynęła na rozwój amatorskich zespołów artystycznych i umożliwiła promocję i ochronę dorobku kulturalnego i lokalnych tradycji. Wydane płyty miały swoją premierę podczas koncertu jubileuszowego. Projekt realizowany był w ramach projektu grantowego „Promocja obszaru Stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

W wykonaniu zespołu Dzieci Kujaw usłyszeliśmy utwory promujące płytę : OBEREK, JA KUJAWIAK, KUKUłECZKA, W MOIM OGRÓDECZKU, LIPKA, CZEMU ŻEŚ MNIE MATULEŃKO, KOŁO MEGO OGRÓDECZKA ORAZ KUJAWIAK.

Kramska Kapela Podwórkowa wykonała utwory z nowej płyty pt. "Przyszedł dzień", "Pozory mylą", "Gdy tańczę z tobą", "Maleńka Ewo".

Jubilaci zachwycali swoim śpiewem. Nie obyło się bez gromkich braw i bisu. Zgromadzona publiczność mogła skosztować tortu jubileuszowego oraz obejrzeć film o historii i działalności artystycznej zespołu Dzieci Kujaw oraz Kramskiej Kapeli Podwórkowej. Film został przygotowany przez firmę Polonia TV Studio Iwony i Andrzeja Michalaków.

Ten wspaniały dzień był też okazją do wręczenia podziękowań przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Przemysława Domagalskiego zespołom artystycznym, instruktorom, pracownikom oraz osobom wspierającym działalność GOK-u.

Zobacz: Dzieci Kujaw - koncert Jubileuszowy  |  Kramska Kapela Podwórkowa -koncert Jubileuszowy

 

 
Pamięci Leonarda
 
Pamięci Leonarda
AM - 06.10.2019
Kilka tygodni wcześniej rozmawialiśmy o ostatniej książce. Ale i wspominaliśmy dalekie podróże, niespełnione marzenia, mówiliśmy o rzeczach, które warto by zrobić...
 
Leonard Paczesny - absolwent II LO w Koninie (kiedyś im. Świerczewskiego w Morzysławiu), studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1979 roku, jako świeżo upieczony magister inżynier nawigacji rozpoczął służbę na okrętach desantowych w Świnoujściu, a zakończył w 1989 roku w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni.
 
Od 1989 r. pływał także na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej jako marynarz, asystent i oficer pokładowy. Odwiedził 37 krajów na wszystkich kontynentach, przemierzył Atlantyk, Ocean Indyjski i Pacyfik. Poznał specyfikę żeglugi na Atlantyku, Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Łącznie na morzu spędził ponad sześć lat!
 
Na ląd schodzi w lipcu 2001 roku. Uczy w szkole i rozwija swoje zainteresowania kolekcjonerskie. Zbiera starocie, jeździ na jarmarki, targi, spotyka się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Współorganizuje pikniki, wystawy. Dzieli się swoimi wspomnieniami, wiedzą i pasją, z tymi, którzy mają na to czas oraz ochotę.

Jego wielkim marzeniem jest, by w Centrum Szkoleniowym „Wiedza” w Koninie, otworzono kierunek marynarza żeglugi śródlądowej. Tymczasem w realizacji jest inny jego pomysł.  Rok 1992, pokład MS "Powstaniec Wielkopolski" - rejs Europa – porty Argentyny i Brazylii. 221 – dniowa podróż statkiem wyposażonym wg starego sznytu, w czasie której załoga obserwuje zmiany na mapie świata i polityczne w Polsce. O tym pisze w swej nowej książce przemycając jednocześnie treści dotyczące historii Wielkopolski. Temat nasunęła mu prawdopodobnie nazwa jednostki MS "Powstaniec Wielkopolski".
 
"Ostatni rejs Esmeraldy" to zapis rejsu po wodach Atlantyku i Morza Śródziemnego na niewielkim masowcu pod włoską banderą. Książka wprowadza czytelnika w zupełnie nieznany szczurom lądowym świat ludzi pracujących na morzu.
W 2010 roku pełni funkcję zastępcy wójta naszej gminy, interesuje się sprawami kultury i sam bierze czynny udział w zajęciach Szkółki Rzeźbiarskiej przy ośrodku kultury. Daje się poznać młodzieży jako ciepły i życzliwy człowiek chcący dzielić się nie tylko swoją wiedzą, ale i chęcią poznawania tego, co nieraz niedostrzegalne - miłością do drugiego człowieka.
 
Nie wypijemy już herbaty, którą tak chętnie robiłeś...
 
- 4 rano. Wstaję i odgrzewam makaron. Ona wstaje razem ze mną i idzie do łazienki. Jem śniadanie i tępo patrzę to na talerz, to za okno. Nie pozwalam, by w głowie pojawiła się jakakolwiek myśl. Jest jeszcze za wcześnie. Taksówkarz przyjedzie o 4:40. Robię poranną toaletę i pakuję kosmetyczkę do walizki. Zamykam ją i jestem gotowy. Patrzę na zegarek. 4:35. Czuję, że pan Henio już jest na dole i na mnie czeka. Zawsze przyjeżdża wcześniej. Ona wchodzi do pokoju i siada na łóżku, a ja za nią okrakiem. Obejmuję ją. W jednej chwili dociera do nas, że to już koniec. Teraz jesteśmy tylko my. A za chwilę nie ma już nic…
Leonard zmarł 2 października br. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Koninie. Miał 63 lata.
 

600 lat Rudzicy
 
600 lat Rudzicy
AM - 06.10.2019
 
Magdalena Nowacka - sołtyska sołectwa Rudzica była inicjatorką obchodów tej nieco spóźnionej rocznicy (zainteresowanych odsyłam do źródeł w tym materiale). Po uroczystej mszy św. zebrani mieszkańcy udali się pod przydrożną kapliczkę, gdzie poświęcono okolicznościowy kamień ze stosowną na taką chwilę pamiątkową tabliczką.
 
W wybudowanym niedawno garażu przygotowano zaś okolicznościową wystawę temu tematowi poświęconą. Nie zabrakło "urodzinowego" tortu i atrakcji dla najmłodszych mieszkańców sołectwa. Dla starszych była zabawa taneczna.
 
W uroczystości udział wzięli: Tomasz Piotr Nowak - poseł na Sejm RP, Andrzej Nowak - wójt naszej gminy, Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy, księża proboszczowie parafii - ks. prał. dr Zbigniew Cabański oraz Artur Krzyżanowski, Tomasz Piguła - radny z Rudzicy oraz byli radni: Wojciech Borkowski i Ryszard Matczak.
 
Karolina Nowacka z grupą kilku młodych ludzi wykonali prezentację multimedialną, którą zaproszeni goście dostali w prezencie, my zaś chcemy trochę historii przybliżyć szerszemu gronu odbiorców.
 
 

 
XII sesja Rady Gminy Kramsk
 
XII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 06.10.2019
25 września odbyła się XII sesja Rady Gminy Kramsk. Radni po wysłuchaniu sprawozdania Wójta Gminy o działalności w okresie od 20 sierpnia do 24 września 2019 roku przystąpili do realizacji porządku obrad.
 
Podjęli uchwałę w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Kramsk do złożenia wniosku o dofinansowanie oraz przyjęcia do realizacji określonego w Studium wykonalności przedsięwzięcia pn.: „Budowa trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla gminy Kramsk, Ślesin, Krzymów ”.
Podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy w Rudzicy oraz uchwałę w sprawie zmieniająca uchwałę nr X/68/2019 Rady Gminy Kramsk z dnia 10 lipca 2019 r. w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Gminę Kramsk.
 
Dużo emocji wzbudziła uchwała w sprawie wysokości i zasad udzielania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Kramsk. Ostatecznie 10-cioma głosami sprzeciwu uchwały w przedstawionym brzmieniu nie przyjęto.
 
Po wysłuchaniu wniosków i zapytań, przewodniczący rady Marek Lidźbiński zakończył posiedzenie sesji.

 


 
W Grąblinie pożegnali lato
W Grąblinie pożegnali lato
AM - 22.09.2019
Sobotnie popołudnie mieszkańcy sołectwa Grąblin spędzili na ... pożegnaniu lata! Na placu przed remizą OSP było więc kolorowo i radośnie. Do tańca przygrywali Leszek Barczykowski i Krzysztof Malcer. Kulinariami zajmowały się panie zrzeszone w KGW Grąblin. W podmuchach zachodniego wiatru, w przestworza odleciał ogromny balon.
 
Pięknie prezentowało się ogromne ognisko, które dodatkowo podgrzewało atmosferę podczas występu gwiazdy wieczoru, którą była utalentowana wokalistka Ewa Kryza.
 
 

 
Święto ziemniaka w Podgorze
Święto ziemniaka w Podgorze
AM - 22.09.2019
Wydawałoby się, że 13-tka nie może być szczęśliwa. Nic bardziej mylnego. W minioną sobotę, tradycyjnie już, właśnie po raz 13-ty odbyło się w Podgorze doroczne Święto ziemniaka. Na pięciu stoiskach przygotowanych przez KGW z poszczególnych sołectw królowały oczywiście potrawy z ziemniaków.
 
