ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

UWAGA!!! Strona www.gminakramsk.pl od dnia 6 września 2021 roku ma charakter archiwalny. Nowa strona Gminy Kramsk znajduje się pod adresem www.kramsk.pl

wydarzenia | ogłoszenia

 

 

Życzenia i nagrody dla dyrektorów i nauczycieli
OB - 13.10.2021
Jak co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wójt Andrzej Nowak nagrodził pracę dyrektorów placówek, dla których gmina Kramsk jest organem prowadzącym oraz wytypowanych przez nich nauczycieli.

Podczas uroczystości zorganizowanej na dzień przed 14 października wójt Andrzej Nowak, jego zastępca Dorota Kubsik, Halina Rogowska - wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kramsk i Dariusz Matczak - przewodniczący komisji oświaty Rady Gminy Kramsk wręczyli listy gratulacyjne i nagrody dyrektorom i nauczycielom. Otrzymali je: Barbara Dutkowiak dyrektor Przedszkola Gminnego, Żaneta Rusin dyrektor Szkoły Podstawowej w Kramsku, Elżbieta Bryl dyrektor Szkoły Podstawowej w Wysokiem, Emilia Chmielewska-Kazuś dyrektor Szkoły Podstawowej w Anielewie i Ewelina Dunaj - Rzewucka dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Podłężnej oraz nauczyciele: Patrycja Olkowska i Renata Bryl z SP w Woli Podłężnej, Beata Skowrońska i Jadwiga Kozłowska z SP Kramsk, Lena Dankowska i Małgorzata Maciejewska z SP w Wysokiem, Joanna Michniacka z SP w Anielewie oraz Bernadeta Biskupska z Przedszkola Gminnego.

Gratulując całemu gronu pedagogicznemu, Dorota Kubsik podkreśliła wkład pracy nauczycieli przedszkola i klas wstępnych szkoły podstawowej. – Nauczyciel dostaje nieobrobiony materiał, który trzeba przygotować do dojrzałości szkolnej, później do pisania egzaminów, który przeżywa okres płaczu, później buntu, trzeba przeprowadzić go też przez zawiłe drogi, jak choćby podczas pandemii. To ogromny wspólny sukces, nieraz okupiony łzami i zdenerwowaniem, za który bardzo dziękuję – mówiła zastępca wójta. Także Andrzej Nowak wspomniał o trudnym czasie zamknięcia placówek, kiedy, jak mówił, nauczyciele nie byli przygotowani do przyjęcia pozycji spikerów telewizyjnych. – Frustrującym było to, że weszliśmy w ten czas właściwie bez żadnych regulaminów. Mieliśmy przed sobą dzieci w pidżamkach i szlafrokach, nie było rytmu i stylu pracy budowanego przez zewnętrzność – podkreślił. Porównał wychowanie do „chodzenia po grani” – czasami szerokiej i wygodnej, kiedy indziej wąskiej, na której trudno się utrzymać. Przypomniał swoją przygodę z nauczaniem, wyrażając słowa uznania dla koleżanek i kolegów po fachu, za zaangażowanie w kształcenie młodych ludzi.

Podczas dzisiejszego spotkania, za dobrą współpracę ze szkołą w Kramsku, podziękowała także przedstawicielka Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Jolanta Nawrocka.
Fotorelacja.
 

 

Kramsk. Inauguracja Roku Kulturalnego 2021/2022
OB - 11.10.2021
Artyści różnych dziedzin i ich instruktorzy, sponsorzy i współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kramsku Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa, firmy i instytucje byli bohaterami tegorocznej Inauguracji Roku Kulturalnego w Kramsku. Podczas uroczystości, która odbyła się 8 października, doceniono ich wkład pracy i zaangażowanie.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku szlifuje swoje talenty ponad 350 osób – starszych i młodszych. Młodsi, pod okiem instruktorów, uczą się tańca, rzeźby, rysunku, gry na instrumentach, seniorzy kultywują tradycje śpiewając w zespołach ludowych. Coroczna inauguracja roku kulturalnego jest okazją do docenienia ich codziennych starań oraz podziękowania sponsorom, pracownikom, współpracownikom i przyjaciołom GOK-u. Nie było jej w ubiegłym, pandemicznym roku, ale nawet lockdown nie sparaliżował działalności ośrodka - wprawdzie nie twarzą w twarz i bez obecności widza i aktora, ale działał on za pośrednictwem mediów. – Rzecz, o której warto wspomnieć to to, że pojawiał się nowa forma aktywności – po raz pierwszy zdarzyło się, że GOK brał udział w akacji prozdrowotnej, uzupełniając program artystyczny przy okazji Pikniku Rodzinnego, szczepieniami, które przyjęło ponad 150 osób. W tym czasie w GOK-u mamy też rekordowe liczby - grubo ponad 25 form aktywności – taneczne już wśród przedszkolaków, wokalne dla seniorów, klasy instrumentalne działają we współpracy ze Szkołą Muzyczną w Radziejowie. GOK realizuje program od przedszkola do seniora! – mówił podczas uroczystości wójt gminy Kramsk, Andrzej Nowak.

Coroczna inauguracja roku kulturalnego jest okazją do docenienia ich codziennych starań. Gośćmi wydarzenia byli: włodarze gminy Kramsk, radni, przedstawiciele sołectw, jednostek OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, firm i instytucji wspierający na co dzień pracę GOK-u. Oni wszyscy otrzymali podziękowania z rąk dyrektora Przemysława Domagalskiego. On sam także został wyróżniony nagrodą, która, jak podkreślił Andrzej Nowak, była wyrazem uznania za wszystko, co robi w ośrodku kultury.

Uroczystość uświetnił swoim występem zespół Główny Zawór Jazzu, łączący wariacje nurtów jazzowych z muzyką pop. Goście mogli posłuchać znanych utworów Pidżamy Porno, Mikromusic, Dawida Podsiadło czy Męskiego Grania w zupełnie nowych odsłonach. Ostatnim z punktów wydarzenia był film podsumowujący działalność ośrodka w minionym roku.
Fotorelacja.
 

 

Kramsk jeszcze bardziej EKO
OB - 05.10.2021
Gmina Kramsk, podobnie jak samorządy Kazimierza Biskupiego i Kleczewa, rozpoczyna realizację projektu Konińskiej Izby Gospodarczej „EKOlogicznie myślę i działam”.
Jak informuje KIG, nowy projekt zakłada innowacyjne wdrożenie działań proekologicznych angażujących lokalną społeczność w międzypokoleniowe ekoeventy nigdzie wcześniej nie realizowane na terenie Wielkopolski Wschodniej. Ich formuła ma zostać wymodelowana przy wyraźnym zaangażowaniu społeczności lokalnej uwzględnionych w projekcie gmin. Dzięki temu, przez najbliższych 12 miesięcy w Kramsku odbywać się będą różne wydarzenia, między innymi:
Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.
 

