aktualności | archiwum

 

 

UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE
marzec 2013 r.
W dniach 13 -19.03.2013 r. gościliśmy dwie grupy młodzieży wraz z opiekunami z Niemiec (6) i Bułgarii (9) - łącznie 15 osób - w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius Partnerski Projekt Szkół 2012-2014.
Celem akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji przez promowanie współpracy międzynarodowej, a także poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw między szkołami oraz mobilności, w których uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich. Partnerstwa dają możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk oraz rozwijania struktur współpracy międzynarodowej. Tematyka projektu to: Wykorzystywanie odnawialnych i wydajnych źródeł energii w Europie w XXI wieku.
Zgodnie z tematyką nasi goście mogli zobaczyć pierwsze sposoby wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w naszym najbliższym środowisku, tj. energii pozyskiwanej z kolektorów słonecznych i energii geotermalnej w gospodarstwie u Państwa Elżbiety i Jacka Kąkolewskich oraz wytwarzanie opału z tzw. biomasy u Państwa Jolanty i Józefa Nawrockich.
Nie mogliśmy nie pochwalić się naszą placówką oraz halą, na której wspólnie rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. W kolejnych dniach goście mogli przez 2 dni poznać bliżej naszą stolicę – Warszawę, gdzie odwiedziliśmy telewizję polską, a w niej m.in. studio nagrań znanego programu telewizyjnego „Jak to melodia”. Byliśmy w Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Muzeum Powstania Warszawskiego, zwiedziliśmy Starówkę z Zamkiem Królewskim, Plac Teatralny, Teatr Wielki, Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Barbakan, Pomnik Syrenki, Pomnik Fryderyka Chopina. Spędziliśmy 3 godziny w Centrum Nauki Kopernik oraz w Centrum Handlowym Złote Tarasy.
Pokazaliśmy gościom tamę w Jeziorsku oraz zajrzeliśmy do znajdującej się tam elektrowni wodnej, a następnie spędziliśmy 3 godziny w kompleksie basenów z wykorzystaniem energii geotermalnej w Uniejowie.
Mamy nadzieję, że nasi goście byli zadowoleni, mimo powrotu mroźnej i srogiej zimy, choć dla kolegów z Bułgarii, była to dodatkowa atrakcja. Każdy z nich nocował w domach naszych uczniów, którzy również objęci są programem. Oprócz tych wszystkich atrakcji przybliżyliśmy im naszą polska kuchnię, nasze zwyczaje oraz mieli oni możliwość poznać nasze władze gminne, tj. Pana Wójta Józefa Dropa i Panią Wice Wójt Jolantę Warzych na spotkaniu integracyjnym, które odbyło się w drugim dniu wymiany w Gospodarstwie Agroturystycznym „Miraś” na Rannej. Już nie możemy się doczekać maja, kiedy znów spotkamy się z naszymi przyjaciółmi z Bułgarii i Niemiec, tym razem w przepięknej Varnie. Zobacz foto
 
Materiał Zespołu Szkół w Wysokiem - AM- 08.04.2013
 

EUROPEJSKI OBÓZ SPORTOWY WE FRANCJI
lipiec 2012 r.
W lipcu grupa uczennic z Gimnazjum Publicznego z Kramska i Wysokiego wraz z opiekunkami uczestniczyła w Europejskim Obozie Sportowym we Francji. Obóz zorganizowany był w ramach partnerskiej współpracy zagranicznej prowadzonej przez Gminę Kramsk. W tym roku gospodarzem dla młodzieży z Niemiec, Polski i Francji był Francuski Związek Gmin Gatine et Choisilles.
Uczestnicy spędzili pięć dni na campingu w miejscowości Beaumont-la-Ronce, gdzie czekały na nich liczne atrakcje sportowe: m.in. gry zespołowe, kręgle, basen, dyskoteki. Młodzież spotkała się także ze swoimi rówieśnikami z Meksyku, Estonii, Rosji, Korei i Hiszpanii, którzy przebywali niedaleko na obozie międzynarodowym.
Niewątpliwie jednak, największą atrakcją pobytu była wycieczka do Paryża, a tam rejs po Sekwanie, Wieża Eiffla, piknik na Polach Marsowych, spacer po Polach Elizejskich… W ostatnim dniu pobytu był czas na zakupowe szaleństwa w miejscowości Tours, w której zwiedzano także zabytkową Katedrę St. Gatien (XIV – XVI w.), kościół Saint-Julien (XIII w.) i inne budowle średniowieczne.
Jak co roku, spotkanie młodzieży przyniosło uczestnikom wiele niezapomnianych chwil i wspomnień oraz nowe znajomości i przyjaźnie. Był to czas integracji, przełamywania barier, nauki języka i beztroskiej zabawy.
W przyszłym roku organizatorem Trójstronnego Spotkania Młodzieży będzie Gmina Kramsk.
 