W trudnej sytuacji znalazła się komisja oceniająca walory smakowe poszczególnych dań, ale jej członkinie znakomicie poradziły sobie z tym trudnym zadaniem (jest pomysł, aby w następnej edycji tegoż święta, komisja wzięła też udział w konkursie skoków w workach).
 
Ostatnie leżące na polu ziemniaki pozbierał wójt Andrzej Nowak z sołtyską sołectwa Anetą Plecka. Dwa dmuchane zamki oblegane były przez najmłodszych mieszkańców okolicznych wiosek. W promieniach zachodzącego słońca i przy ognisku można było pożegnać odchodzące lato.
 
Organizatorami wydarzenia było sołectwo Podgór oraz Wójt Gminy Kramsk przy znaczącym udziale Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych sołectw.
 
 

 
Feta z banią w Kramsku
AM - 16.09.2019
 
 
 
Fotoreportaż Iwony Skuteckiej-Michalak
 

Kramska Kapela Podwórkowa na dożynkach w Rząśniku
AM - 5.09.2019
 
 

 
Wieniec z Podgora w Siedlcu
 
Wieniec z Podgora w Siedlcu
AM - 4.09.2019 | info: Dorota Kubsik
 
25 sierpnia br. w Siedlcu po raz 21 wielkopolscy rolnicy wspólnie świętowali podczas Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek. Organizatorami Dożynek Wielkopolskich byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Wolsztyński, Gmina Siedlec oraz Arcybiskup Metropolita Poznański.

O godz. 12.00 została otwarta wystawa rolnicza, godzinę później J.E. ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, rozpoczął sprawowanie mszy świętej dziękczynnej.
 
Starostami dożynkowymi byli Emilia Szała, która prowadzi wraz z mężem gospodarstwo w Starym Widzimiu, w gminie Wolsztyn, oraz Ryszard Buda z Wojciechowa w gminie Siedlec.
 
W programie uroczystości znalazł się tradycyjny obrzęd dożynkowy i występy artystyczne. Jak co roku, odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, nasz powiat reprezentowało sołectwo Podgór. Zdobyliśmy trzecie  miejsce.
 
Główny, wojewódzki wieniec dożynkowy został przygotowany przez artystów ludowych związanych z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, instytucją Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
 
Warto jeszcze dodać, że wieniec z Podgora zajął I miejsce na dożynkach gminno-powiatowych w Wierzbinku.
                                                                                                                                                                       
 

 
 
Dożynki w Pąchowie
AM - 3.09.2019 | tekst: GOK

 

25 sierpnia br., w miejscowości Pąchów, odbyły się Dożynki Gminno - Parafialne. Gospodarzami dożynek w tym roku były dwa sołectwa Pąchów i Rysiny, które wspaniale przygotowały i ustroiły wsie na przyjęcie gości.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnym korowodem na czele którego pięknie przybranym wozem drabiniastym jechały panie z KGW Pąchów. Orszak dożynkowy poprowadziła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GOK i OSP w Kramsku pod przewodnictwem kapelmistrza Przemysława Domagalskiego w asyście grupy tanecznej mażoretek „LAZURIA”.
 
Barwny korowód: poczty sztandarowe, dziewczynki z kwiatami i owocami, siewcy, kosiarze, panie z grabiami, panowie z cepami, delegacje z chlebami i wieńcami przemaszerował na plac gdzie kontynuowane były dalsze obrzędy dożynkowe.
 
Pierwszym etapem obrzędu dożynkowego była ceremonia przekazania chleba. Tego zaszczytnego aktu dokonali starostowie dożynek: Katarzyna Grzelak z miejscowości Rysiny oraz Zbigniew Antczak, którzy w asyście Katarzyny Przybyła i Kamila Czapli na ręce Wójta Gminy Kramsk Andrzeja Nowaka, ks. Przemysława Pankowskiego oraz na ręce przewodniczącego Rady Gminy Marka Lidźbińskiego przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów, prosząc by chleby dzielić sprawiedliwie i z mądrością, tak by nikomu z naszych mieszkańców go nie zabrakło, by dla wszystkich starczyło, aż do kolejnych zbiorów.
 
Następnie odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna za zebrane plony celebrowana przez ks. Przemysława Pankowskiego wikariusza parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kramsku. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone chleby i wieńce oraz odbył się, zgodnie z tradycją, akt dzielenia chlebem wśród wszystkich zebranych.

Nie zabrakło życzeń i podziękowań od gości, którzy brali udział w święcie plonów. Swoją obecnością zaszczycili nas min.:  Tomasz Piotr Nowak – poseł na Sejm RP i Ireneusz Niewiarowski - prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Byli także przedstawiciele władz powiatowych oraz władze samorządowe.

Jak co roku, najbardziej oczekiwanym punktem dożynek było ogłoszenie wyników konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. W konkursie tym rywalizowało 13 delegacji wieńcowych. Najwyżej został oceniony wieniec z sołectwa Pąchów-Rysiny, II miejsce sołectwo Święciec, natomiast III miejsce otrzymało KGW Rudzica. Komisja w składzie: Anna Ziemniczak przewodnicząca, Maria Wróbel oraz Anna Mizerna zwracała szczególną uwagę na wykorzystanie kłosów zbóż, kwiatów, ziół, owoców, warzyw, podkreślała walory estetyczne i zgodność z polską tradycją. Wszyscy nagrodzeni otrzymali z rąk Andrzeja Nowaka nagrody pieniężne.

Wójt Andrzej Nowak wygłosił okolicznościowe przemówienie w który podziękował wszystkim mieszkańcom za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów.

Wiele wrażeń i emocji przyniósł pokaz młócenia zboża i cięcia sieczki oraz wystawa dawnych maszyn rolniczych przygotowane prze Jana Czaję i Piotra Hodlika. Dużym powodzeniem wśród zgromadzonej publiczności cieszyły się stoiska gastronomiczne przygotowane przez sołectwa Kramsk, Święte, Święciec.

Część artystyczna rozpoczęła się występem zespołu „Sentymentalne Serca”, które zaprezentowały przyśpiewki z lokalnymi wątkami. Następnie zaprezentował się zespół „Gama” z Witowa. Później na scenie królował zespół ludowy „Dzieci Kujaw”, który działa pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku.

Kolejny występ zespołu AGHARTA z KDK w Koninie zapewnił publiczności mnóstwo miłych wrażeń. Zaprezentował kompozycje najlepszych twórców muzyki rozrywkowej. Gwiazdą wieczoru był zespół DISCO POLO SHOW.
 
Dożynki zakończyła zabawa z zespołem DEBIUT.

 

 

 

 

AM - 26.08.2019
 

 

XI sesja Rady Gminy Kramsk

XI sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 23.08.2019

20 sierpnia w sali narad urzędu gminy odbyło się 11 posiedzenie rady gminy. Tradycyjnie, po otwarcie sesji i stwierdzeniu prawomocności obrad, zatwierdzeniu porządku obrad i przyjęciu protokołu z IX i X sesji, zebrani wysłuchali informację wójta  o działalności w okresie od 10 lipca do 19 sierpnia 2019 roku.

Następnie radni podjęli szereg uchwał niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gminy, między innymi: uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu w ramach Osi priorytetowej 7 Włączenie społeczne, Działania 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne, Poddziałania 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uchwałę w sprawie powołania zespołu do opiniowania kandydatów na ławników na kadencję 2020 – 2023 oraz uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Kramsk.
Zaproszeniem na nadchodzące, tegoroczne dożynki zakończyło się posiedzenie rady.
 

 

XXVII Ogólnopolski Wyścig Kolarski

XXVII Ogólnopolski Wyścig Kolarski
AM - 23.08.2019

Zakończył się XXVII Ogólnopolski Wyścig Kolarski ,,Po Ziemi Konińskiej". W niedzielę w  Kramsku odbył się trzeci etap - wyścig ze startu wspólnego.

W niedzielę rywalizacja wyścigu przeniosła się do Kramska, gdzie rozegrany został wyścig ze startu wspólnego na dystansie 75,2 km (sześć rund po dwanaście kilometrów). Najszybsi tym razem okazał się reprezentant Społem Łódź - Jakub Lewandowski (1:55:48). W finiszującej ucieczce było aż siedmiu zawodników. Jako drugi sklasyfikowany został Piotr Maślak z KTK Kalisz, a trzecie miejsce zajął Julian Kot z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki.

W klasyfikacji generalnej dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci KTK Kalisz - Kacper Gieryk (2:56:33) i Piotr Maślak (2:56:38). Trzecie miejsce przypadło Jakubowi Lewandowskiemu ze Społem Łódź (2:56:45).

Tego samego dnia na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików we Wrocławiu Roksana Mikorska i Natalia Sobiech z kramskiej sekcji KLTC Konin wywalczyły dwa złote medale.

W zmaganiach brali udział reprezentanci czterech województw: lubuskiego, opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. - To jedna z najważniejszych imprez mistrzowskich w kategorii młodzik - ocenia Eryk Sobiech, trener KLTC Konin.

W sprincie drużynowym Sobiech i Mikorska nie miały sobie równych, zdobywając złoty medal. Drugi zespół - Aleksandra Smoliga i Marta Strzyż z Zefira Wola Droszewska - stracił do zawodniczek z Kramska 0,066 sek.

Gratulujemy zwycięstwa!

Puchary, medale i dyplomy wręczali, między innymi: Andrzej Nowak - wójt naszej gminy oraz  Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy.