 

Wiadomości Gminy Kramsk numer 3 - sierpień 2021 r
OB - 30.09.2021
Przedstawiamy elektroniczną wersję trzeciego numeru Wiadomości Gminy Kramsk.
Wiadomości Gminy Kramsk numer 3/2021 Sierpień
 

 

Poświęcenie pięciu samochodów i sprzętu ratowniczego OSP
OB - 28.09.2021
Nowe i przekazane dalej samochody bojowe oraz sprzęt ratujący życie, należące do pięciu jednostek z gminy Kramsk, poświęcono w minioną sobotę, 25 września. Na inwestycje w ochotnicze straże pożarnej samorząd Kramska wydał w tej kadencji prawie 2 mln złotych. – To bardzo ważne, by w dzisiejszych czasach możliwe było wykonywanie zadań za pomocą profesjonalnego sprzętu – podkreślił podczas uroczystości wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Uroczystość poświecenia samochodów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego należącego do jednostek OSP: Kramsk, Grąblin, Helenów, Pąchów i Patrzyków-Święte, przygotowano obok remizy OSP w Kramsku. Jak podkreślił wójt Andrzej Nowak, stanowiła ona swoiste podsumowanie działań zarządu gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Kramsku, w czasie tej kadencji. – Dziękuję za pełniona służbę, ofiarność, za każdy gest społecznej pracy, który wykonujecie w waszych strażnicach i wokół waszych jednostek. Dziękuję za to, co najważniejsze: za udział w akcjach gaszenia pożarów i likwidacji miejscowych zagrożeń. Dziękuję za wszelkie inspiracje związane z tym, aby nieustannie podnosić poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców poprzez wyposażanie jednostek w coraz to lepszy sprzęt – mówił włodarz. Andrzej Nowak podkreślił też, że nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie współpraca rządu z samorządem. – Wzbogacił Pan gminę rolniczą, a jednocześnie gminę, która ma bogate tradycje związane z działalnością ochotniczej straży pożarnej. Pomoc trafiła w bardzo dobre ręce – zwrócił się do ministra Bartosika. Od roku 2019 do dziś Rada Gminy Kramsk wyasygnowała środki sięgające 1 mln 900 tys. zł na inwestycje i zadania związane z OSP, nie licząc dotacji za działania ratownicze i ćwiczenia.

– Nie ma rzeczy cenniejszej od waszej służby, bo najważniejsi są ludzie, strażacy, a wasza służba to oddanie drugiemu człowiekowi. Nie szczędzicie sił, środków, zdrowia, a czasami nawet życia, by ratować innych. Za tę codzienną ciężką służbę chcę wam serdecznie podziękować, ale także za współpracę z instytucjami, organizacjami, za pracę na rzecz środowiska lokalnego, bo OSP ma szeroki zakres swoich działań – przyznał Ryszard Bartosik.

W uroczystości wzięli udział także: radna sejmiku województwa wielkopolskiego Zofia Itman, komendant PSP w Koninie Maciej Pilarski, prezes zarządu powiatowego OSP Andrzej Piaskowski, przedstawiciele Rady Gminy Kramsk, zarządu gminnego OSP, poczty sztandarowe jednostek z Grąblina, Patrzykowa, Helenowa i Kramska. Uświetniła ją Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod przewodnictwem kapelmistrza Przemysława Domagalskiego oraz mażoretki.

Fotorelacja.
 

 

W 80. rocznicę w Lesie Rudzickim uczczono pamięć zamordowanych
OB - 24.09.2021
O dramacie, który kryje rudzicki las przypomniała uroczystość, która odbyła się wczoraj, przy symbolicznej mogile. Oddano tam pamięć zamordowanym w 1941 roku mieszkańcom powiatu konińskiego, zwiezionym z okolicznych gett zbiorczych. W spotkaniu wzięła udział Irit Yakhnes, charge d'affaires ad interim Izraela. – Jesteśmy tu dziś, by głośno powiedzieć, że pomimo ogromnych prób wymazania ich z pamięci, nigdy nie zostaną zapomniani, a ich historia będzie powtarzana przez kolejne pokolenia – mówiła.

We wrześniu 1941 roku, dokładnie 80 lat temu, w Lesie Rudzickim Niemcy zamordowali 1500 kobiet, mężczyzn i dzieci zwiezionych z gett zbiorczych w Rzgowie, Grodźcu, Koninie, Słupcy, Kleczewie, Skulsku i Zagórowie. Ich ciała wrzucono do dołów i zasypano. Masowa mogiła istniała do 1944 roku, kiedy to hitlerowcy odgrzebali szczątki i spalili je w kilku miejscach w okolicy Rudzicy. – Las Rudzicki to miejsce, które do dnia 21 września 1941 roku wypełnione było ciszą przerywaną szumem drzew. Tego pamiętnego dnia ta cisza zaczęła być rozdzierana niezrozumiałym krzykiem niemowląt, jękiem matek oddzielanych od dzieci, mężów oddzielanych od żon, a to wszystko przepełniał wstrząsający ból odbieranego życia – mówił podczas uroczystości wójt Andrzej Nowak.

Dziś o tych dramatycznych wydarzeniach przypomina symboliczny grób i dwa pamiątkowe obeliski. To właśnie tam, w 80. rocznicę, odbyła się uroczystość upamiętniająca bestialski mord.

Wśród wielu zgromadzonych – parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli placówek kultury, uczniów i mieszkańców, szczególnym gościem była Irit Yakhnes, charge d'affaires ad interim Izraela. ––„Nigdy więcej” to nie tylko slogan, ale moralny obowiązek i zobowiązanie dla nas i dla przyszłych pokoleń – mówiła. Nawiązała także do niedawnego, haniebnego zdewastowania pomnika, na którym widnieje napis: „Cześć ich pamięci”. – To jest dla nas dowodem, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby edukować to pokolenie i przyszłe pokolenia o niebezpieczeństwach antysemityzmu, rasizmu, ksenofobi i nietolerancji – dodała Irit Yakhnes w Muzeum Okręgowym, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

Przy mogile rabin Icchak Rappaport i ks. proboszcz Zbigniew Cabański odmówili ekumeniczną modlitwę za zmarłych, a goście złożyli wiązanki kwiatów.

Fotorelacja.
 

 

W szkole opowiadali o muzyce i instrumentach
OB - 08.09.2021
Nauka gry na trąbce, klarnecie, saksofonie, a może na tubie czy keyboardzie? – oferta zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku jest bardzo bogata. Dziś, w Szkole Podstawowej w Kramsku, muzycy z GOK-u wraz z dyrektorem Przemysławem Domagalskim, zachęcali najmłodszych do rozpoczęcia przygody z dźwiękami.
Dzięki wyjątkowemu spotkaniu w szkole uczniowie klas od 4 do 6 mieli szansę posłuchać muzyki na żywo, pośpiewać i poklaskać do rytmu. – Chcemy w ten sposób zaprezentować ofertę zajęciową ośrodka kultury, ale też pokazać dzieciom i młodzieży instrumenty, z którymi nie mają do czynienia na co dzień. Chcemy też wyselekcjonować i ocenić ich predyspozycje – mówi Przemysław Domagalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. Wraz z nim placówkę odwiedzili dziś instruktorzy z ośrodka: Paweł Ciesielski i Grzegorz Broniarczyk. Wszyscy trzej zachęcali do rozpoczęcia nauki, oceniali i podpowiadali kto mógłby grać i na jakim instrumencie, czy ewentualnie śpiewać. – Chcemy, by trafiały do nas dzieci, które chcą się uczyć, muszą one mieć jednak choć minimalne predyspozycje muzyczne – dodaje dyrektor GOK-u.
Przesłuchania, takie jak dziś w Kramsku, odbędą się we wszystkich szkołach na terenie gminy Kramsk. Obejmą uczniów od 1 do 6 klas.
Fotorelacja.
 

 

Festiwal Kultury „W stronę tradycji"
OB - 08.09.2021
– W sobotę, 4 września w amfiteatrze w Kramsku odbył się Festiwal Kultury „W stronę tradycji". Spotkali się tam wszyscy ci, dla których tradycja jest istotna, a jej pielęgnowanie – wzbogacające.
W muzycznej odsłonie festiwalu wystąpiły kapele ludowe, zespoły śpiewacze, zespół taneczny oraz soliści. Dopełnieniem festiwalu, jak co roku, była wystawa „Tradycje w twórczości plastycznej”. Ponadto dzieci mogły podczas warsztatów nauczyć się wysypywania kujawskich wzorów piaskiem i wyplatania koszyczków. Nie zabrakło również lokalnych twórców, którzy pokazali swoje rzeźby, hafty, obrazy, kwiaty z bibuły i wiklinę.
Komisja artystyczna po wysłuchaniu 13 zespołów śpiewaczych, 3 kapel ludowych, 1 zespołu stylizowanego, 13 solistów, 1 zespołów tanecznych, postanowiła przyznać kilkanaście nagród i wyróżnień. Szczególne gratulacje dla zespołu ludowego „Świętojanki" za zajęcie pierwszego miejsca (w kategorii zespołów śpiewaczych) oraz Pani Mariannie Iwińskiej, która zdobyła nagrodę w kategorii „Tradycje w Twórczości Plastycznej” oraz Pani Annie Łysiak, która w tej samej rywalizacji otrzymała wyróżnienie.
Fotorelacja.
 