Anna Kasprzak - 04.08.2012
 

TRÓJSTRONNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY W NIEMCZECH
10 - 16.07.2011 r.

Jak co roku uczniowie z kramskich gimnazjów wyjechali na międzynarodowe spotkanie młodzieży trzech partnerskich gmin z Francji, Niemiec i Polski. W tym roku spotkanie obyło się w Niemczech w miejscowości Ilmenau.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele ciekawych atrakcji:
- zwiedzanie Ilmenau – miasta wiedzy
- zawody w zjazdach na toboganach na torze letnim
- zwiedzanie Uniwersytetu Technicznego w Ilmenau
- zwiedzanie oceanarium w Zella – Mehlis
- przejazdy na letnich torach bobslejowych
- zwiedzanie Oberhof
- zwiedzanie Weimaru – miasta klasyków
- wycieczkę ścieżkami Goethego.
Tematem spotkania było poznanie się przez naukę i wiedzę.
Anna Kasprzak

WYJAZD UCZNIÓW Z GIMNAZJUM W KRAMSKU I WYSOKIEM DO ESTONII
23 - 30.04.2011 r.

W dniach od 23.04 do 30.04.2011 roku sześć uczennic z Publicznego Gimnazjum w Kramsku i w Wysokiem wraz z opiekunkami uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu młodzieży w Estonii, w ramach estońskich dni rzemiosła. Gimnazjalistki miały okazję poznać swoich rówieśników: z Bułgarii, Litwy, Rumunii, Turcji i Estonii.
Tak uczestniczki relacjonują swoja wizytę: „ W czasie pobytu udało nam się poznać kulturę i tradycje tego kraju, m.in. poprzez organizowane wycieczki i udział w warsztatach. Miałyśmy okazję zwiedzić Estońskie Muzeum na wolnym powietrzu. Estonia to małe państwo, ale o wielkim sercu. Mogłyśmy się o tym przekonać już pierwszego dnia, kiedy to w Kunda oczekiwał na nas Gubernat Lääne- Virumaa. Urzekła nas serdeczność i gościnność, z jaką nas wszędzie przyjmowano. Mogłyśmy tam cofnąć się w czasie i na własne oczy zobaczyć początki historii estońskiej, zwłaszcza wiejskiego życia. Nawet tutaj przyjmowano nas herbatką, co było nie lada atrakcją. Zwiedziłyśmy również Tallin, który urzekł nas swoim pięknem. Z tarasu widokowego zachwycałyśmy się panoramą miasta. Natomiast na długo w pamięci pozostanie spacer po przepięknej Starówce i Pasażu Świętej Katarzyny.
Uwieńczeniem tego dnia był pobyt nad wodospadem Jagala z przepiękną kolorystyką wody. Z pomocą sympatycznego kowala, mogłyśmy wykuć podkowy, które z pewnością przyniosą nam szczęście. Następną atrakcją międzynarodowego spotkania było zwiedzanie szkoły w Kunde oraz pieczenie chleba. W drodze powrotnej do Lammasmae podziwiałyśmy, pływające po pokrytym jeszcze lodem morzu, łabędzie.
 
28 kwietnia uczestniczyłyśmy w spotkaniu u gubernatora. Było bardzo miło i uroczyście. Wieczorem natomiast, w Centrum Młodzieżowym w Kunda, odbyło się pożegnalne przyjęcie. Estończycy przygotowali bardzo uroczysty program artystyczny oraz wręczyli nam certyfikaty i upominki.”
Anna Kasprzak

Gmina Kramsk, 25 marca 2011 roku, gościła delegację niemiecką. Gminę odwiedzili Starosta Powiatu Ilmenau pan dr Beno Kaufhold, burmistrz gminy Kirchheim Hans –Jurgen Langer, dyrektor szkoły Petra Feuerpfeil. W ramach wizyty goście zwiedzili Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Kramsku.
Podczas spotkania zostały omówione wstępne zasady współpracy między szkołami w Kramsku i Kirchheim. Dyrektorzy szkół rozmawiali o formie współpracy. Ustalili, że następnym krokiem w kontaktach będzie tradycyjna wymiana listów pomiędzy dziećmi. Dzieci będą wysyłały do siebie listy w formie papierowej, pocztą, w swoich rodzimych językach. Goście z Niemiec przywieźli ze sobą słodkie podarunki dla wszystkich dzieci ze szkoły podstawowej w Kramsku. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kramsku pan Janusz Grzesiak w podziękowaniu powiedział, że jest to na pewno początek dalszej, owocnej współpracy, który w swoich założeniach ma doprowadzenie do spotkania dzieci i wymiany kulturowej.

Anna Kasprzak