 


 

Jubileusze 2019

Jubileusze 2019
AM - 13.08.2019
Mszą św. odprawioną przez ks. Sławomira Kasprzaka w kościele parafialnym w Kramsku rozpoczęła się uroczystość dedykowana dostojnym Jubilatom, którzy w związku małżeńskim przeżyli 50 i 60 lat. Złote Gody obchodzili: Barbara i Wiesław Górczewscy, Alina i Eugeniusz Lisieccy, Emilia i Stanisław Stasińscy, Zofia i Stanisław Sobieraj, Marianna i Kazimierz Grochowscy, Kazimiera i Jerzy Golon, Urszula i Bogumił Andrzejewscy, Urszula i Bronisław Lisieccy, Teresa i Józef Szymczak, Krystyna i Jacek Wałowscy, Krystyna i Józef Dębińscy, Barbara i Wacław Nowinowscy, Henryka i Roman Matczak, Klara i Bogdan Starosta, Krystyna i Tadeusz Tylkowscy.

Diamentowi Jubilaci to: Halina i Feliks Szurgot, Helena i Stanisław Wróbel oraz Genowefa i Henryk Wiktorscy.
 

Dalsza część uroczystości przebiegła w budynku Spółdzielni Socjalnej, gdzie dostojni Goście otrzymali z rąk wójta Andrzeja Nowaka, medale przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwała Maria Kordyl - sekretarz gminy,  Marianna Desecka - skarbnik gminy, Dorota Kubsik - zastępca wójta oraz Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy.
 
W okolicznościowym programie artystycznym zaprezentowało się kramskie przedszkole.
 
Były kwiaty, wspomnienia, tu i ówdzie w oku zakręciła się łza. Była najbliższa rodzina. I dużo uśmiechów na twarzach. I radość, że ktoś pamięta.

Uroczystość miała miejsce w dniu 25 lipca br.

 


 

X sesja Rady Gminy Kramsk

X sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 13.08.2019

Po otwarciu sesji i zatwierdzeniu porządku obrad, radni podjęli kilka uchwał: w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kramsk na lata 2019-2032; uchwałę w sprawie zmiany budżetu na 2019 rok oraz uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach prowadzonych przez Gminę Kramsk.

Po wnioskach i zapytaniach zamknięto obrady sesji.

 


 

Zawody wędkarskie w Rudzicy

Zawody wędkarskie w Rudzicy
AM - 13.08.2019 | tekst: Magdalena Nowacka

Do zawodów zgłosiło się 16 zawodników z czego 11 ukończyło zawody. Ryb sporo. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych. I tak, do lat 14, 1 miejsce z wagą 1,530 kg Marysia B., 2 miejsce z wagą 0,800 kg dla Gracjana W., 3 miejsce z wagą 0,49 kg dla Gabrysi M. W kategorii 15-20 lat 1 miejsce z wagą 1,430 kg dla Oliwii N., 2 miejsce z wagą 1,220 kg dla Krystiana W., 3 miejsce z wagą 0,960 kg dla Wiktora K.

Puchar za największą rybę o wadze 0,250 kg zdobyła Oliwia N. Po zakończonych zawodach i wręczeniu nagród od sponsorów Jaxon i Balsax był czas na wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Patronat medialny Wędkarski Świat. Zdjęcia wykonał Remigiusz Kozieł.                                                             

Sędziowali  licencjonowani sędziowie. Prezes Koła Wędkarskiego nr 4 Paweł Moczyński oraz Marek Stolecki.            

Organizatorzy radny Tomasz Piguła oraz sołtys Rudzicy Magdalena Nowacka. 

 


 

Balkan Folk Festival Varna 2019

Balkan Folk Festival Varna 2019
AM - 12.07.2019

Młodzieżowa Orkiestra Dętej przy GOK i OSP w Kramsku brała udział w Międzynarodowym Balkan Folk Festival Varna 2019 w Bułgarii. Festiwal odbył  się w jednym z najbardziej znanych ośrodków turystycznych Morza Czarnego, w Złotych Piaskach.

Muzycy  wzięli udział w dwóch przesłuchaniach konkursowych w „Festiwalowym i Kongresowym Centrum" w Varnie. Publiczność wysłuchała między innymi utworów: „Concerto D′amore" Jacoba De Hann, muzyki z filmu „Aladdin” w aranżacji Paula Jenningsa, "Blue Moon", „Caravan” oraz polski marsz "Ułański szyk". Orkiestrze towarzyszyła grupa taneczna mażoretek „Lazuria” z Kramska, prowadzona przez Michalinę Trawińską.

Balkan Folk Fest to jeden z największych festiwali w Europie, w którym uczestniczą zespoły folklorystyczne, orkiestry, chóry, oraz zespoły taneczne i wokalne. – Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Nowakowi, wójtowi gminy Kramsk oraz Markowi Lidźbińskiemu, przewodniczącemu Rady Gminy Kramsk za wsparcie, dzięki któremu ten wyjazd był możliwy – w imieniu członków orkiestry mówi kapelmistrz Przemysław Domagalski.

Piękna impreza, piękne występy i piękna promocja talentów, umiejętności oraz naszej gminy. Dziękuję uczestnikom "wyprawy" za ogrom pozytywnych doznań których doświadczyłem będąc z Wami tych kilka dni.
 

 

Absolutorium dla wójta

Absolutorium dla wójta
AM - 28.06.2019 | tekst i foto: Anna Chadaj
 
Sesja Rady Gminy Kramsk przebiegła bez żadnych niespodzianek. Radni udzielili wotum zaufania wójtowi, a po pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącej sprawozdania finansowego oraz pozytywnej opinii komisji rewizyjnej z wykonania budżetu za 2018 rok wraz z informacją o stanie mienia komunalnego, czternastoma głosami, czyli wszystkich obecnych radnych, Andrzej Nowak otrzymał absolutorium.

Po podjęciu uchwały odczytano życzenia przesłane przez Józefa Dropa, poprzedniego wójta, który jednocześnie podziękował wszystkim za współpracę. – Tak się składa, że absolutorium udzielane jest urzędującemu wójtowi, jednak wiadomo, że większą część roku na ten wynik pracował Józef Drop wraz z radą gminy – podkreślił Andrzej Nowak.
– Udzielając jednomyślnie absolutorium, dokonaliście bardzo wysokiej oceny pracy wójta i poprzednich rad, zwłaszcza dwóch ostatnich kadencji. Ja nie mam takiego doświadczenia w pracy w urzędzie, jaką miał Józef Drop, natomiast w związku z tym, że wyraziliście państwo aprobatę dla mojej osoby, chcę złożyć deklarację, że będę otwarty na współpracę.
Andrzej Nowak przyznał, że realizacja kolejnego roku budżetowego będzie trudniejsza, w związku chociażby z podjęciem uchwały o Funduszu Sołeckim. – Rozszerzy się krąg osób, które będą uczestniczyć w debacie na temat kształtu naszej gminy – mówił. – Zrealizowanie wszystkiego, co planujemy na pewno nie będzie proste, ale liczę, że podnoszone w geście głosowania ręce będą wyrażały zgodność lub różnice zdań, a nie będą przenosiły się na sferę relacji emocjonalnych, intelektualnych, czy osobistych. Wszystkim tego życzę.

 


 

Zakończenie roku szkolnego 2018/1019

Zakończenie roku szkolnego 2018/1019
AM - 22.06.2019

Rok szkolny 2018/2019 właśnie się zakończył. W szkołach odbyły się uroczyste apele, a najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Łącznie w naszym kraju, prawie 5 mln uczniów i słuchaczy z ponad 26 tys. szkół rozpoczęło  wakacje. Wśród nich znaleźli się oczywiście uczniowie z naszej gminy.

– Składam wszystkim uczniom serdeczne życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego. Domyślam się jak bardzo czekacie na wakacje i życzę wam przede wszystkim odpoczynku, ale też bezpieczeństwa. Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły dziękuję za czas, zaangażowanie i serce jakie wkładacie w edukację młodego pokolenia. Drodzy uczniowie, nauczyciele – udanych wakacji! – mówiła Ewelina Dunaj-Rzewucka, dyrektorka szkoły podstawowej im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego oraz szkoły. Potem nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru, następnie przystąpiono do wręczania nagród i wyróżnień. Tych naprawdę było bardzo dużo.

Pożegnano też ósmoklasistów, którzy po rozdaniu nagród zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności artystyczno – wokalne, recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz grając na instrumentach muzycznych.

W uroczystości udział wzięli: Marianna Desecka - skarbnik gminy, Waldemar Białecki - radny oraz ks. Artur Krzyżanowski - proboszcz parafii Konin-Laskówiec.

Niespodzianką okazał się pokaz multimedialny przygotowany przez uczniów VIII klasy. Były ciepłe słowa, łzy wzruszenia i dużo emocji. Ktoś rozdawał białe chusteczki, inny z zaciekawieniem przeglądał otrzymane nagrody, ktoś podziwiał piękno, róży, zgiełk, śmiech oraz radość dobiegały zewsząd.