 

Dożynki Gminno-Parafialne 2021. Rolnikom Bóg zapłać!
OB - 31.08.2021
– Za dar chleba z polskiego pola, za każdy pokarm wypracowany na polskiej ziemi, za wzorzec życiowej rzetelności, w którym dominuje pracowitość oraz prymat obowiązków nad przywilejami, składam naszym rolnikom z głębi serca płynące podziękowania – mówił wójt Andrzej Nowak, podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Barcach. W niedzielę, 22 sierpnia gmina Kramsk hucznie podziękowała swoim rolnikom za tegoroczne plony.
Tradycyjnym, barwnym korowodem prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy GOK i OSP oraz mażoretki, rozpoczęły się Dożynki Gminno-Parafialne 2021, w tym roku przygotowane przez trzy sołectwa: Barce, Borki i Ksawerów. Mszę świętą polową celebrował ks. Andrzej Prokopowicz, proboszcza Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach, święcąc wszystkie przyniesione przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich bochny chleba i wieńce. Zaszczytne funkcje starostów przypadły w tym roku: Elżbiecie Kąkolewskej z Borek i Janowi Kamińskiemu z Pogorzałek. Ich asystentami byli: Anna Andrzejewska z Ksawerowa i Marek Nawrocki z Kuźnicy. Podczas uroczystości nie zabrakło tradycyjnych elementów – przekazania bochnów chleba na ręce włodarzy i rozdzielenia ich wśród licznie zgromadzonych gości. – Życzę wam drodzy rolnicy, aby każdy z was doświadczał szacunku, życzliwości i wdzięczności od ludzi za pracę, której owocem jest życiodajny chleb dla naszej wspólnoty parafialnej, gminnej, ojczystej – mówił wójt Andrzej Nowak. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święta plonów, mieszkańcom sołectw Barce, Borki i Ksawerów, ich sołtysom i radnemu z tego terenu, za ogromny trud związany z przygotowaniem uroczystości i przystrojeniem miejscowości. Podziękował też delegacjom z całej gminy za dary wieńca i chleba. – Dziękuję za trud i pracę włożone w przygotowania pola, siew, a później zbiory. Rok 2021 dla nas rolników na początku nie był łaskawy – zimna wiosna, a później ekstremalne temperatury w czerwcu, doprowadziły do tego, że plon nie do końca nas satysfakcjonuje – mówiła Jolanta Nawrocka, członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych i mieszkanka sołectwa Barce. List do rolników od wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego odczytała Mariola Rakiewicz. Dołączyła także serdeczne pozdrowienia od wicewojewody Anety Niestrawskiej. Podczas dożynek życzenia rolnikom złożyli także: poseł Leszek Galemba, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Robert Popkowski oraz wicestarosta koniński Władysław Kocaj. Głos zabrała też Maria Wróbel, radna powiatu konińskiego i naczelna pielęgniarka konińskiego szpitala, która przypomniała zebranym, że cały czas zmagamy się z epidemią koronawirusa. Podczas uroczystości można było zresztą zaszczepić się przeciwko COVID-19, skorzystać z Mobilnego Punktu Spisowego, odwiedzić stoisko CUS-u oraz programu „Czyste Powietrze”. Stoły w namiotach Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw uginały się pod ciężarem przygotowanych potraw. Wszystkie wpłacone tam pieniądze zasilą konto małej Ali Szczepankiewicz, której rodzice zbierają na kolejna operację córeczki. Na młodszych gości imprezy czekały dmuchańce, a także animacje przygotowane przez grupę Fantazja. Niezapomnianą podróż w przeszłość zafundowali mieszkańcom Jan Czaja z Krzymowa i Piotr Hodlik z Kramsk Pola, którzy zaprosili na pokaz młócenia zboża i cięcia sieczki oraz na wystawę unikatowych maszyn rolniczych.
Podczas dożynek odznaczenie „Zasłużony dla powiatu konińskiego” odebrała Halina Rogowska, radna gminy Kramsk i przewodnicząca Rady Seniorów Powiatu Konińskiego. Wartościowe nagrody otrzymali także autorzy wieńców dożynkowych. Specjalnie powołana komisja oceniła 12 wieńców i wybrała trzy najładniejsze. Pierwsze miejsce zajęły panie z KGW Podgór, drugie przypadło sołectwu Święciec, a trzecie sołectwu Pąchów-Rysiny. Sołtysi gminy Kramsk pragną podziękować organizatorom za przygotowanie Dożynek Gminno-Parafialnych. Słowa uznania kierują także do pana Janusza Gruberskiego za docenienie wkładu pracy wszystkich wykonawców dożynkowych wieńców.
Na dożynkowej scenie prezentowały się zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku, Kramska Kapela Podwórkowa, kabaret EWG z Doruchowa, a gwiazdą wieczoru był Freaky Boys.
Fotorelacja i film.
 

 

Wiadomości Gminy Kramsk numer 2 - lipiec 2021 r
OB - 25.08.2021
Przedstawiamy elektroniczną wersję drugiego numeru Wiadomości Gminy Kramsk.
Wiadomości Gminy Kramsk numer 2/2021 Lipiec
 

 
Zapraszamy na Dożynki Gminno-Parafialne w Barcach
OB - 20.08.2021
To już w najbliższą niedzielę! 22 sierpnia w Barcach podziękujemy za tegoroczne plony.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców na Dożynki Gminno-Parafialne. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.30 Korowodem Dożynkowym, po którym nastąpi msza święta polowa. Podczas dożynek nie zabraknie atrakcji – będą animacje dla najmłodszych, pokaz maszyn rolniczych, stoiska gastronomiczne, zaprezentują się artyści działający w Gminnym Ośrodku Kultury, wystąpi też kabaret EWG z Doruchowa, a gwiazdą wieczoru będzie zespół disco polo Freaky Boys. Od godz. 16.00 do 20.00 działać będzie Mobilny Punkt Spisowy. Każdy może spisać siebie i członków rodziny – prosimy o zabranie ze sobą numerów PESEL wszystkich domowników. Przypominamy, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Podczas dożynek, od godz. 14.00 do 19.00 można będzie także zaszczepić się jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Swój namiot podczas imprezy będzie miało także Centrum Usług Społecznych w Kramsku. Tam będzie można zapoznać się z ofertą usług oferowanych w ramach programu usług społecznych finansowanego ze środków unijnych.

 

 