 

 

Festyn rodzinny w Grąblinie

Festyn rodzinny w Grąblinie
AM - 17.06.2019
Sołtys Włodzimierz Kokociński z radą sołecką, KGW oraz OSP Grąblin byli sprawcami kolejnego zamieszania, które miało miejsce na placu przy remizie OSP W Grąblinie 9 czerwca tegoż roku (prawdą jest, że sołtys, to co się wydarzyło zapowiedział już w chwili swojego wyboru na sołtysa. I słowa dotrzymał!).
 
- Zależy mi bardzo, abyśmy się lepiej poznali. Przecież my mieszkając w tak małych, lokalnych społecznościach wcale się nie znamy - mówił do zebranych ze sceny. Następnie głos zabrał Andrzej Nowak - wójt naszej gminy, który dziękował byłemu już sołtysowi tego sołectwa Marianowi Wieczorkowi za prawie 40 lat sprawowanie tej funkcji (dokładnie 39 i pół roku był sołtysem).
Słowa podziękowania skierowali również pod jego adresem Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy oraz Wanda Wieczorek - długoletnia przewodnicząca koła KGW w Grąblinie.
W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć gromkiego "Sto lat" odśpiewanego przez wszystkich zebranych przed sceną.
 
Potem na scenie występowali młodzi artyści ze szkół w Anielewie i Licheniu Starym. W pięknym występie zaprezentowała się DARIA FLEŚMAN oraz EWA KRYZA, wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Bardzo energetycznie zagrał i zaśpiewał zespół GROUNDED.
 
Na placu zabaw, pod czujnym okiem animatorów, bawiły się dzieci, oblegany był ogromny dmuchaniec, ratownicy medyczni pokazywali jak ratować dziecko, policjanci udostępnili radiowóz najmłodszym, a w ich ślady poszli również strażacy. Pod nagrzanymi od słońca parasolami ktoś pił piwo, ktoś inny jadł lody, a jeszcze inni zajadali się pysznościami serwowanymi przez dziewczyny z KGW.
 
Kiedy ogromny balon zaczął unosić się w powietrze na scenie zaczynali grać Leszek Barczykowski oraz Krzysztof Malcer. Do kosza wsiedli Marek oraz Włodek. Jakieś dziwne mieli miny. Pomachali zebranym, a strumienie rozgrzanego powietrza poniosły ich w przestworza.
 
O czym myśleli patrząc na swój mały skrawek ziemi z góry pewnie się nie dowiemy. Byłoby jednak dobrze, gdyby i pozostałych mieszkańców, zechcieli nieco oderwać od ziemi.

 


 

Festyn rodzinny w Patrzykowie

Festyn rodzinny w Patrzykowie
AM - 13.06.2019
Piracki festyn rodzinny odbył się w minioną sobotę na boisku przy szkole podstawowej w Patrzykowie. Przybyli obejrzeć mogli występy artystyczne uczniów i młodzieży z GOK-u w Kramsku, zawody sportowe oraz rękodzieło artystyczne, pokaz tresury psów oraz pokazy strażackie.
 
Dmuchańce, lody, wata cukrowa, loteria fantowa, licytacje, konkursy, grill, kawiarenka oraz sklepik - wszystko to sprawiło, że sobota upłynęła niepostrzeżenie szybko w miłej i serdecznej atmosferze.
 
 

 

"Cztery łapy" - podsumowanie

"Cztery łapy" - podsumowanie
AM - 10.06.2019
Zgodnie z wytycznymi Zarządzenia nr 5 komendanta Głównego Policji z dnia 20 czerwca 2016 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowego i kierownika rewiru dzielnicowych, każdy dzielnicowy na podstawie zdiagnozowanych oczekiwań społecznych oraz analizy zagrożenia w rejonie zobowiązany jest do wyznaczenia priorytetowych działań które zamierza zrealizować w okresie półrocznym.
 
Na podsumowaniu takich działań dzielnicowego rejonu służbowego nr 10 Komendy Miejskiej Policji w Koninie Marcina Bednarka spotkali się w szkole podstawowej Helenów-Święciec przedstawiciele urzędu gminy, komendy miejskiej policji, sołtysi, dzieci ze szkół naszej gminy, wolontariusze oraz przedstawiciele schroniska dla zwierząt w Koninie. Wręczono nagrody oraz wyróżnienia uczestnikom konkursu plastycznego "Zostań przyjacielem czterech łap" (druga część konkursu odbyła się w formie zbiórki karmy dla zwierząt, której łącznie zebrano 476 kg).
 
W ciągu trwania działań na każdej służbie dzielnicowy kontrolował mieszkańców pod kontem nie zachowania zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Podczas tych kontroli oraz wspólnych działań z TOZ Konin, 3 osoby zostały ukarane MK za nie zachowanie zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, 10 osób zostało ukarane MK za niedopełnienie obowiązku szczepień psów przeciwko wściekliźnie, skierowano też jeden wniosek do sądu za notoryczne niezachowywanie zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Należy tutaj również zaznaczyć, że podczas trwania działań na terenie miejscowości Helenów Drugi doszło do przykrej sytuacji gdzie dziecko idące do szkoły zostało ugryzione przez psa. Niezwłocznie dotarto do właściciela tego zwierzęcia który również został ukarany MK za niedopełnienie zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.
 
Ponadto dzięki dobroci ludzi z dobrym sercem podczas trwania działań na terenie jednej z miejscowości zbudowano kojec dla psów najbardziej potrzebujących które uwolnione zostały z łańcuchów.
 

 
 
Dzień Dziecka w Rudzicy
 
Dzień Dziecka w Rudzicy
AM - 5.06.2019 | tekst i foto: Magdalena Nowacka

1 czerwca odbył się w Rudzicy Dzień Dziecka, połączony z Dniem Rodziny. Na festyn zaprosił mieszkańców radny Tomasz Piguła oraz sołtys Magdalena Nowacka. Przyszło bardzo dużo mieszkańców, którzy aby zdobyć nagrody musieli pokonać przygotowany tor przeszkód. Zabawa była super. Pomiędzy konkurencjami można było obejrzeć w remizie wystawę zdjęć Remigiusza Kozieł. Zdjęcia te obejrzał również wójt Andrzej Nowak, który rozmawiał z fotografem o jego pasji. Pokaz strażacki wykonaniu MDS z Rudzicy, którzy zajęli III miejsce w zawodach strażackich, wszystkim się podobał. Dorośli i dzieci razem bawili się do znanych i lubianych przebojów. Dla nikogo nie zabrakło słodkości oraz kiełbaski z grilla. Zabawa i organizacja na najwyższym poziomie. 

Serdeczne podziękowania dla wójta Andrzeja Nowaka oraz dla dyrektora GOK pana Przemysława Domagalskiego. Podziękowania należą się również wszystkim którzy pomogli w organizacji festynu oraz strażakom z OSP w Rudzicy za udostępnienie sali. 

 


 

Dzień Rodziny w żłobku "Wesołe szkraby"

Dzień Rodziny w żłobku "Wesołe szkraby"
AM - 5.06.2019 | tekst: Irena Karolak-Jóźwiak
30 maja odbyły się występy w Niepublicznym Żłobku "Wesołe Szkraby" w Kramsku z okazji Dnia Rodziny. W występach wzięło udział 18-stu dzieci, które wraz z opiekunkami zatańczyły 3 układy taneczne i powiedziały 3 wiersze. Na koniec dzieci wręczyły rodzicom prezenty.
 
Najbardziej wzruszającym momentem było obejrzenie filmu, w którym aktorami były dzieci. Za udział w filmie otrzymały prezenty ufundowane przez radę rodziców i kadrę pedagogiczną.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Niepubliczny Żłobek „Wesołe Szkraby” w Kramsku został utworzony 01.02.2019 r. Powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem jest powrót na rynek pracy oraz poszukiwanie przez rodziców/ opiekunów wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaną opieką nad dziećmi do lat 3.

Utworzonych zostało 20 miejsc dla dzieci zamieszkałych w gminie Kramsk. Opiekunkami w żłobku są: Iga G., Joanna G., Monika G.  W żłobku prowadzone  są zajęcia z psychologiem - Joanna J., logopedą - Ewelina S., pedagogiem muzycznym - Anna M, anglistą - Marita F.. Dzieci mają zapewnioną także opiekę pielęgniarki Doroty Sz.

Żłobek czynny jest 10 godz. dziennie - w godzinach 7:00-17:00. Dzieci przyjmowane są od 20 tygodnia do 3 lat. Na terenie żłobka znajduje się plac zabaw. Sala wyposażona jest w zabawki przystosowane do wieku dzieci rozwijające ich zmysły, motorykę, sensorykę, emocje.

 


 

Dni Kramska

Dni Kramska
AM - 29.05.2019
Na takie wydarzenie mieszkańcy gminy czekali od dawna, czego najlepszym dowodem był wypełniony po brzegi kramski amfiteatr. - Kramsk był kiedyś wsią królewską. W połowie XIX wieku należał do najbogatszych miejscowości powiatu konińskiego. Odbywało się tu 6 jarmarków, a jak jarmark to kuglarze, sztukmistrze, małe grupy cyrkowe, wymiana uśmiechu, wymiana radości i zabawy, wzajemnej fascynacji i obcowania ze sobą. Przez dzisiejsze wydarzenie nawiązujemy do tych tradycji - powiedział Andrzej Nowak, wójt gminy, otwierając Dni Kramska.
 
Przybyli mogli zobaczyć okazałą paradę pojazdów paramilitarnych, które zajęły dolną płytę amfiteatru, na scenie zaś prezentowały się gwiazdy: młodzież ze szkół naszej gminy oraz zespoły i soliści działający przy ośrodku kultury, zespoły MASTER BRASS oraz RECEPTA. Pięknie zaprezentowała się kapela podwórkowa Z KOPYTA, która przyjechała do nas z Kazimierza Biskupiego.
 
Od godziny 20-tej na scenie królowało disco. ANDRE ze swoimi dziewczynami sprawił, że pod sceną zgromadzili się prawie wszyscy uczestnicy Dni Kramska. POWER PLAY dokonał reszty.
 
Drugi dzień upłyną w atmosferze Powiatowych Dni Rodziny i nadchodzącego Dnia Dziecka. Na scenie wystąpili: dzieci ze szkół oraz przedszkoli naszej gminy, zespoły działające przy ośrodku kultury, zespoły i soliści z MDK w Koninie.
Ci którzy dotrwali do końca mogli posłuchać koncertu KRAMSKIEJ KAPELI PODWÓRKOWEJ.
 
Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyło szereg zabaw, turniejów i wszelkiego rodzajów zmagań sportowo-artystycznych. Były nagrody, wspólne zdjęcia, uśmiechy i dużo, dużo radości. Dopisała pogoda.
 
- Dziękuję Radzie Gminy Kramsk, która zapewniła środki na ten cel, dziękuję pracownikom skupionym wokół ośrodka kultury, na ręce pana dyrektora Przemysława Domagalskiego składam podziękowanie za trud organizacyjny. Dziękuję pracownikom pomocniczym urzędu gminy pracującym pod kierunkiem pana Andrzeja Walczaka. Bardzo dziękuję pasjonatom motocykli i pojazdów paramilitarnych. Dziękuję druhom strażakom, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem - to końcowe słowa Andrzeja Nowaka skierowane do zebranych.
 
Zobacz: dzień pierwszy | dzień drugi
 
 

 

VIII sesja Rady Gminy Kramsk

VIII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 27.05.2019

19 punktów liczył porządek obrad VIII sesji VIII kadencji, która odbyła się 24 maja. Radni w pełnym składzie i jednogłośnie zaakceptowali protokół z VII sesji. Następnie wójt złożył sprawozdanie z działalności za ostatnie dwa miesiące.

W podjętych uchwałach znalazły się, między innymi: uchwała w sprawie przyjęcia „Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Kramsk na lata 2019 -2022; uchwała w sprawie zaakceptowania działań Wójta Gminy dotyczących postępowania ze skargą Wojewody Wielkopolskiego na uchwałę Rady Gminy Kramsk nr V/30/19 z 29 stycznia 2019 roku; uchwała w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Kramsk oraz granic ich obwodów.

Wysłuchali sprawozdania z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kramsku za 2018 rok  oraz sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku za rok 2018 i zapoznali się z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej w gminie Kramsk.

We wnioskach i zapytaniach tematem dominującym była naprawa bieżąca dróg oraz koszenia poboczy.

 


 

3 Maj w Kramsku

3 Maj w Kramsku
AM - 9.05.2019 | tekst: GOK Kramsk

3 Maja jak co roku Polacy w całym kraju świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji . W Kramsku uroczyste obchody święta rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów przed pomnikiem św. Floriana. W uroczystości udział wzięli:  Andrzej Nowak, Wójt Gminy Kramsk, Dorota Kubsik, zastępca wójta,  Marek Lidźbiński, przewodniczący Rady Gminy w Kramsku, Maria Kordyl, sekretarz gminy, Marianna Desecka, skarbnik gminy, ks. proboszcz Sławomir Kasprzak, Tadeusz Tomaszewski, Prezes ZG OSP, radni gminy, poczty sztandarowe szkół i straży oraz mieszkańcy gminy.

Przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Przemysława Domagalskiego zgromadzeni udali się na Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez ks. proboszcza Sławomira Kasprzaka. Po Mszy św. pochód ruszył przed pomnik „W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny”, gdzie władze złożyły wiązankę kwiatów.

Dalsza część uroczystości odbyła się w amfiteatrze w Kramsku. Zebranych powitał Andrzej Nowak -Wójt Gminy Kramsk, który wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie na scenie wystąpiły: Zespół "Sentymentalne Serca", młodzież z Publicznego Gimnazjum w Kramsku, solistki ze Studia Piosenki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku, grupy taneczne "Gwiazdeczki", "Jump" i "Diament" , instrumentaliści oraz mażoretki" Lazuria " z Kramska.

 


 

Lazuria z nominacją!
AM - 29.04.2019
VIII Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Środkowej zakończyły się wczoraj w Poddębicach. Wzięło w nich udział około 750 uczestniczek w poszczególnych kategoriach tanecznych. Były wśród nich i nasze mażoretki ze swoją instruktorką Michaliną Trawińską.

Mistrzostwa są walką o nominacje do udziału w Mistrzostwach Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu, te z kolei otwierają drogę do Mistrzostw Europy.

Nasze dziewczyny taką nominację otrzymały! W dniach 17-19 maja wezmą udział we wspomnianych wyżej XXI Mistrzostwach Polski Mażoretek.

Organizatorami mistrzostw jest Stowarzyszenie Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich w Opolu z prezesem Stanisław Rewieńskim oraz  Poddębicki Dom Kultury i Sportu z dyrektorem Magdaleną Binder. Patronat honorowy sprawuje burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski.

Naszym dziewczynom gratulujemy, Michalinie życzymy kolejnych sukcesów (jest również instruktorką mażoretek z Sompolna, które też nominację otrzymały).

Miło było być świadkiem waszego dużego sukcesu!

 


 

 

 


 

12 Kramskie Wybijanie Żuru

12 Kramskie Wybijanie Żuru
AM - 16.04.2019 | tekst: GOK Kramsk

Po raz dwunasty  w auli Publicznego Gimnazjum im. Ireny Sendler, 6 kwietnia 2019 roku odbyło się  „Kramskie Wybijanie Żuru”. Impreza  ma na celu ożywienie lokalnej tradycji wybijania żuru,  potrawy spożywanej przez cały okres Wielkiego Postu. Zwyczaj ten odbywał się w Wielkim Tygodniu w nocy z czwartku na piątek, kiedy to kawalerowie oblewali znienawidzoną potrawą postną okna domów, w których mieszkały panny na wydaniu. I choć dziś okna pozostają czyste, to pamięć o tej tradycji przekazywana jest z pokolenia na pokolenie do chwili obecnej.

Organizatorami  imprezy byli:  Stowarzyszenie „Klub Seniora i Juniora” w Kramsku, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, Wójt Gminy Kramsk. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Kramsk Pan Andrzej Nowak, Pan Przemysław Domagalski dyrektor GOK oraz Pani  Halina Rogowska – przewodnicząca Stowarzyszenia „Klubu Seniora i Juniora” w Kramsku. Uroczystość „Kramskie Wybijanie Żuru” promująca dziedzictwo lokalne była realizowana w ramach projektu grantowego „Promocja obszaru Stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Nieodłącznym elementem imprezy była akcja charytatywna na rzecz chorego Tobiasza Lizika z miejscowości Helenów Drugi. Dzięki licytacji przedmiotów podarowanych przez lokalną społeczność i sprzedaży ciast upieczonych przez mieszkańców Helenowa Drugiego udało się  zebrać około 4000 zł.

Podczas uroczystości odbył się konkurs kulinarny na „Potrawę wielkanocną”. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć  sołectw z gminy Kramsk. I nagrodę otrzymało sołectwo Ksawerów  . Jednak największą popularnością cieszył się konkurs kulinarny na „Mistrza Żuru”. Talentami kulinarnymi popisywały się w tej edycji  sołectwa na czele  z sołtysami. Mistrzem żuru zostało sołectwo Święte. Konkursy kulinarne oceniała profesjonalna Komisja w składzie: Pan  Dr Lech Drożdżyński – kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji  w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu – przewodniczący  Komisji , Pani Dr Ewa Mucha-Szajek – koordynator ds. organizacyjno-programowych w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu – członek komisji oraz  Pani Paulina Witucka – Pełnomocnik w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koninie ds. Kół Gospodyń Wiejskich – członek Komisji. Stoły sołectw z gminy uginały się pod wielkanocnymi potrawami. Nie zabrakło kaczki w żurawinie, jaj faszerowanych, zupy chrzanowej czy paschy. Publiczność mogła spróbować tych kulinarnych arcydzieł. A na tych, którzy tęsknią za „wybijaniem żuru” czekało okno, na które można było symbolicznie chlusnąć żur.

Poza smacznym jedzeniem, obejrzeć można było występy zespołu „BIKSTENIEKI” z Dobele. Grupa tańca ludowego, jedna z najlepszych grup tanecznych w dzielnicy, Dzieci Kujaw z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku oraz występ kapeli ludowej „VJAZANKA” z Briańska. Zespół  promuje sztukę  ludową, odrodzenie utraconych tradycji rosyjskiej kultury oraz  kształtuje  estetyczne smaki i przekonania wśród młodzieży. A pomiędzy występami odbywały się licytacje przedmiotów na rzecz Tobiasza.