Huczne przywitanie przed remizą. Druhowie z Kramska mają nowy wóz bojowy
OB - 16.08.2021
Pierwszy strażacki pojazd w OSP Kramsk pojawił się w 1916 roku – był to wóz konny. Później druhowie używali Stara, Żuka, Jelcza. Od czwartku, 12 sierpnia w ich garażu stoi nowiutki wóz do działań ratowniczo-gaśniczy Renault. Druhowie, mieszkańcy i goście przywitali go hucznie.
Druhowie z OSP w Kramsku wyjechali po swoje nowe auto w czwartek w nocy. Przed godziną 19.00 przekroczyli granice gminy i w eskorcie kolegów z gminnych jednostek, wśród wycia syren, wjechali na plac przy remizie OSP Kramsk. Tu czekali na nich mieszkańcy, goście, władze gminy, radni. Auto kupiono dzięki dotacji z Urzędu Gminy Kramsk i MSWiA, kosztowało 809 tys. zł. – W ciągu ostatnich 10 lat ilość pożarów i wydarzeń związanych z udziałem strażaków wzrosła z 1500 do 3000! W związku z tym ciągle narasta potrzeba obecności druhów strażaków w naszym życiu społecznym, po to by mieszkańcom zapewniać bezpieczeństwo, by chronili nas nie tylko przed ogniem, ale również przed wodą i innymi miejscowymi zdarzeniami. Druhowie z naszej gminy plasują się między 4. a 5. miejscem jeśli chodzi o liczbę wyjazdów na terenie całego powiatu konińskiego. Stąd też dbałość, aby naszych druhów wyposażyć w odpowiedni sprzęt ułatwiający niesienie pomocy, ratunku i ochronę mienia – mówił wójt Andrzej Nowak, dziękując radzie gminy za jednomyślnie przyjęcie pomysłu kupienia nowego samochodu. Podkreślił też wkład z budżetu państwa i podziękował za zaangażowanie w sprawę ministra Ryszarda Bartosika, tym bardziej, że konkurencja była duża. – Bezpieczeństwo to jeden z filarów naszego rządu, będziemy wspierać Ochotnicze Straże Pożarne. Jako członek parlamentarnego zespołu do spraw strażaków wiem, że potrzebujecie wsparcia i dowodem tego ten samochód. Nie ma silnej straży pożarnej bez wsparcia ochotników – podkreślał obecny na uroczystości poseł Leszek Galemba.
Dzięki zakupowi dla OSP Kramsk doposażona została także Ochotnicza Straż Pożarna w Patrzykowie, której przekazano samochód z Kramska. W ostatnim czasie o nowe auta wzbogaciły się także jednostki OSP w Grąblinie, Helenowie, o nowy zakup pokusiła się jednostka z Pąchowa.
To jest wspaniały samochód, tylko ma jedną wadę! Sam nie pojedzie, sam nie zgasi, sam się nie obsłuży, sam nie zrobi nic. Do tego są potrzebni wyspecjalizowani ratownicy i takich w Kramsku i gminie nie brakuje! – podziękował druhom za służbę i godne reprezentowanie gminy Marek Lidźbiński, przewodniczący Rady Gminy Kramsk.
Obecni na przywitaniu zostali zaproszeni na grochówkę i ciasto.
Film z imprezy.
 

 

Wiadomości Gminy Kramsk
OB - 30.07.2021
Przedstawiamy elektroniczną wersję pierwszego numeru Wiadomości Gminy Kramsk.
Wiadomości Gminy Kramsk numer 1/2021 Czerwiec
 

 

Wielkopolska. Kultura u podstaw

No to w drogę! Kultura zawita do Wysokiego
OB - 23.07.2021
„Czyżyk”, „Brzuchaty” i „Szewc” to tylko niektóre tańce regionalne z Wielkopolski, jakich nauczą się najmłodsi mieszkańcy gminy Kramsk podczas warsztatów w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Wysokiem. Już od sierpnia rusza tam program finansowany przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego „Kultura w drodze”.
 
To już druga edycja programu przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z myślą o mieszkańcach mniejszych miejscowości regionu, mających często utrudniony dostęp do kultury. Zgodnie z założeniami programu, to kultura przyjedzie do nich! Projekty artystyczne i edukacyjne w ramach tegorocznej „Kultury w drodze” będą realizowane przez 50 artystów i animatorów kultury w całym województwie. Już w sierpniu ruszą warsztaty dla dzieci z gminy Kramsk w zakresie śpiewu i tańca ludowego. Celem zadania będzie rozwijanie dziedzictwa kulturowego, jako najcenniejszej wartości kultury tradycyjnej na terenie gminy. Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat odbywać się będą od 2 sierpnia do 30 września, dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Prowadzi je instruktorka śpiewu i tańca ludowego Wioletta Wasela, a akompaniować jej na żywo będzie Grzegorz Broniarczyk. – Warsztaty będą miejscem spotkań z kulturą, gdzie rodzime tradycje i obyczaje będą ciągle żywe. Dzieci będą miały okazję do sprawdzenia swoich możliwości tanecznych i wokalnych oraz odkrywania talentów po to, by po zakończeniu warsztatów czynnie wykorzystać potencjał uczestników, nadal kontynuować spotkania oraz utworzyć Dziecięcy Zespół Ludowy, który zakorzeni się na trwale w lokalnej społeczności i będzie elementem utożsamianym z regionem – mówi Przemysław Domagalski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku. – Dzieci wstępując do zespołu, podtrzymają tradycję śpiewu i tańca ludowego, który w regionie ulega zatraceniu. Warsztaty przygotują do bycia aktywnym i świadomym uczestnikiem życia społecznego, ukazując poprzez taniec i śpiew ludowy bogactwo i różnorodność tradycji kultywowanych w regionie. Dzieci rozwiną też swoją sprawność fizyczną, koordynację ruchową, słuch muzyczny i wrażliwość taneczną – dodaje. Podczas zajęć w Wysokiem uczestnicy zapoznają się z wybranymi zabawami i tańcami ludowymi, między innymi: „Czyżyk”, „Brzuchaty”„Szewc” z Wielkopolski, czy „Zajączek” i „Gołąbek” z reg. Górnego Śląska.
 

 

Piknik Rodzinny w Kramsku

Piknik Rodzinny w Kramsku
OB - 19.07.2021
Mieszkańcy chętni do szczepień podczas pikniku!!!
Kolejka do punktu szczepień, ale i do zadań plastycznych czy atrakcji dla dzieci – Piknik Rodzinny w Kramsku można zaliczyć do bardzo udanych. Jednodawkową szczepionkę przeciwko COVID-19 podano prawie 160 osobom!
 
W sobotę, 17 lipca w kramskim amfiteatrze można było zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Punkt szczepień stanął przy scenie i jeszcze przed rozpoczęciem Pikniku ustawiła się do niego kolejka chętnych. W sumie personel medyczny z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kramsku podał około 160 dawek preparatu. Radości z tego faktu nie krył lekarz rodzinny Krzysztof Połeć, propagator szczepień. – Im więcej zaszczepionych, tym mniej chorujących, a więc również mniej powikłań i mniej hospitalizacji. Chciałbym, żeby ta wyszczepialność zaowocowała i żebyśmy swoim przykładem „zarazili” inne gminy. To bardzo ważne, bo powikłania pocovidowe są niewspółmiernie gorsze niż poszczepienne – mówi Krzysztof Połeć. Dodatkowo osoby, które poddały się szczepieniu tego dnia miały szansę na wygraną – wśród nagród czekał sprzęt AGD. Kiedy jedni przyjmowali zastrzyk, inni podziwiali występy lokalnych artystów, przy scenie można było wziąć udział w konkursie plastycznym czy rodzinnych rywalizacjach, a na najmłodszych czekało dmuchane miasteczko. Kurs pierwszej pomocy ze sceny przeprowadzili druhowie z miejscowej OSP. Podczas pikniku można było też skorzystać z mobilnego punktu spisowego w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. O godz. 19.00 wystartowała dyskoteka dla dzieci, godzinę później bawić zaczęli się dorośli.
 
Organizatorami Pikniku Rodzinnego byli: Gmina Kramsk, GOK, Centrum Usług Społecznych w Kramsku i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Lekarzy Rodzinnych s.c.
 

 

XXXI sesja Rady Gminy

XXXI sesja Rady Gminy
AM - 5.07.2021
30 czerwca odbyła się XXXI sesja Rady Gminy Kramsk. Otworzył ją przewodniczący rady Marek Lidźbiński. Następnie głos zabrał wójt gminy Andrzej Nowak, który udzielił radzie informacji z działalności za ostatni miesiąc.
 
Radni podjęli szereg uchwał, między innymi: w sprawie zmiany budżetu na 2021rok; w sprawie przyjęcia Programu Usług Społecznych w Gminie Kramsk na lata 2021 –2023; w sprawie zatwierdzenia Zarządzenia porządkowego Wójta Gminy Kramsk dotyczącego wprowadzenia ograniczenia poboru wody pitnej z gminnej sieci wodociągowej dla odbiorców z terenu Gminy Kramsk.
 
Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kramsku za rok 2020 oraz wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej w Gminie Kramsk oraz ze sprawozdaniem z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kramsku za 2020 rok.
Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący zakończy obrady.
 

 

Przedszkolaki zakończyły rok

Przedszkolaki zakończyły rok. 7-latki po wakacjach czeka szkoła
AM - 31.06.2021 | tekst i foto: Olga Boksa

21 dzieci z Gminnego Przedszkola w Kramsku zakończyło właśnie swój pierwszy etap nauki – teraz przed nimi szkoła podstawowa. Zanim jednak opuściły mury placówki, przygotowały dla swoich rodziców program artystyczny, otrzymały także pamiątkowe dyplomy. Uroczystymi akademiami rok zakończyli także ich młodsi koledzy.

Viktor Hugo powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy z pewnością przytoczyć teraz. Jeszcze nie tak dawno witaliśmy się – był wrzesień i Państwa dzieci przyszły po raz pierwszy do naszego przedszkola. Były wtedy małe, nieporadne, zagubione, niektóre z nich płakały, inne kurczowo tuliły do siebie ulubioną maskotkę, a jeszcze inne maszerowały z workiem... pełnym pampersów. Po wspólnie spędzonych czterech latach na próżno szukać wzrokiem tych małych, nieporadnych maluszków. Dziś stoją przed nami dumne, inteligentne i pełne wiary we własne siły i umiejętności starszaki, które już od września odważnie przekroczą progi szkoły,  aby kontynuować i doskonalić to, czego nauczyły się w przedszkolu – mówiła podczas uroczystości zakończenia roku, dyrektor Gminnego Przedszkola w Kramsku, Barbara Dutkowiak. Podczas akademii z okazji zakończenia roku, przedszkolaki zaprezentowały się z najlepszej strony, żegnały się wierszem i piosenką, także po angielsku. Teraz przed nimi nowy etap – szkoła podstawowa. W minionym tygodniu uroczyście pożegnały się z placówką przedszkolaki z wszystkich grup, oni jednak wrócą we wrześniu.

 


Piknik rodzinny w Grąblinie

Piknik rodzinny w Grąblinie
AM - 29.06.2021
W ostatnią sobotę czerwca odbył się II Piknik Rodzinny w sołectwie Grąblin. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami organizatorów, nie zabrakło wszelkiego rodzajów atrakcji.
 
Na scenie prezentowały się młode talenty z naszej gminy, obok odbywały się gry, zabawy i konkursy z animatorami, miasteczko zabawowe przyciągało swoją ofertą wielu spragnionych rozrywki, funkcjonowały punkty gastronomiczne i odbywały się licytacje.
Do udziału w pikniku włączyli się również strażacy, którzy w ramach szkolenia zaprezentowali możliwości posiadanego sprzętu ratowniczego.
 
Wszystko to pod czujnym okiem miejscowego sołtysa Włodka Kokocińskiego i jego sztabu.
 
Na pikniku pojawiły się również nasze władze gminne w osobach wójta Andrzeja Nowaka, Doroty Kubsik - jego zastępcy oraz Marka Lidźbińskiego - przewodniczącego rady gminy.
 
Wieczorem zebranych bawił Leszek Barczykowski.
 
Dzięki zaproszeniu mogłem dla Was zrobić ten fotoreportaż. Dziękuję.
 

 
 
Czas na wakacje!
AM - 25.06.2021 | tekst: Olga Boksa

Ponad 1200 uczniów kramskich szkół rozpoczyna dziś wyczekiwane wakacje. Rok szkolny 2020/2021 nie należał do najłatwiejszych – większą jego część młodzi ludzie spędzili w domach ucząc się zdalnie. Jak co roku, na progu letniego wypoczynku, wójt, jego zastępczyni i przewodniczący Rady Gminy Kramsk składają najlepsze życzenia i podziękowania za całoroczną pracę uczniom, nauczycielom, kadrze niepedagogicznej i rodzicom.

Choć nie był to typowy rok szkolny, kończy się tradycyjnie – wręczeniem świadectw i wyróżnień dla najlepszych uczniów. Jak co roku wójt Andrzej Nowak ufundował nagrody książkowe dla młodych ludzi, którzy wypracowali najwyższą średnią. Uczniowie społecznicy, sportowcy i wyróżniający się w różnych dziedzinach, otrzymali książki od przewodniczącego Rady Gminy Kramsk. Do każdego z dyrektorów szkół podstawowych, także stowarzyszeniowych, i przedszkola trafił list z podziękowaniem od władz gminy.

 

 
 
Referendum nieważne
 AM - 21.06.2021
 
Są wyniki wczorajszego referendum. Zgodnie z protokołem komisji, wzięło w nim udział 508 mieszkańców, frekwencja wyniosła więc 5,62 proc. Aby odwołać wójta potrzebnych było 2445, aby odwołać radę – 3044. Za odwołaniem wójta i radnych zagłosowało 478 osób, z 495 oddanych głosów ważnych. Tym samym referendum jest nieważne, a wójt i Rada Gminy Kramsk nie zostali odwołani.

 


 

 

Rada Seniorów Powiatu Konińskiego rozpoczęła nową kadencję
 AM - 16.06.2021 | tekst: PK
Ukonstytuowała się nowa Rada Seniorów Powiatu Konińskiego, która rozpoczęła prace w kadencji 2021-2025. W jej skład wchodzi 14 przedstawicieli wyznaczonych przez wójtów i burmistrzów gmin powiatu konińskiego, a także dwóch reprezentantów Rady Powiatu Konińskiego. Starosta Stanisław Bielik wręczył seniorom Akty Powołania.

Podczas spotkania wybrano nowe władze. Przewodniczącą ponownie została Halina Rogowska z gminy Kramsk, wiceprzewodniczącą – Teresa Ignaszczak z gminy Rzgów, a sekretarzem Teresa Mazurek z gminy Wierzbinek. Rada przyjęła także wstępny plan działania na rok 2021.

 
 

 

Kapliczka
AM - 16.06.2021
31 maja uroczyście poświęcono nową kapliczkę w Bilczewie.
 
Pomysłodawcami jej powstania w tym miejscu są Halina i Rafał Rogowscy, którym udało się pozyskać nie tylko sponsorów, ale i wykonawców.
 
Podziękowania należą się więc tym, których wolą było ufundowanie figury Matki Bożej, i tym którzy wolę tę spełnili. Byli to: Państwo Hodlikowie, Pan Piotr Krenc, Pan Krystian Krenc, Państwo Rachwalscy, Państwo Radke, Pan Janusz Staszak, Państwo Wiktorscy, Pan Adam Rogowski, Państwo Lipscy, Pan Paweł Łukaszewski oraz Pan Andrzej Wujko.
Inicjatywę poparł i figurę poświęcił ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii w Kramsku.
 

 

Nowe place zabaw
AM - 16.06.2021
 
W minioną niedzielę, na placu przy remizie OSP w Wielanach, oddano do użytku nowy plac zabaw. Również w niedzielę, przy remizie OSP w Pąchowie, do użytku oddano plac zabaw. Tutaj oddanie placu połączono z obchodami Dnia Dziecka.

 


 

Referendum
AM - 12.06.2021

Referendum w sprawie odwołania wójta Andrzeja Nowaka i Rady Gminy w Kramsku zaplanowano na 20 czerwca. Postanowienie wydał komisarz wyborczy w Koninie.

Mieszkańcy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Andrzeja Nowaka, Wójta Gminy Kramsk przed upływem kadencji? Drugim pytaniem będzie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Kramsk przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli do urn pójdzie co najmniej 3/5 głosujących spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach, w których wybierano wójta Andrzeja Nowaka. Wójt zostanie odwołany, kiedy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw.

Początkiem konfliktu mieszkańców gminy Kramsk z wójtem Andrzejem Nowakiem był zamiar likwidacji szkoły podstawowej w Woli Podłężnej.