Ogłoszono również wyniki konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży  na „Kartkę wielkanocną” oraz na ozdobę wielkanocną. Ozdoby i kartki można było kupić za symboliczną złotówkę.

W ramach tego wydarzenia tradycyjnie odbył się kiermasz rękodzieła artystycznego ludowych artystów. Prezentowane były rzeźby, obrazy wyszywane na kanwie, serwetki, pisanki, robótki ręczne na drutach i szydełku.

Najmłodsze dzieci w trakcie imprezy mogły spróbować swoich sił w konkursach plastycznych, gdzie specjalnie dla nich przygotowany był „Kącik Malucha”. Gromadką dzieci wspaniale opiekowała się Pani Julia Kuczmańska–Benec.  Natomiast zaproszeni goście wśród nich Poseł na Sejm RP Pan Ryszard Bartosik wykonywali niepowtarzalne palmy, które zostały przeznaczone na licytację.

Tak, jak co roku zachwycały wielkanocne stoły, na których królowały pasztety, wędliny , tradycyjne żurki oraz jajka w wielu postaciach.

 


 

VII sesja Rady Gminy Kramsk

VII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 1.04.2019
Piątkowa sesja była wyjątkowa. Pod wieloma względami, ale jednym z powodów jej wyjątkowości była obecność na sali Złotej Medalistki Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi, Weroniki Żabierek, mieszkanki Kramska. W kilku ciepłych słowach, wójt Andrzej Nowak pogratulował sukcesu. Do życzeń dołączył przewodniczący rady gminy Marek Lidźbiński z bukietem pięknych kwiatów i niewielką kopertą (z zawartością adekwatną do olimpijskiego złota - tak myślę). Zebrani radni nagrodzili Mistrzynię burzliwymi oklaskami.
 
Drugim powodem wyjątkowości była podjęta uchwała o wyodrębnieniu z budżetu gminy w przyszłym roku, środków stanowiących fundusz sołecki. To temat, który przewijał się w różnorakich rozmowach i pomysłach od kilku lat. Rada, po długich dyskusjach, analizach za i przeciw, ale też i po jednoznacznym stanowisku wójta Andrzeja Nowaka, dwoma głosami radnych Małgorzaty Górskiej i Waldemara Białeckiego wstrzymującymi się, tą uchwałę podjęła.
 
- To ogromny dowód zaufania do sołtysów i zebrań wiejskich - powiedział Marek Lidźbiński, - to taki sprawdzian z dorosłości i mądrości w zarządzaniu nie tyko pieniędzmi, ale i zasobami ludzkimi. Budujmy wspólnie odpowiedzialność za nas i naszą małą Ojczyznę jaką jest Gmina.
 
Radni podjęli jeszcze szereg ważnych do prawidłowego funkcjonowania gminy uchwał, między innymi: uchwałę w sprawie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym Kramsk, Kramsk-Pole i Bilczew; uchwałę w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.
Podjęli również  uchwałę w sprawie przejęcia mienia, należności i zobowiązań oraz dokumentacji szkolnej w związku z wygaszaniem Publicznego Gimnazjum im. Ireny Sendler w Kramsku prowadzonego przez Gminę Kramsk.

 


 

Jubileusz Wacława Szabelskiego
AM - 26.03.2019

Urodził się równe 100 lat temu! Pachniało wtedy wiosną wolności! Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki przesłał na jego ręce list gratulacyjny, który dostojnemu Jubilatowi przeczytał Andrzej Nowak - wójt naszej gminy.

- Proszę przyjąć moje pozdrowienia oraz wyrazy głębokiego szacunku... i dalej pisze Premier: - należy Pan do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przed różnymi wyzwaniami. Był Pan świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość Ojczyzny. I na zakończenie - w imieniu własnym oraz członków Rady Ministrów składam serdeczne podziękowania za wszelkie trudy i owoce minionych lat, za tę swoistą lekcję życiowej wytrwałości.

W obecności najbliższej rodziny, wójt złożył Jubilatowi serdeczne życzenia oraz bukiet pięknych kwiatów. Życzenia złożyli również: Maria Kordyl - sekretarz gminy, Józef Nawrocki - radny, Tomasz Andrzejewski - sołtys sołectwa Ksawerów oraz przedstawicielki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dostojny Jubilat doczekał się 4 wnuków, 9 prawnuków oraz 4 praprawnuków. Mieszka w Pogorzałkach tuż przy Warcie. Żona zmarła mu 20 lat temu. Stracił słuch oraz wzrok. Nie stracił jednak pogody ducha i chęci do życia. Lubi mięsne potrawy i nie odmawia sobie słodyczy. Ma wręcz doskonałe wyniki badań lekarskich!

Pytany o receptę na długowieczność odpowiada - żyć w zgodzie z naturą, być dobrym dla bliskich i ...uśmiechać się!

W otoczeniu najbliższych, 5-cio pokoleniowej rodziny, zapachu łąk i szumu fal, spędza resztę życia.

Spokojnej starości życzymy Panie Wacławie.

 


 

Wiosennie po gminie

Wiosennie po gminie
AM - 26.03.2019
173 km przemierzyli w ostatni piątek radni wraz z wójtem Andrzejem Nowakiem po bezdrożach gminy. A wszystko  po to, by lepiej zapoznać się, między innymi z postulatami wielu mieszkańców gminy, stawianymi podczas ostatnich zebrań sołeckich. Ta wiedza pozwoli radnym stworzyć tzw. "harmonogram potrzeb" i przyczyni się znacznie do lepszego ich zaspokajania.
 
Każdy radny miał okazję pokazać miejsca najbardziej "gorące" na swoim terenie i wymagające - zdaniem jego wyborców - (tak argumentowano większość potrzeb), natychmiastowej wręcz interwencji. W większości były to drogi, choć nie brakowało lamp oświetleniowych, luster drogowych, garaży strażackich czy znaków drogowych. Wszystkie te uwagi i propozycje skrzętnie notował Andrzej Walczak odpowiedzialny za gospodarkę komunalną na ternie gminy.
Na ile uda się ambitny plan wprowadzić w życie, pokaże czas. Bo to, że na wiele przedsięwzięć potrzebne są pieniądze, to dla wielu fakt oczywisty. Priorytety już tak oczywistymi nie są. Pocieszającym jest fakt, że jest chęć wspólnego działania i wspólnego rozwiązywania problemów.

 


 

Spotkanie z sołtysami

Spotkanie z sołtysami
AM - 26.03.2019
Spotkaniem z władzami gminy zakończyły się zebrania sołeckie na których wybierano sołtysów naszych sołectw. Wójt gminy Andrzej Nowak pogratulował zarówno wygranym jak i przegranym. Razem z Markiem Lidźbińskim wręczyli okolicznościowe listy gratulacyjne jak i drobne upominki. Nowością jest "Legitymacja sołtysa", która pierwszy raz została wręczona sołtysom pełniącym swe funkcje.
 
Ciepłe słowa podziękowania za 39 lat służby na stanowisku sołtysa pod adresem Mariana Wieczorka - sołtysa sołectwa Grąblin, skierował Marek Lidźbiński.
Z rąk Andrzeja Michalaka - właściciela portalu www.poloniatv.eu - Andrzej Nowak, Barbara Rymarowicz - pracownica urzędu gminy oraz Halina Rogowska - sołtyska sołectwa Kramsk, otrzymali pamiątkowe statuetki "za profesjonalny udział w wyborach sołeckich 2019".
 
W spotkaniu uczestniczyli: senator Ireneusz Niewiarowski, który jest również prezesem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, prezes INEA - Janusz Kosiński oraz Maria Kordyl - sekretarz gminy.

 


 

Mamy Złotą Medalistkę!

Mamy Złotą Medalistkę!
AM - 25.03.2019

20-letnia kramszczanka (woj. wielkopolskie), Weronika Żabierek, 18 dzień marca 2019 roku zapamięta zapewne na bardzo długo. Po zawodach na szczeblu regionalnym i krajowym, wymagającym procesie przygotowawczym oraz szeregu wyrzeczeń… udało się!

Na torze Yas Marina w Abu Dhabi w ubiegły poniedziałek, w swojej grupie sprawnościowej, uzyskała najlepszy czas. Dwa dni przed historycznym zwycięstwem, wzięła udział w finale na dwa kilometry, zdobywając ostatecznie 5. miejsce.

– Całe życie jeździliśmy rowerami – rozpoczyna mama mistrzyni. – Najpierw były zawody w Kaliszu, później szczebel ogólnopolski w Katowicach – tu i tu zwyciężyła. Po tych sukcesach, szansa startu w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi była coraz większa. Na obozie przygotowawczym, pod kierownictwem kierownik Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Małgorzaty Strzałkowskiej, Weronika tylko potwierdziła swoją dyspozycję.

Przyszłość Weroniki? - "to nie takie proste". – Nie wybiegamy w przyszłość. Żyjemy z dnia na dzień. Cieszymy się ogromnie jej sukcesami, tym, co przez te wszystkie lata osiągnęliśmy – podkreśla.

Rolę rodziców w rowerowej pasji Weroniki podkreśliła również jej pani trener, Renata Soboń.  – Weronika to spokojna, radosna dziewczyna, zawsze chętna do treningów. Wielki wpływ na to, jak dziś uwielbia rower, od lat mieli jej rodzice. To oni byli jej pierwszymi trenerami – mówi w rozmowie z naszym portalem, nie stroniąc komplementów.

Mimo intensywnych treningów kolarskich, Weronika nie spoczywa na laurach. – Rower to jedno… Uczęszcza też na zajęcia z lekkiej atletyki, kilka razy w tygodniu ma spotkania z trenerem personalnym. Ta dziewczyna jest solidna. Gdy nie może stawić się na treningu, zawsze mnie uprzedza – opisuje pani trener ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie.

Czytaj również »
 
Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są największym sportowym i społecznym wydarzeniem na świecie w 2019 roku i największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu.
Brawo Weronika! Tak trzymaj!
 

 

Sprawozdawcze w Ognisku TPD Kramsk
AM - 20.03.2019
W okresie sprawozdawczym Zarząd Gminny TPD realizował zadania statutowe w zakresie pomocy dzieciom i rodzinom wymagającym wsparcia.
 
W zakresie działalności opiekuńczo – wychowawczej prowadzone były zajęcia z dziećmi w ramach Środowiskowego Ogniska Wychowawczego w Kramsku.
W pracy z dziećmi podejmowane były działania mające na celu zaspokojenie ważnych potrzeb dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci i młodzieży. W ramach pracy dydaktycznej podejmowane były działania na rzecz rozwoju zainteresowań i uzdolnień, a także na rzecz korygowania braków wiedzy i umiejętności oraz sprawności fizycznej. Ważnym zadaniem w ŚOW była integracja dzieci z rodzin dysfunkcyjnych z dziećmi, które rosną w normalnie funkcjonujących rodzinach. Głównym celem realizacji programu profilaktyczno – wychowawczego była ochrona
i promowanie praw dziecka, zapobieganie patologii, przeciwdziałanie niepowodzeniom szkolnym wychowanków ŚOW, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Istotne w przypadku tej grupy dzieci i młodzieży było także stwarzanie okazji do upowszechniania atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego oraz uczestnictwa w imprezach okolicznościowych (np. Śniadanie Wielkanocne, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Mikołajki, Wieczór Wigilijny).
 
W chwili obecnej skład Zarządu Gminnego TPD wygląda następująco:
Prezes - Julia Kuczmańska-Benec
Za-ca Prezesa - Justyna Oks
Sekretarz - Patrycja Olkowska
Skarbnik  -Grażyna Kuczmańska
Członek - Dorota Kubsik

Nowy Kierownik Ogniska - Irena Dankowska

W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Nowak - wójt gminy, Marek Lidźbiński - przewodniczący rady oraz Krystyna Chowańska - prezes konińskiego oddziału TPD.

 


 

 

Koncert Joanny Smajdor w Kramsku z okazji Dnia Kobiet  |  Koncert Joanny Smajdor w Kramsku z okazji Dnia Kobiet  |  Koncert Joanny Smajdor w Kramsku z okazji Dnia Kobiet  |  Koncert Joanny Smajdor w Kramsku z okazji Dnia Kobiet  |  Koncert Joanny Smajdor w Kramsku z okazji Dnia Kobiet  |  Koncert Joanny Smajdor w Kramsku z okazji Dnia Kobiet
 
 
 

 

VI sesja Rady Gminy Kramsk
 
VI sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 27.02.2019
 
25 lutego odbyła się VI sesja rady gminy Kramsk. Po otwarciu sesji i stwierdzeniu prawomocności obrad, zatwierdzono porządek obrad, przyjęto protokół z V sesji oraz wysłuchano informacji wójta  o działalności w okresie od 28 stycznia 2019 roku do 24 lutego 2019 roku.
 
Jedną z ważniejszych uchwał którą podjęli radni była uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Po wnikliwej analizie i burzliwych dyskusjach na wspólnym posiedzeniu komisji, jednogłośnie ustalono tą opłatę na poziomie 12.50 zł od osoby na miesiąc w przypadku segregowania śmieci (opłata dwukrotna w przypadku kiedy śmieci nie są segregowane).
 
Podjęto również uchwałę w sprawie likwidacja biblioteki w Grąblinie. Temu tematowi przyglądam się od początku jego powstania i mam wrażenie, że nie dla wszystkich radnch, deklarowane "dobro gminy" leży głęboko na sercu. Potwierdzeniem tego jest wynik głosowania: 8 za, 6 wstrzymało się od głosu (obecnych było 14). Nie wiem, jakie trzeba mieć jeszcze argumenty i powody, by po obszernej i rzeczowej wypowiedzi wójta w tym temacie, mieć jakiekolwiek wątpliwości?
 
Budującym dla mnie był fakt obecności na sali 7 sołtysów, w tym 4 nowo wybranych. Co prawda "jedna jaskółka wiosny nie czyni", ale być może ten powiew "nowej energii" na nadchodzącą wiosnę sprawi, że "ruszymy z posad bryłę  świata".
 
 
 

 
 
 
Jedno z dwunastu
Jedno z dwunastu
AM - 24.02.2019

Począwszy od 6 stycznia, na terenie gminy odbywają się walne zebrania sprawozdawcze za 2018 rok w ochotniczych strażach pożarnych. Zakończą się 3 marca w Święćcu.

Jedno z takich zebrań odbyło się w Helenowie Drugim. Uczestniczyli w nim:

1. Nowak Andrzej - Wójt Gminy Kramsk
2. Desecka Marianna – Skarbnik Gminy
3. Tomaszewski Tadeusz - Prezes Z OG ZOSP RP Kramsk
4. Pospieszyński Andrzej - Wiceprezes Z OP ZOSP RP Konin (Komendant Gminny)
5. Dzikowska Wiesława - Polradkom
6. Krzymiński Andrzej - Naczelnik OSP Grąblin
7. Nawrocki Radosław - OSP Grąblin
8. Sołtysi Helenów Pierwszy i Drugi
9. Urbaniak Jan - Naczelnik OSP Wielany

Obecnych na zebraniu było 48 członków (72 to całkowita liczba członków, w tym 55 uprawnionych do głosowania). Po wysłuchaniu sprawozdań z  działalności,  finansowego oraz komisji rewizyjnej udzielono absolutorium zarządowi za okres sprawozdawczy.

W składzie zarządu nie nastąpiły żadne zmiany. Wygląda on więc następująco: prezes - Wiśniewski Adam, naczelnik/ wiceprezes - Głowacki Łukasz, zastępca naczelnika - Marszewski Mateusz, wiceprezes d/s młodzieży - Malak Adam, skarbnik - Marszewski Waldemar, sekretarz - Dzwoniarkiewicz Jacek, gospodarz - Michalski Łukasz.

Podczas spotkania odbyło się również ślubowanie członków MDP i OSP. Wręczono zaległe z 2017 r. odznaczenia ”WZOROWY STRAŻAK” druhowi Marszewskiemu Waldemarowi, podziękowano sołtysom oraz Wiesławie Dzikowskiej z firmy Polradkom.

W wolnych wnioskach poruszono, między innymi: dokończenie wjazdu do garażu OSP, organizację Jubileuszu 100-lecia OSP Helenów Drugi, wymianę sztandaru, modernizację samochodu GBA, nadanie Złotego Znaku Związku nowemu sztandarowi w dniu 100-lecia, podpis elektroniczny.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkową fotografię.

 


 

 
"Calineczka" w naszym przedszkolu
"Calineczka" w naszym przedszkolu
AM - 22.02.2019

O Dniu Babci i Dziadka pamiętali przedszkolacy z naszego przedszkola. I choć choroba zdziesiątkowała ich szeregi, nie dali się pokonać w nierównej walce. "Calineczka" w ich wykonaniu już przeszła do historii. To był wspaniały występ i pokaz umiejętności. Na dużej scenie, w przepięknej scenerii, z życzliwą i ciepłą widownią.

Na zakończenie autorska piosenka dedykowana Babciom i Dziadkom. Czy można jeszcze coś dodać?

 
 

 

 
11 nowych sołtysów
11 nowych sołtysów
AM - 19.02.2019

Dobiegły końca zebrania wiejskie których zadaniem był, między innymi, wybór nowych sołtysów oraz rad sołeckich. Wynikiem tych zebrań jest 11 nowych sołtysów (w 30-stu sołectwach jakie posiada nasza gmina). Oto nowo wybrani: Kamil Kotkowski - sołectwo Pąchów, Michał Janicki - Wielany, Tomasz Andrzejewski - Ksawerów, Agnieszka Krysztofik - Anielew, Włodzimierz Kokociński - Grąblin, Andrzej Marszewski - Helenów Drugi, Paweł Bąk - Święciec, Marianna Iwińska - Jabłków, Wioleta Juszczak - Święte, Magdalena Nowacka - Rudzica, Arkadiusz Liwarski - Bilczew.

Z 8898 osób uprawnionych do głosowania, w wyborach udział wzięło zaledwie 1381 osób, co stanowi 16% mieszkańców naszej gminy. Pomimo tak małego zainteresowania wyborami, lista oczekiwań i żądań mieszkańców kierowana w stronę urzędu i jego pracowników jest całkiem okazała. Dominują drogi i oświetlenie. Rozmów o potrzebach wyższego rzędu nie słyszałem nigdzie. Zgodnie z deklaracją wójta, poddane będą one wnikliwej analizie i po konfrontacji z możliwościami finansowymi gminy, przekazane do realizacji.