Niezadowoleni z działań wójta Nowaka, ale też całej Rady Gminy Kramsk, zawiązali grupę inicjatywną. 11 lutego poinformowali oni komisarza wyborczego w Koninie o zamiarze przeprowadzenia referendum gminnego.

Jestem przekonany, że dogłębne poznanie, nie tylko przyczyn konfliktu, nie pozwoli na jakiekolwiek wątpliwości.

 


 

W Patrzykowie powstanie stacja kolejowa
AM - 26.05.2021 | tekst i foto: Olga Boksa

Zamknięta w 1997 roku, znów wróci na mapę kolejową Polski – stacja w Patrzykowie trafiła właśnie na podstawową listę rządowego programu, który zakłada budowę lub modernizację stacji kolejowych. Przetarg na jej wykonanie ma zostać ogłoszony jeszcze w sierpniu tego roku.

Z całej Wielkopolski do rządowego programu trafiło 18 stacji kolejowych, w tym tylko 4 – jak ta w Patrzykowie, będą zbudowane od zera, reszta to modernizacje już istniejących. Stąd wizyta  Włodzimierza Finke, zastępcy dyrektora departamentu transportu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu i Andrzeja Czajki z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy przejeździe kolejowym w Patrzykowie, w czwartek, 10 czerwca. PLK przychyla się do tej lokalizacji, podobnie jak władze gminy i mieszkańcy. W tej sprawie wójt Andrzej Nowak wysyłał już pisma do Urzędu Marszałkowskiego, mieszkańcy natomiast słali prośby do premiera. Lokalizacja została więc uzgodniona, koleje i urząd marszałkowski nie mają zastrzeżeń, dlatego też powstaną tam dwa perony o długości 200 metrów, wysokości 76 cm, będą wyposażone w infrastrukturę dla osób niepełnosprawnych, wiaty, a do tego miejsca parkingowe. Przebudowana zostanie sieć trakcyjna i energetyczna, zrobione będzie też odwodnienie.

Inwestycja ma kosztować około 8 milionów złotych.

Zmienia się sytuacja jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia, więc przy tej mobilności mieszkańców, to bardzo dobre rozwiązanie. Poza tym, jako użytkownik kolei, stwierdzam, że komfort korzystania z pociągów jest bardzo duży – mówi Andrzej Nowak.

Jak zapewniał przedstawiciel PKP PLK, terminy są napięte, jeszcze w sierpniu powinien zostać ogłoszony przetarg, budowa może ruszyć w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku, jej zakończenie przewidywane jest więc w 2022 lub 2023 roku.

 


 
XXX sesja Rady Gminy

 

XXX sesja Rady Gminy
AM - 26.05.2021
20 maja odbyło się XXX posiedzenie Rady Gminy Kramsk. Radni po zatwierdzeniu porządku obrad i protokołu z poprzedniej sesji, wysłuchali informacji wójta o działalności w okresie od 27 kwietnia do 19 maja.

Po wysłuchaniu informacji, przystąpili do podjęcia kilku ważnych do prawidłowego funkcjonowania gminy, uchwał, między innymi uchwały: w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębach geodezyjnych Kramsk, Kramsk-Pole i Bilczew, uchwały w sprawie zatwierdzenia wyników kontroli kwot rekompensaty całkowitej wypłaconej Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie w roku 2020 oraz uchwały w sprawie wskazania kandydatów na członków Gminnej i obwodowych komisji do spraw referendum w referendum gminnym w sprawie odwołania Wójta Gminy Kramsk oraz Rady Gminy Kramsk przed upływem kadencji, zarządzonym na dzień 20 czerwca 2021 r.

 


„W górę serca i kroczcie po swe zwycięstwa!” - ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy
AM - 25.05.2021 | tekst: Olga Boksa
 
Ósmoklasiści rozpoczęli dziś swój egzaminacyjny maraton. Pierwszy test piszą z języka polskiego, w środę zmierzą się z matematyką, w czwartek z językiem obcym. W całej Polsce w tym roku sprawdza swoją wiedzę ponad 360.400 uczniów z prawie 12.700 szkół, w tym 127 z kramskich podstawówek. Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki będą ogłoszone 2 lipca, tego samego dnia poznają je uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu uczniowie otrzymają 9 lipca. – Odkąd ósmoklasiści ponownie przystąpili do egzaminów zewnętrznych, młodzi ludzie z gminy Kramsk osiągają bardzo dobre rezultaty, powyżej średniej powiatu. To sukces nauczycieli i uczniów. Życzę tegorocznym ósmoklasistom co najmniej powtórzenia sukcesu starszych koleżanek i kolegów. Będę trzymał kciuki za wszystkich zdających, aby uzyskali wyniki na miarę włożonego wysiłku i oczekiwań. Mam nadzieję, że uczący Was nauczyciele, również będą mieć powody do dumy. W górę serca i kroczcie po swe zwycięstwa! – mówi wójt Andrzej Nowak.
 

 

 

Gminne szkoły są gotowe na powrót uczniów

Gminne szkoły są gotowe na powrót uczniów
AM - 4.05.2021 | tekst: Olga Boksa

Dzieci mają wyznaczone swoje klasy, wejścia do szkoły oraz części korytarzy, gdzie będą spędzać przerwy. W placówkach przeprowadzono ozonowanie, a place zabaw zdezynfekowano. Już w przyszłym tygodniu małymi krokami do placówek oświatowych wraca życie, na razie w trybie mieszanym, od 31 maja, choć to końcówka roku, pełną parą. Jak zapewniają dyrektorzy kramskich podstawówek, nie będzie to jednak powrót do sprawdzianów i kartkówek, a raczej ponownie budowanie relacji.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, małymi krokami szkoły wracają do normalności. Od 4 maja stacjonarnie uczą się dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od przyszłego poniedziałku, 17 maja uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę w tak zwanym systemie hybrydowym. Od 31 maja wszyscy spotkają się w swoich placówkach. – Jesteśmy po naradzie z dyrektorami wszystkich naszych placówek. Mamy już informacje jak będzie wyglądać nauczanie hybrydowe, jak przeprowadzane zostaną egzaminy, jakie są procedury. Od tej strony wszyscy dyrektorzy wykazali się dbałością o powracające dzieci, o ich bezpieczeństwo związane z zagrożeniem koronawirusem – przyznaje wicewójt Kramska, Dorota Kubsik. Co czeka uczniów po powrocie do gminnych szkół? – Cieszymy się, że wracają. Z jednej strony jest strach, ale z drugiej nareszcie będzie tu życie – mówi wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Wysokiem, Dorota Nowak. Jak zapewnia, poza nauką, na uczniów czekają różne zajęcia. – Wszyscy nauczyciele otrzymali informacje, że teraz musimy inaczej spojrzeć na dzieci. Nie może być tak, że zasypiemy ich sprawdzianami, musimy przede wszystkim kłaść nacisk na relacje – wyjaśnia Elżbieta Bryl, dyrektor SP w Wysokiem. Podobnego zdania jest pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Woli Podłężnej, Ewelina Dunaj-Rzewucka. – Chcemy teraz ich przywitać, by spokojnie wrócili w rytm pracy stacjonarnej, co nie będzie łatwe ani dla uczniów, ani rodziców, ani kadry pedagogicznej. Wszyscy mają pewne obawy. Jednak stopniowo, małymi krokami wypracujemy system, zobaczymy z czym uczniowie maja problemy, z czym się borykają, czego oczekują. Najważniejsze jest ich zdrowie fizyczne i psychiczne, opieka nad nimi, a nie osaczenie zaległościami i nadrabianiem – mówi. Jej placówka jest wysprzątana, a budynek, w którym będą uczyć się klasy 4-8 będzie ozonowany. Nie inaczej sytuacja wygląda w Kramsku. – Lekcje będą odbywać się na różnych kondygnacjach, podobnie z przerwami - będą w różnych godzinach, by nie mieszały się klasy 1-3 ze starszymi. Powierzchnia daje nam sporo możliwości – przyznaje Żaneta Rusin, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kramsku. Za placówkami tęsknią już uczniowie, z powrotu cieszą się maluchy z klas wstępnych, starsi także przyznają, że chcą już spotkać się   z kolegami i koleżankami. – Chcemy ich od nowa uspołecznić, gdyż rok byli odizolowani w domach. Wspólnie z nauczycielami podjęliśmy decyzję, że nauka będzie wyglądała inaczej, nie będzie nacisku na kartkówki i sprawdzanie wiedzy, ale na relacje – dodaje Żaneta Rusin.

                          

Placówka w Anielewie także już czeka na uczniów - sale były ozonowane i zdezynfekowane. Gotowy jest plan odjazdów, dyżurów, harmonogram, rodzice zostali poinformowani o zasadach funkcjonowania po przerwie. – Wysłałam prośbę do nauczycieli, by przychylnie spojrzeli na dzieci, nie zarzucali ich kartkówkami i odpytywaniami, a raczej próbowali odbudować relacje klasowe, koleżeńskie, rówieśnicze, życie szkoły – mówi Emilia Chmielewska – Kazuś, dyrektor Szkoły Podstawowej w Anielewie. Jak podkreśla, sama nie może doczekać się hałasu, który wróci na szkolne korytarze! 

W gminnych podstawówkach od 15 marca trwają już konsultacje dla ósmoklasistów. Organ prowadzący, jakim jest wójt, zgodził się przekazać pieniądze na dodatkowe godziny z przedmiotów egzaminacyjnych dzięki czemu uczniowie ostatnich klas przygotowują do testów z języka polskiego, angielskiego i matematyki.

Placówki oferują także pomoc pedagogiczną. – To trudna sytuacja dla uczniów, mogę to powiedzieć zarówno jako pedagog, jak i rodzic. Dzieci się boją wrócić, choć same nie wiedzą właściwie czego. Teraz będziemy stawiać na relacje, by je odbudować, będziemy pilnować, by nie było sprawdzianów, by się tego nie bały, by chętnie wróciły i otworzyły się na koleżanki i kolegów. Jako szkoła musimy się zmienić, już nie będzie jak do tej pory – ocenia Karolina Wielowska, pedagog szkolny  z SP w Wysokiem.

                         


 

3 Maja

3 Maja
AM - 4.05.2021
O godzinie 16, w naszym kościele parafialnym, ks. Przemysław Strzelczak odprawił uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny.
 
Po mszy św, pod pomnikiem "W hołdzie poległym za wolność i niepodległość Ojczyzny", wójt Andrzej Nowak, w towarzystwie ks. Przemysława, Marka Lidźbińskiego - przewodniczącego rady gminy oraz Tadeusza Tomaszewskiego - prezesa ZOG ZOSP RP w Kramsku, złożył okolicznościową wiązankę kwiatów.
 

 


 

Akcja "Zbieramy nakrętki" nabiera rozmachu

Akcja "Zbieramy nakrętki" nabiera rozmachu
AM - 3.05.2021
Do stojącego nieopodal GOK-u metalowego serca przeznaczonego na plastikowe nakrętki dołączyło niedawno kolejne, tym razem przy Gminnym Przedszkolu.
 
Obydwa serca zakupiła gmina. Mają wspierać chorą Jowitkę i Alicję. Rodzice dziewczynek robią wszystko, by zgromadzić niezbędne środki potrzebne na kolejne zabiegi i operacje.
 
Obszerne materiały na ten temat zrealizowały TV Wielkopolska oraz portal lm.pl do których obejrzenia serdecznie zapraszam.
 
Zapraszam również do obejrzenia foto z tych wydarzeń.
 
Serce przy przedszkolu | Serce przy GOK-u
 
 

 
Nagrody wręczone
 
Nagrody wręczone
AM - 2.05.2021
Jak pisałem wcześniej, finałem konkursu "Poszukajmy wiosny razem wokół siebie" miało być posadzenie drzewek przez zwycięzców w poszczególnych kategoriach na terenie swoich szkół.
 
Tak też się stało. Drzewka zostały posadzone, a sadzili je: Marcel Rogowski ze Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku, Gabriela Starosta z Przedszkola Gminnego w Kramsku, Wiktoria Dziardziel ze Szkoły Podstawowej im. Piotra Bąka w Bilczewie oraz Maja Kacprowicz ze Szkoły Podstawowej w Helenowie Drugim.
 
W akcji sadzenia drzewek uczestniczyli: Andrzej Nowak - wójt gminy, Dorota Kubsik - zastępca wójta gminy, Przemysław Domagalski - dyrektor GOK-u, dyrektorzy poszczególnych jednostek oświatowych, rodzice zwycięzców oraz Roman Juszczyk - właściciel RJ Ogrody w Kuźnicy.
Fundatorem nagród w konkursie jest Wójt Gminy Kramsk oraz Roman Juszczyk RJ Ogrody.
 

XXIX sesja Rady Gminy Kramsk

XXIX sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 2.05.2021
27 kwietnia odbyło się XXIX posiedzenie Rady Gminy Kramsk. Radni po zatwierdzeniu porządku obrad i protokołu z poprzedniej sesji, wysłuchali informacji wójta o działalności w okresie od 3 marca do 26 kwietnia.
 
 
Po wysłuchaniu informacji, przystąpili do podjęcia kilku ważnych do prawidłowego funkcjonowania gminy, uchwał, między innymi uchwały: w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Kramsk na lata 2022 –2030 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji oraz w sprawie upoważnienia Dyrektora Centrum Usług Społecznych w Gminie Kramsk do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w postaci prowadzenia postępowań i wydawania decyzji administracyjnych dotyczących przyznawania dodatku energetycznego.
 
Po wyczerpaniu porządku obrad, przewodniczący zakończył posiedzenie Rady Gminy.

 


 

Sprzątaliśmy brzegi Warty

Sprzątaliśmy brzegi Warty
AM - 29.04.2021

W ubiegłą sobotę sprzątaliśmy brzegi rzeki Warty. Udział w akcji organizowanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wzięło sołectwo: Ksawerów, Patrzyków oraz Święte. Całość koordynowała Jolanta Nawrocka.

Obecny był wójt Andrzej Nowak, kilkoro radnych i sołtysów oraz miejscowa ludność.

Zbieranie śmieci pozwoliło wielu osobom uświadomić sobie problem zarzucania śmieciami otaczającego nas świata.

Sponsorem dobrej grochówki i pysznego placka był Józef Nawrocki - miejscowy radny.

 

 


 

Otwarcie Centrum Usług Społecznych w gminie Kramsk

Otwarcie Centrum Usług Społecznych w gminie Kramsk
AM - 29.04.2021

23 bm. miało miejsce otwarcie Centrum Usług Społecznych w gminie Kramsk. Uczestniczyły w nim władze naszej gminy z wójtem Andrzejem Nowakiem na czele, Marek Lidźbiński - przewodniczący rady gminy, ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii w Kramsku, Andżelika Łoś - dyrektor CUS w gminie Kramsk oraz pracownicy powstałego Centrum.

Po powitaniu przybyłych, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie obiektu. Okolicznościowe słowo wygłosił wójt, który podziękował dyrektorce i pracownikom za wkład włożony w to przedsięwzięcie.

Od 1 kwietnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kramsku funkcjonuje jako Centrum Usług Społecznych.

Gmina Kramsk otrzymała 100% dofinansowanie na realizację projektu „ Centrum Usług Społecznych”.
Całkowita wartość projektu – 3 030 981,40 zł.