Uroczyste ślubowanie nowych sołtysów odbędzie się w marcu.

To już ostatnia odsłona z przebiegu zebrań sołeckich. Myślę, że nie koniecznie okiem wytrawnego obserwatora dostrzec można na prezentowanych fotografiach, różnice w tempie rozwoju poszczególnych sołectw naszej gminy. Wszyscy na sali obrad deklarują od lat równy podział środków dla wszystkich. Może więc warto te deklaracje "zderzyć" z rzeczywistością i zacząć tworzyć gminę na miarę współczesnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Oczywiście przy ich pełnym zaangażowaniu i świadomości, że to nasz wspólny dom.

Zobacz: Kramsk-Łęgi | Kramsk | Izabelin | Konstantynów | Rudzica | Bilczew | Barce | Kramsk-Łazy
 
 

 
 
Samorządowe kolędowanie - Krzymów 2019
 
Samorządowe kolędowanie - Krzymów 2019
AM - 18.02.2019
 
1o samorządowych drużyn, prawie 100 wykonawców, widownia wypełniona po brzegi, podniosły nastrój i ... żadnej ochrony! Burmistrzowie, wójtowie i inne znane twarze kolejny raz spotkali się w gościnnym Krzymowie podczas Samorządowego Kolędowania. Z szacunku do wykonawców nie wypada komentować występów. Najważniejszy cel - bycie razem w tym jeszcze świątecznym nastroju został osiągnięty.
 
Następne spotkanie już za rok. Tym razem w Wilczynie.
 
 

 
 
Wyborów ciąg dalszy
Wyborów ciąg dalszy
AM - 4.02.2019

Większa połowa zebrań sołeckich za nami. Do małej frekwencji wyborczej dołączyły w tym tygodniu niskie temperatury, które dały się odczuć na kilku salach oraz ... niestety, zachowanie wyborców (wybaczcie, ale obok wulgaryzmów i gwizdów na sali trudno jest przejść obojętnie).

Nowych sołtysów wybrano w sołectwach: Helenów Drugi - Andrzej Marszewski, Święciec - Paweł Bąk, Jabłków - Marianna Iwińska oraz Święte - Wioleta Juszczak.

Miłym akcentem były kwiaty i podziękowania za współpracę skierowane przez sołtysa sołectwa Patrzyków Jerzego Modelskiego, na ręce i pod adresem radnej Małgorzaty Górskiej oraz skarbnika gminy Marianny Deseckiej.

Zobacz: Wola Podłężna | Helenów Pierwszy | Helenów Drugi | Święciec | Jabłków | Święte | Patrzyków | Wysokie

 
 

 

 
V sesja Rady Gminy Kramsk
V sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 1.02.2019
29 stycznia odbyła się V sesja rady gminy na której powołano komisje stałe rady. Radni zapoznali się również z informacją wójta o działalności w okresie od 29 grudnia 2018 roku do 28 stycznia 2019 roku. W trakcie prac podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia programu osłonowego w zakresie dożywiania dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie Gminy Kramsk „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2019-2023 oraz uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności dla osób i rodzin wymienionych w uchwale nr 140 Rady Ministrów z dnia 15.10.2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.
 
Podjęto uchwałę w sprawie zasad wypłacania i wysokości diet dla radnych Rady Gminy Kramsk, które wynoszą odpowiednio: 1320 dla przewodniczącego rady, po 800 dla jego zastępców oraz 700 dla radnego.
 
Po raz pierwszy użyto elektronicznego systemu do głosowania.
 
Przypomnę, że każdą sesję można oglądać "na żywo" w czasie jej przebiegu bądź w dowolnym czasie. Wystarczy w ogłoszeniach kliknąć czerwony baner i wybrać odpowiednią sesję. Zapraszam do oglądania. To źródło wielu cennych informacji i spostrzeżeń.
 
 

 

"Sto lat" dla Mariana Wieczorka
 
"Sto lat" dla Mariana Wieczorka
AM - 26.01.2019
Miniony tydzień upłynął w atmosferze wyborczej sołtysów. W kolejnych 4 sołectwach zebrania wiejskie zdecydowały o zmianach dotychczasowych sołtysów oraz rad sołeckich. Dotyczy to sołectw: Wielany, Ksawerów, Anielew oraz Grąblin. I tak, kolejno, nowymi sołtysami zostali: Michał Janicki, Tomasz Andrzejewski, Agnieszka Krysztofik oraz Włodzimierz Kokociński.
 
Nie wszystkie zebrania udaje się przeprowadzić w pierwotnym terminie ze względu na małe zainteresowanie mieszkańców wyborami sołtysów. Dotychczasowa frekwencja wyborcza kształtuje się następująco: Brzózki - 2%. Milin - 8%, Lichnowo - 12%, Anielew - 13%, Dębicz - 15%, Grąblin -17%, Ksawerów - 20%, Kramsk-Pole - 25%, Drążek - 32%, Pąchów - 33%, Podgór - 33% oraz Wielany - 34%. Zważywszy na oczekiwania mieszkańców niektórych sołectw boję się myśleć, co byłoby przy większej frekfencji!
 
Dzisiaj trudno jest rozmawiać z mieszkańcem gminy, który nie wie jakim budżetem dysponuje gmina i na jakie cele jest on przeznaczony. Taka informacja jest ogólnodostępna. Jak dyskutować z kimś, kto wiele lat zasiadał w radzie, a publicznie zarzuca radnemu chęć podniesienia podatków chociaż ten takich nie miał?
 
Daleko nam jeszcze do społeczeństwa obywatelskiego w którym obywatele świadomie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni i odpowiedzialni oraz posiadają zdolność samoorganizacji. Może dlatego, że powstało na gruncie walki opozycji z władzą komunistyczną ten element walki pozostał jeszcze w nas?
 
Jak przekonać kogoś, by został sołtysem. Dobrym sołtysem. Taki dar przekonywania posiada Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy. Dzięki niemu uratowano sołectwo Anielew. Z 78 osób uprawnionych do głosowania, w zebraniu wzięło udział 10 osób. Obecny sołtys kandydować nie chciał. Chętnych nie było. Trochę historii sołectwa przypomniał Marek Lidźbiński. To on ostatecznie przekonał Agnieszkę Krysztofik, by kandydowała na tą funkcję.
 
Są też i miłe akcenty podczas tych spotkań. Takim okazało się "Sto lat" odśpiewane przez społeczność Grąblina ustępującemu sołtysowi Marianowi Wieczorkowi z inicjatywy nowego sołtysa Włodzimierz Kokocińskiego, który zapewnił również, że i o 40-leciu pracy "byłego" też nie zapomni.
 
O byciu razem, wspólnych celach i dążeniach mówił na jednym ze spotkań Marek Lidźbiński. Może warto te słowa wziąć sobie do serca. Może warto dać coś od siebie tej "małej" Ojczyźnie.
 
Kolejne zebrania przed nami. Jak będą przebiegały i jaki będzie ich wynik napiszę w przyszłym tygodniu.
 
Zobacz: Wielany | Brzózki | Dębicz | Lichnowo | Ksawerów | Anielew | Grąblin

 

 
Wybory sołtysów i rad sołeckich
AM - 21.01.2019
 
W minionym tygodniu w naszej gminie rozpoczęły się zebrania sołeckie, które za zadanie mają wybrać nowych sołtysów (lub "starych"), oraz nowe rady sołeckie. Takich zebrań odbędzie się 30. Zakończą się 12 lutego w sołectwie Kramsk-Łazy.
Nowa kadencja sołtysów trwać będzie 5 lat.
Takie zebrania odbyły się dotychczas w sołectwach: Drążek, Rysiny, Pąchów, Milin, Podgór oraz Kramsk-Pole. Tylko mieszkańcy sołectwa Pąchów wybrali nowego sołtysa, którym został Kamil Kotkowski.
 

 
 
Wójt wybrał swojego zastępcę. Kto drugą osobą w urzędzie? Czytaj więcej »
AM - 17.01.2019
 
 

 

Sesja budżetowa

Sesja budżetowa
AM - 7.01.2019
28 grudnia radni spotkali się na posiedzeniu IV sesji rady gminy, by podjąć uchwałę budżetową na 2019 r. Sesja przebiegła zgodnie z wcześniej przyjętym porządkiem obrad. Tak więc, po wysłuchaniu sprawozdania Wójta Gminy o działalności w okresie od 20 grudnia do 28 grudnia 2018 roku, przystąpiono do jego realizacji.

Po odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem, odczytaniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej oraz odczytaniu opinii komisji stałych Rady i przedstawieniu stanowiska Wójta do wniosków zawartych w opiniach komisji stałych, przystąpiono do dyskusji nad projektem budżetu. Efektem burzliwej dyskusji było przyjęcie uchwały budżetowej w proponowanym kształcie. Za jej przyjęciem głosowało 14 radnych, przeciwko był radny Waldemar Białecki.

Uchwała przewiduje dochody gminy w 2019 roku na poziomie 43.756.832,87 złotych. Po stronie wydatków figuruje kwota 42.456.832,87 złotych oraz kwota 1.300.000 złotych tytułem spłaty kolejnej raty kredytowej (całkowita spłata kredytu przewidywana jest na rok 2024).