Celem projektu jest stworzenie dostępu do usług społecznych odpowiadających na bezpośrednie zapotrzebowanie społeczności lokalnej, indywidualnych potrzeb mieszkańców zgodnie
z przeprowadzoną diagnozą. W ramach projektu mieszkańcom gminy Kramsk zaoferowane zostanie różnokierunkowe wsparcie z uwzględnieniem zasady komplementarności, zapewniona zostanie dostępność i adekwatność realizowanej pomocy usługowej dla różnych grup odbiorców przy zastosowaniu szerokiego wachlarza nowych i zmodyfikowanych instrumentów.
W zakres nowych usług społecznych wchodzą:

1. usługi wspierania rodziny,

2. usługi pomocy społecznej / specjalistyczne i opiekuńcze,

3. usługi wspierania dla osób z niepełnosprawnościami/starszych/bezdomnych,

4. reintegracja społeczno – zawodowa.

Centrum usług społecznych zaprojektowane zostało w ustawie w sposób nowoczesny jako instytucja jednego okienka, do którego mają dostęp mieszkańcy gminy przy współpracy z PES
i JST. Tworzenie Centrum Usług Społecznych w gminie Kramsk jest odpowiedzią na kroczącą zmianę systemową. Potrzeby społeczne w zakresie usług społecznych systematycznie rosną, a z nim powinna rozwijać się infrastruktura wsparcia.

Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego PO WER Osi II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Priorytet inwestycyjny 9iv: Ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym poprzez m.in.:
- poprawę skuteczności udzielania usług społecznych-usługi dostępne będą dla ogółu mieszkańców (świadczone odpłatnie lub nieodpłatnie z możliwością zwolnienia z opłat wg cennika usług ),
- prowadzenie działań na rzecz integracji i wspierania wspólnoty samorządowej z wykorzystaniem jej potencjału,
- organizowanie działań samopomocowych, wolontaryjnych i sąsiedzkich;
- opracowanie standardów usług społecznych w celu zapewnienia ich wysokiej jakości.

Na potrzeby CUS przeorganizowane i wyremontowane zostały pomieszczenia budynku GOPS. Zakończył się już proces naboru pracowników. Zatrudnionych zostało 7 osób (w sumie w CUS pracować będzie 15-16 osób). Trwa jeszcze proces organizacyjny i zgodnie z planem, kramski CUS ma zacząć świadczyć usługi od lipca tego roku.

Centra Usług Społecznych to rządowy projekt, który zdecydowały się realizować najpierw 30, a teraz w sumie 42 samorządy w całym kraju. Kramsk jest jednym z tych, które będą przecierać szlaki pilotażowego programu.

 


 

Rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego

Rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego
AM - 22.04.2021
Z ogromną radością  informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs przyrodniczy pt. "Poszukajmy razem wiosny dookoła siebie", który został ogłoszony 18 marca 2021 roku.
 

 
 

Wielkanocne życzenia Wójta Gminy
AM - 31.03.2021

 

 

 

XIII Kramskie Wybijanie Żuru

XIII Kramskie Wybijanie Żuru
AM - 25.03.2021
Tradycyjnie przed świętami wielkanocnymi w Kramsku organizowane jest „wybijanie żuru“. To impreza nawiązująca do lokalnej tradycji, która była symbolicznym pożegnaniem się z żurem, spożywanym przez cały Wielki Post. Zwyczaj polegał na tym, że grupa młodych mężczyzn zamalowywała żurem okna domów, w których mieszkały panny.
 
W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, impreza otwarta się nie odbyła. Zrealizowany zaś film temu tematowi poświęcony ma przybliżać tradycję i obrzędy wielkanocne naszego regionu.
 
Więcej na stronie www.gokramsk.pl
 
 
 

 


 

XXVIII sesja Rady Gminy Kramsk
AM - 9.03.2021
Nieco inaczej niż zwykle przebiegła ostatnia sesja, która odbyła się 3 marca w auli szkoły podstawowej w Kramsku. Pod nieobecność Marka Lidźbińskiego poprowadziła ją Halina Rogowska, która po powitaniu zacnych gości, pracowników urzędu gminy oraz radnych, przeszła do realizacji proponowanego porządku obrad.

Zagadnienia dotyczące szans i zagrożeń w zakresie gospodarowania wodą na obszarze gminy
Kramsk referowali:

- Jolanta Nawrocka, członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych,
- Paweł Markowski, członek Zarządu ZE PAK Konin,
- dr Bogumił Nowak, dyrektor RZGW w Poznaniu,
- Jan Bartczak, dyrektor Zarządu Zlewni w Kole, oraz
- Jakub Makarewicz, dyrektor generalny Geofabryka Sp. z o.o.
 
Zainteresowanych tą tematyką odsyłam do wysłuchania i obejrzenia tej części sesji, do materiału filmowego.
 
Następnym punktem porządku obrad było przedstawienie informacji wójta o działalności w okresie od 10 lutego 2021 roku do 2 marca 2021 roku.
 

 

Radni podjęli jeszcze kilka ważnych do prawidłowego funkcjonowania gminy uchwał, między innymi uchwałę w sprawie przyjęcia Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kramsk na rok 2021 oraz uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Kramsk.

W wolnych wnioskach rozgorzała gorąca dyskusja wokół treści ulotki informacyjnej, która rozpropagowana została na terenie naszej gminy. Gorąco zachęcam do zapoznania się również z tym materiałem.

- Mamy zintensyfikowany napływ mieszkańców do Woli Podłężnej i Rudzicy, gdzie nadrabiamy braki w zakresie infrastruktury, ale trudno zapomnieć o wszystkich pozostałych mieszkańcach gminy - mówi wójt. - Zarzucamy wójtowi niegospodarność. To co zaobserwowaliśmy, te cyfry pokazują, że pieniądze uciekają w różne, dziwne miejsca, nie tam gdzie powinni iść – mówią inicjatorzy referendum.

W oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcia może warto wyciszyć emocje, a na powstałe i narosłe problemy spojrzeć gospodarskim okiem rady gminy,  która stara się widzieć potrzeby wszystkich mieszkańców i dysponować budżetem w sposób racjonalny.

- Nigdy nie jest to arbitralna decyzja wójta. Tego typu działalność podlega społecznej kontroli. Być może nie zawsze wszyscy znają nasze motywy, zasadność, podłoże realizowania niektórych inwestycji. Zawsze byłem nastawiony, żeby działać racjonalnie i gospodarnie - podkreśla wójt Nowak.

Przypomnijmy w tym miejscu trochę faktów z historii naszej gminy.

 


AM - 8.03.2021


Budżet uchwalony

Budżet uchwalony
AM - 12.02.2021
10 lutego odbyła się sesja budżetowa. Uczestniczyło w niej 14 radnych, 3 sołtysów, wójt oraz sekretarz gminy.
 
Po wysłuchaniu informacji wójta o działalności w okresie od 29 grudnia 2020 roku do 9 lutego 2021 roku, radni przystąpili do dalszej pracy zgodnie z wcześniej przyjętym porządkiem obrad.
 
 
 
Po odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem przez wójta,  odczytano opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o projekcie uchwały budżetowej oraz odczytano opinię komisji stałych Rady przez jej przewodniczących.
Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, dwóch było przeciw uchwale.
 
Ostateczne kwoty to 58547860 PLN po stronie dochodów i 57847860  PLN po stronie wydatków.
Jedną z ważniejszych uchwał, którą podjęto jeszcze podczas tegoż posiedzenia, była uchwała  w sprawie utworzenia Centrum Usług Społecznych w Gminie Kramsk oraz uchwalenia statutu Centrum Usług Społecznych w Gminie Kramsk.
 

Tegoroczny finał
AM - 27.01.2021

W tegorocznym 29 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie naszej gmin w zbiórce ulicznej uczestniczyło 15 wolontariuszy. Tym razem to właśnie dzięki Nim i oczywiście hojności mieszkańców gminy  udało  się zebrać 3824,13 zł i 8,20 €. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i kwestującym.
 

 

Samorządowe kolędowanie
AM - 27.01.2021
Utwór "Wśród nocnej ciszy "w wykonaniu naszych samorządowców podczas XIV Samorządowego Kolędowania w Sompolnie. Śpiewali z nami: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Stare Miasto, Wierzbinek, Wilczyn, Sompolno i Babiak.